Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zamknąć obwód po sekwencji impulsów

29 Paź 2017 10:21 372 17
 • Poziom 11  
  Witam.
  Nie jestem elektronikiem ale kilka bardzo prostych rzeczy udalo mi się już kiedyś wykonać. Teraz stanąłem przed kolejnym problemem.

  Mam stary domofon w bloku którego nie mogę tknąć a chciałbym zrobić opcję wejścia na klatkę schodową bez klucza. Jest elektrozamek ale do poszczególnych mieszkań są jedynie przyciski do dzwonków. Brak klawiatury z kodami.
  Pomyślałem że możliwe byłoby to, gdyby zrobić / zaadoptować jakiś sterownik zamontowany u mnie w słuchawce, który zliczałby impulsy dzwoniącego. I powiedzmy po 3 szybkich dzwonkach zwierałby obwód elektrozamka na 3 sekundy.

  Macie pomysł co zaadoptować albo jak zbudować taki układ?
  dziękuje z góry za wszelkie sugestie.
  PS. myślałem o wykorzystaniu sterownika gms by dzwonić na niego dowolnym telefonem ale to wiązałoby się ze stałymi kosztami których jak mniemam można uniknąć :)
 • Relpol przekaźniki
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 36  
  Kup radiowy sterownik do bramy albo czegoś podobnego. Jest tam zwykle jeden styk zwierny albo możliwość wyprowadzenia na takowy np. przez przekaźnik. Zamontuj i będziesz miał pilota do otwierania drzwi jak w samochodzie.

 • Poziom 28  
  Art.B napisał:
  Najprościej jakieś Logo rc230.


  Jeśli to jest "najprościej" to ja bałbym się pytać o bardziej skomplikowane i większe gabarytowo rozwiązania ;)
 • Relpol przekaźniki
 • Użytkownik usunął konto  

 • Poziom 28  
  A po co od razu programować cokolwiek? :) Można osiągnąć to samo na dwóch popularnych układach cyfrowych - układ zliczający czas, układ zliczający impulsy. I to według mnie jest najprostsze rozwiązania :)
  Lub za 15 zł kupić ESP-012 ( ESP8266) i z pomocą gotowych rozwiązań ( Arduino ) zaprogramować co się chce, łącznie z możliwością otwierania drzwi przy pomocy np. smartfona lub wysyłania powiadomienia push, maila/sma-a jesli ktoś dzwoni. Wszystko zmieści się w słuchawce.
  W LOGO także trzeba poznać podstawy by zaprogramować choćby prostą aplikację. Trochę strzelanie z armaty do komara ..Choć oczywiście działać dobrze i stabilnie będzie
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  ritter, piloty nie wchodzą w grę. Zamiast pilota mogę mieć klucz który już mam więc wychodzi na to samo. Chodzi o opcję przy której nie mam dodatkowych urządzeń potrzebnych do otwarcia.
  Poruszane później sprawy są jednak dla mnie kompletnie niezrozumiałe.
  Prawdę powiedziawszy liczyłem na rozwiązanie które nie wymaga programowania a najlepiej adaptację gotowca w stylu plug&play ;-)
  No chyba że ktoś mi to zbuduje i zaprogramuje i poda cenę :)
  dzięki za odzew i proszę o jeszcze :)
 • Poziom 43  
  Weź sterownik z pilotem i zamontuj w mieszkaniu.
  POd przycisk otwierania rygla. Proste.
 • Poziom 11  
  pisalem wyżej że nie chce pilota, bo co za roznica czy klucz czy pilot.
  chce sterowac przyciskiem dzwonka bo tylko to mam do dyspozycji nie mając klucza/pilota
 • Poziom 43  
  To weź ukłąd licznika z wyjściem przekaźnikowym na ostatnim pinie i po problemie.

 • Poziom 28  
  Art.B napisał:
  Wiedziałem, że pojawi się Arduino :D . I może jeszcze łatwiej na Arduino napisać program niż na Logo? Zaleta przekaźników programowalnych jest dla mnie zasadnicza: są idiotoodporne, niezawodne, odporne na zakłócenia elektromagnetyczne, szybkie w montażu i programowaniu i przede wszystkim, jako używki, są tanie. A do tej cyfrówki to jeszcze trzeba by zaprojektować zasilanie z filtrami, zaprojektować wejście sygnału, zrobić pcb... Wliczając czas, to nie wiem czy tak taniej.


