Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Życie po życiu żarówki LEDowej - modyfikacja wiertarki do płytek

Piottr242 29 Paź 2017 21:05 12159 28
 • Życie po życiu żarówki LEDowej - modyfikacja wiertarki do płytek
  Ciemna pora roku powoduje zwiększone zapotrzebowanie na oświetlenie miejsca pracy. Ma to szczególnie znaczenie, gdy ktoś ma już wzrok niepierwszej kategorii, a otworki w płytkach drukowanych wierci ręcznie przy użyciu prostego stojaka do wiertarki kupionego w supermarkecie.
  Z drugiej strony, zalegały u mnie popsute żarówki LEDowe pierwszej generacji, zbudowane z matrycy białych diod LED 5mm. Niestety te żarówki szybko kończyły swój żywot, czy to poprzez spalenie jednej z diod w grupie, czy poprzez padnięty opornik SMD na płytce prostownika. W każdym razie trzy takie żarówki sobie zostawiłem, i w długie zimowe wieczory przy pomocy lutownicy i odsysaka wydłubałem z nich diody LED. Potem powstało proste podświetlenie "podbiurka" na kawałku płytki uniwersalnej, pod 12 V.
  Życie po życiu żarówki LEDowej - modyfikacja wiertarki do płytek
  Jeden z tych dwóch "paneli świetlnych" przymocowałem do statywu wiertarskiego przy pomocy gluta. Sprawdzało się, ale dawało za mało światła.
  Życie po życiu żarówki LEDowej - modyfikacja wiertarki do płytek
  Idąc dalej za ciosem - bowiem z jednej takiej żarówki udało się wydłubać koło 40 sprawnych białych LED-ów pomyślałem, że można zrobić z nich światełka na 12V na własnej płytce drukowanej. Wymiarem płytkę dopasowałem do kształtki statywu, płytkę narysowałem, wytrawiłem, przy pomocy pilnika i tarczki ściernej dopasowałem do miejsca, oraz przymocowałem dwiema śrubkami.
  Pomiędzy płytką z diodami a metalową częścią jest docięta izolacja z foliowej koszulki na dokumenty. Resztę powiedzą zdjęcia:
  Życie po życiu żarówki LEDowej - modyfikacja wiertarki do płytekŻycie po życiu żarówki LEDowej - modyfikacja wiertarki do płytekŻycie po życiu żarówki LEDowej - modyfikacja wiertarki do płytekŻycie po życiu żarówki LEDowej - modyfikacja wiertarki do płytekŻycie po życiu żarówki LEDowej - modyfikacja wiertarki do płytek

