Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena siatkowa TV + UKF - Jaką zwrotnicę zasastosować do dwóch anten?

nemko 28 Paź 2017 12:43 1023 18
  • #1 28 Paź 2017 12:43
    nemko
    Poziom 15  

Witam,
    Zamierzam do jednego kabla podłączyć dwie anteny, telewizyjną szerokopasmową antenę siatkową i antenę radiową UKF.
    W domu chcę sygnał znów rozdzielić na dwa TV i jedno UKF.
    W tej chwili do rozdzielania sygnału TV używam splittera który obejmuje również pasmo radiowe.
    Zwrotnica powinna mieć możliwość przekazywania zasilania do przedwzmacniaczy.
    Która z poniższych zwrotnic jest lepsza, jak żadna z nich, to co polecacie?
    I ostatnie pytanie, czy do rozdzielenia sygnału w domu również powinienem zastosować taką samą zwrotnicę jak na dachu?

http://allegro.pl/zwrotnica-antenowa

Moderowany przez Olek II:

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

0 18
  • #2 28 Paź 2017 13:37
    JacekCz
    Poziom 36  

1. siatkowe anteny TV mają zasłużone złe opinie
    2. z radiem jest aż tak źle, że trzeba kombinować? Masz zamiar odbierać radio na jakimś konkretnym kierunku, czy dookólna? Odbiornik masz jakiś klasyczny, czy plastik-fantastic?

Na ile znam elektrodę, linki allegro nie są dobrze widziane

0
  • #3 28 Paź 2017 14:48
    nemko
    Poziom 15  

Mam nadzieję że moderator wybaczy mi złe linki.
    Głównie chodzić mi o zwrotnice i połączenia. W moim przypadku siatka spisuje się dość dobrze, a radiówka to zawinięty dipol.
    Tuner to rasowy sprzęt dwudziestokilkuletnia Integra Onkyo T-4711, która wymaga po latach zestrojenia (od początku słaba czułość).
    Antenę kierunkową do niej zamierzam zrobić sam. Schematów na dookólne nie spotkałem.
    Jeszcze raz więc poproszę o podpowiedzi w sprawie zwrotnic, co wybrać i ile ich zastosować?

Zwrotnica antenowa RTV UKF 88-108 / k. 6-69 Badmor
    ZWROTNICA antenowa, ZW-17A
    ZWROTNICA ANTENOWA DVB-T AZ-2 / UKF//6-69/ K.M.B.

0
  • #4 28 Paź 2017 21:09
    LeDy
    Poziom 43  

JacekCz napisał:
    1. siatkowe anteny TV mają zasłużone złe opinie

Na ile znam elektrodę, linki allegro nie są dobrze widziane

A jakie to zasłużone, przez kogo? Przez tych co nie mają pojęcia?
    Alledrogo oczywiście? Są zakazane!!!!!!!!!!

0
  • #5 29 Paź 2017 12:39
    JacekCz
    Poziom 36  

nemko napisał:

Antenę kierunkową do niej zamierzam zrobić sam. Schematów na dookólne nie spotkałem.

Pewnie ze względu na ich "wielką komplikację". 75cm pręta lub projekty pochodne (antena 1/4, powszechne na dawnych "acarach" z antenami), 2x75 (dipol otwarty pionowy)
    Oczywiście to zależy co-kto-GDZIE. We współczesnych miastach anteny nadajników UKF są mocno zdecentralizowane, przecież to niezależne podmioty prywatne.

0
  • #6 30 Paź 2017 11:35
    irekr
    Moderator

I poprosimy jednak o w miarę dokładna lokalizację (jedna z zasad w tym dziale).

Nie tak dawno na tym forum był user, który koniecznie się upierał na antenę ze wzmacniaczem dla TV i UKF mieszkając w Lesznowoli i mając "o rzut beretem" nadajnik o łącznej mocy około 1 MW (RTCN Raszyn). Bo mu w sklepie powiedzieli "że będzie miał lepsze kolory".....

0
  • #7 30 Paź 2017 19:47
    nemko
    Poziom 15  

Mieszkam na wschód od Warszawy ok 20 km od centrum.
    Na tę chwilę potrzebuję porady odnośnie dobrania dobrej i taniej zwrotnicy, a jakby przy okazji dostał jakieś info na niedrogiej i pewnego speca od strojenia tunera w okolicy (serwis firmowy cwaniaków z Onkyo odpada), byłoby fajnie.
    Przymierzałem się do zrobienia anteny 3 do 5 elementowej kierunkowej, ale jakby ktoś podrzucił mi schemat anteny dookólnej z dużym zyskiem, może pomyślałbym nad zrobieniem właśnie takiej.

0
  • #8 30 Paź 2017 20:12
    LeDy
    Poziom 43  

nemko napisał:
    , a jakby przy okazji dostał jakieś info na niedrogiej i pewnego speca od strojenia tunera w okolicy .

