Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Junkers ZW 14-2DVAE23S5300 - błąd C6, wymiana przekaźnika + kody błędów

29 Paź 2017 22:56 5310 8
 • Poziom 10  
  Witam,

  posiadam siedmioletni piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Dzisiaj rano mnie zawiódł po raz pierwszy :) Pojawiła się błąd C6. Po resecie ruszała tylko pompa obiegowa i po kilkudziesiącu sekundach ponownie C6.
  Przeczytałem kilka tematów na forum i zacząłem sprawdzanie, zgodnie zsugestiami innych użytkowników.

  Zacząłem od demontażu i sprawdzenia presostatu - sprawny. Zauważyłem, że nie uruchamia się wentylator - brak napięcia zasilającego na jego zaciskach oraz na wyjściu z płyty głównej. Demontaż i pomiar przekaźnika 24VDC, opisanego na płycie jako RY1 (cewka sprawna, uszkodzone styki robocze) - wymiana na nowy - piec działa :)

  Zastosowałem zamiennik, ponieważ na razie nie posiadam oryginału. Załączam foto, może komuś się przyda:
  Junkers ZW 14-2DVAE23S5300 - błąd C6, wymiana przekaźnika + kody błędów20171029_1..636.jpg Download (4.4 MB) Junkers ZW 14-2DVAE23S5300 - błąd C6, wymiana przekaźnika + kody błędów20171029_2..844.jpg Download (1.85 MB) Junkers ZW 14-2DVAE23S5300 - błąd C6, wymiana przekaźnika + kody błędów20171029_2..134.jpg Download (2.23 MB)  Załączam jeszcze kody błędów (dotyczą modelu Junkers Eurostar). Są poszukiwane na forum, więc może będą pomocne:

  A7 Przerwa lub spięcie w obwodzie czujnika temperatury c.w.u. Sprawdzić czujnik temperatury c.w.u. i kabel podłączeniowy

  AC Brak połączenia elektrycznego między modułem wsuwanym a modułem Heatronic. Sprawdzić kabel łączący moduły.

  Ad Uszkodzony czujnik temperatury zasobnika. Sprawdzić, czy nie ma przerwy lub spięcia w obwodzie czujnika lub kablu przyłączeniowym czujnika.

  b1 Wtyczka kodująca. Prawidłowo włożyć wtyczkę kodującą, ew. wymienić.

  C1 Presostat otworzył się podczas pracy. Sprawdzić presostat i rurki połączeniowe.

  C4 Presostat nie otwiera się w stanie spoczynku. Sprawdzić presostat.

  C6 Presostat nie zamyka się. Sprawdzić presostat, mechanizm odwodzący i rurki połączeniowe.

  CC Przerwa w czujniku temperatury zewnętrznej w regulatorze

  TA Sprawdzić czujnik temperatury zewnętrznej i kabel połączeniowy.

  d1 Brak zwrotnego sygnału napięciowego z LSM. Sprawdzić okablowanie z LSM. Zadziałał ogranicznik ogrzewania podłogowego.

  E0 Wewnętrzny błąd na płycie głównej. Sprawdzić styki elektryczne, przewody zapłonowe, w razie potrzeby wymienić płytę główną .

  E2 Przerwa lub spięcie w obwodzie czujnika temperatury zasilania.. Sprawdzić czujnik temperatury zasilania NTC i kabel przyłączeniowy.

  E9 Zadziałał ogranicznik temperatury bezpieczeństwa (STB). Sprawdzić czujnik temperatury zasilania NTC, wybieg pompy, bezpiecznik na płycie głównej, STB, odpowietrzyć kocioł.

  EA Brak prądu jonizacyjnego. Sprawdzić, czy zawór gazowy jest otwarty, ciśnienie w przyłączu gazowym, podłączenie do sieci, elektrodę zapłonową i kabel, elektrodę jonizacyjną z kablem, odprowadzenie spalin i stężenie CO2.

  F7 Nieprawidłowy sygnał jonizacji. Sprawdzić, czy elektroda jonizacyjna i kabel nie pękły lub nie zostały przecięte, sprawdzić, czy w skrzynce sterującej modułu Heatronic nie ma wilgoci.

  FA Prąd jonizacyjny po wyłączeniu regulatora. Sprawdzić okablowanie armatury gazowej i armaturę gazową.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Moderator - Systemy Grzewcze
  To nie jest zamiennik tego przekaźnika !
  Twoim tokiem rozumowania nawet stycznik do silnika 30kW byłby zamiennikiem tego przekaźnika.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 10  
  Może źle się wyraziłem, ale bez przesady kolego. Podstawiony przekaźnik jest na takie samo napięcie zasilające i ma tą samą obciążalność styków roboczych.

  Mimo poszukiwań nie udało mi się jeszcze kupić oryginału.

  Dla mnie najważniejsze, że piec działa poprawnie :)
 • Moderator - Systemy Grzewcze
  Na inne wprowadzenia nóżek. Polecasz lepienie pająków na płycie? Przekaźnik powszechny dostępny w większości sklepów z elektroniką. Nawet na allegro.
 • Poziom 10  
  Nie zalecam tworzenia pajęczyny na płycie a o innym rozstawie nóżek dałem info na foto. Gdy będę miał okazję to zapewne kupię przekaźniki i zamontuję oryginalny.

  Pisząc na forum, chciałem raczej podzielić się szczegółami awarii mojego pieca a nie promować fikuśny montaż zamienników. Temat powstał raczej dla osób, które znajdą się w podobnej sytuacji jak ja, czyli awaria pieca w chłodną niedzielę.

  Chciałem zwrócić uwagę na to, że powszechnym powodem występowania błędu C6 może być uszkodzony przekaźnik. Być może ktoś spotka się z podobną awarią, więc będzie mógł rozpocząć diagnozę od sprawdzenia tego urządzenia.

  Informowałem, że podaję doraźne rozwiązanie problemu. Źle odczytałeś ideę dodania tago tematu.
 • Poziom 10  
  Wezmę to sobie do serca :)
  Oczywiście masz zapewne ogromne doświadczenie w tym temacie i nie powinienem z Tobą polemizować w tej kwestii.

  Dziękuję za przekazane uwagi oraz za linki.
 • Poziom 9  
  Dzięki za kody błędów, mam stary piec Junkersa, jeszcze z Niemiec i właśnie po 25latach pojawił się bład d1. Ktoś wie co to LSM? Jakaś sonda?
 • Poziom 17  
  D1 uszkodzony czujnik powrotu