Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser z nagrywarki DVD rw dziwna plamka

29 Paź 2017 06:34 2304 15
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 5  
  Art.B napisał:
  Dioda nie ma okienka w obudowie? Bo widać ładne wzory interferencyjne, czyli coś jest brudne. Skoro nie kolimator, to może okienko wyjściowe wiązki.

  Aaa jednak to ciemne to była plama na foli diody... Tee małe plamki to z soczewki nie da się już tego bardziej wyczyścić..


  Mam jeszcze jedno pytanie gdzie można kupić diodę zieloną porównywalnej mocy do DVD rw w niskiej cenie.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 5  
  Art.B napisał:
  Zielonej nigdzie. Poszukaj na forum tematów o zielonych (532nm) DPSS. Tam się wszystkiego dowiesz.


  Znalazłem taką diodę 500mW 808nm czyli jest to dioda podczerwieni. Zastanawiam się jak to jest we wskaźnikach czy to barwa się dopiero pojawia po filtrach ir??

  Nie ma takiego lasera co by emitował od razu barwę zieloną??
  https://n.ethz.ch/~kluszcz/index.php?page=lasers/greenpointer&lang=0

  Jakie są straty na tych filtrach.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 5  
  Art.B napisał:
  Nie przyłożyłeś się do lektury. :cry: Zielone lasery np. w pointerach, to lasery DPSS (Diode Pumped Solid State). Dioda 808nm jest pompą optyczną dla ośrodka domieszkowanego jonami neodymu (YVO4:Nd, YAG:Nd), w którym akcja laserowa odbywa się na 1064nm, a 532nm jest drugą harmoniczną z 1064nm, generowaną w krysztale nieliniowym (KTP, BBO,...) wewnątrz rezonatora optycznego. Filtr wyjściowy nie jest potrzebny do niczego poza eliminacją 1064nm. 808nm i tak nie opuszcza rezonatora, ze względu na zogniskowanie wiązki na krysztale domieszkowanym Nd i silne jej tam pochłanianie. Możesz próbować zbudować laser większej mocy w oparciu o klejony kryształ z pointera i mocniejszą diodę 808nm, problemem jest tylko większy obszar emitera mocniejszej diody, co zwiększa minimalne wymiary plamki w ognisku. Jako że sprawność konwersji jest proporcjonalna do kwadratu natężenia, ważne jest osiągnięcie jak najmniejszego punktu w ognisku. Diody najlepiej szukać z FAC (Fast Axis Correction), wtedy wystarczy dobra soczewka sferyczna. Bez FAC trzeba posiłkować się układem pryzmatów do korekcji wiązki. Jak widzisz temat nie jest banalny, ale da się zrobić.


  Czekaj wyjaśnij mi to jeszcze łopatologicznie. Wiązka widzialna pojawia się dopiero po przejściu tych wszystkich filtrów zawartych w pointerze tak?? Czy na widzialność zielonej wiązki ma też ograniczenie mocy diody czy po prostu wystarczy że jest już cały kolimator z tymi filtrami??

  Bo chciałbym w takim kolimatorze zamontować mocniejszą diodę 808nm.

  Jeszcze jedno pytanie jaką moc i barwę ma dioda IR z CDRW Czy ona nada się do takiego pointera??

  Kolejna rzecz jakie są straty mocy w takim pointerze po przejściu całego układu filtrów. Ile maksymalnie mocy można wyciągnąć z zielonego pointera.

  Dodano po 4 [minuty]:

  https://obrazki.elektroda.pl/73_1209814475.jpg zerknij na to zdjecie.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 5  
  Art.B napisał:
  Żadne filtry nie mają tam nic do rzeczy. Pointer to miniaturowy laser neodymowy z nieliniowym podwajaczem częstotliwości. Dioda 808nm służy tylko do pompowania lasera neodymowego, bo jony Nd mają w tym zakresie maksimum absorpcji. Filtr IR producent montuje tylko po to, żeby wyciąć resztkę 1064nm, która przeszła przez OC HR1064 HT532.


  To która część to laser neodymowy skoro dioda służy tylko do pompowania...
  Laser z nagrywarki DVD rw dziwna plamka

  Dodano po 3 [minuty]:

  1.Jak wpłynie wymiana na nową mocniejszą diode o tych samych wymiarach??
  2. Jak by to się zachowało gdyby tam wrzucił diodę z CDRW??
 • Poziom 36  
  Cytat:
  To która część to laser neodymowy

  Ta z neodymem - Nd:YVO4 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Odpowiadając na dodane pytania:
  1. Nie wymienisz diody tak łatwo, a jeśli uda się wymienić to pewnie laser będzie się przegrzewał i będzie działał gorzej niż było.
  2. Nic się nie stanie, pewnie po prostu nie będzie działać.