Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Daewoo Air Power Z 5.5 - DWF5590 - uszkodzenie warystora w skutek przepięcia

michald88 28 Paź 2017 11:19 600 7
  • #1 28 Paź 2017 11:19
    michald88
    Poziom 4  

Dzień dobry szanownym forumowiczkom i om

Problem zaczął się od bezpiecznika 5A/250V - dodam mam linię energetyczną w powietrzu do budynku i było przepięcie na fazach. Spaliło co mogło w chałupie, a pomiary na gniazdku podczas awarii; 340V, ale do rzeczy:
    Daewoo Air Power Z 5.5 - DWF5590 - uszkodzenie warystora w skutek przepięcia Daewoo Air Power Z 5.5 - DWF5590 - uszkodzenie warystora w skutek przepięcia

Po amputacji w/w elementu pralka działa "prawidłowo", przyznam, że obawiam się o bezpieczeństwo :not:

Co to jest i do czego służy? Przechyłomierz? Skoro w środku słychać grzechotanie - jakby kwarc? Całość wygląda na usmażoną i rozlaną, a kolor jest nierównomierny i brzydki z białymi nalotami, wręcz wygląda to organicznie (zdjęcie jest doświetlane żarówką z klosza lampki biurkowej - nie oddaje rzeczywistego stanu).

W każdym razie źródło zwarcia, które po usunięciu z obwodu przestało powodować wybijanie 5A/250V i esa w skrzynce. Było połączone pętlą z bezpiecznikiem 5A/250V jakieś 10cm od pudła, po tym jak kończy się izolacja kabla sieciowego wewnątrz pralki. Dodam jeszcze, że bezpiecznik 315mA od panelu sterowania był nie ruszony. Wszystkie elementy pralki - poza tym jednym na zdjęciu są sprawne i były testowane indywidualnie.

Na przestrzeni lat pralka przeszła kilka transplantacji pompy wody zrzutowej. Był tam wolny, zaśniedziały kabel uziemienia, który oczyściłem i podłączyłem prawidłowo do punktu uziemienia. Oczyściłem zaśniedziałe styki i zajrzałem w każdą złączkę. Nie wymieniłem jeszcze tylko szczotek na silniku i od razu uprzedzam, że (ten model nie ma grzałki), a bierze ciepłą wodę z instalacji hydraulicznej.

Dwie zmiany jakie widać po usunięciu wrzodu ;
    -panel sterowania, oświetlenie migocze, delikatnie przygasa i rozjaśnia się nieznacznie podczas pracy pralki, jednak główny program jest jasno czytelny na wyświetlaczu i stabilnie zasilony.
    I to zaliczam do kategorii minusów mojej ingerencji, za to na plus jest to iż;
    - pralka przestała "buczeć"
    co bardzo mnie cieszy.

Ale jednak mimo udanych czterech prań na pełnym bębnie - pralka zostaje odłączona od sieci do momentu aż wyjaśni się zagadka elementu układu zwornego bezpiecznika 5A/250V ?
    Smutne, zdrowa pralka, całkowicie sprawna - z uwagi na nie ustalone zagrożenie - idzie w odstawkę.
    Dwudziestoletnia technologia bąbelków powietrza - dzisiaj odpiera zużyty, wtarty smar maszynowy z bawełny w pół godziny, no a ja nie uważałem na lekcjach fizyki i nie umiem sobie teraz poradzić. Proszę o pomoc.

0 7
  • Pomocny post
    #2 29 Paź 2017 07:58
    h jaworski
    Specjalista AGD

Trzeba by rozciąć obudowę i zajrzeć do środka może jest tam warystor jak uszkodziło go po przepięciu i ma zwarcie .

0
  • #3 29 Paź 2017 08:33
    michald88
    Poziom 4  

Kolega ma rację !

Po przeprowadzeniu sekcji z tajemnej torebeczki został wyizolowany warystor.
    Najprawdopodobniej model SVC 471 Я⅃

Proszę jeszcze o podsumowanie i potwierdzenie czy to właściwy element. Jutro zakupy no i jak widzę nadszarpnie to budżet - cena około 50 groszy za sam zamiennik - a czy ktoś widział takie w torebeczce? Czy wystarczy zawinąć folią i się nie martwić? Domniemam że osłona z plastiku ma za zadanie chronić sąsiednie przewody przed ewentualnym uszkodzeniem, kontaktem rozgrzanego warystora z otuliną kabli {albo przed odłamkami} :please:

Pralka w dalszym ciągu zostaje odłączona od zasilania. Patrząc na skalę zniszczenia omawianego warystora.

Może by proszę Państwa zastosować jakieś inne rozwiązanie? Ma ktoś pomysł?

0
  • Pomocny post
    #4 29 Paź 2017 17:03
    h jaworski
    Specjalista AGD

Tak to będzie warystor , często jest w osłonie z grubej folii ale tak zapakowanego jeszcze nie widziałem . Kupił bym nowy i zapakował w folię i po problemie .

0
  • #5 29 Paź 2017 20:23
    michald88
    Poziom 4  

Tak zrobimy. Wylutuje uszkodzony element, przeczyszczę pcb i dolutuje nowy zamiennik. Całość włożę do tej samej obudowy i skleję klejem polimerowym. Będzie jak nowe :ok:
    Tematu jeszcze nie zamykam - oby nic nowego nie wyskoczyło po drodze.
    Relacje zdam tak szybko jak tylko wejdę w posiadanie warystora.

EDIT: 02.11.2017 11:01

Dzięki uprzejmości lokalnego środowiska warystor miałem już 3 dni temu - jednak lenistwo wzięło górę :]

Przyjrzyjmy się Naszemu bohaterowi, który dzielnie poległ w akcji:
    Daewoo Air Power Z 5.5 - DWF5590 - uszkodzenie warystora w skutek przepięciaDaewoo Air Power Z 5.5 - DWF5590 - uszkodzenie warystora w skutek przepięcia

Zamiennik już bez sesji zdjęciowej to TNR 15G 471K Я⅃ 3T27 :

Klej tężeje - za 24h wielkie odpalanie.

0
  • #6 02 Lis 2017 13:14
    michald88
    Poziom 4  

Fatal system error ! próby napięciowe odwołane z przyczyn technicznych.

Okazuje się że powietrze zawarte w "izolacji foliowej" podlega rozgrzewaniu przy pracy warystora co skutkuje wzrostem ciśnienia.

Aby zapobiec rozerwaniu połączenia cały układ warystora zostanie poddany kąpieli w kleju polimerowym.
    Pierwsza próba przewidziana na 04.11.2017

0
  • #7 02 Lis 2017 14:47
    h jaworski
    Specjalista AGD

Kolego strasznie kombinujesz trzeba tylko na warystor założyć grubszą folię i po problemie , folia po to aby warystor nie uszkodziło okolicznej elektroniki jeżeli taka jest często i takiej foli nie ma wcale.

0
  • #8 04 Lis 2017 11:01
    michald88
    Poziom 4  

Też tak sobie pomyślałem, ale po chwili namysłu doszedłem do wniosku, że nikt bez powodu by tak nie cudował, więc zrobiłem tak jak było w oryginale. No i oczywiście wszystko już podłączyłem i pięknie działa. Problem z przygasającym panelem sterowania też rozwiązany. Oby pralka dobrze służyła kolejne 20 lat :sm9:
    Temat zamknięty.

0