To ty tunera nie potrafisz stroić, zaprogramować a antenę chcesz robić?
    Najlepsza antena dookólna to drut lub dipol ugięty na walcu( nie doszukiwać się w tym polityki)

0
  • #9 30 Paź 2017 21:16
    nemko
    Poziom 15  

LeDy napisał:
    nemko napisał:
    , a jakby przy okazji dostał jakieś info na niedrogiej i pewnego speca od strojenia tunera w okolicy .

To ty tunera nie potrafisz stroić, zaprogramować a antenę chcesz robić?
    Najlepsza antena dookólna to drut lub dipol ugięty na walcu( nie doszukiwać się w tym polityki)

Napisałem zestroić, a nie zaprogramować. Do strojenia potrzebny jest sprzęt.
    Zawinięty dipol (akurat mam taki) nie nadaje się jako dookólny do polaryzacji pionowej. Na niebie i pod ziemią nie ma stacji radiowych.

0
  • #10 31 Paź 2017 08:02
    irekr
    Moderator

Jeżeli mieszkasz tylko 20 km od centrum (w linii prostej) to wzmacniacz jest zbędny a nawet niewskazany.
    Zwrotnica: mogę polecić taką:
    http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_6b_1-12-21-69_C0364.htm
    Nie jest to rewelacja ale spełnia swoje zadanie. Wewnątrz są dwie zwory które należy zewrzeć (lub skręcić druciki) jeżeli dana antena ma otrzymywać zasilanie. Kosztuje "majątek".
    Pionowa antena z zyskiem: dookólna jest dość trudna do zrobienia ponieważ ma dość duże wymiary pionowe.

Do odbioru sygnałów z PKiN i Raszyna wystarczy prosty dipol np taki:
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1-rz_b_A0200.htm
    Uprzedzam, że antena ta ma źle rozwiązane połączenie mechaniczne samego dipola z belką nośną. Po jakimś czasie cała ta konstrukcja pęka lub się rozkręca na wietrze. Antenę mocujemy oczywiście w polaryzacji pionowej (można ją mocować w obu polaryzacjach).
    Mam taką samą u siebie na domu z poprawioną konstrukcją mechanicznego mocowania.

Jeżeli chcesz odbierać inne sygnały z innych kierunków to już trzeba dobrać antenę do konkretnego odbioru.

"Dipol na wiadrze" jaki często widuję na dachach w okolicach Warszawy wzbudza tylko mój uśmiech; na co komu antena w polaryzacji poziomej gdy wszystkie sygnały - z wyjątkiem Radia Jutrzenka - są nadawane tylko w polaryzacji pionowej.
    Fachowość "instalatorów" jest tutaj porażająca....

0
  • #11 31 Paź 2017 09:14
    nemko
    Poziom 15  

irekr napisał:

Zwrotnica: mogę polecić taką:
    http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_6b_1-12-21-69_C0364.htm
    Nie jest to rewelacja ale spełnia swoje zadanie. Wewnątrz są dwie zwory które należy zewrzeć (lub skręcić druciki) jeżeli dana antena ma otrzymywać zasilanie. Kosztuje "majątek".
    Pionowa antena z zyskiem: dookólna jest dość trudna do zrobienia ponieważ ma dość duże wymiary pionowe.

Ta zwrotnica nie nadaje się, jak podłączę antenę siatkową i FM, to nie odbiorę na niej zakresu VHF dla tv.

0
  • #12 31 Paź 2017 14:05
    irekr
    Moderator

Mea kulpa... Nie zauważyłem literki na końcu. Mam podobną ale ma chyba "a" i ta jest UKF/TV 6-69
    ... Moment, cos znajdę...

0
  • #14 31 Paź 2017 15:02
    irekr
    Moderator

Dzięki, dokładnie o tej myślałem. Mam tylko starszą wersję...

0
  • #15 01 Lis 2017 14:48
    nemko
    Poziom 15  

Dzięki Panowie, ale to chyba jednak nadal nie to. Nie przekazuje zasilania do przedwzmacniacza anteny FM. Przyda się gdybym chciał poeksperymentować próbując łapać stacje z dalszych odległości.

0
  • #18 06 Lis 2017 17:27
    andpol 33
    Poziom 34  

Czy aby na pewno taką samą? Ta powinna spełniać Twoje oczekiwania.

0
  • #19 07 Lis 2017 13:16
    nemko
    Poziom 15  

Coś musiałem zrobić nie tak. Zwrotnica zainstalowana ponownie i wszystko działa.
    Dzięki wszystkim za pomoc :)
    A jaki rozgałęziacz powinienem zastosować w domu na dwa tv i radio?
    Tak przy okazji poprosiłbym o namiary na jakiś solidny serwis do zestrojenia tunera Onkyo.
    Autoryzowany ONKYO z Ursusa i Nomos za ich fachowość odpadają?!

0