Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mercedes a klasa w 169 cdi - Czy termostat do wymiany

30 Paź 2017 17:58 1932 6
 • Poziom 6  
  Witam szanownych forumowiczów
  Pacjent to
  Mercedes a klasa w 169 cdi 2008 rok
  Mam pytanie czy termostat jest do wymiany
  Na teście komputerowym po rozgrzaniu silnika komputer pokazuje temperaturę silnika 67 stopni
  Natomiast na zegarze samochodu licznika 80 stopni
  I teraz nie wiem gdzie pokazuje prawdziwą temperaturę
  Pozdrawiam i proszę o sugestię
 • Poziom 17  
  A masz jakieś błędy?
  Odpal samochód i dotykaj węży od chłodnicy. Jak grzeją się oba równomiernie, to znaczy że masz go do wymiany.
  Jak jeszcze trochę przeanalizujesz te wartości to zobaczysz pewne czary, a mianowicie samochód osiągnie ponad 100stopni, a Ty na liczniku dalej będziesz widział 90 stopni;) taka zagrywka inżynierów, żeby ludzie nie panikowali, że samochód im się gotuje;)
 • Poziom 9  
  Witam. Termostat otwiera tzw duży obieg cieczy chłodzącej. Innymi słowy płyn chłodniczy dostaje się z bloku silnika do chłodnicy. taka jest rola termostatu. Czujnik temperatury który jest odpowiedzialny za podanie wartości /temperatury silnika/ do manometru (wskaznika na desce rozdzielczej) jest umieszczony albo w głowicy albo w bloku silnika. Z tego co piszesz to masz walnięty czujnik temperatury. Istnieje też możliwość uszkodzenia manometru ale to mało prawdopodobne. Najbardziej prawdopodobne jest to że jest wszystko ok o czym pisze kolega wyżej.
 • Poziom 18  
  krzysztofx2 napisał:
  Na teście komputerowym po rozgrzaniu silnika komputer pokazuje temperaturę silnika 67 stopni. Natomiast na zegarze samochodu licznika 80 stopni. I teraz nie wiem gdzie pokazuje prawdziwą temperaturę.
  Najlepiej sprawdzić temperatury według licznika i komputera przy pierwszym porannym uruchomieniu, gdy wszystkie temperatury są jednakowe i są równe temperaturze otoczenia (porównać np. z termometrem zaokiennym).

  Jeżeli ujawnią się różnice pomiędzy czujnikiem temperatury cieczy chłodzącej a termometrem zaokiennym - czujnik szwankuje i należy go sprawdzić dokładniej. Gdyż jeśli zawyża temperaturę tak jak u Ciebie (+ 80 stopni C, zamiast + 67 stopni), to możesz mieć kłopoty z uruchomieniem silnika gdy przyjdą mrozy.

  Chodzi o to, że komputer sterujący podaje dawkę rozruchową paliwa zawsze na podstawie temperatury analogowego czujnika NTC cieczy chłodzącej. Jeżeli jest niska temperatura cieczy (i silnika) - podaje dużą dawkę rozruchową. Jeżeli silnik jest ciepły - podaje małą dawkę rozruchową, itd.

  Oczywiście, słowo "podaje" jest umowne, gdyż komputer bezpośrednio steruje elektrycznie wtryskiwaczami poprzez sekwencyjne impulsy prądowe na cewki elektromagnetyczne lub siłowniki piezoelektryczne w górnej części wtryskiwaczy (system Common Rail).

  Przykładowe wartości sygnałowe wysyłane komputerowi przez czujnik temp. cieczy chłodzącej (tzw. termistor) pokazuje tabelka poniżej.
  Mercedes a klasa w 169 cdi - Czy termostat do wymiany

  Gdy przyjdą naprawdę mrozy, to komputer nie będzie wiedział, że silnik jest bardzo zimny, tylko gorący, bo ma temperaturę czujnikową + 80 stopni C. I wtedy zaczną się problemy z rozruchem i grzaniem świec żarowych, mimo nienagannej kondycji wszystkich elementów rozruchowych. A to tylko dlatego, że oszukany komputer podaje za mało paliwa na wtryskiwacze.

  I wszystko przez to, że szwankuje tylko jeden czujnik, który zawyża (np. z powodu zawilgocenia) temperaturę.

  Pzdr KotBury2
 • Poziom 6  
  Witam Panowie
  I Dziękuje Serdecznie za wszystkie porady
  A czy może być jeszcze tak że ten fachowiec od diagnostyki ma nie oryginalny program mercedesa i błędnie odczytuje dane
  Bo z drugiej strony samochód szybko się nagrzewa bo po krótkim czasie z kratek leci ciepłe powietrze
  Temperatura tak po przejechaniu około 5 km na zegarze jest trochę ponad 80 stopni i w tedy termostat się otwiera bo temperatura spada tak do 78-79 stopni i potem cały czas utrzymuje się w granicach 80 stopni z lekkim wahaniem plus minus 80 stopni
  Pozdrawiam
 • Poziom 6  
  Dzwoniłem do serwisu
  Odpowiedz serwisanta : Mercedesy cdi tak mają wszystko jest w normie
  Uznaję tą odpowiedz i na razie nie zamierzam nic wymieniać
  Temat zamykam