Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd na sekundę wyłącza się i włącza - tylko w kuchni, gdy na dworze mocno wieje

29 Paź 2017 15:57 1506 12
  • Poziom 5  
    Witam. Dzisiaj w mieszkaniu zauważyłem coś dziwnego. Jak zawieje mocno wiatr na dworze, to w kuchni wyłącza się na sekundę prąd i załącza ponownie. Włączają mi się i wyłączają wszystkie urządzenia, które tam mam (lodówka, komputer, światło) oprócz routera z Netii, który jest podłączony do kontaktu obok kontaktu, do którego jest podłączony komputer stacjonarny. W innych pomieszczeniach wszystko jest ok. W dużym pokoju mam podłączony telewizor, laptop i żarówki led i tam się też nic nie dzieje. Tylko w kuchni.
    Mieszkam w kamienicy na poddaszu.
    Nie znam się na elektryce. Jestem laikiem w tych sprawach.
  • Poziom 42  
    ArmenVanLasso2 napisał:
    Nie znam się na elektryce. Jestem laikiem w tych sprawach.
    Ale chyba wiesz, czy masz licznik 3 fazowy, czy jednofazowy do tego mieszkania.
  • Poziom 5  
    Licznik jednofazowy
  • Poziom 42  
    ArmenVanLasso2 napisał:
    Licznik jednofazowy
    Jeśli tak, to nie ma to nic wspólnego z wiatrem, bo światło musiałoby przygasać w całym mieszkaniu.
  • Poziom 5  
    Rozumiem. Czy w takim razie to może być przez deszcz?
    Mieszkam na poddaszu i w jednym z pokoi przecieka mi dach, który mam spadowy.
  • Poziom 42  
    ArmenVanLasso2 napisał:
    Czy w takim razie to może być przez deszcz?
    Raczej nie, bo woda mogłaby zrobić zwarcie, czyli skutek raczej nie chwilowy. Mogą to być niedokładnie skręcone przewody. Może są poprowadzone po konstrukcji dachu, który drga przy gwałtownych porywach. Raczej nic sam nie znajdziesz. Trzeba sprawdzić przewody, może puszki od tych newralgicznych w stronę zasilania, czyli bezpieczników i licznika.
  • Poziom 5  
    Rozumiem. Czy to stanowi w tym momencie jakieś poważniejsze zagrożenie?
  • Poziom 42  
    Brak dobrego połączenia może powodować grzanie się przewodów, które z kolei może być przyczyną pożaru, zwłaszcza w przypadku prowadzenia ich np. po drewnie. W innym przypadku, gdy instalacja jest w niepalnej ścianie, może to być tylko przerwanie połączeń i brak napięcia w gniazdku.
  • Poziom 5  
    Instalacja jest poprowadzona w niepalnych rurkach peszel.
  • Poziom 42  
    ArmenVanLasso2 napisał:
    Instalacja jest poprowadzona w niepalnych rurkach peszel.
    Mimo tego zalecałbym jak najszybciej sprawdzić przyczynę zaników napięcia i oczywiście doprowadzić do pozytywnego skutku.
  • Poziom 21  
    Poszukaj jutro jakiegoś elektryka, aby Ci posprawdzał instalację i pomyśl nad połataniem dachu, to duży wydatek, ale konieczny.
  • Poziom 40  
    Poszukaj elektryka z miernikiem IPZ.
    Szukając awarii, zakłada się prawdopodobne przyczyny awarii.
    Wada w połączeniach może wyjść w pomiarach IPZ.

Ps.Mam bardzo dobrą opinię o firmie handlowej PIEKARZ.(elektronika)
  • Moderator - Elektryka
    Wezwanie elektryka to oczywista oczywistość.

Ale zanim ten przybędzie, Autor może zrobić proste doświadczenie polegające na:
    - odłączeniu wszystkich odbiorników, których nie dotyczą zaniki napięcia,
    - pozostawieniu tylko tych, gdzie występują zakłócenia.
    I... obserwować licznik, czy tarcza się obraca (pulsuje dioda). Ewentualnie żeby nie wpatrywać się w tarczę (czekać na mignięcie diody) włączyć odbiornik większej mocy.
    Bo objawy tak opisane mogą wskazywać na "bypass" poprowadzony gdzieś na zewnątrz kamienicy... ;)