Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domofon - modyfikacja modulowanego sygnału wejściowego

28 Paź 2017 16:21 1419 25
 • Poziom 13  
  Witajcie.
  Poskładałem sobie takie coś: http://www.instructables.com/id/Secret-Knock-Detecting-Door-Lock/ . W zasadzie 1:1, z tym że zamiast silniczka jest przekaźnik. Z założenia urządzenie ma współpracować z domofonem analogowym. Dzwoniąc "wypikuję" kod a przekaźnik zwiera przycisk elektrozaczepu. Jako że moje próby wpięcia się sygnałem wywołania bezpośrednio do Arduino spełzły na niczym (przez układ z kondensatorem i diodą 5V) postanowiłem pod słuchawkę podłożyć piezo, aby "słuchało" wywołania. Sprawdza się ale w 90% jeśli mogę tak powiedzieć. Przyciśnięcia dzwonka w kasecie na dole muszą być króciutkie, bo sygnał wywołania jest modulowany i piezo wychwytuje wówczas kilka "piknięć".
  Jak zmodyfikować układ aby "melodię" słyszaną przez piezo zamieniać na logiczną 1?
  Idealnym by było wpięcie się w linię mikrofonową aby zamiast dzwonić można było po prostu stukać w kasetę na dole (np nie budzić mieszkańców) ale na tej linii mam cały czas 6V a oscyloskop nie widzi zmian przy stukaniu... :(
 • BotlandBotland
 • Poziom 10  
  Cześć,
  Jeśli masz możliwość pogrzebania w kasecie na dole, to właśnie od tego bym zaczął. Zamiast normalnego mikrofonu wykorzystałbym mikrofon kontaktowy zrobiony np. z buzzera piezo. Odrobinę elektroniki kształtującej sygnał można nalutować bezpośrednio na płaszczyźnie przetwornika, przetwornik metalową stroną podkleić pod przednią pokrywę kasety, a z sygnałem włączyć się pod linię podającą na górę dźwięk dzwonka - co do niej jest pewność że zawsze jest drożna. Linia mikrofonowa może być zablokowana do czasu podniesienia słuchawki na górze. Na górze wpiąć się do linii dzwonka i przez jakiś prosty filtr podać sygnał do zabaweczki. To tak ogólnie, nie znając budowy domofonu.
  Miałoby to oczywiście odbierać stukanie w obudowę dolnej kasety.
 • Poziom 13  
  Cześć.
  Niestety grzebanie w kasecie na dole nie wchodzi w grę :(
 • Poziom 10  
  No tak, w takim razie pozostaje Ci niepokoić domowników piknięciami dzwonka, albo całkowicie zmienić podejście i zastosować rozwiązanie podobne do stosowanego np. w zdalnym otwieraniu bram pilotem radiowym. Ale tu ze względów bezpieczeństwa trzeba by chyba wprowadzić modyfikację pozwalającą na "wystukiwanie" na pilocie indywidualnego kodu, bo to kodowanie wbudowane w pilota z różnych względów może być niewystarczające.
  A gdyby wrócić do wersji z domofonem, to jaki charakter ma modulacja sygnału wywołania? Czy polega tylko na zmianie tonu, czy modulowana jest amplituda? A może mógłbyś zamieścić sampla dzwonkowego sygnału?
  Znaczy, chodzi mi o krótkie nagranie dzwonka. :)
 • Poziom 13  
  Samo dzwonienie nie przeszkadza - bardziej chodzi o to, że wracając z siatami nie trzeba szukać kluczy. A i dziecko nie musi wychodzić na plac zabaw z kluczami.
  Stukanie w kasetę to taka moja fanaberia już. +20 do lansu przed sąsiadami ;)
  Załączam sampla z dźwiękiem wywołania. Potem leci sekwencja "kodu" i potwierdzenie otwarcia.
 • Użytkownik usunął konto  
 • BotlandBotland
 • Poziom 13  
  Unifon Laskomex. W załączniku podłączenie i schemat wg którego próbowałem się wpiąć bezpośrednio. W najlepszym przypadku powodowało to ściszenie dźwięku wywołania czy rozmowy (już nie pamiętam) i inne cyrki. Takie coś zaraz ktoś z lokatorów zgłosi i będą szukać... Dlatego chciałem odizolować się tym piezo właśnie.Domofon - modyfikacja modulowanego sygnału wejściowegoDomofon - modyfikacja modulowanego sygnału wejściowegoDomofon - modyfikacja modulowanego sygnału wejściowego
 • Poziom 10  
  Sygnał wywołania:
  Domofon - modyfikacja modulowanego sygnału wejściowego
  Niższy ton f=1,9kHz, wyższy - 2,4kHz. Niższy ma amplitudę ok. 3-krotnie niższą od wyższego, ale to może być zniekształcone przez urządzenie nagrywające.
  Najlepiej zrobić jak radzi przedmówca, wpiąć się do linii głośniczka (zaciski 1, 4) i zgrać sygnał bezpośrednio na komputer, wówczas otrzymasz relacje amplitudowe w docelowym sygnale. Sygnał do komputerka przepuścić przez jakiś prosty filtr pasmowoprzepustowy (intetesujący fragment widma zaznaczony czerwoną linią) i przez ogranicznik amplitudy aby wyrównać poziomy poszczególnych tonów.

  Sygnał potwierdzenia:
  Domofon - modyfikacja modulowanego sygnału wejściowego
  f=3kHz z silną 2-gą harmoniczną, ale to już jako ciekawostka.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  Skupmy się tylko na wejściu CALL - schemat pochodzi z innego projektu i reszta u mnie nie występuje (na MIC podawano sygnał z generatora, który na dole w kasecie potwierdzał dźwiękiem poprawność kodu i otwarcie drzwi).
  Podebrałem tylko schemat wejścia z CALL na swoje potrzeby ale nie zdało egzaminu.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 34  
  A dioda LED to świeci w tym aparacie?Wymienić ja na led "podczerwień" i odpowiednio podłączyć przez opornik. Wykorzystać do odbioru scalony -kompletny odbiornik z jakiegoś starego TV. Będzie czuły i gotowy do pracy od napięcia 5V i wyda sygnał w postaci cyfrowej.
 • Poziom 13  
  LEDa nie ma w moim unifonie. Instrukcja jest do kilku modeli, więc ją ujęli.
 • Poziom 13  
  Rezultat dzwonienia poniżej.Domofon - modyfikacja modulowanego sygnału wejściowego
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  Nigdzie na kablu, sondzie, instrukcji czy w menu nie trafiłem na informację o stosunku 1:10.
  Kreseczka to "znak poziomu zerowego" cytując za instrukcją.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  Mój błąd, przepraszam za zamieszanie.
  Poniżej poprawny pomiar.
  Domofon - modyfikacja modulowanego sygnału wejściowego

  Aby była jasność: schemat z dzielnikiem i diodą u mnie nie wypalił. Aktualnie nie mam takiego podłączenia. Domofon nie jest fizycznie spięty z Adruino, tylko poprzez piezo.

  EDIT2: układ zmontowany wg tego schematu:
  Domofon - modyfikacja modulowanego sygnału wejściowego
  tylko zamiast silnika jest przekaźnik zwierający przycisk unifonu odpowiadający za elektrozaczep.
  Piezo "słucha" wywołania, przyklejony pod słuchawkę unifonu.
  Próbowałem podłaczyć posiłkując się schematem poniżej:
  Domofon - modyfikacja modulowanego sygnału wejściowego
  ale nie zdało to egzaminu. Teraz mając oscyloskop pewnie mogę sprawdzić dlaczego. Pamiętam, że coś złego działo się z samym domofonem (albo cicho dzwonił albo cicha była rozmowa w słuchawce).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 40  
  Coś takiego jak potrzebujesz zrobiłem kiedyś na swoje potrzeby:
  Domofon - modyfikacja modulowanego sygnału wejściowego
  Układ zasilany jest z linii rygla i podpięty jest pod linię dzwonka oraz głośnik. Z racji, że zasilany jest z linii rygla musi pobierać jak najmniejszy prąd i być odporny na chwilowe zaniki zasilania przy otwieraniu drzwi. Układ działa bezbłędnie już 3 lata.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  R-MIK - no trochę za szybko robię/myślę/piszę.
  Pierwszy zrzut z oscyloskopu i to o co pytasz, to pomiar na unifonie między masą a linią wywołania w momencie "dzwonienia".
  Poniżej wklejam przebieg oscyloskopu z pomiarem wykonanym po złożeniu na szybko schematu:
  Domofon - modyfikacja modulowanego sygnału wejściowego
  Domofon - modyfikacja modulowanego sygnału wejściowego
  Czyli niezależnie od modulacji melodii wywołania, robi się jakieś 3,5V na wejściu Arduino. Ale Arduino uparcie dłuższy sygnał "widzi" jako kilka krótkich. To już może być kwestia programowa.
 • Poziom 40  
  R-MIK napisał:
  A jak ma sie podpiąć do rygla? Nie napisał jaka to kaseta. Można tylko zgadywać, czy na jednym z zacisków 5 lub 7 masz napięcie rygla czy nie. No i sam schemat na pewno rozwiąże problem. Poczytaj posty autora tematu a zrozumiesz (ja przejrzałem te posty) i w najbliższej pięciolatce, sam softu raczej nie napisze.

  Strasznie znerwicowany jesteś. Jeśli autorowi podpasuje schemat do domofonu to bez problemu dostanie ode mnie gotowy kod. A jak nie to może sobie wykorzystać schemat w swoim projekcie. Na przykład przetwornik sygnału dzwonka na binarne 0-1. Bo ten jego obecny schemat jak widać nie działa prawidłowo.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  R-MIK napisał:
  I nie można było tego od razu napisać?

  Można było, tylko mi się wydawało to oczywiste ale ok - mój błąd.

  R-MIK napisał:
  A jak ma widzieć? Sprawdź w nocie jaki napięcie wejściowe jest uznawane za poziom niski, a jakie za wysoki.

  Stan wysoki to między 2,4 a 5V. Mam teraz stałe 3,5V w czasie trzymania przycisku wywołania. Jak dla mnie pasuje.

  Małe poprawki w kodzie dały poprawny rezultat. Układ działa jak należy.

  R-MIK napisał:
  Poczytaj posty autora tematu a zrozumiesz (ja przejrzałem te posty) i w najbliższej pięciolatce, sam softu raczej nie napisze.

  Uwierz we mnie choć trochę ;)
 • Użytkownik usunął konto