Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestaw gdn 38/300, gds 30/30, driver, 2x piezo. Jest sens ??

HIHOT 07 Aug 2005 22:26 2157 12
 • #1
  HIHOT
  Level 13  
  Witam!
  Chcę zrobić zestaw "estradowy" na głośnikach STX GDN 38/300 AE, TONSIL GDS 30/30 (lub GD 30/30- mylą mi się te modele; mój jest z tubką przenoszącą wyższe częstotliwości) + jakiś driver (jeszcze nie wiem jaki- może coś doradzicie?)+ do tego 2 szt. zwykłych głośników piezoelektrycznych, lub STX GDWT 9/150/8.
  Całość miała by wyglądać prawie jak na foto. Prawie bo sekcje niskotonową chciałbym zrobić na wzór HD 15 Horn.

  Zastosowanie:
  Sale bankietowe, czasem mały plener (ogródek za domem :D ); imprezy typu wesela, osiemnaste urodziny, małe koncerty (gitara klasyczna+wokal; reszta wiadomo piece i te rzeczy).

  Muzyka:
  - weselna
  - rock
  - pop
  - reggae
  - muzyka klubowa
  - ewentualnie hip-hop

  W związku z tym moje pytanie czy jest sens robić taki zestaw?
  Nie ukrywam podoba mi się wizualnie, natomiast nie mam pewności jak to zagra.

  Całość była by zasilana 2 wzmacniaczami (oddzielnie "doły", oddzielnie "środek" + "górki"). Ale to dalszy plan, narazie kolumny.
  Co o tym sądzicie?

  Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję.
  Pozdrawiam Piotr (HIHOT).


  P.S. Znalazłem driver na allegro http://www.allegro.pl/show_item.php?item=59614504 i tubę http://www.allegro.pl/show_item.php?item=59511479 czy to się nadaje i czy będzie jakoś sensownie współgrać ?
  Pewnie do wysokotonowców będzie potrzebny tłumik. Czy tak?
 • Helpful post
  #2
  Tremolo
  Level 43  
  Tube zrób w oparciu o pomysł DjBolo Na 30-tkach z STX (powinno Ci starczyć). (DIY). GDS 30/30 są bardzo głośne sądze że nie bezie trzeba do nich tuby ani nic takiego. Wolałbym dwa GDS niż jeden taki w tubie. Miałyby około 100dB/1W tyle co ta tuba na GDN30/200
 • Helpful post
  #3
  Sound Wave
  Accoustics specialist
  spl ten sam ale pasmo od dołu na tych GDS'ach mocno okrojone
 • #4
  HIHOT
  Level 13  
  Tremolo: niestety mam tylko 2 GDS. Tuba DjBolo co to dużo mówić podoba mi się, ale zależało by mi na projekcie HD 15 Horn na STX 12"/15".
  Sound Wave: kiedys takie dane gdzieś wyczytałem:
  GDS 30/30
  Impedancja: 4 Ohm
  Pasmo przenoszenia: 70Hz-12kHz
  Rezonans: 70Hz
  Efektywność (1W/1m): 97dB (PRAWDZIWE!)
  Zalecana obudowa dla jednego głośnika: 60L strojenie 70Hz (pasmo w takiej obudowie zaczyna się od 48Hz przy -9dB)- czy to prawda nie wiem.
  Nie wiem też jak on się zachowa w tubie.

  Pzdr. Piotr (HIHOT)
 • Helpful post
  #5
  Pyroaniah
  Level 28  
  Co do danych to o ich prawdziwość się nie martw. Tyle że gds osiąga swoją max efektywność w okolicach 1 khz - zresztą jak sam widzisz że ma rezonans w ok. 70 hz więc nie będzie miał 97 db przy 60 hz, nieprawdaż? Według mnie 60 litrów na jedną sztukę to ciut za dużo, to nie jest głośnik niskotonowy. Lepiej dać mu mniejszą obudowę i kosztem zejścia polepszyć wytrzymałość mocową. Skoro masz gds 30/30 czyli wersje z tubkami to możesz w ogóle zrezygnować z wysokotonowców membranowych - gdsy ciągną do 16 khz, a stx'y niewiele wyżej :). Polecałbym raczej piezaka puszczonego od 14 khz wzwyż przy nieodciętym od góry gdsie - nie musisz się martwić specjalnie wtedy pasmem, wystarczy wyregulować piezaka opornikiem.
  Kolejna wada gdsów to właśnie ich wytrzymałość mocowa, śmieszna jak na dzisiejsze czasy. Puszczając takiego gdsa pełnym pasmem przeciążysz go 50 watami - tyle powinien wytrzymać prądowo. Gorzej niestety z wytrzymałością mechaniczną. Dlatego głośnik sprawdzi ci się doskonale jako średniotonowiec - wtedy wytrzyma bardzo dużo.
 • Helpful post
  #6
  Kwaczor

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dobrego dołu nie ma z HD. Robiłem symulacje STX 38-300 w tubie HD15 ze strony speakerplans czy jakos. Zachowanie bardzo podobne do tego co prezentuje na kappa. Czyli nici z pasma poniżej 60Hz.
 • #7
  HIHOT
  Level 13  
  W takim razie:
  1. Jaką zwrotnicę zastosować- jaki podzaił, jakie elementy zastosować?
  2. Co z tym driverem (driver i tuba)
  kupować ten, czy jakiś inny w miarę tani polecacie?
  3. Jak podłączyć wszystkie wysokotonowce? Myślę, że 2 piezo w szereg i równolegle do drivera?
  4. Kwaczor: Czyli lepiej zostać przy projekcie Dj Bolo?

  Pzdr. Piotr (HIHOT)
 • Helpful post
  #8
  Kwaczor

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jasne. Zwłaszcza, że różnica jest znikoma czy zastosujesz 4 czy 8 ohm. Możesz sobie dobrać jak ci się podoba jeżeli oczywiście koniecznie obstajesz przy tubach.
 • #9
  HIHOT
  Level 13  
  Wie ktoś może do ilu przenosi ta tuba na GDN 30/200 ?
 • #10
  bocian90
  Level 27  
  Poczytaj temat dj bolo,myslę że od 40 zaczyna przenosić.
 • #11
  HIHOT
  Level 13  
  chodziło mi o górną gradicę pasma (będzie 150Hz?)
 • Helpful post
  #13
  plik4
  Level 26  
  Poniesie spokojnie od 45hz rownomiernie. Taka czest spokojnie wystarczy na naglosnienie jakiegos pleneru (oczywiscie plener to od 60 w gore idze) przy dwoch szt na dwoch 30 naglosnisz maly plener. Jezeli to ma byc obwozny sprzet na dyski polecam bo spokojnie systarczy basu i bedzie w miare nisko. Co do srednich minimum 2 gsd na strone albo GD i jako wysokie ATP150 albo odpowiednik tonsila GDWT 12/19/150 (wysoko ciety ok 5-6Khz reszte dobrze nosi GDS) ale nie piezaki...