Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyprowadzenia wyświetlacza LED 8 segmentowy 4 cyfrowy.

Ronin045 30 Paź 2017 17:29 1035 13
  • #1 30 Paź 2017 17:29
    Ronin045
    Poziom 3  

Wyprowadzenia wyświetlacza LED 8 segmentowy 4 cyfrowy. Mam wyświetlacz 3642BS z pięcioma wyprowadzeniami - VCC, SCLK,RCLK,DIO i GND. Których użyć do podłączenia do Arduino Uno?

0 13
  • #2 30 Paź 2017 18:10
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Tych, które wymieniłeś.

0
  • #3 30 Paź 2017 18:14
    Ronin045
    Poziom 3  

BlueDraco napisał:
    Tych, które wymieniłeś.

Przydał by się przykład. Nigdzie nie znalazłem po polsku. 5 wyprowadzeń z wyświetlacza 8 segmentowego a do Arduino Uno gdzie? I przez jakie rezystory? Z czterema wyprowadzeniami jest VCC, CLK,DIO,GND?

0
  • #5 30 Paź 2017 18:19
    Ronin045
    Poziom 3  

artur s napisał:
    Tu masz opisany wyświetlacz, który wymieniłeś w opisie... http://www.instructables.com/id/Arduino-Sonic-Meter-Dynamic-Display/
    Ale sądząc po oznaczeniach wyprowadzeń źle spisałeś typ wyświetlacza.

Tam jest HSN - 3642BS a u mnie tylko 3642BS- wyprowadzenia są z jednego boku 5. Coś jak ten tylko 5 wyprowadzeń.Wyprowadzenia wyświetlacza LED 8 segmentowy 4 cyfrowy. CLK,DIO,VCC,GND czyli z tego 5 wyprowadzeniowego wziąć jeden CLK - SCLK czy oba z mostkować SCLK+RCLK?

0
  • #6 30 Paź 2017 18:47
    artur s
    Poziom 23  

Zauważyłem, że dostępny jest też taki wyświetlacz, jak wymieniłeś w pierwszym poście. Ale sprzedawca nie dołączył dokumentacji. Jedynie wspomniał, że ma on wbudowany rejestr 74HC595. Musisz poszperać w tym kierunku.

0
  • #7 30 Paź 2017 19:59
    Ronin045
    Poziom 3  

Nie wiem czy dobrze myślę. Arduino Uno - 5+, GND, piny 8,9,10<>wyświetlacz VCC, GND,DIO,SCLK,RCLK? Potrzebne są rezystory?

SCLK-wyjście zegarowe
    RCLK-?
    VCC-+5
    GND-masa
    DIO-?

0
  • #8 30 Paź 2017 20:02
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Nie są potrzebne rezystory - to jest zasilanie i 3 sygnały logiczne.

0
  • #10 30 Paź 2017 20:13
    Ronin045
    Poziom 3  

BlueDraco napisał:
    Nie są potrzebne rezystory - to jest zasilanie i 3 sygnały logiczne.

Gdzie podpiąć RCLK? I co to jest?

Podpoiłem pozostałe. DIO do pin 10.
    Teraz jakiś prosty przykładowy programik. Znalazłam zdjęcie 3461BS z 5 wyprowadzeń. Tak wygląda. To 4 bit digital tube module.Wyprowadzenia wyświetlacza LED 8 segmentowy 4 cyfrowy. Tylko zamiast DIO jest QH.

0
  • #12 30 Paź 2017 22:12
    Ronin045
    Poziom 3  

Czyli podłączyć tak:
    Wyświetlacz Arduino Uno
    1.VCC + pin +5
    2.SCLK + pin 4
    3.RCLK + pin 5
    4.DIO + pin 6
    5.GND + GND

Znalazłam program i trochę przerobiłem do testu wyświetlacza.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Działają. Teraz chce kupić moduł rtc i czujnik szczelinowy. Mam pytanie jak wyświetlić np. 10,36 lub 14,76 czyli liczba z przecinkiem. Próbowałem też wyświetlacz 8 cyfrowy. Wyświetla mi tylko na drugiej połówce. Nie wiem jak zapalać kropkę - przecinek i żeby wyświetlała się cyfra np. 00654555 na 8 cyfrowym wyświetlaczu.

0
  • #14 03 Lis 2017 19:23
    Ronin045
    Poziom 3  

ditomek napisał:
    w jaki sposób chcesz prezentować liczbę 8 znakową na 4 znakowym wyświetlaczu?
    Mam dwa wyświetlacze i je testuje czy są sprawne bo je dostałem. Pierwszy 4 cyfrowy działa. Dzisiaj wyprubowałem programem z kropkami.A 8 cyfrowy wyświetla tylko druga połowa. Oba na 3642BS. Nie wiem jaki tam chip. Za drobne literki na moje stare oczy. Ten wyświetla na tej bibliotece.

Ten też działa tylko na połówce.

Dodano po 17 [godziny] 30 [minuty]:

ditomek napisał:
    w jaki sposób chcesz prezentować liczbę 8 znakową na 4 znakowym wyświetlaczu?
    Na razie wezmę się 4 znakowy. Z tego co mi się udało odczytać z chipa to 784HC595. Próbuję w ramach nauki programowania napisać program na wyświetlacz czterocyfrowy i poćwiczyłem trochę. Proszę o wyrozumiałość za błędy. Chce uzyskać na wyświetlaczu 000.0 i po naciśnięciu przycisku żeby zwiększało o 1. Przy 10 wyświetliło 001.0.

Dodano po 7 [godziny] 29 [minuty]:

Znalazłem tu http://embedded-lab.com/blog/introducing-a-ne...ven-segment-led-display-module-using-max7219/ taki program:

Po wpisaniu przy kompilacji wyskakuje taki błąd:

Arduino:1.8.5 (Windows Store 1.8.10.0) (Windows 10), Płytka:"Arduino/Genuino Uno"

C:\Users\RONIN\Documents\Arduino\Nowy3\Nowy3.ino: In function 'void loop()':

Nowy3:13: error: 'lt' was not declared in this scope

for(int i=0; i<8; i++){

^

Nowy3:13: error: expected ')' before ';' token

for(int i=0; i<8; i++){

^

Nowy3:13: error: 'i' was not declared in this scope

for(int i=0; i<8; i++){

^
    Znaleziono wiele bibliotek w "LedControl.h"
    Wykorzystane: C:\Users\RONIN\Documents\Arduino\libraries\LedControl
    Niewykorzystane: C:\Users\RONIN\Documents\Arduino\libraries\LedControl-master
    exit status 1
    'lt' was not declared in this scope

Ten raport powinien zawierać więcej informacji jeśli w
    File -> Preferencje zostanie włączona opcja "Pokaż
    szczegółowe informacje podczas kompilacji" Jak to poprawić? I żeby było na 74HC595?

0
  Szukaj w 5mln produktów