Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Tonsil GD 16/20 i GDW 9/15/1

marcelinio6666 29 Paź 2017 15:20 2961 38
  • #1 29 Paź 2017 15:20
    marcelinio6666
    Poziom 4  

Cześć, mam taki problem, jak grają te głośniki przy średniej głośności to wysokotonowy trzeszczy a doły brzęczą, co trzeba w takim przypadku wymienić tak, aby była jakaś różnica w dźwięku?

Pozdrawiam

0 29
  • #2 29 Paź 2017 15:56
    Tremolo
    Poziom 43  

Za duży sygnał na wejściu? Wzmacniacz wychodzi poza skalę grania bez zniekształceń. Średnia głośność to pojęcie względne. Nie oznacza połowy skali VOLUME.

0
  • #3 29 Paź 2017 16:07
    marcelinio6666
    Poziom 4  

wzmacniacz to: diora ws 4421, dobry jest?

Dodano po 2 [minuty]:

aha, i dodam jeszcze, że głośniki mają 30-letnie membrany, czy to też może mieć znaczenie?

0
  • #4 29 Paź 2017 17:04
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

marcelinio6666 napisał:
    doły brzęczą
    Sprawdź co jest przyczyną. Może to być niedokręcony do obudowy kosz, albo częściowo rozsypana cewka.
    marcelinio6666 napisał:
    głośniki mają 30-letnie membrany, czy to też może mieć znaczenie?
    Może - jeśli np. są zniszczone membrany (pogięte, "wyłopotane"), albo zniszczone zawieszenie. Dobrze eksploatowany głośnik (o ile ma membranę na zawieszeniu tekstylnym, gumowym lub papierowym) może grać kilkadziesiąt lat. Zawieszenie piankowe nawet w nieużywanym głośniku ulega degradacji i konieczna jest jego wymiana (zawieszenia - wyjdzie taniej jeśłi robisz to samodzielnie i wiesz jak).

0
  • #5 29 Paź 2017 17:27
    marcelinio6666
    Poziom 4  

Dzięki, a da się samemu zregenerować wysokotonowy głośnik, czy to bardzo trudne względu na wielkość?
    Dołu są nawet spoko, brzęczą jak podkręce bass, ale góra... słuchać tego charczenia się nie da, w oby dwóch kolumnach jest to samo.

Jeszcze jedno pytanko, te kolumny jakby wogóle zwrotnic nie mają, jest tylko takie coś na kablu między bassem a górą i pisze na nim: 2.2u FK 250v MIFLEX 11-83, może to urządzenie jest powodem charczenia góry?

0
  • #6 29 Paź 2017 17:48
    DjMapet
    Poziom 43  

To:

marcelinio6666 napisał:
    takie coś na kablu między bassem a górą i pisze na nim: 2.2u FK 250v MIFLEX

to właśnie zwrotnica 6dB/oct a ściślej mówiąc filtr dolnozaporowy w postaci kondensatora.
    Za dużo wymagasz od tych głośników. Te kolumny są przeznaczone do normalnego słuchania muzyki a nie do nagłaśniania imprez, czy zagłuszania sąsiadów. :-)
    Daj fotki tych GD 16/20
    Prawdopodobnie mają zawieszenie tekstylne, więc nie powinny być zmurszałe, ale kto wie?
    GDW 9/15/1 się raczej nie naprawia.

Wzmacniacz jest dobry, ale do współpracy z lepszymi kolumnami. :-)

Pozdrawiam.

