Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung R522 - Brak obrazu na matrycy laptopa - wymiana gniazda LCD.

00S 28 Paź 2017 23:56 1086 18
  • #1 28 Paź 2017 23:56
    00S
    Poziom 13  

Witam,

Zwracam się z prośbą o małą radę...

Mianowicie - mam laptopa Samsunga R522. Problem z nim był taki, że nie włączał się, po włączeniu świeciły się jedynie lampki wokół touchpada, włącznika i zasilania. Zero oznak pracy dysku, wentylator martwy, żadnego dźwięku ani obrazu. Wszelkie znaki wskazywały na uszkodzoną płytę główną (grafika albo chipset - tego w warunkach domowych ani przy moich umiejętnościach nie byłem w stanie rozpoznać).

Zakupiłem używaną i sprawną płytę ale tu znów nie wszystko działa. Po podłączeniu wszystkiego system normalnie się włącza ale brakuje obrazu na matrycy monitora... Na zewnętrznym monitorze obraz jest. Taśma i wtyczka od taśmy są nieuszkodzone, a przynajmniej nie wyglądają na takie. Po głębszej analizie znalazłem chyba winowajcę - gniazdo na samej płycie głównej, w którym brakuje 3 pinów. Nie wiem czy to uszkodzenie, czy po prostu nieco inny model płyty.

W każdym razie - czy takie gniazdo LCD da się gdzieś kupić aby je wymienić? Jeśli tak to jak się konkretnie nazywa, aby móc je znaleźć?
    Chodzi o to białe gniazdo na zdjęciu poglądowym.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

0 18
  • #2 29 Paź 2017 00:16
    boro1234567
    Spec od komputerów

Czy to zdjęcie zakupionej płyty?
    Wyraźnie widać popalone elementy.

0
  • #3 29 Paź 2017 00:44
    nanab
    Poziom 27  

Możesz przerzucić ze starej płyty. Tylko uważaj, pali się przy ok 300 stopniach.

0
  • #4 29 Paź 2017 13:30
    00S
    Poziom 13  

Zapominałem wspomnieć, że to zdjęcie jest zdjęciem z internetu, chodziło mi wyłącznie o pokazanie tego białego gniazda. Zakupiona płyta nie ma tych czarnych uszkodzeń. Przepraszam za niedoprecyzowanie.

Przełożenie ze starej płyty wchodzi w grę, ale czy da się taki element zakupić?

0
  • #5 29 Paź 2017 14:46
    czasnaczok
    Poziom 23  

00S napisał:
    Przełożenie ze starej płyty wchodzi w grę, ale czy da się taki element zakupić?

Pewnie tak, ale szkoda zachodu. OCK-30P-2R-SMD-MNT (3710-002498), tak się nazywa złącze. Masz dawcę i możliwość techniczną odzysku, to się nie wahaj.

0
  • #6 29 Paź 2017 14:52
    nanab
    Poziom 27  

Pewnie tak. Ale nigdy nie szukałem gdzie kupić coś co mam pod ręką i nie jest mi potrzebne.

0
  • #7 29 Paź 2017 14:55
    Stani12
    Poziom 25  

Zrób zdjęcie swojej płyty. Ten brak pinów to wyłamania czy mniejsze gniazdo?. Może zastosowana była inna matryca?. Na zdjęciu jest 30 pinowa. Były też 40 pinowe.

0
  • #8 29 Paź 2017 15:04
    miecho18
    Spec od komputerów

A ja się zastanawiam po co wymieniać całe złącze jak można wymienić tylko uszkodzone piny. ;)

0
  • #9 29 Paź 2017 18:31
    nanab
    Poziom 27  

miecho18 napisał:
    A ja się zastanawiam po co wymieniać całe złącze jak można wymienić tylko uszkodzone piny.

A ja się zastanawiam po co wymieniać same piny jak można wymienić całe gniazdo :D
    Szybciej, łatwiej i bez rzeźbienia.

0
  • #10 29 Paź 2017 20:15
    miecho18
    Spec od komputerów

nanab napisał:
    Szybciej, łatwiej i bez rzeźbienia.

Taa, szczególnie dla kogoś, kto nigdy takowego nie wymieniał. :D

0
  • #11 30 Paź 2017 18:36
    nanab
    Poziom 27  

Zabawa z wyciąganiem pojedynczych pinów tak żeby niczego nie zniszczyć jest trudniejsza.

0
  • #12 05 Lis 2017 19:59
    00S
    Poziom 13  

Dodaję rzeczone zdjęcia tego złącza.
    Wymiana samych pinów będzie chyba trudniejsza niż przelutowanie samego złącza. ;) Będę próbował podmiany całości, całego gniazda, mając nadzieję, że to pomoże.

Samsung R522 - Brak obrazu na matrycy laptopa - wymiana gniazda LCD.Samsung R522 - Brak obrazu na matrycy laptopa - wymiana gniazda LCD.

Zauważyłem jeszcze jeden problem... uszkodzony jakiś układ scalony. Jego chyba też trzeba będzie podmienić na ten ze starej płyty.

0
  • #13 05 Lis 2017 21:26
    nanab
    Poziom 27  

Na pewno q9, u3 i trochę drobnicy wkoło, kto wie co jeszcze. Płyta w dodatku jest zalana.

0
  • #14 05 Lis 2017 21:30
    00S
    Poziom 13  

A po czym to poznać, że jest zalana...?

0
  • #15 05 Lis 2017 22:27
    nanab
    Poziom 27  

Po korozji na elementach i polach lutowniczych.

0
  • #16 05 Lis 2017 23:34
    boro1234567
    Spec od komputerów

00S napisał:
    Zauważyłem jeszcze jeden problem... uszkodzony jakiś układ scalony. Jego chyba też trzeba będzie podmienić na ten ze starej płyty.

Układ i mosfet.

0
  • #17 08 Lis 2017 21:21
    00S
    Poziom 13  

nanab napisał:

Wydawało mi się, że po zdjęciach, tak jak i na żywo, nie widać niczego niepokojącego, a tym bardziej żadnej korozji... :o

Chodzi o te dwa zaznaczone elementy? (dla spokoju dodam, że nie ja miałbym to wymieniać ;) )

0
  • #18 08 Lis 2017 21:36
    nanab
    Poziom 27  

00S napisał:
    nanab napisał:

Wydawało mi się, że po zdjęciach, tak jak i na żywo, nie widać niczego niepokojącego, a tym bardziej żadnej korozji... :o

Chodzi o te dwa zaznaczone elementy? (dla spokoju dodam, że nie ja miałbym to wymieniać ;) )

Widać, przyjrzyj się jeszcze raz, tym razem z otwartymi oczami :)
    To co zaznaczyłeś jest zwęglone, na tym samym zdjęciu masz jeszcze dwa zwęglone rezystory, na poprzednich zdjęciach(okolice gniazda lvds) korozja na kondensatorach, polach lutowniczych i paru pinach gniazda.

0
  • #19 08 Lis 2017 22:14
    Stani12
    Poziom 25  

No trochę pracy Cię czeka. U3 to układ chargera. Q9 klucze górny i dolny mosfet. Jeśli stara płyta ma dobre elementy to ok. Wymiana gniazda jeśli się ma drugą płytę /dawcę/ to żadne ryzyko. Co prawda te gniazda nie są wdzięczne do wylutowywania. Zanim to opanowałem dwa zniszczyłem chociaż mam preheater.

0