  Napisanie takiego programu na Arduino jest tak samo skomplikowane jak zaprogramowanie LOGO, zwłaszcza jeśli programowanie miało by być z klawiatury. Tak prosty kod to ok 10 ...15 linii w pętli głównej.
  Owszem, są idiotoodporne i niezawodne. Co do szybkości montażu - kwestia aplikacji. Nie zawsze tak jest. Tutaj proponuje kolega zastosowanie LOGO 230V - jak w tej aplikacji zrealizować wejścia , biorac pod uwagę poziomy napięć akceptowalnych przez LOGO ? Też trzeba by tu coś zaprojektować i wykonać. Można zastosować modele 12/24 V - ale do tego też dochodzi jakiś zasilacz ( o ile nie ma możliwości pobrania napięcia z domofonu). Przy cyfrówce zasilanie to kwestia stabilizatora i paru kondensatorów. Wejścia - na dzielnikach napięcia czy z użyciem kondensatora ( w zależności od rodzaju sygnału ) czy gotowych buforów. PCB na płytce uniwersalnej.
  Tak czy inaczej - trzeba coś samemu pokombinować. Gotowego rozwiązania plug& play oczekiwanego przez Autora raczej nie znam ...

  Dodano po 1 [minuty]:

  Strumien swiadomosc... napisał:
  To weź ukłąd licznika z wyjściem przekaźnikowym na ostatnim pinie i po problemie.


  Do tego jeszcze prosta "czasówka" która resetowała by licznik jeśli w ciągu np. 5 sekund licznik nie zliczy do np. 5 impulsów. I gotowe.
 • Poziom 11  
  ok. czy ktoś mi coś takiego wyceni i zrobi? Niestety nie czuję się na siłach bo mnie przerasta :)
 • Poziom 29  
  Na stronie 114 poradnika z tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3111562.html masz gotowca, wystarczy podłączyć przez transoptor twoje wejście do portu zliczającego, zamiast diody przez tranzystor i przekaźnik otwieranie dźwi, a do systick (który generuje impulsy) dać reset stanu licznika (i zmienić częstotliwość). Zakładam, że nie ma drgań styków (lub wyeliminujesz je filtrem)
  Stm32f103 na allegro kosztuje 3zł, niestety wymaga pcb ;)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 29  
  Logo to droga kobyła. uC to 3-4zł + koszt pcb. I też można sobie sekwencję walnąć dowolną najprościej z watchdoga/licznika resetującego stan i masy while'ow w mainie ;)
 • Użytkownik usunął konto  

 • Poziom 28  
  Art.B napisał:
  Przecież autor pisze, że chce gotowca, a wy mu z mikrokontrolerami wyjeżdżacie. Najprościej jakieś używane Logo, Zelio, czy co tam jeszcze z przekaźników programowalnych. Podłączy zasilanie, 1 wejście, 1 wyjście przekaźnikowe i po sprawie.

  Rozumiem, że tak podłączone LOGO czy Zelio od od razu zacznie popranie pracować, bez potrzeby programowania czy martwienia się o poziomy napięć na wejściu i dlatego można nazwać to gotowcem ;)

  Dla przykładu :
  Arduino za 25 zł lub jakaś mała ATmega czy ATtiny za < 10 zł
  Moduł z przekaźnikiem 5 zł
  Zasilacz ( jeśli w domofonie brak dostępnego zasilania ) 10 zł

  I kod napisany w 10 minut ( tak, początkującemu zajmie to o wiele dłużej - ale podobnie bedzie w przypadku LOGO ) :

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Można programować także z użyciem "bloczków" podobnie jak w LOGO. Kod oczywiście można rozbudować. Pozostaje kwestia realizacji wejścia ( dopasowania sygnału dzwonka ) - czy dzielnik rezystorowy, czy transoptor itp.
  Nie gloryfikuję Arduino alni nie deprecjonuję LOGO - chcę tylko uświadomić, że LOGO wcale nie jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem i że jego instalacja nie jest "gotowcem" a mikrokontrolery wcale nie są straszne.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Art.B napisał:
  Mogę odstąpić sprawne 0BA1 24V za 50zł.


  Plus zasilacz 24V i nadal pozostaje kwestia dopasowania wejść ;) Wielka i prądożerna kobyłka w tym zastosowaniu kompletnie się marnująca. Ale da się i można jeśli ktoś chce :)