0
  • #7 29 Paź 2017 18:24
    marcelinio6666
    Poziom 4  

Re: Tonsil GD 16/20 i GDW 9/15/1 Re: Tonsil GD 16/20 i GDW 9/15/1 Re: Tonsil GD 16/20 i GDW 9/15/1 Re: Tonsil GD 16/20 i GDW 9/15/1

0
  • #8 29 Paź 2017 18:24
    DjMapet
    Poziom 43  

Głośniki wyglądają ok.
    GD 16/20 ma zawieszenie tekstylne i wygląda całkiem dobrze. Jeśli głośniki charczą też na niezbyt mocno odkręconym wzmacniaczu, to najprawdopodobniej uszkodzone są cewki. Jak nie charczą, to słuchaj na nich muzyki a nie rób imprez. :-)
    Jak napisałem:

DjMapet napisał:
    Te kolumny są przeznaczone do normalnego słuchania muzyki a nie do nagłaśniania imprez, czy zagłuszania sąsiadów. :-)

Co możesz zrobić? Jak masz lutownicę i potrafisz nią się posługiwać, to popraw wszystkie punkty lutownicze na terminalach połączeniowych głośników.

Pozdrawiam.

0
  • #9 29 Paź 2017 18:32
    marcelinio6666
    Poziom 4  

Ok, moje ostatnie już pytanie:
    Czy mogę wsadzić takie wysokotonówki, gdyby by były 8 omowe?

Czy to tak jak myśle: , że każdy głośnik 15w 8 omów (oczywiście wysokotonowy) może być zamiast tego?

0
  • #10 29 Paź 2017 18:58
    DjMapet
    Poziom 43  

Lepiej 15 om.

Sprawdziłeś te głośniki? zmierzyłeś ich rezystancję? Na pewno charczą? Nawet przy niedużej głośności.
    Proponuje kasę przeznaczyć na zakup lepszych kolumn a z czasem upolować tanio sprawne, oryginalne GDW.

Pozdrawiam.

0
  • #11 29 Paź 2017 19:05
    marcelinio6666
    Poziom 4  

Są raczej zepsute, ponieważ na tej samej głośności w jednej kolumnie harczy, a z drugiej nie.

0
  • #12 29 Paź 2017 20:02
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Prawie takie same, jak się przyjrzysz ma wyższą moc i większy magnes. Dlatego wskazane było by wymienić w obu kolumnach co by grały tak samo.

0
  • #13 29 Paź 2017 20:07
    marcelinio6666
    Poziom 4  

No to jak mają wyższą moc to nie trzeba wymenić nwm np. wzmacniacza?

0
  • #14 29 Paź 2017 21:36
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Czemu? Co ma wzmacniacz do tego wg. Ciebie?

0
  • #15 30 Paź 2017 18:49
    marcelinio6666
    Poziom 4  

Nie wiem, że wzmacniacz będzie miał za małą moc, że by je napędzać.

Jeszcze jedno pytanie, czy zwrotnica może być byle jaka? W sensie pisze, że max 200w, to mogę do niej podłączyć każde głośniki o mocy nie wyższej niż 200w?

0
  • #16 30 Paź 2017 22:00
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Nie będzie miał mało mocy. Jaka znowu zwrotnica? W Twoich kolumnach jest kondensator na GDW, a GD pełnym pasmem leci.

0
  • #17 30 Paź 2017 22:25
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Może ja dorzucę do ognia...
    Te głośniki (16/20) moim skromnym zdaniem to wyjątkowe padło. Jakości (w sensie basu) z nich nie uzyskasz, brzmienie ogólne też kiepawe. Miałem możliwość słuchania tych konkretnie kolumn (Kolega nabył drogą kupna) i stąd wiem.
    Ma to być kolumna klasy lekko pół średniej i taka jest. Merola z niej nie zrobisz, bo to P-70... no , może Trabant.
    Chcesz słuchać muzyki? Kup porządniejsze kolumny.

0
  • #18 31 Paź 2017 10:27
    marcelinio6666
    Poziom 4  

To moje pytanie ze zwrotnicą to z innej beczki jest.

