Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pułapka sorpcyjna z osuszacza klimatyzacji w układzie próżni wstępnej.

30 Paź 2017 13:34 1485 9
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • TermopastyTermopasty
    WX3V
    Poziom 18  
    Pomysł może być dobry, aczkolwiek nie znasz krzywej równowagi stężenia par w gazie od stężenia w zeolicie (sicie molekularnym). Zatem pierwszy cykl napowietrzania (redukcji próżni) lub parę cykli może być bezproblemowe. Natomiast kolejne cykle mogą kończyć się fiaskiem gdy zeolit "nasyci się" parą wodną, a jej równowagowe stężenie w gazie będzie wyższe od 1 Pa. W takim przypadku "dochodzenie" do wymaganej próżni może być długotrwałe.
    Cóż, kiedyś przez długie tygodnie "walczyłem" z rozpuszczalnikiem zaadsorbowanym w nowych wężach. Dopiero gdy jego stężenie spadło do "przyzwoitej" wartości to dałem radę osiągnąć założoną próżnię. A kolejne uruchamiania istalacji trwały coraz krócej.
    Jeśli instalację masz zbudowaną z użyciem węży próżniowych to możesz łatwo wykonać eksperyment weryfikujący pomysł. Gorzej będzie jeśli całość instalacji jest oparta na sztywnych połączeniach (rurki szklane lub metalowe).
    Pozdrawiam.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • TermopastyTermopasty
    atom1477
    Poziom 43  
    Najprościej wygrzewać ten absorber co jakiś czas.
    Pytanie tylko czy ten osuszacz z klimatyzacji ma wbudowaną taką opcję.
    Teoretycznie powinien bo jak inaczej miał by działać (bz tego nasycał by się w ciągu kilku godzin i nadawał tylko do wymiany). No ale nie wiem bo nigdy nie widziałem takiego osuszacza. Możesz dać linka bo jakiegoś osuszacza o jakim myślałeś?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    atom1477
    Poziom 43  
    No jak to ma filtrować olej to wymiany nie unikniesz nawet jak byś to wygrzewał co jakiś czas.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    WX3V
    Poziom 18  
    Art.B napisał:
    ...zależy mi na odcięciu drogi par oleju pompy próżni wstępnej od części czystej bez stosowania pułapki kondensacyjnej.

Pułapkę kondensacyjną możesz zastąpić złożem prawie dowolnego sorbentu. Najlepiej gdyby był on "dobrze zwilżalny" przez olej z pompy wstępnej (vide siły adhezji). Jednakże takie złoże po "przebiciu" będzie nadawało się jedynie do utylizacji. Cóż, nie widzę szans na regenerację powierzchni sorbentu i efektywną (w krótkim okresie czasu) desorpcję oleju.
    atom1477 napisał:
    Najprościej wygrzewać ten absorber co jakiś czas.
    Pytanie tylko czy ten osuszacz z klimatyzacji ma wbudowaną taką opcję.

Przy tak małych stężeniach zaadsorbowanej substancji regeneracja będzie bardzo długotrwała bez względu na wygrzewanie - wystarczy przeanalizować zmianę siły napędowej desorpcji od temperatury. Ponadto będzie wymagała przetłoczenia przez złoże stosunkowo dużej objętości czystego gazu (np. azotu) - vide potencjalna krzywa równowagi. Cóż, operacja adsorpcja/desorpcja (regeneracja) ma sens raczej tylko w przypadku możliwości osiągnięcia stosunkowo dużych różnic stężeń. Jeśli tak nie będzie to zarówno adsorpcja (korzystne zjawisko) jak i desorpcja będą długotrwałe.
    Reasumując to wygląda na to, że sorbent powinien być wykorzystywany jednorazowo. Koniecznym byłoby sprawdzenie czasu "przygotowania" sorbentu do pracy tzn. jego "odgazowanie" tuż po włożeniu do projektowanego układu.
    Pozdrawiam.
    AlekZ
    Specjalista - lampy próżniowe
    O wiele lepszym rozwiązaniem jest zapowietrzanie suchym powietrzem a jeszcze lepiej suchym azotem. Jeśli zaś obawiasz się strumienia wstecznego par oleju to nad pompą dyfuzyjną daj wymrażarkę. Niestety, trochę to niewygodne, bo do takiej wymrażarki trzeba by było lać ciekły azot. Ale jest to bardzo skuteczne. Ciśnienie końcowe z lanym ciekłym azotem na 3 stopniowej pompie dyfuzyjnej osiąga u mnie po pewnym czasie poniżej 10^-7 Tr.

Czasami daje się pułapkę zeolitową tuż nad pompą obrotową. Może to jednak wydłużać czas osiągnięcia próżni wstępnej dla pompy dyfuzyjnej.