Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] DAF XF 105.460 - Usterka skrzyni biegów, automat nie wrzuca biegów.

kuba6553 29 Paź 2017 01:05 3087 24
  • #1 29 Paź 2017 01:05
    kuba6553
    Poziom 7  

Witam serdecznie szanowne grono,
    auto DAF XF 105.460 rok 2009, skrzynia autmatyczna. Po nocnym postoju wyskoczyło ostrzeżenie na czerwono usterka skrzyni biegów, zgasiłem auto i odpaliłem je ponownie. Błąd zniknął i dałem rade wrócić do kraju. Dzis odpaliłem go na nowo i czasem po kilku minutach pracy, a czasem po dłuższym czasie wyrzuca błąd na czerwono i nie ma możliwości włączenia żadnego biegu, pomaga ponowne odpalenie silnika. Biegi mogę na szybko wrzucić zanim zapali się błąd i wtedy nic sie nie dzieje, wydaje sie wszystko normalnie pracować podczas jazdy. Dodam, że od około pół roku wyświetla się kontrolka o błędzie ABS naczepy, a równocześnie z błędem o skrzyni zaczęło grzać się prawe przednie koło ( przypadek?) do którego jeszcze nie zdążyłem zajrzeć.
    Proszę o podpowiedź jak sobie poradzić z usterką skrzyni, nie chciałbym zostać unieruchomiony za granicą kraju. Co sprawdzić na początku?

Z góry dziękuję za czas poświęcony na zainteresowanie tematem.

0 24
  • #2 29 Paź 2017 01:18
    saron22
    Specjalista - Samochody Ciężarowe

Przez pół roku nie zdarzyłeś naprawić ABS w naczepie??

0
  • #3 29 Paź 2017 01:50
    kuba6553
    Poziom 7  

Ze wstydem przyznam, iż nie zająłem się tą kontrolką. Kierowca jeżdżacy na codzień tym autem twierdzi, że wszystko jest w porządku i naczepa odpowiednio hamuje, a koła sie nie blokują. W moim odczuciu zarówno podczas hamowania na śliskim jak i suchym asfalcie wszystko jest poprawnie, jakby ten błąd świecił się bez powodu.

0
  • #4 29 Paź 2017 10:49
    kisiol
    Poziom 18  

Witam. Proponuję sprawdzić płytę na skrzyni biegów, dokładnie część tłoczków czy nie ma ubytku ciśnienia i zatarć. Pierwsza sprawa to odczytać błędy zapisane w sterowniku. Może też być wina wiązki, ale najpierw odczytać błędy.

0
  • #5 29 Paź 2017 17:07
    kuba6553
    Poziom 7  

Dziękuje serdecznie za podpowiedź, dodam ze 1,5roku temu przy awarii skrzyni biegów, gdy nie mogłem wrzucić żadnego biegu przyczyną była właśnie ta płyta na skrzyni biegów. Magik od skrzyń automatycznych regenerował ją, z tego co pamiętam. Jutro jadę na podłączenie do komputera, dam znać co i jak .

1
  • #6 31 Paź 2017 20:39
    kuba6553
    Poziom 7  

Na chwilę obecną świecący ABS od naczepy został zdiagnozowany przez mechanika jako zepsuty zawór ABS. Co do usterki skrzyni na razie brak konkretnej diagnozy, nie jest to ww. płyta. Dodam, iż aktualnie auto potrafi normalnie jechać i przy zatrzymaniu się np na skrzyżowaniu wyrzucić błąd i rozłączyć skrzynie, pomaga ponowne odpalenie samochodu. Co więcej odnoszę wrażenie, że jak auto się nagrzeje problem praktycznie nie występuje. Podpowiedzcie proszę, co jeszcze mogę sprawdzić.

Dziękuje za poświęcony czas.

0
  • Pomocny post
    #7 31 Paź 2017 20:54
    kisiol
    Poziom 18  

Myślę ze to płyta tylko część elektroniczna. Miałem taki przypadek w swoim dafie. Podaj jakie masz błędy w skrzyni. To może coś pomożemy.