0
  • Pomocny post
    #19 31 Paź 2017 11:51
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

DjMapet napisał:
    Głośniki wyglądają ok.
    GD 16/20 ma zawieszenie tekstylne

W żyyyciu! To przecież typowy normalnopasmowy papierzak. To co wziąłeś za czarną szmatę (występującą w starszych wykonaniach GD12/8, GDN/GDS16/15 oraz GDN25/40) jest w istocie papierowym obrzeżem przesyconym smołopodobnym szuwaksem, stosowanym w różnorakich głośnikach powszechnego zastosowania, od miniaturowych GD5/0,2 aż po gitarowe GD30/30 i podobne.
    Cytat:
    Te kolumny są przeznaczone do normalnego słuchania muzyki a nie do nagłaśniania imprez, czy zagłuszania sąsiadów. :-)

Rzekłbym raczej że przede wszystkim do transmisji audycji słownych, np. przemówienia pani dyrektor podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego, bo na dyskotekę w tejże szkole o niebo lepiej nadawałyby się jakiekolwiek kolumny ZGC (Compact) a nie ZGP (Popularne), w których siedziałby jako główny głośnik GDN na miękkim (gumowym, gąbkowym bądź szmacianym) zawieszeniu a nie GD na zawieszeniu papierowym. Całkiem możliwe że poprzedni użytkownik nieusatysfakcjonowany odtwarzaniem basów przez głośnik do tego celu nieprzystosowany skatował GD16/20 doprowadzając zbyt silny sygnał przy maksymalnym podbiciu basów we wzmacniaczu, i teraz brzęczą cewki. Proponowałbym unieruchomić możliwie dokładnie membrany palcami (ale tak aby nie doprowadzić do ocierania się cewki o magnes) i doprowadzać sygnał o coraz większej sile. W tych warunkach o ile cewki istotnie się rozkleiły - brzęczenie wystąpi już przy niewielkim poziomie sygnału.

Dodano po 12 [minuty]:

marcelinio6666 napisał:
    To moje pytanie ze zwrotnicą to z innej beczki jest.

Usunięty ma rację: bata z gnoju nie ukręcisz. Ten głośnik nie jest przeznaczony do odtwarzania szerokiego pasma, w tym częstotliwości poniżej 100Hz, i żadna zwrotnica tego nie zmieni. Słusznie więc postąpiono, sprowadzając całą zwrotnicę do pojedynczego kondensatora w szereg z GDW. Jakbyś miał szczęście trafić na stare kultowe GDN16/15, zwłaszcza takie na niezniszczalnym szmacianym zawieszeniu - bierz je w ciemno, jak tylko okażą się nieuszkodzone będziesz cieszył się nimi po wsze czasy. GDW9/15 możesz pozostawić - one były przewidziane właśnie do współpracy z GDN16/15. Nawet jak pojemność skrzynki będzie trochę za mała (właściwa pojemność wynosi 12 litrów) to i tak poprawa odtwarzania basów będzie zauważalna.
    Charczenie zaś góry (zakładając że GDW są sprawne) może mieć związek z uszkodzonymi GD16/20. Jeżeli cewki są roztrzepane i poprzecierane - powodują chwilowe zwarcia, i zakłócenia te przenoszą się na GDW (wzmacniacz mimo małej impedancji wyjściowej może nie tłumić ich całkowicie). Źródłem trzasków może być też sam wzmacniacz, jednak nie z powodu zbyt niskiej jego mocy (nie istnieje pojęcie "wzmacniacza zbyt słabego do napędzania kolumn", to tylko jeden z audiofilskich mitów) lecz jego wrażliwości na obciążenie o impedancji silnie zmieniającej się w funkcji częstotliwości (szczególnie gdy zastosowano ogranicznik przeciwzwarciowy). A taka sytuacja ma właśnie miejsce w użytkowanym wzmacniaczu ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2882644.html ): zastosowano tam mostkowy układ zabezpieczający, działający przy spadku impedancji obciążenia poniżej 7Ω. Niewykluczone że zwrotnica z pojedynczego kondensatora która z powodzeniem sprawdziła się w zestawie ZG15C z głośnikami GDN16/15 oraz GDW9/15 zawiodła po zastosowaniu GD16/20 którego indukcyjność pasożytnicza cewki a tym samym impedancja powyżej pasma użytecznego, gdy do pracy włącza się GDW jest dużo mniejsza. W takim wypadku mogłoby pomóc włączenie cewki o indukcyjności kilkuset µH w szereg z GD16/20 (co dałoby podręcznikową strukturę zwrotnicy 6dB/okt), należy jednak mieć pewność czy podstawowe głośniki nie są uszkodzone. Inna rzecz że WS4421 okazuje się o wiele za mocny dla tak małych głośników: prosta analiza schematu wykazuje że chwilowa moc sygnału sinusoidalnego może sięgnąć nawet 70W. W tych warunkach nietrudno o przeciążenie i zniszczenie wszystkich głośników w kolumnie, wystarczy nieostrożnie ustawić zbyt wysoko regulator głośności.