  Jeśli ktoś jest zainteresowany zrobieniem sobie takiego podświetlenia i dysponuje tym samym statywem do wiertarki, to rysunek płytki w Corelu udostępnię.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Piottr242
  Poziom 21  
  Offline 
  Piottr242 napisał 570 postów o ocenie 202, pomógł 27 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2016 roku.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  domasia
  Poziom 14  
  Pomysł dobry, wykonanie bardzo ładne. Na zdjęciu wygląda jakby światło trochę oślepiało? I czy koszulka na dokumenty nie jest za cienka, nie przebije się z czasem?
  Generalnie wygląda jak z fabryki.
 • #3
  Piottr242
  Poziom 21  
  Zdjęcia robione przy niepełnym oświetleniu, żeby było widać, ile światła daje. Generalnie lampka oświetla od góry miejsce wiercenia, a nie oślepia osoby wiercącej, a to dzięki temu, że diody są schowane w zagłębieniu odlewu stojaka na wiertarkę.
  Jeśli chodzi o przekładkę izolacyjną to przetrzeć się nie ma co, bo po zamocowaniu dwiema śrubkami (w odpowiednich miejscach nawierciłem i nagwintowałem otwory w odlewie statywu) nie ma ruchu pomiędzy płytką z diodami a statywem, poza tym pisząc o koszulce na dokumenty miałem na myśli taką "ofertówkę" ze sztywnej folii.
 • TermopastyTermopasty
 • #4
  Marcin8051
  Poziom 19  
  Polecam tasiemkę od podświetlenia ekranu z tableta w niektórych pcb to się nie nada ale w moim starym była elastyczna folia ledy 90 stopni(nie świecą do góry tylko w bok ) więc owijasz trochę kleju na ciepło i w kilka minut idealne podświetlenie.
 • #5
  SylwekK
  Poziom 31  
  Co prawda ring byłby na pewno lepszy, ale samo wykonanie i przede wszystkim pomysł zasługuje na pochwałę :)
 • #6
  noel200
  Poziom 25  
  Przydane. Nawet bardzo. Ja z led ze starych żarówek też sobie zrobiłem podobne podświetlenie.
  Życie po życiu żarówki LEDowej - modyfikacja wiertarki do płytekŻycie po życiu żarówki LEDowej - modyfikacja wiertarki do płytek
  A zasilanie ze starej ładowarki od maszynki do golenia :-)
 • #8
  noel200
  Poziom 25  
  Tylko tu nie chodziło o to, żeby kupić gotowca, a wykorzystać stare upalone ledy.
 • #9
  szczodros
  Poziom 18  
  Pomijając fakt ceny COB.
  Ją bym się pokusił dać ledy lekko pod kątem aby oświetlić obszar wokół wiertła, a nie tylko z jednej strony. Niemniej estetyczne i genialne. Dodałbym mleczną pleksi, albo bezbarwną - łatwiej wyczyścić jak kiedyś kurzem zajdzie.
 • #10
  strucel
  Poziom 30  
  Marcin8051 napisał:
  Polecam tasiemkę od podświetlenia ekranu z tableta w niektórych pcb to się nie nada ale w moim starym była elastyczna folia ledy 90 stopni(nie świecą do góry tylko w bok ) więc owijasz trochę kleju na ciepło i w kilka minut idealne podświetlenie.  Ledy od podświetlania ekranów lcd mają z reguły temperaturę barwy 8-10k K i mocno przefiltrowane światło , przez to do oświetlania słabo się nadają bo kolory są mocno przekłamane - do statywu do wiercenia płytek jeszcze to ujdzie ale już do np mikroskopu czy stanowiska pracy jest kiepsko.
 • #12
  mkpl
  Poziom 37  
  COB to właśnie ledy w dużej ilości zalane wspólnym luminoforem. Podobno padają jak leci :D
 • #13
  Pytong
  Poziom 32  
  Ja byłem lepszy. Używając LEDów z odpadów dokładnie takich jak ty masz na zdjęciu, gdzieś w 2010r przerobiłem lampke biurkową usuwając z niej halogen, który padał kilka razy w roku. Obniżyłem prąd diód dwukrotnie, przewidywana zywotność jakieś 25 lat :lol: czyli jeszcze z 15 poświeci, a codziennie jest katowana po kilka godzin.
 • #14
  Piottr242
  Poziom 21  
  Ja też w przypadku mojej lampki zastosowałem większe oporniki, tak że całość nie ciągnie więcej niż 110 mA. Bo praca na nominalnych 20 mA dla tych diod kończy się szybkim wypaleniem luminoforu, to też był pewnie powód, że te żarówki świeciły jasno, ale padały szybko. Teraz już takich żarówek ledowych w handlu nie widziałem.
 • #15
  Szyszkownik Kilkujadek
  Poziom 36  
  mkpl napisał:
  COB to właśnie ledy w dużej ilości zalane wspólnym luminoforem. Podobno padają jak leci :D

  To prawda. Ale to nie wina samych COB, tylko mieszanki dwóch czynników:
  1. Przesterowanie, celem wyciśnięcia maksymalnej światłości
  2. Za słabego chłodzenia.

  Gdy masz COB, gdzie katalog podaje zasilać napięciowo na poziomie (przykładowo) 9-11V. To daj max 9V i dobry radiator i masz światełko prawie dożywotnio. ;-)

  Dodano po 2 [minuty]:

  Piottr242 napisał:
  A skrót COB jedyne z czym mi się kojarzy to Centralny Ośrodek Badawczy
  No tutaj bardziej chodziło o COB LED, czyli Chip On Board LED. :-D
 • #16
  prosiak_wej
  Poziom 33  
  Brawo Ty! Białe LEDy w dużej ilości można mieć już za darmo, przez co aż proszą się o praktyczne wykorzystanie. Sam podbieram w zaprzyjaźnionej hurtowni elektrycznej różnego typu "żarówki" i "świetlówki" LED z beczek na recykling. A skoro recykling, to recykling :) Często zdarza się, że w "świetlówkach" łańcuch LED ma napięcie przewodzenia na poziomie 90V a nawet i więcej, a uszkodzeniu ulega moduł zasilający. Przydałaby się w miarę prosta przetwornica z 12VDC, najlepiej ze stabilizacją prądu. Jakie to by otworzyło możliwości...
 • #17
  ledioda
  Poziom 15  
  Pomysł statywu z ledami popieram, bo z takiego rozwiązania w przypadku amatora nie zawodowca korzystamy sporadycznie.
  Jednak rozwiązanie lampki biurkowej z ledami, z której korzystamy po wiele godzin dziennie, choć ekonomicznie uzasadnione, nie pochwalam. Należy sobie zadać pytanie co jest w takim przypadku ważniejsze KASA czy ZDROWIE. w młodym wieku możemy natychmiast nie odczuwać stanu pogorszenia wzroku, jednak u osób starszych może to następować w miare szybko.
  Moja fascynacja ledami po pojawieniu się LED POWER trwała dość krótko i nie ukrywam ,że z takiego rozwiązania w lampce korzystalem. Jednak po dość krótkim okresie zrezygnowalem z niego. Jednak tradycyjna żarówka zawiera całe spektrum światła nie tylko widzialnego od podczerwieni aż po ulrafiolet i jest to dość zbliżone do naturalnego światla słonecznego, a że natura nas stworzyla starajmy się za daleko od niej nie "uciekać ". Choć w obecnych czasach mamy niewielkie szanse by za nią nadążać. W wielu dziedzinach życia jest już za póżno i za daleko.
  Reasumując, póki co jeśli możemy starajmy się zadbać o nasze zdrowie i ledy zalecałbym wszędzie tam , gdzie korzystamy z tego oświetlenia przez krótki czas i niezbyt intensywnie jak np. w przypadku czytania itd. Korzystanie z oświetlenia ledowego za uzasadnione uważąm wszędzie tam , gdzie korzystamy z niego krótko i często, gdyż ledy w odróżnieniu od świetówek nic nie cierpią na częstym ich włączaniu i wylączaniu. I tutaj upatrywałbym oszczędności. Mamy takie pomieszczenia zwłaszcza w dużym domu, gdzie ledy uznałbym za najlepsze rozwiązanie, ale warto zawsze wziąć pod uwagę za i przeciw.
  Nie będę tutaj cytował fachowców od ZDROWIA ,ale przeciwnikom mojej tezy polecam zgłębienie nieco tego tematu, zanim zabiorą głos w tej sprawie.
 • #19
  ledioda
  Poziom 15  
  Objawy mogą wystąpić w różnym czasie, bo każdy organizm jest inny.
  ale wiedza na ten temat.
  Wystarczy trochę "pogrzegać "i tą wiedzę zdobyć
  Tak na gorąco w linku poniżej nieco pokrewny temat, który przedstawia autorytet,
  jeden z niewielu, który ma odwagę przeciwstawiać się mafii farmaceutycznej
  i zachęca do powrotu do natury.