1
  • #8 01 Lis 2017 02:14
    kuba6553
    Poziom 7  

Postaram się podać błędy jak tylko dostanę się do fachowca od dafów, liczę ze uda sie do konca tego tyg. Dziękuje za zainteresowanie, dam znać jak tylko bede miał informacje.

0
  • #9 02 Lis 2017 12:24
    kuba6553
    Poziom 7  

Witam, byłem dzis w serwisie DBK. Odczytany błąd to: 3090-9 Usterka wewnętrzna modulatora. Gość z serwisu proponuje przeinstalowanie oprogramowania skrzyni i zobaczenia czy to coś da. Co sądzicie o tym rozwiązaniu? Proszę o pomoc.

0
  • #10 02 Lis 2017 14:09
    kisiol
    Poziom 18  

Możesz spróbować, ale nie licz na wiele zmian. Płyta będzie do wymiany.

0
  • #11 02 Lis 2017 14:49
    tolo
    Poziom 33  

Ktos próbował naprawiać taką płytę :?: Można zobaczyć jej zdjęcie :?: Bo może da się naprawiać.

0
  • #12 02 Lis 2017 15:10
    kisiol
    Poziom 18  

Jak naj bradziej jest gość pod Częstochową co je robi i pewnie wele innych osób zajmu się naprawą. Pytanie tylko czy się opłaca to robić , może lepiej kupić używaną.

2
  • #13 02 Lis 2017 19:42
    tolo
    Poziom 33  

Wszystko kwestia ceny, z chęcią bym zobaczył taką płytę bo jeszcze nie naprawiałem takiej :)

0
  • Pomocny post
    #14 02 Lis 2017 19:50
    romuald-f
    Spec Automatyczne skrzynie biegów

Kod błędu 3090-9
    Usterka modulatora wewnętrznego (D954):
    - Problemy komunikacji pomiędzy wewnętrznymi procesorami modulatora (D954).
    - Uszkodzone oprogramowanie modemu 1 i 2 (D954)
    Podczas jazdy:
    - Nie ma możliwości zmiany biegów.
    - Tryb automatyczny nie jest dostępny.
    Pojazd jest nieruchomy:
    - Jeśli pojazd się zatrzyma, sprzęgło jest automatycznie wyłączane.
    - Przekładnia automatyczna przekłada się automatycznie na neutralną.
    - Nie ma możliwości zmiany biegów.
    - System nie jest dostępny.

https://stej-truck.pl/en/transmission-parts/p-230/astronic-as-tronic-wybierak-modulator.html

0
  • Pomocny post
    #15 02 Lis 2017 21:00
    tolo
    Poziom 33  

Podobną płytę naprawiałem do MAN-a i nie było problemu by ją przywrócić do świata żywych :)

0
  • #16 03 Lis 2017 21:41
    kuba6553
    Poziom 7  

Drodzy Panownie, po przeinstalowaniu oprogramowania skrzyni i dwudniowych testach w serwisie wszystko wydaje się być ok. Mam nadzieje, że uda się jeszcze pojeździć bez wymiany modulatora, jak sądzicie, jest taka szansa?

0
  • #17 03 Lis 2017 21:51
    kisiol
    Poziom 18  

Jest szansa , tylko gorzej jak stanie gdzieś za miedzą. Decyzja należy do ciebie.

0
  • #18 05 Gru 2017 15:26
    mikemmm
    Poziom 2  

hejka - i jak Kuba? wszystko OK? komunikat się już nie wyświetla?

