Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki głośnik wysokotonowy

marcelinio6666 31 Paź 2017 12:45 648 13
  • #1 31 Paź 2017 12:45
    marcelinio6666
    Poziom 4  

Cześć, chcę zrobić prototypową kolumnę z głośników dibeisi do celów edukacyjnych.
    Czy wystarczy kupić odpowiednie głośniki, zwrotnicę, podłączyć do wzmacniacza i już gra?

Wybrałem sobie najtańszy głośnik niskotonowy dibeisi na allegro:
    GŁOŚNIK NISKOTONOWY DIBEISI G8003 8ohm 90W 204mm - pisze, że moc RMS ma 45w
    Czy do tego jako głośnik wysokotonowy mogę dać takie coś?:
    GŁOŚNIK WYSOKOTONOWY ALDA AVD507 100W 8 OHM jeśli nie, to ile wat powinien mieć?

Wzmacniacz, który posiadam to diora ws 4422

Pozdrawiam

0 13
  • #2 31 Paź 2017 13:49
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

marcelinio6666 napisał:
    Cześć, chcę zrobić prototypową kolumnę z głośników dibeisi do celów edukacyjnych.
    Czy wystarczy kupić odpowiednie głośniki, zwrotnicę, podłączyć do wzmacniacza i już gra?

Grać będzie, pytanie tylko czy tak uzyskane brzmienie zadowoli słuchacza, i czy szybko się nie sfajczy.
    Cytat:
    Wybrałem sobie najtańszy głośnik niskotonowy dibeisi na allegro:
    GŁOŚNIK NISKOTONOWY DIBEISI G8003 8ohm 90W 204mm - pisze, że moc RMS ma 45w
    Czy do tego jako głośnik wysokotonowy mogę dać takie coś?:
    GŁOŚNIK WYSOKOTONOWY ALDA AVD507 100W 8 OHM jeśli nie, to ile wat powinien mieć?

Moc jest wystarczająca (trzeba pamiętać że w przypadku GDW oraz GDM podawana jest moc zestawu w jakim ma on pracować a nie moc rzeczywista!) wskazane byłoby jednak wiedzieć dla jakiej częstotliwości podziału oraz rzędu filtru może on taką moc zapewnić. Użycie filtru 6dB/okt (pojedynczego kondensatora) tam gdzie producent przewidział filtr 12dB/okt a co dopiero 18dB/okt. lub wybór zbyt niskiej częstotliwości podziału (nawet mieszczącej się w użytecznym zakresie) grozi przeciążeniem GDW nawet przy mocy niższej od znamionowej. Ale nawet gdy prawidłowo dobierze się parametry o których jest mowa wyżej - można się zawieść. Może się np. okazać że głośnik niskotonowy źle odtwarza powyżej 1kHz, i przydałoby się uzupełnić zespół o głośnik średniotonowy. Albo że GDW wykazuje przykry rezonans w pobliżu dolnego krańca pasma użytecznego, i znów dołożenie GDM plus zawężenie pasma GDW od dołu okazałby się bardzo na miejscu. Jeżeli zatem brak szczegółówych parametrów głośników - dobrze byłoby zatem aby przy ich doborze skorzystać ze sprawdzonych wzorców, rzecz jasna nie takich jak krajowe zespoły popularne ZGP.
    Na pewno wysoce ryzykownym jest stosowanie fabrycznych "uniwersalnych" zwrotnic (względnie zaprojektowanych samodzielnie z użyciem tzw. kalkulatora) do pierwszych z brzegu głośników. Algorytmy do ich projektowania zwykle nie uwzględniają bowiem obecności składowej reaktancyjnej w impedancji głośników, stąd biorą się przepięcia na charakterystykach napięć wyjściowych zwrotnic, przekładające się na niebezpieczne dla wzmacniacza spadki impedancji. Absolutne zatem minimum - to weryfikacja pomiarami charakterystyki impedancyjnej zespołu, przy czym należy pamiętać że im wyższy rząd filtru tym trudniej uzyskać jej przybliżoną stałość. A przecież dla jakości brzmienia ma znaczenie również stałość ciśnienia akustycznego, jak również stosunki fazowe poszczególnych napięć (szczególnie negatywny wpływ miałaby przeciwfaza na częstotliwości podziału). Podsumowując - można brać głośniki jakie są (zwłaszcza że ich sprawności okazują się tutaj zbliżone), ale gwarancji że od razu uzyska się przyzwoity rezultat nie ma.

