Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe Atmel Studio 7.0.1645

tmf 28 Paź 2017 15:27 720 4
  • #1 28 Paź 2017 15:27
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Niedawno ukazała się nowa wersja znanego środowiska Atmel Studio 7. Jak zwykle wiele poprawionych błędów (w tym upierdliwy błąd przy instalacji AS polegajacy na żądaniu zainstalowania aktualizacji, która jest już zainstalowana w Windows). Nowszy toolchain i przede wszystkim dodana obsługa wielu nowych mikrokontrolerów.
    Tu warto wspomnieć o ATMega4808 i 4809, które wzorem nowych ATTiny mają jednolita przestrzeń adresową dla FLASH i RAM, stąd też koniec z PROGMEM, __FLASH itd. Jeszcze nie sprawdzałem jak to działa w C++, ale gdyby dzięki temu znikło kopiowanie VTABLES do SRAM to osoby piszące w C++ z pewnością by się ucieszyły (pośrednio ucieszyłoby to Arduinowców, dzięki zwolnieniu w niektórych projektach sporej ilości RAM zajętej przez VTABLES).
    Dodano też obsługę wielu nowych procesorów ARM z m.in. rodzin C, D i E.
    Ale IMHO najważniejsza informacja jaka z tego wynika jest taka, że Microchip po przejęciu Atmela nie tylko nie zabił tej linii produktów, ale je aktywnie rozwija.
    Jeszcze link do pobrania instalatora:
    Link

0 4
  • #2 28 Paź 2017 17:30
    tronics
    Poziom 36  

Fajnie, co prawda nie potrafiłem znaleźć informacji nt. tych układów na stronach microchipa, ale akurat zauważyłem tendencję, że w Tiny coraz więcej układów ma organizację "xmegową" a nadal jest 5V. Jednocześnie nic nowego w serii xmega chyba się nie pojawia. Wydaje mi się, że plan MCP polega na połączeniu obu rodzin w jedną spójną architekturę skalowalną od bardzo małych (sot23) do względnie małych (qfn48). 8 bitowcami jednak widocznie nie bardzo chcą wychodzić poza domenę małych układów. Czyli chyba poza starymi układami żadnych nowych mega2560-like nie ma się co spodziewać. Miło, że wydanie kasy na atmel-ice nie było wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Swoją drogą nie powinno to (ten tamat) być w newsach?

0
  • #3 28 Paź 2017 18:39
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

@tronics IMHO układy typu ATMega256 nie mają sensu. Skomplikowana adresacja, jednocześnie zwykle przy takiej ilości FLASH chce się nieco większą moc obliczeniową lub więcej RAM, peryferia też nie są mocną stroną rodziny ATMega. IMHO ciekawie wyglądają nowe ATTiny - niby mają byc prostsze niż ATMega, a nowa rodzina ma zaawansowane peryferia z XMEGA + event system . Pamiętaj też, że oprócz klasycznych 8-bitowsóc mamy tu rózne ARMy i po tym, że Microchip wypuszcza co raz to nowe widać, że ta linia też nie umarła.
    Jeszce nie miałem okazji dokładnie potestować tego nowego AS, ale na pierwszy rzut oka uruchamia się szybciej.

0
  • #4 28 Paź 2017 18:54
    tronics
    Poziom 36  

@tmf - owszem, niemniej mnie takie układy dla 8bit wcale nie interesowały (m.in. właśnie przez szereg ograniczeń, zresztą to samo dot. choćby ADuC84x czy 89C51Rx2). Tiny mają aktualnie bardzo dobre peryferia z całkiem mocnym rdzeniem (jak na 8 bit) i tutaj jak najbardziej widać, że trwa rozwijanie produktów. Najnowszych serii nie miałem jeszcze okazji podejrzeć, ale już w serii 9xx była spora różnica. Jak ktoś programował xmega to poczuł się "jak w domu".

0
  • #5 27 Gru 2017 13:49
    kijas1
    Poziom 12  

tmf napisał:
    Jeszcze nie sprawdzałem jak to działa w C++, ale gdyby dzięki temu znikło kopiowanie VTABLES do SRAM to osoby piszące w C++ z pewnością by się ucieszyły (pośrednio ucieszyłoby to Arduinowców, dzięki zwolnieniu w niektórych projektach sporej ilości RAM zajętej przez VTABLES).

Sprawdziłem tak na szybko i ramu już tak nie ubywa, również dla nowych Attiny. Wiec jest dobrze. Też myślałem, że zakup Atmel ICE był chybiony, bo wydawało się że Microchip jednak porzuci rozwój produktów Atmela, ale na razie jest ok. Podoba mi się również łączenie rodziny xmega ze starszymi bartami i ich pozycjonowanie cenowe jako low end. Zobaczymy co będzie dalej.

0