Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo 100-15IBY - Nie widzi bootowalnego pendrive

emistic 30 Paź 2017 17:30 357 6
  • #1 30 Paź 2017 17:30
    emistic
    Poziom 1  

Witam, mam bootowalnego pendrive zrobionego przez rufusa w systemie FAT32 i opcją UEFI pod GPT jednak bios nie wykrywa mi tego pendrive'a w boot menu.

Secure boot mam disabled.

Ogólnie robię to pod GPT, bo mam jedną partycję, której nie mogę usunąć, a pod MBR nie mogę zainstalować systemu, bo wywala błąd.
    Mogę liczyć na jakąś pomoc?

• #2 01 Lis 2017 14:33
    diseasekowalski
    Poziom 35  

A ten pendrive działa w założony sposób na innych komputerach?

• #3 01 Lis 2017 23:14
    NieUmiem
    Poziom 16  

Pokaż zakładkę w biosie jak to wygląda, czy tam widnieje. Jeśli nie pokazuje bezpośrednio w boot menu nazwy twojego pendrive ,a wykrywa go w Biosie , to skorzystaj z opcji USB HDD .

• #4 02 Lis 2017 06:57
    daminek1234
    Poziom 13  

Boot "legacy support" włączone?

• #5 09 Lis 2017 17:00
    nocot
    Poziom 3  

Najbardziej prawdopodobne, że źle zrobiony bootowalny USB, trzeba przetestować na innym komputerze.

• #6 09 Lis 2017 17:59
    daminek1234
    Poziom 13  

nocot napisał:
    Najbardziej prawdopodobne, że źle zrobiony bootowalny USB, trzeba przetestować na innym komputerze.
    Nawet jeśli to i tak powinien być widoczny.

• #7 11 Lis 2017 03:42
    dexi
    Poziom 29  

Mało informacji by zlokalizować problem.

Czy BIOS wykrywa twojego PenDriva? Tzn, czy widzisz go, jego oznaczenia w którejkolwiek zakładce BIOSu?

Jeśli używasz trybu UEFI to jeśli Bootowalny Dysk został źle wykonany, lub zamieszczony jest niekompatybilny system, UEFI nie będzie pokazywało Dysku USB, lub PenDriva w opcjach uruchamiania, ale zazwyczaj pojawia się gdzieś w BIOSie.

Jeśli system na USB ma UEFI 32 Bitową wersję, a obsługiwana wersja na twoim komputerze to 64-bitowa (i vice versa), instalacja systemu nie wystartuje, a plik UEFI nie zostanie wykryty, lub pojawi się błąd o niekompatybilności.

Pytania:
    Jaki system próbujesz zainstalować i w jakiej wersji?
    Jakie opcje wybierasz w RUFUSie, by utworzyć bootowalny USB?
    Co to za pendrive? Niektóre pendrive'y mają problemy z byciem wykrytym podczas włączania komputera (choć i tak to nic nie pomoże, bo jedynym sposobem na określenie, czy ten problem występuje u ciebie, to wykorzystanie innego PenDriva lub dysku USB).

Boot Legacy pomoże, jeśli instalujesz system niekompatybilny z UEFI. Wyłączenie Secure Boot pomoże tylko wtedy, gdy system, który instalujesz jest kompatybilny z UEFI, ale jest to jakaś starsza wersja któregoś systemu, lub testowa wersja jakiegoś egzotycznego systemu, który nie ma odpowiednich certyfikatów do uruchamiania w Secure Boot. Jeśli instalujesz nowoczesny system, nie ważne czy to Windows czy Linux, są w większości kompatybilne z pełnym UEFI i Secure Boot.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo