Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Makita, DeWalt - motor brushless naprawa wkrętarek

godoy 28 Paź 2017 19:20 615 2
  • #1 28 Paź 2017 19:20
    godoy
    Poziom 8  

Witam! Spotkałem się ostatnio z dosyć dyza ilością uszkodzonych wkrętarek tych wymienionych firm. Wpadły mi w ręce trzy, więc postanowiłem je rozkręcić i okazało się, że w jednej spalony jest wyłącznik (ślady zwarcia i wypalenia), a dwie pozostałe nie reagują. Zadzwoniłem do znajomych serwisów i po zapytaniu o ceny wyrwało mnie z butów! Moje pytanie brzmi: czy owe wkrętarki da rade odratować na płytkach z znanego chińskiego portalu i jak miałoby wyglądać połączenie takiej płytki z oryginalnym wyłącznikiem Makity? Są tam trzy kable do stojana, pięć lub sześć (model dhp481) do czujnika, nie wiem czy to hall oraz podłączenie zasilania do włącznika. Pytam dlatego, iż koszt w Makicie ok. 470 zł, a na Alli...... 9$płytka 24v 500w. Jakieś sugestie i podpowiedzi mile widziane. Jeżeli trzeba zrobię i wrzucę zdjęcia tych wkrętarek i poszczególnych elementów.
    Pozdrawiam.

0 2
  • #2 28 Paź 2017 23:04
    lukasixthm
    Poziom 23  

Sam kupiłem sobie ostatnio DeWalta DW981 za 40zł. Udar, 3 biegi, bez baterii i ładowarki. Dołożyłem mu obudowę po starej wkrętarce gdzie upakowałem 9 ogniw li-ion 2200mAh 30A w pakiecie 3S3P. Dało mi to 6,6Ah. Do tego ładowarka z modułów na TP4056 po 3 równolegle co daje prąd ładowania 3A na celę. Rzadko kiedy potrzebuję wkrętarki, a jeśli już potrzebowałem to Ni-Cd jak zawsze wyładowane... Teraz toinne życie.
    Nie byłbym sobą gdybym nie zajrzał do środka. Siedzi tam NE555 w klasycznej adaptacji z dwoma diodami, jakiś mosfet (może IRF 3205) bez oznaczeń i dioda gasząca przepięcia od silnika sterowanego PWM. Wszystko to groszowe sprawy. Mi się udało bo wkrętarka jest trochę poobdzierana, ale szczotki są praktycznie nowe.

0
  • #3 29 Paź 2017 11:02
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Temat dotyczy modeli z silnikiem bezszczotkowym. W tych modelach wyłącznik, inverter i silnik stanowią jedną część i koszt wymiany to ok. połowa wartości nowej wkrętarki (zestawu).
    Czekam na zdjęcia.

0