Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5610Z - Uszkodzona bateria i ciekawe wnioski - Uwaga na zamienniki

mati211p 28 Paź 2017 20:01 2400 14
  • #1 28 Paź 2017 20:01
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Witam,
    Jestem posiadaczem laptopa Acer Aspire 5610Z od ponad 11 lat. W 2012 roku została w nim wymieniona bateria na zamiennik za około 100zł. Bateria przez pierwszy rok działała dobrze, potem potrafiła powodować wyłączanie się laptopa przy np. 45% naładowania. Następowały następnie kłopoty z jej ładowaniem - ładowała się powiedzmy jedynie do 16%. Potrafiła się ładować godzinami małym prądem. Jeszcze w kwietniu dała się naładować na 1%.
    Ostatnio napięcie na niej po włączeniu laptopa wynosiło 12,16V, choć po krótkim użytkowaniu spadło do 8,4V a w BatteryMon pisało 0% - ładowanie.
    Postanowiłem więc spróbować ją naprawić/zregenerować. Otwieranie baterii poszło gładko - zdecydowanie prościej niż oryginalnej. To co mnie zaskoczyło po otwarciu to rzucający się w oczy uszkodzony pakiet akumulatorów - był wręcz ugotowany, podtopiony, zaśniedziały, zardzewiały i wylany.
    Prawdopodobnie doszło do zwarcia wewnętrznego w pakiecie i nie zadziałało żadne zabezpieczenie. Wiemy dobrze jak groźne potrafią być zwarte akumulatory litowo-jonowe. Wydaje się, że w tym przypadku istniała nawet groźba pożaru. Ponadto przewody zasilające pakiet są wręcz cieniutkie. Akumulatory znajdujące się w niej to jakieś Noname LS LR1865SE o prądzie do 3C, znalazłem takowe jedynie na rosyjskich stronach. Rzekomo posiadają pojemność 2200mAh. Jakie polecacie zamiennie akumulatory o pojemności 2,2Ah i prądzie ok. 6 -10A?

0 14
  • Pomocny post
    #2 28 Paź 2017 22:10
    smoq35
    Poziom 28  

Np. ogniwa Samsunga ICR18650-22P 3,6V 2200mAh 10A, na allegro można dostać po 6-7 zł za sztukę (wyciągnięte z nowych uszkodzonych baterii). Sam kupiłem i jestem zadowolony.

0
  • Pomocny post
    #3 28 Paź 2017 22:43
    lukasixthm
    Poziom 23  

Te 10A z allegro są w porządku, kupowałem je już kilka razy. Niestety co do samej regeneracji to może się nie udać ze względu na blokującą się elektronikę i licznik cykli dotychczasowego naładowania. Zabawa w przeprogramywanie nie jest warta świeczki. O ile jeszcze płonąca bateria za nią nie posłuży :)

0
  • #4 28 Paź 2017 23:06
    mati211p

Raczej odłączenie pakietu o napięciu 0V i nieskończenie dużej rezystancji nie spowoduje zablokowania kontrolera, i tak widzi to już jako przerwę a jednak ładował baterię, skutkiem czego oba pakiety pozostałe mają ponad 4,1V. Teoretycznie chciałem przeprowadzić test ładowania i rozładowania pozostałych dwóch pakietów wraz z wykonaniem pomiaru ich rezystancji wewnętrznej oraz aktualnej ch-ki rozładowania dla prądu np. 1A. Dołożyć chciałem jakiś używany pakiet tak, by dobrać coś o podobnych parametrach i pojemności - zbliżone charakterystyką. Nie wiem jednak, czy nie dojdzie do zablokowania się baterii. Chodzi mi głównie o to, by bateria mogła służyć jedynie jako UPS, by w raz zaniku zasilania móc laptop wyłączyć bezpiecznie, lub używać sporadyczny czas (do 1 godziny), bo teraz to po prostu zgaśnie przy zaniku zasilania. Ponadto nie była ładowana dużo razy a FCC jest wysokie. Myślałem też o wymianie w taki sposób, by rozładować ewentualny nowy pakiet akumulatorów do napięcia równego napięciu aktualnie przyłączonemu pakietowi i połączeniu ich tymczasowo, do czasu odłączenia starego pakietu, by podtrzymać zasilanie elektroniki w czasie wymiany pakietów. Ponadto po wymianie wszystkie sekcję chciałem rozładować do 3 - 3,1V, by laptop spokojnie sobie ją naładował jak chce, gdyż teraz napięcie na dwóch sekcjach jest max, a poziom naładowania 0%. Raczej jak podłącze trzeci w pełni naładowany pakiet to kontroler pamięta 0% a nie 100%, więc chyba nie jest to bardzo dobre rozwiązanie. Nawet nie jestem pewien, czy w laptopie tym oryginalnie nie było akumulatorów o prądzie rozładowania max 4A - wg noty katalogowej oryginalnie zainstalowane w nim Panasonic CGR18650AF mają 3,9A max. Znajdujące się w moim drugim HP Pavilionie Samsungi ICR18650 26C mają prąd max 5,2A. Zastanawiam się też czy zamawiać z internetu te o których piszesz, czy kupić u siebie za 15zł Samsungi 2,2Ah 4,4A od razu z blaszkami do pakietowania. Wyjdzie na to samo, a będę miał je już w poniedziałek.

