Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głowica termostatyczna Danfoss w bloku

m4xon 29 Oct 2017 13:10 5247 15
    m4xon
    Level 15  
    Cześć,

Mieszkam w bloku wybudowanym w latach 90. Dwa lata temu wymieniłem grzejniki z żeliwnych na płytowe Purmo, dodatkowo zamontowane są zawory oraz głowice termostatyczne Danfossa. Mam takie pytanie co do zasady funkcjonowania głowic. Mianowicie czy np program 3 oznacza jakąś określoną temperaturę? Mam wrażenie, że głowica ta działa za zasadzie otwarta zamknięta, ustawiam 3 i nic nie grzeje, a jak 5 to idzie. Nie do końca rozumiem jak to działa i czy może być problem z instalacją?

Dzięki
  • Helpful post
    gimak
    Level 40  
    m4xon wrote:
    Mam wrażenie, że głowica ta działa za zasadzie otwarta zamknięta, ustawiam 3 i nic nie grzeje, a jak 5 to idzie.

Widać masz w pomieszczeniu wyższą temperaturę niż jest przypisana "3" w głowicy i dlatego się nie otwiera.
    adamkowalski431
    Level 15  
    Otwórz okno w pokoju i zacznie ci grzać.
    m4xon
    Level 15  
    a czy te cyferki mają przyporządkowane jakieś określone temperatury?
  • Helpful post
    adamkowalski431
    Level 15  
    Tak sprawdż sobie na stronach danfosa, może coś wygrzebiesz
    m4xon
    Level 15  
    dzięki wielkie!
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Jeszcze jedno (dosyć ważne). Czy głowice są zamontowane poziomo? Powinny być poziomo, ponieważ głowica termostatyczna zamontowana pionowo w górę spowoduje to, że ciepło z gałązki zasilającej podgrzeje głowicę i będzie fałszywa interpretacja temperatury w pomieszczeniu.
    BUCKS
    Level 39  
    m4xon wrote:

Od zawsze jak pamiętam to 3 jest odpowiednikiem ok. 20 stopni.
    Tylko musisz pamiętać, że głowica termostatyczna "mierzy" temperaturę przy grzejniku.
    Jeśli masz np. zbyt nisko parapet nad grzejnikiem to przy głowicy może być zbyt ciepło i wtedy głowica przymknie lub zamknie całkowicie grzejnik, a w głębi pokoju będziesz miał niższą temperaturę.
    Najlepiej zrób sobie testy z termometrem w pokoju to zobaczysz ile realnie daje Tobie ustawienie 3 na głowicy.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    BUCKS wrote:
    m4xon wrote:

Od zawsze jak pamiętam to 3 jest odpowiednikiem ok. 20 stopni.
    Tylko musisz pamiętać, że głowica termostatyczna "mierzy" temperaturę przy grzejniku.
    Jeśli masz np. zbyt nisko parapet nad grzejnikiem to przy głowicy może być zbyt ciepło i wtedy głowica przymknie lub zamknie całkowicie grzejnik, a w głębi pokoju będziesz miał niższą temperaturę.
    Najlepiej zrób sobie testy z termometrem w pokoju to zobaczysz ile realnie daje Tobie ustawienie 3 na głowicy.
    Głowica nie może być też za zasłoną, ponieważ zasłona powoduje to, że ciepło z grzejnika jest "uwięzione" pomiędzy zasłoną a szybą, więc tam jest gorąco, głowica to wyczuwa i zamyka dopływ czynnika grzewczego. W ogóle to nie powinno się zasłaniać grzejników (zasłony - tak, ale po parapet).
    BUCKS
    Level 39  
    Zbigniew Rusek wrote:
    Głowica nie może być też za zasłoną, ponieważ zasłona powoduje to, że ciepło z grzejnika jest "uwięzione" pomiędzy zasłoną a szybą, więc tam jest gorąco, głowica to wyczuwa i zamyka dopływ czynnika grzewczego. W ogóle to nie powinno się zasłaniać grzejników (zasłony - tak, ale po parapet).

W wyjątkowych sytuacjach jeśli nie ma opcji na odkrycie głowicy termostatycznej to można zastosować głowicę z kapilarą, czyli takim drucikiem o długości 1,5-2m na końcu którego znajduje się czujnik temperatury. Wtedy głowica może być zakryta, bo brana jest pod uwagę temperatura na zewnętrznym czujniku, czyli czujnik musi być zamontowany w odkrytym miejscu na odpowiedniej wysokości, aby grzejnik właściwie nagrzewał pomieszczenie.
    Zawsze jest jakieś wyjście z danej sytuacji ale głowica z kapilarą jest droższa od takiej zwykłej.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    BUCKS wrote:
    Zbigniew Rusek wrote:

W wyjątkowych sytuacjach jeśli nie ma opcji na odkrycie głowicy termostatycznej to można zastosować głowicę z kapilarą, czyli takim drucikiem o długości 1,5-2m na końcu którego znajduje się czujnik temperatury. Wtedy głowica może być zakryta, bo brana jest pod uwagę temperatura na zewnętrznym czujniku, czyli czujnik musi być zamontowany w odkrytym miejscu na odpowiedniej wysokości, aby grzejnik właściwie nagrzewał pomieszczenie.
    Zawsze jest jakieś wyjście z danej sytuacji ale głowica z kapilarą jest droższa od takiej zwykłej.
    I nie zawsze jest dostępna w handlu.
    leso
    Level 10  
    Rozumiem, że nie należy zasłaniać głowicy termostatycznej w dzień, gdy nie chcę, by ciepło było marnowane, ale czy nie myślę logicznie twierdząc, że w nocy to może mieć sens? Jeżeli przysłonię okno zasłoną w nocy, to wówczas automatycznie głowica będzie wpuszczać mniej ciepła przez zawór do grzejnika i oto mi w nocy chodzi. W ten sposób nie muszę specjalnie "przykręcać" głowicę przed nocą. Jeżeli błędnie rozumuję, to proszę bardzo mi zwrócić uwagę.
    BUCKS
    Level 39  
    leso wrote:
    Jeżeli przysłonię okno zasłoną w nocy, to wówczas automatycznie głowica będzie wpuszczać mniej ciepła przez zawór do grzejnika i oto mi w nocy chodzi. W ten sposób nie muszę specjalnie "przykręcać" głowicę przed nocą. Jeżeli błędnie rozumuję, to proszę bardzo mi zwrócić uwagę.

Ale musisz specjalnie przysłaniać albo odsłaniać głowicę, więc czym to się różni od potencjalnego przykręcania głowicy.
    Po to chyba kupiłeś głowicę termostatyczną aby w miarę precyzyjnie ustawiać sobie temperaturę, a teraz mając tę głowicę nie chcesz jej należycie wykorzystywać.
    Jak nie chcesz kręcić to kup sobie głowice elektroniczne i zaprogramuj temperatury dla określonych godzin to głowica automatycznie będzie zmieniać ustawienia.
    Ja póki co stosuję na regulatorze pokojowym stałą temperaturę 20 stopni przez 24h i 2 grzejniki są bez głowic, a w pozostałych ustawiłem na głowicy 21, 21,5 stopni i nic nie kręcę.
    Temperatura jest od 20,1-20,8 stopni w zależności od pokoju i nic nie kręcę.
    Mój regulator nie pozwala mi na precyzyjne ustawienie większej temperatury, więc póki co nie kombinuję, bo stała temperatura wydaje mi się optymalna.