Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modding obudowy, licznik obrotów, upiększenie.

krakow2000 27 Oct 2017 19:38 489 2
    krakow2000
    Level 12  
    Znalazłem kilka starych postów na ten temat ale niewiele się dowiedziałem, może coś się zmieniło :)

Będę zmieniał wygląd mojej obudowy (właściwie wszystko od podstaw), ogólnie projekt mam, wiem co jak i gdzie ale chodzi o kilka rzeczy. O ile np. termometr to nie problem bo wystarczy czujnik wsadzić w odpowiednie miejsce o tyle:

1. Czy da się aby licznik np. samochodowy który normalnie pokazuje obroty silnika działał i pokazywał obroty wentylatora??
    2. Jak zrobić aby komputer zamiast klikając w przycisk start na obudowie włączał się poprzez np. pociągnięcie wajchy albo jakiej dźwigienki??
    3. Jak zrobić aby np. woltomierz analogowy wygląd czy coś podobnego, aby pokazywało pobór prądu przez zasilacz.
    4. Czy da się jakoś podłączyć mały silniczek (o jakiej mocy max można aby było bezpiecznie) aby po włączeniu komputera obracał trybikami z lekkiego materiału umieszczonymi na obudowie. Nic nie będą robić poza obracaniem się a najlepiej jak by obracały się właśnie zależnie od prędkości chłodzenia procka.

To w sumie tyle, pewnie dużo i wysoki próg sobie postawiłem ale za wszelką pomoc będę wdzięczny.
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    krakow2000 wrote:
    1. Czy da się aby licznik np. samochodowy który normalnie pokazuje obroty silnika działał i pokazywał obroty wentylatora??

Oczywiście, wszystko się "da". Musisz jedynie wiedzieć, w jaki sposób dany licznik jest sterowany i stworzyć układ, który będzie zamieniał informacje o prędkości obrotowej wentylatora na sygnał zrozumiały dla wybranego licznika.

krakow2000 wrote:
    2. Jak zrobić aby komputer zamiast klikając w przycisk start na obudowie włączał się poprzez np. pociągnięcie wajchy albo jakiej dźwigienki??

Wajcha lub dźwigienka też musi być jakimś przełącznikiem, po pociągnięciu muszą być zwierane dwa styki. Styki te można podłączyć równolegle z wyłącznikiem z obudowy (lub zamiast niego).

krakow2000 wrote:
    3. Jak zrobić aby np. woltomierz analogowy wygląd czy coś podobnego, aby pokazywało pobór prądu przez zasilacz.

Może amperomierz tablicowy AC o odpowiednim zakresie (3, 4, 5A) byłby wystarczający (i dość łatwy w implementacji).

krakow2000 wrote:
    4. Czy da się jakoś podłączyć mały silniczek (o jakiej mocy max można aby było bezpiecznie) aby po włączeniu komputera obracał trybikami z lekkiego materiału umieszczonymi na obudowie. Nic nie będą robić poza obracaniem się a najlepiej jak by obracały się właśnie zależnie od prędkości chłodzenia procka.

Da się. Jeśli podłaczasz wewnątrz obudowy to masz dostępne wtyki molex/sata, na których masz dostępne napięcia 5V oraz 12V (na SATA również 3.3V). Obciążalność SATA wynosi 1.5A/blaszkę, trzy blaszki są zrównoleglone dla każdego napięcia, więc 4.5A możesz sobie ciągnąć z każdego z napięć. Dla MOLEX jest to jeszcze więcej (z tego co pamiętam 11A dla każdego z napięć). W jednym i drugim przypadku jest to więcej niż potrzebujesz do poruszenia prostego mechanizmu. Biorąc pod uwagę, że silnik to obciążenie indukcyjne, upewnij się najpierw, czy podłączenie wprost do zasilacza komputerowego jest bezpieczne, czy może warto zastosować jakieś elementy filtrujące/zabezpieczające. Ja elektronikiem nie jestem, więc nie chcę Cię wprowadzić w błąd.
    krakow2000
    Level 12  
    Ok, co do licznika oraz silniczka elektronik powiedział iż nie ma problemu, wszystko ustawi tak aby działało jak chcę a licznik pokazywał odpowiednie obroty, jedynie tarczkę do licznika będę musiał wydrukować bo inną skalę potrzebuję. Z resztą też mi pomoże tak więc. Dzięki za odpowiedź bardzo mi pomogła.