0
  • #20 31 Paź 2017 12:51
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Tomek Janiszewski napisał:
    Rzekłbym raczej że przede wszystkim do transmisji audycji słownych, np. przemówienia pani dyrektor podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego
    Policz ile takich kol8umn musiało by być, żeby nagłośnić początek roku szkolnego czy inną akademię ku czci w średniej wielkości szkole.
    To są kiepskie głośniki z założenia i tyle. Nie ma sensu doszukiwać się w nich jakiegoś zastosowania poza robieniem jazgotu.
    Pisałem - słyszałem jak grają te kolumny - wrażenie nie zapomniane mimo, że od tego czasu minęło jakieś 35 lat.

0
  • #21 31 Paź 2017 12:54
    marcelinio6666
    Poziom 4  

Szczerze mówiąc, (audiofilem nie jestem) przy spokojnej muzyce do snu nawet ładnie grają

0
  • #22 31 Paź 2017 13:12
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

398216 Usunięty napisał:
    Policz ile takich kol8umn musiało by być, żeby nagłośnić początek roku szkolnego czy inną akademię ku czci w średniej wielkości szkole...

ZTCP za moich czasów używało się do tego celu kolumn od projektora filmowego z dwoma GD20/5 zamocowanymi pod kątem w charakterystycznym dwuspadowym daszku. No ale wtedy pewnie dzieciaki zgromadzone w sali gminastycznej były mniej hałaśliwe niż dzisiejsza cierpiąca na ADHD gimbaza. :D
    Cytat:
    To są kiepskie głośniki z założenia i tyle.

A to już insza inszość. Na pewno nieporozumieniem jest stosowanie ich wraz ze sprzętem takim jak WS4421.

0
  • #23 31 Paź 2017 13:16
    marcelinio6666
    Poziom 4  

Mój ojciec kupił od nowości tę wieże (wzamcniacz+equalizer+magnetofon), cały czas grają na tych samych głośnikach. To tak se myśle, że by wypadałe je zmienić na coś sensownego, bo szkoda wzmacniacza, żeby na takich głośnikach się marnował

0
  • #24 31 Paź 2017 13:35
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

marcelinio6666 napisał:
    wypadałe je zmienić na coś sensownego, bo szkoda wzmacniacza, żeby na takich głośnikach się marnował

I słusznie.

0
  • #25 31 Paź 2017 19:56
    DjMapet
    Poziom 43  

DjMapet napisał:
    Głośniki wyglądają ok.
    GD 16/20 ma zawieszenie tekstylne

W żyyyciu!

