Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczne włączanie wzmacniacza

31 Paź 2017 10:03 540 6
  • Poziom 10  
    Chciałbym, aby po uruchomieniu CD włączał się automatycznie wzmacniacz. Można to zrobić poprzez uruchomienie przekaźnika i podanie napięcia 230V na transformator wzmacniacza.
    Mój wzmacniacz można uruchomić naciskając mikro wyłącznik, który w efekcie uruchamia przekaźnik z napięciem na transformator. Naciśnięcie tego mikro wyłącznika powoduje chwilowe zwarcie / zamknięcie obwodu - wzmacniacz się włącza a ponowne naciśnięcie wyłącza wzmacniacz.
    Chciałbym zatem, aby uruchomienie CD nie dawało stałego napięcia np. do załączenia przekaźnika ale spowodowało 1 sekundowe zwarcie / zamknięcie obwodu no i żeby takie samo zwarcie było przy wyłączeniu CD.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 38  
    No fajnie, chciałbyś. I co dalej? Chcesz kupić moduł realizujący taką funkcję, chcesz zlecić zaprojektowanie, chcesz sam coś takiego zrobić czy co?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Prawda, że fajne ? Żeby uprościć, załóżmy, że po włączeniu CD mam ciągłe napięcie +5V. Ponieważ jestem początkującym elektronikiem wydaje mi się, że można skonstruować prosty układ (wykorzystujący np. kondensator) gdzie podanie napięcia +5V powoduje 1 s zwarcie a wyłącznie tego napięcia powoduje kolejne 1 s zwarcie. Oczywiście, jeżeli taki układ jest skomplikowany i w związku z tym za drogi - proszę o informację, wtedy zamknę temat.
  • Poziom 10  
    Szkoda, że w zaprezentowanych linkach nie pokazano jednego rozwiązania lecz problem rozbił się na wiele wątków. Poszukam jeszcze w sieci i spróbuję podsumować.
    Wydaje mi się, że prostym rozwiązaniem byłby przekaźnik z "pośrednim" stanem tzn. po drodze do zwierania styków 3 i 4 przekaźnik zaczepiałby o styki 1 i 2 a potem w drodze powrotnej, po wyłączeniu zasilania przekaźnik znowu zaczepiałby o styki 1 i 2
  • Poziom 37  
    kupiecpl napisał:
    Szkoda, że w zaprezentowanych linkach nie pokazano jednego rozwiązania lecz problem rozbił się na wiele wątków. Poszukam jeszcze w sieci i spróbuję podsumować.
    Wydaje mi się, że prostym rozwiązaniem byłby przekaźnik z "pośrednim" stanem tzn. po drodze do zwierania styków 3 i 4 przekaźnik zaczepiałby o styki 1 i 2 a potem w drodze powrotnej, po wyłączeniu zasilania przekaźnik znowu zaczepiałby o styki 1 i 2

Przejrzyj dokładniej temat, w którym autor ostatecznie zdecydował się na użycie jakiejś prostej wersji Arduino. Gotową płytkę kupisz za śmieszne pieniądze, program będzie miał raptem kilka linijek na krzyż.
  • Poziom 10  
    Myślę, że znalazłem najprostsze rozwiązanie - mini przekaźnik czasowy skracający,
    gdzie: po pojawieniu się napięcia sterującego na wejściu przekaźnik zewrze styki, ale tylko na ustawiony czas , po czym rozłączy je mimo że napięcie sterujące pozostaje
    Pozostaje wtedy nierozwiązany temat automatycznego wyłączenia wzmacniacza po zaniku napięcia sterującego.