0
  • #19 08 Maj 2018 23:03
    kuba6553
    Poziom 7  

Witam panowie, to ponownie ja. Przepraszam za długi czas nieobecności spowodowany pracą za granicami kraju. Wróciłem do domu i po niedalekim czasie znów problem z tym samym samochodem.Daf xf 105 automat. Poza granicami skrzynia zaczęła szwankować i wyrzucać ostrzeżenia na czerwono. Po zgaszeniu i odpaleniu można było wrzucić bieg i jechać, na autostradzie szedł na 12 biegu bez problemu, schody zaczynały się przy dojazdach do skrzyżowań itp gdzie skrzynia zbijała biegi w dół. Wyskakiwało ostrzeżenie na czerwono i nie było żadnego biegu, aż do ponownego uruchomienia silnika. Dodam tylko, że wsteczny wchodził bez problemu. Auto dojechało tak 800km do bazy, po czym następnego ranka nie wszedł już żaden bieg. Stwierdzono, że pneumatyczna cześć kasety wybierającej biegi na skrzyni jest sprawna, wymieniłem część elektroniczna tej kasety i zaholowałem auto na serwis na wgranie softu. Oddzwonili z serwisu po kilku godzinach, że po instalacji oprogramowania dalej nie można wrzucić żadnego biegu. Ich zdaniem jest to wina sprzęgła ( przebieg prawie 900tysięcy ) lub wysprzęglika. Co sądzicie Państwo na ten temat, nie chciałbym wymieniać wszystkiego w ciemno.

Z góry dziękuje za poradę

0
  • Pomocny post
    #20 08 Maj 2018 23:30
    kisiol
    Poziom 18  

900 to i tak dużo wytrzymał w automacie ,przeważnie 700 i wymiana.

0
  • #21 09 Maj 2018 00:28
    kuba6553
    Poziom 7  

A czy te objawy mogą sugerować sprzęgło rzeczywiście? Nie dziwne, że biegi w góre wchodziły dobrze, a w momencie jak skrzynia redukowała dopiero występowały błędy?Mechanik sprawdzał sprzęgło około 3 tyg temu i mówił że za kilka miesięcy czeka nas wymiana. Nie planowałem tego robić, bo chciałem sprzedać ciągnik. Wymienilem juz plyte za tysiąc złotych, boje się, że po wymianie sprzęgła za kolejne 3 tysiące usłysze, żę to jednak wysprzęglik.

0
  • Pomocny post
    #22 09 Maj 2018 21:37
    hubert04
    Poziom 21  

Zla diagnoza od samego poczatku i sie dziwisz ze nie mozesz dojsc do sukcesu naprawy???????
    sprzeglo mozna zdiagnozowac poprzez wizualne sprawdzenie 4 sruby i po klopocie widac co jest, co do wysprzeglika tez mozna sprawdzic tzw. organoleptycznie. Dobry diagnosta po paru testach i podgldzie w wartosciach zeczywistych oraz organoleptyced jest w stanie stwierdzic usterke w tej skrzyni

0
  • #23 09 Maj 2018 22:45
    kuba6553
    Poziom 7  

W autoryzowanym serwisie sami nie potrafią powiedzieć co to może być, stanęło na tym że wg nich to usterka skrzyni i najlepiej byłoby ją rozebrać i zobaczyć co i jak. Na razie odmówiłem i pokaże auto jeszcze jednemu specjaliście ale powoli kończą się pomysły i tak jak Pan pisze diagnozy są błędne od samego początku...

0
  • Pomocny post
    #24 10 Maj 2018 01:24
    krisbrumm
    Specjalista - DAF Trucks

coś mi się wydaje, ze servis wie co jest grane tylko wolą trzymać się legendy o usterce wewnętrznej skrzyni bo na tym zarobią więcej.
    Zaufany servis który chce rozwiązać problem klienta a nie zedrzeć z niego pieniądze jest kluczowy w takiej sytuacji...

Rozpaławiać skrzynie (która jest z natury bardzo trwała) tylko po to, żeby popatrzeć sobie i dalej snuć teorie typu "coś tam, gdzieś tam musi być nie tak..." brzmi jak operacja brzucha wiedząc tylko i wyłącznie tyle, że pacjenta boli brzuch...

1
  • #25 12 Maj 2018 20:28
    kuba6553
    Poziom 7  

I jak zwykle Pan @krisbrumm miał rację co do pracy ASO, w serwisie mieli wypróbować używaną płyte as tronica i podobno nie byla to jej wina. Inny mechanik po jej rozebraniu stwierdził że jedna uszczelka puszczała powietrze, po tej drobnej naprawie wszystkie biegi wróciły do normy. Temat możemy uznać za zamknięty, dziękuje serdecznie za wszelką pomoc!

0