Jesteś pewny?
    Przytoczę tekst z tej strony: https://unitraklub.pl/zestawy_glosnikowe
    "ZGP-20-8-019 Kolumny dwudrożne w obudowie typu compact, produkowane w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Dla kolumny o numerze seryjnym 5851 data produkcji to 16 czerwca 1986 roku.
    Głośnik niskotonowy to Tonsil GD16/20 o impedancji 8 Ω na zawieszeniu materiałowym, podłączony bez żadnej zwrotnicy. Głośnik wysokotonowy to GDW9/15/6 8 Ω dołączony przez kondensator Elwa PBE 3,3 µF/63 V.
    Skrzynie wykonane są z płyty wiórowej o grubości 11 mm, mają przykręcaną 6 wkrętami tylną ściankę. Odkręcany tył nie jest niczym uszczelniony. Wytłumienie stanową 2 paczki wełny mineralnej. Masa jednej kolumny to około 5,5 kg, długość kabla sygnałowego zakończonego wtyczkami to około 2,5m. Maskownica nie posiada możliwości ściągnięcia.

przede wszystkim do transmisji audycji słownych, np. przemówienia pani dyrektor podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego

Hmmm, żartowniś z kolegi. :-)

398216 Usunięty napisał:
    Ma to być kolumna klasy lekko pół średniej i taka jest

Ja bym ją raczej określił jako kolumne klasy lekko pół niskiej. :-)

marcelinio6666 napisał:
    Szczerze mówiąc, (audiofilem nie jestem) przy spokojnej muzyce do snu nawet ładnie grają

... i raczej do niczego innego się nie nadają. No może jeszcze do niegłośnego posłuchania audycji radiowej, czy niewymagającej muzyczki. Dlatego kilkakrotnie proponowałem zakup lepszych kolumn.

Pozdrawiam.

0
  • #26 31 Paź 2017 20:56
    Tremolo
    Poziom 43  

Kolumny kolumnami, ale brak przesunięć fazowych głośnika nisko-średniotonowego. Ciężki do uszkodzenia wysokotonowy. Ale GDWK grały ładniej. Dużo bardziej przypadły mi koluny ZG 10c. Bodajże na GDS 16/10. Z lejkami jak ARZ 6608 ale z mniejszą membraną. Grały bardzo fajnie. Szczególnie stereofoniczność mi pasowała: na skutek braku "fafrochów" fazowych z niskojakościowego HiFi ze zwrotnicami liczonymi metodą: co jest to damy. Jednakże po kilku latach normalnego grania na wzmacniaczu 2x30W (dwa równolegle na kanał) katowanym dość mocno w końcu doszło do zatarcia cewek i braku ruch membran. Z drugiej strony był ZGB60 jemu co chwile padało GDWK. Podpięte były do wzmacniacza NIKKO. Wzmacniacz miał już wytarte pola lutownicze od częstych wymian tranzystorów i diod w prostowniku. Koledze równolegle to samo się stało z jego kolumną opartą o te GD 16/20. Generalnie niewiele pamiętam, ale głośnik zjechany opiniami.

0
  • #27 31 Paź 2017 22:19
    DjMapet
    Poziom 43  

Tremolo napisał:
    ZG 10c. Bodajże na GDS 16/10

Robercie, to były moje pierwsze kolumny (ZG-10 z plastikową kratownicą), jakie kupiłem z Amatorem (DSS-101) w okolicach 77r. ub.w. :-) Nie pamiętam jak grały, ale na pewno nie zadowalało mnie pewnie brzmienie, albo moc (2x4W :-)) tego zestawu, bo jakiś czas później, miałem już Amatora 2 + ZG-15c na GDN 16/15 z tekstylnym zawieszeniem.

Pozdrawiam.

0
  • #28 31 Paź 2017 22:23
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

W tych zg-10 był GDS 20\10 fajny szerokopasmowiec, ale delikatny niestety.