  Oto link: https://www.radio.katowice.pl/zobacz,30488,W-...-Telefonia-komorkowa-video-.html#.WftcIEQkJpg
 • #20
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #21
  prosiak_wej
  Poziom 33  
  Ale to jest tylko kontroler PWM, nie ma przetwornicy Step-up.
 • #22
  1maniekx1
  Poziom 12  
  Na pierwszej stronie DS jest, że ma boosta.
 • #24
  Piottr242
  Poziom 21  
  primabus napisał:
  Ja jakoś mam szczęście i moje żarówki ledowe świecą już bardzo długo. Jak się cos działo to oddawałem na gwarancje i brałem nowe

  1. Jakiej marki żarówki ledowe Ci się tak sprawdzają?
  2. Żeby reklamować, trzeba mieć paragony. I dobrze jest też zachować oryginalne pudełko po żarówce.
 • #25
  Szyszkownik Kilkujadek
  Poziom 36  
  Pewna sieć marketów budowlanych, której nazwa kojarzy się polskim raperem z Kielc (a obecnie parlamentarzystą) oferuje LEDówki w dobrej cenie z 5-letnią gwarancją. Warto paragon skserować, bo pewnie wyblaknie po trzech latach. :-D
  Na świetlówki dają 2 lata gwarancji. Padła mi jedna sztuka po półtora roku, to wymienili bez problemu. Myślę, że z LEDówkami będą też fair-play.
 • #26
  Pytong
  Poziom 32  
  noel200 napisał:
  Przydane. Nawet bardzo. Ja z led ze starych żarówek też sobie zrobiłem podobne podświetlenie.
  Życie po życiu żarówki LEDowej - modyfikacja wiertarki do płytekŻycie po życiu żarówki LEDowej - modyfikacja wiertarki do płytek
  A zasilanie ze starej ładowarki od maszynki do golenia :-)


  Tak tylko moje jedno spostrzeżenie. Warto prowadzić dosyć grube ścieżki. Zapewni to lepsze odprowadzanie ciepła. U ciebie raster jest niewielki.
 • #27
  Piottr242
  Poziom 21  
  Pytong napisał:
  Warto prowadzić dosyć grube ścieżki. Zapewni to lepsze odprowadzanie ciepła. U ciebie raster jest niewielki.

  Racja. Diody "białe" nie lubią przegrzewania. Sprawdzone na fabrycznej taśmie LED, zalanej żywicą. Po trzech latach świecenia w kuchni połowa padła.
 • #29
  ledioda
  Poziom 15  
  Aby nieco uzupełnić moją wypowiedż w kwestii światla nam przyjaznego, załączam fragment tekstu jednego z "dystrybutorów" oświetlenia na Allegro.
  Ów sprzedawca nie stroni całkowicie od świetlenia ledowego, ale o czym świadczy poniższy tekst, nie preferuję go , w odróżnieniu od innych.

  Tradycyjna żarówka wstrząsoodporna to idealne i sprawdzone rozwiązanie do każdego pomieszczenia. Tradycyjne światło zbliżone do naturalnego to najlepszy wybór, który od lat gości w naszych domach.
  Światło emitowane przez klasyczne żarówki jest zbliżone do naturalnego i bardzo dobrze oddaje kolory. Wskaźnik oddawania barw dla tych źródeł światła wynosi 100. Tradycyjne żarówki świecą bez zakłóceń elektromagnetycznych i mogą współpracować ze ściemniaczami, a dodatkowo mają niskie ceny.