0
  • Pomocny post
    #5 28 Paź 2017 23:18
    lukasixthm
    Poziom 23  

mati211p napisał:
    Myślałem też o wymianie w taki sposób, by rozładować ewentualny nowy pakiet akumulatorów do napięcia równego napięciu aktualnie przyłączonemu pakietowi i połączeniu ich tymczasowo, do czasu odłączenia starego pakietu, by podtrzymać zasilanie elektroniki w czasie wymiany pakietów. Ponadto po wymianie wszystkie sekcję chciałem rozładować do 3 - 3,1V, by laptop spokojnie sobie ją naładował jak chce, gdyż teraz napięcie na dwóch sekcjach jest max, a poziom naładowania 0%.

Czytasz mi w myślach więc widzę, że wiesz co trzeba zrobić :) Pobawić się można. Ogniwa wymień już wszystkie. Tylko podtrzymuj napięcie na celach podczas wymiany.

0
  • #6 28 Paź 2017 23:21
    mati211p

A rozładowywać je do 3,1V przed włożeniem do laptopa, czy trzymać na 4,13V?

0
  • #8 28 Paź 2017 23:30
    mati211p

Ok, mogę tak zrobić. Tylko, czy skoro teraz kontroler pokazuje 0% naładowania to da się ją rozładować?

0
  • Pomocny post
    #10 29 Paź 2017 16:55
    krzychu1985^
    Poziom 27  

Napisz na jakich kontrolerach jest elektronika. Jeśli jakiś atmel lub inny chiński wynalazek to przekładka ogniw pomoże i nie musisz się martwić o zablokowanie, atmele i te inne badziewia chińskie się nie blokują. Ogniwa kup nowe lub faktycznie zrywane, te samsung 22P są dobre. Będą naładowane do ok 3,6-3,7 V i takie włóż do baterii. FCC jest faktycznie dosyć dobrze ustawione, nie trzeba będzie nic zmieniać.
    Gorzej jeśli masz jakiś markowy kontroler, TI lub maxim lub renesas. Bez oprogramowania nie ożywisz baterii bo w przypadku tych kontrolerów na 99 % się zablokowała. Jak chcesz zrobić test na tych ogniwach co masz (zakładając że pozostałe dwie sekcje są dobre) to odlutuj od pakietu elektronikę, oderwij tą uszkodzoną sekcję, z pozostałych 4 ogniw wytnij po jednym ogniwie i połącz w szereg, podepnij elektronikę i włóż baterię do laptopa, jeśli są chińskie kontrolery to bateria będzie działać. Po prostu zamiast pakietu 3s2p zrób pakiet 3s1p.

0
  • #11 29 Paź 2017 19:43
    mati211p

Podpiąłem na test pakiet z uszkodzonej baterii Dell i bateria działa tak jak ta w Dellu tzn. 12 minut. Pojemność ma 550mAh wg moich obliczeń. Przedtem testowałem ten pakiet na ładowarce - impedancja 48mΩ pojemność ponad 3000mAh, ale tylko 500mAh na prądzie ponad 1A. Kontroler zaklejony był jakąś taśmą i gumą. Zdjąłem to i pisze ATMEGA AU1136, czy jakoś tak. Tak to po przekładce na próbę jednego pakietu wygląda. Pewnie niesymetria napięć wyłącza komputer. Wyłączył się w biosie przy ok 85% naładowania.
    Czyli jak kupię pakiet z wylutu za 40zł (6 sztuk Samsungów tych) to będzie działać jeszcze?

0
  • Pomocny post
    #12 29 Paź 2017 20:29
    krzychu1985^
    Poziom 27  

Atmega czyli producent atmel. Tak, będzie działać.

0
  • #13 29 Paź 2017 20:40
    mati211p

Czyli jak dobrze rozumiem odłączenie pakietów nie spowoduje blokady kontrolera? A jeśli wszystkie odłączę i nie będzie zasilania dla kontrolera? Bo jak taak to myślałem nad lutowaniem równolegle chwilowo 4 sztuk i odlutowywaniu potem starych, tylko nie wiem jak to wyjdzie w praktyce. poćwiczę chyba na zwykłych bateriach najpierw ;). Dobra, to jutro zamawiam te 6 sztuk z wylutu. Napiszę do nich by od razu wysłali spakietowane do 2p. 3 pakiety. Mam nadzieję, że nie będzie dużych różnicy na sekcjach i że będzie lepszy efekt niż 1 godzina na zasilaniu. Bo taki awaryjny UPS to już teraz mi powstał w razie zaniku zasilania. Patrząc na to, że taki Samsung ICR18650-22P ma rezystancję wewnętrzną na poziomie <35mΩ to dwa będą miały <17mΩ. Aktualnie moje pakiety w tej baterii mają 50mΩ, 60mΩ i 48mΩ.