0
  • #29 01 Lis 2017 11:22
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Tremolo napisał:
    Dużo bardziej przypadły mi koluny ZG 10c. Bodajże na GDS 16/10. Z lejkami jak ARZ 6608 ale z mniejszą membraną.
    ZG10c jak sama nazwa wskazuje były robione na głośniku typu compact - obudowa mała zamknięta. Z tego co pamiętam był tam GDN16/10 (na gumowym zawieszeniu) bez żadnej tubki, za to do kompletu na wysokie dołożono GDW6.5-1,5. Fakt - grało to nieprzeciętnie dobrze - Brat miał i często słuchałem.
    Natomiast ZG10 to zupełnie inna kolumna - była projektowana jako kolumna do Amatora i były dwe wersje - jedna z GDS20/10 z tubką szerokopasmową - grało toto dość przeciętnie - do Amatora byy ok, ale basu żadnego - zbyt mała (i w dodatku zamknięta) obudowa. Brat robił na nich eksperymenty i w końcu udało Mu się nieco to brzmienie poprawić - dołożył wyliczony zgrubnie BR oraz odciął zwrotnicą górę z GDS20/10 dokładając jakiś rosyjski głośnik wysokotonowy (membrana stożkowa eliptyczna niewielkiej wielkości) - po tych zabiegach poprawiła się góra (kolumna grała do wyższych rejestrów) i nieco poprawiła się skuteczność basu w zakresie ok. 70Hz (w zamkniętej był tam już znaczny spadek efektywności).
    Swego czasu (bardzo dawno temu, gdy nic lepszego na rynku nie było) miałem kolumny "imprezowe" na 4 szt. GDS20/10 plus środek (niestety nie pamiętam modelu - dostałem od Kolegi dwa takie średnicy ok. 10cm z jakichś amerykańskich kolumn) i na górze GDWT 9/40. Zagrały w sumie ok. kilkuset imprez w szkolnych potańcówkach - efekt był powalający - lepszej dynamiki potem długo jeszcze nie słyszałem.
    Druga wersja ZG10 miała dodatkową cyferkę - 1 i w niej siedział GD12-8 - mimo oznaczenia szerokopasmowy głośnik na zawieszeniu z gąbki bardziej ciepły w brzmieniu od GDS20/10, ale niestety bas był ograniczony poprzez zbyt dużą w stosunku do możliwości tego głośniczka objętości. Miałem (też daaaawno) te głośniki zaaplikowane w kolumnie ZG8C - zamknięta o pojemnosci ok. 2-2,5 litrów - bardzo przyjemnie to grało z (mimo, że nie najniższym) dynamicznym i miłym w odsłuchu basem. Ze względu na sztywną membranę i stosunkowo niewielką średnicę membrany - wysokich również nie brakowało - przynajmniej w zakresie do ok. 12kHz.

0
  • #30 01 Lis 2017 20:02
    Tremolo
    Poziom 43  

Tremolo napisał:
    ZG 10c. Bodajże na GDS 16/10

Robercie, to były moje pierwsze kolumny (ZG-10 z plastikową kratownicą), jakie kupiłem z Amatorem (DSS-101) w okolicach 77r. ub.w. :-) Nie pamiętam jak grały, ale na pewno nie zadowalało mnie pewnie brzmienie, albo moc (2x4W :-)) tego zestawu, bo jakiś czas później, miałem już Amatora 2 + ZG-10c na GDN 16/15 z tekstylnym zawieszeniem.

Pozdrawiam.[/quote]

Ja miałem materiałową zaślepkę. Żeby podejrzeć głośniki trzeba było odbić przód przybity gwoździami od wewnątrz i GDS 16/15 :) ulubione.

Re: Tonsil GD 16/20 i GDW 9/15/1
    TO ZG 10C-1 to co miałem i grało świetnie. Miało dość proporcjonalne kształty i GDS 16/15 ale nie wiem, w której Wersji. Miałem te same. One tak wychodziły. Facet na allegro twierdzi że to coś nieoryginalnego. Kojarze, ten lak do śrub https://archiwum.allegro.pl/oferta/kolumny-to...-1-8om-ladne-oryg-aukcja-bcm-i6905203357.html

0