Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuchenka gazowa Amica EP 0400 Typ KMG4.0ZpZtR - termopara nie działa po wymianie

1Barto44 28 Paź 2017 20:35 654 2
  • #1 28 Paź 2017 20:35
    1Barto44
    Poziom 2  

Proszę o pomoc bo zgłupiałem. Kuchenka ponad 10 letnia. Termopary działały w kratkę i zniszczone iskrowniki. Kupiłem komplet nowych - iskrowniki i termopary. Termopary 2 przewodowe, wszystkie przewody masowe zebrane pod jedną śrubke przykręcone do obudowy/spodu. Przy próbie bez pełnego skręcenia podstaw palników z obudową/wierzch i całej góra z dołem, czyli wszystko leży na sobie luźno dopasowane, zapalarka działa, termopary działają, czyli puszczam pokrętła po ok. 10 sek. maksym. i gaz się pali.

Jak już skręce wszystko na full - czyli podstawy palników do obudowy/wierzch (2 śrubki z zewnątrz), kładę palniki i ... ! działa tylko jeden i to najmniejszy, a w 3 pozostałych zawór nie działa, po puszczeniu pokrętła gaz odcięty. Rozkręcałem to już i skręcałem 3 razy, sprawdzałem czy ten zbiorczy punkt masowy jest dobrze skręcony, 2 przewód od termopary - do zaworu - jest dobrze podłączony, żadnych zabrudzeń. Nie mam absolutnie pomysłu gdzie jest jakiś czeski błąd lub kuchenkowy chochlik?

Sprawdzałem każdą termoparę oddzielnie, na rozkręconych obudowie, zapalniczką, włącza zawór, gaz leci - po wyłączeniu zapalniczki gaz odcinany. Czyli i zawór i termopary, że tak powiem w teście laboratoryjnym działają. Ale po skręceniu wszystkiego na fest powstaje jakiś błąd.

W kilku postach admin coś wspominał o podłączeniu przewodu uziemienia bezpośrednio do mocowania zaworu, zamiast do zbiorczego punktu do obudowy, ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem i nie wiem jak to zrobić? Proszę o pomoc i sugestie co mogę zrobić i gdzie może powstawać błąd. Termopary nowe, w sklepie dopasowali na podstawie starych, elementy działają samodzielnie, ale całość po skręceniu nie! Pomocy proszę.

0 2
  • #2 01 Lis 2017 21:28
    kierbedz4
    Poziom 33  

Należy dotąd trzymać pokrętło gazu aż termopara osiągnie odpowiednią temperaturę i powstały prąd w wyniku ogrzania termopary uruchomi elektromagnes na zaworze który zostanie otwarty i postępuje praca palnika. Należy wyregulowa wysokość mocowania termopar aby ich zakończenia nie wystawały ponad dekielki na palniku.

0
  • #3 04 Lis 2017 16:25
    1Barto44
    Poziom 2  

Dziękuję za wskazówki. Po pierwszej próbie - rozkręcenie mocowania termopary i założenie z powrotem, bo okazało się, że podkładki miały za małą średnicę - jedna termopara zaczęła działać, ale nie było to w związku z obniżeniem mocowania. Nie wiem dlaczego. Więc działają 2 na 4. W drugiej próbie obniżyłem wszystkie termopary o ok 1,5-2 mm, tak że na pewno końcówka główki termopary nie wystaje ponad dekielek palnika.

Jednak nic się nie zmieniło - dalej 2 termopary nie działają. Trzymanie palnika aż się termopara odpowiednio nagrzeje, zmieni się potencjał itd. trochę mija się z celem. Po pierwsze jak trzymałem przez 3 minuty i tak się nic nie zmieniło, po drugie jeżeli mechanizm nie zadziała po 10 maks. 20 sek. tzn., że coś nie działa jak należy.

Miedzy 20 sek., a 5 min nie ma różnicy. W jednym z podobnych problemów admin AGD sugerował podpięcie kabla uziemienia bezpośrednio do danego zaworu. Czy ktoś może to: skomentować, potwierdzić i coś więcej dopowiedzieć jak to ma realnie wyglądać?

W którym miejscu "do zaworu" przymocować masówkę? Czy chodzi o śrubę skręcającą zawór ze sztucą doprowadzającą do przewodu gazowego - tylko tutaj jest jakakolwiek śruba gdzie można zaczepić oczko kabla masowego. Wszystkie inne "śrubki" w zaworze to chyba konstrukcyjne/szczelne zaworu, pomalowane na żółty albo czerwony kolor, co raczej sugeruje, że tych nie należy rozkręcać.

Termopary są nówki. Czy możliwe, że sam zawór/elektrozawór - wewnątrz - mógł się popsuć? Proszę uprzejmie o komentarz do tego pomysłu o podłączeniu uziemienia bezpośrednio do zaworu. (?) Dziękuję.

0