Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Gdzie jest układ ładowania baterii?

marcin767 29 Paź 2017 17:22 1698 5
  • #1 29 Paź 2017 17:22
    marcin767
    Poziom 3  

Gdzie tak naprawdę jest układ ładowania baterii w notebooku czy w samej baterii?
    I jak naładować baterię na "zewnątrz" tzn wyjętą z notebooka zewnętrznym warsztatowym zasilaczem?

Rozebrałem baterię konkretnie od Toshiba Portege Z830 i tej baterii dotyczy pytanie ale może to można uogólnić bo podejrzewam że podobnie będzie w większości baterii/notebooków.

Co tak naprawdę robi ten słynny procesor, sterownik czy jak kto woli??
    Z tego co ja zauważyłem jest to tylko układ balansowania i ewentualne zabezpieczenia termiczne prądowe itd no i fakt pamięć w jakim stanie jest bateria i jaką ma pojemność. A gdzie jest sama ładowarka? W notebooku??!!

Jak naładować taką baterię poza notebookiem? W moim konkretnym przypadku przewodów łączących notebook z baterią jest cała wiązka po 2 zewnętrzne to bieguny dodatnie i ujemne a pozostałe? Coś w sposób jawny mogę odczytać na tych kabelkach czy tylko komunikacja z konkretnym procesorkiem w notebooku?

Gdzie jest układ który kontroluje prąd ładowania i przełącza z ładowania CC na CV?
    Będę bardzo wdzięczny za pomoc - nie mam doświadczenia w pakietach i akumulatorach ale chcę trochę nadrobić zaległości.

Pozdrawiam
    Marcin

0 5
  • #2 29 Paź 2017 18:02
    czareqpl
    Poziom 28  

marcin767 napisał:
    A gdzie jest sama ładowarka? W notebooku??!!

Tak.

marcin767 napisał:
    Gdzie jest układ który kontroluje prąd ładowania i przełącza z ładowania CC na CV?

To jest właśnie ta ładowarka.

marcin767 napisał:
    Jak naładować taką baterię poza notebookiem?

Potrzebujesz zasilacz laboratoryjny z możliwością regulacji napięcia oraz ograniczenia prądowego. Gdy ustawisz dobrze parametry napięcia i maksymalnego prądu to zasilacz będzie działał jak ładowarka.

marcin767 napisał:
    W moim konkretnym przypadku przewodów łączących notebook z baterią jest cała wiązka po 2 zewnętrzne to bieguny dodatnie i ujemne a pozostałe?

Pozostałe to :
    PRESS (otwiera prąd w baterii, musi być zwarty z minusem aby możliwe było ładowanie),
    SAFE (z reguły jest to wyprowadzenia termistora),
    DATA (tutaj jest kilka standardów. Najpopularniejsze to SMBUS (podobmy do I2C) oraz HDQ (podobny do 1Wire) )

0
  • #3 29 Paź 2017 18:07
    djasek
    Poziom 24  

1 . Ładowarkę masz w kostce na kablu.
    2 . Procesor zabezpiecza Twoją chałupę (ewentualnie sąsiadów jeśli mieszkasz w bloku) przez pożarem lub wybuchem ogniwa.
    3 . Nie nie możesz, a naładowanie nic nie da, ponieważ bateria i tak ma odcięte zasilanie.
    4 . Procesem ładowania zarządzają współpracujące ze sobą specjalizowane układy zarówno na płycie (charger) jak i w samej baterii (wspomniany przez Ciebie balanser i procesor)
    5 . Prądem ładowania (a nie CC lub CV) zarządzają układy wymienione w punkcie 4.

0
  • #4 29 Paź 2017 18:31
    czareqpl
    Poziom 28  

djasek napisał:
    1 . Ładowarkę masz w kostce na kablu.

Tam to jest chyba tylko zasilacz a nie ładowarka :)

0
  • #5 29 Paź 2017 18:56
    marcin767
    Poziom 3  

czareqpl:
    dzięki za podpowiedź...
    czyli PRESS muszę uaktywnić (zewrzeć do -) zawsze gdy chcę ładować i korzystać z baterii??

A propos orientujesz jak wygląda charakterystyka ładowania? Rzeczywiście CC a później CV?
    I jaki jest prąd ładowania akumulatora w notebooku - tak tak wiem wszystko zależy od wszystkiego modelu pojemności
    Ale uogólniając jaki to jest prąd, rząd wielkości 1xC (C=pojemność akumulatora) ... więcej, mniej??

0
  • #6 30 Paź 2017 06:14
    czareqpl
    Poziom 28  

marcin767 napisał:
    czyli PRESS muszę uaktywnić (zewrzeć do -) zawsze gdy chcę ładować i korzystać z baterii??

Jeżeli jest tam sygnał PRESS to tak.

marcin767 napisał:
    Ale uogólniając jaki to jest prąd

Uogólniając zależy to od chemii baterii...
    Ładuj prądem 0.5C to będzie dobrze.

marcin767 napisał:
    A propos orientujesz jak wygląda charakterystyka ładowania? Rzeczywiście CC a później CV?

Let me google it for you:
    https://www.google.pl/search?q=CC+CV+charging...UICigB&biw=1680&bih=957#imgrc=OD5RyNfTs3wMWM:

0