0
  • Pomocny post
    #14 30 Paź 2017 07:40
    krzychu1985^
    Poziom 27  

Nie zablokuje się, możesz śmiało odłączyć stary pakiet i później przylutować nowy. Odłączałem pcb z kontrolerami atmela i nic się nie blokowało.

0
  • #15 30 Paź 2017 16:08
    mati211p

W sumie chyba masz rację, bo jak miałby się zablokować, to zrobiłby to wtedy, gdy wysiadł cały pakiet - zachowywał się jak odłączony a laptop chciał ładować.

Włożyłem nowe akumulatory nienaładowane i jest 100% w laptopie. Czy tak powinno być, teraz pisze A/C Powered i chyba nie ładuje. Ewentualnie może poczekać i dać czas jej na naładowanie "niemonitorowane", tzn, być może będąc włączony zasilacz naładuje ją na 12,56V. Czy jednak szykuje mi się rozbiórka zaklejonej na amen baterii i ładowanie poprzez IMAX B6 mini?
    Jednak chyba ładuje, bo już 11,8V, ale coś strasznie szybko się ładują (30 minut ładowania a one prawie pełne - teraz 12,3V):
    Ciekawe jaka jest rzeczywista pojemność tych nowych ogniw. Stare testuję w IMAX B6 Mini i jestem mocno zaskoczony. O ile ten pakiet z Della miał faktycznie tylko 500mAh na prądzie 1A, to te dwie nieuszkodzone sekcje chyba będą ok. Testuję jedną z dwóch sekcji sprawnych (teoretycznie tą gorszą) i przy 1000mAh i prądzie 1A wciąż 3,71V. Pewnie wystarczyło nowy pakiet zrobić z dwóch i by działało (choć wiem, że tak się nie robi). Zobaczymy jaki będzie finalny wynik testu na ładowarce. Pokazała bowiem impedancję przy pełnym naładowaniu 41mΩ na pakiecie. Kontroler faktycznie się nie zablokował. Wyniki testów zamieszczę. Jeśli będzie ponad 3000mAh to chyba się przydadzą na pewno te ogniwa, jak nie na pakiet, to np. zamiennie do wkrętarki.

Edit: Myślałem, że może przeładować ogniwa, ale stanęło na 12,567V, czyli ok 4,192 V na sekcję. Jeszcze nie testowałem ile trzyma, ale w sumie ciekawa taka nie blokująca się bateria. Plusem jest łatwa możliwość jej regeneracji. Minusami jest brak obniżania się FCC z czasem - jakby było ustawione na stałe, oraz pewnie brak zabezpieczeń w razie awarii ogniw/sekcji ogniw. Jak można się domyślać zamienniki są więc znacznie mniej bezpieczne, nie wiadomo na co się trafi.

Tak jak się spodziewałem jest 7 razy lepiej niż na pakiecie z della. Wyniki dla teoretycznie słabszej sekcji:
    Napięcie początkowe 4,07V, końcowe 3,20V (przy I obc 1A, w stanie jałowym wyższe) - uznałem to za wartość graniczną rozładowania w laptopie a jak wiemy minimum 1A na pakiecie będzie (napięcie 9,6V może nieco za niskie - bliżej 9,8V, ale cóż, do testów starczy). Wynik: 3437mAh - wcale nie najgorzej jak na 5 letni pakiet.

Niestety rozładowałem ją do 0% i już nie doładowuje, zatrzymało się ładowanie na 96%. Z drugiej strony zainstalowane akumulatory mają 2200mAh/sztuka, czyli 4400mAh pakiet. Można było zakupić takie o większej pojemności a mianowicie 2600mAh. Wszystko dlatego, że FCC jest właśnie ustawione wyżej. 4400mAh będzie to 48840 mWh. Ładowanie stanęło na 96%, na 49062 mWh (czyli 4420 mAh). Wobec powyższego pakiet jest już pełny.

Dokonałem też pomiaru drugiej z działających sekcji wyjętych z uszkodzonej baterii i jak można było się spodziewać pakiet jest znacznie lepszy. Przede wszystkim w trakcie rozładowywania różnica napięć na tych dwóch sekcjach przy tym samym spadku pojemności wynosi około 300mV (co dyskwalifikowało te sekcje ze wspólnej pracy). Natomiast różnica pojemności także jest spora. Ten sprawny pakiet osiąga 4243 mAh, a jego rezystancja wewnętrzna przy pełnym naładowaniu to 35mΩ.

Edit:
    Czy ktoś orientuje się, czy te akumulatory mogę użyć w powerbanku? W laptopie były ładowane do 4,15V. Niestety ukłąd ładowania w powrbanku ładuje tam akumulatory do napięcia 4,25V, czyli powyżej dopuszczelnego napięcia. Chyba, że LS LR1865SE mają napięcie ładowania do 4,25V - ktoś wie?

0
  Szukaj w 5mln produktów