0
  • #3 31 Paź 2017 14:01
    marcelinio6666
    Poziom 4  

Na początku napisałeś, że się szybko sfajczy, sfajczy się od tego, że te głośniki są badziewne, czy od złego doboru komponentów?

Dodano po 3 [minuty]:

Jak już wspominałem te głośniki mają służyć tylko i wyłącznie do edukacji a nie do słuchania.
    Czy mogę zastosować taką tanią zwrotnicę za 18 zł z allegro? Nazywa się tak:
    ZWROTNICA 2-DROŻNA 200 W 4-8 OHM 8824 NOWA SKLEP

0
  • Pomocny post
    #4 31 Paź 2017 14:45
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

marcelinio6666 napisał:
    Na początku napisałeś, że się szybko sfajczy, sfajczy się od tego, że te głośniki są badziewne, czy od złego doboru komponentów?

O tym czy głośniki są badziewne oficjalnych danych nie mam. Na pewno nie kupiłbym niskotonowego z uwagi na gąbcane zawieszenie. Kilka takich już mi się rozsypało, w końcu kupiłem szmaciane i mam spokój.
    Dodano po 3 [minuty]:
    Cytat:
    Jak już wspominałem te głośniki mają służyć tylko i wyłącznie do edukacji a nie do słuchania.
    Czy mogę zastosować taką tanią zwrotnicę za 18 zł z allegro? Nazywa się tak:
    ZWROTNICA 2-DROŻNA 200 W 4-8 OHM 8824 NOWA SKLEP

http://allegro.pl/zwrotnica-2-drozna-200-w-4-8-ohm-8824-nowa-sklep-i6832946069.html - o to chodzi?
    To mi na jakąś lipę wygląda. 12dB/okt, i tylko jedna cewka? Albo więc oba kondensatory połączone są równolegle, i wtedy przewiduje się włączenie GDN bez jakiejkolwiek filtracji, jedynie GDW zasilany jest przez filtr 12dB/okt typu "Γ", albo też mamy do czynienia ze zwrotnicą szeregową, i w takim wypadku oba kondensatory są niezależne: jeden bocznikuje cewkę GDN, wysokotonowy zaś włączony jest w szereg z nim poprzez filtr składający się z cewki i drugiego kondesatora. Rolę brakującej cewki filtru przejmuje wówczas indukcyjność cewki GDN, co nie byłoby możliwe w klasycznej konfiguracji równoległej (chyba że godzimy się na filtrację 6dB/okt w torze niskotonowym). Ale zwykle tak prosto nie ma: w praktycznych rozwiązaniach niezbędne okazują się dodatkowe elementy RC, co może zilustrować przykład zwrotnicy szeregowej jaką wykonałem dla zespołów ZG20C:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13390819#13390819
    Tę zaś o którą pytasz - dyskwalifikują od razu dwie różne rzeczy. Po pierwsze, niska jakość użytych elementów. Dławik na rdzeniu żelaznym wnosi zniekształcenia nieliniowe, kondensatory elektrolityczne zaś ponadto - grożą w każdej chwili awarią a ich stałość długo - krótkoterminowa daleka jest od ideału, czego konsekwencją nierzadko okazuje się zniszczenie wzmacniacza i głośników. Po drugie: jeżeli producent dedykuje swoją zwrotnicę zarówno do zespołów 4 jak i 8Ω to albo nie ma pojęcia o konstruowaniu zwrotnic, albo liczy na niewiedzę klientów :evil: W jednym i drugim przypadku stosuje się inne nominały elementów zwrotnicy, a nieuwzględnienie powyższego skutkuje powstaniem przepięć na końcówkach głośników gdy rząd filtru wynosi II lub więcej. Oczywiście, gdy ją kupisz i podłączysz pierwsze z brzegu głośniki, to "jakoś" zadziała (szczególnie gdy wykorzystasz głośniki na niewielkim ułamku mocy) pytanie tylko na jak długo, i czy w tej sytuacji w ogóle warto. Już bezpieczniej byłoby ograniczyć się do włączenia samego tylko kondensatora (ale dobrej jakości, MKP w ostateczności MKT lub MKSE) w szereg z GDW obierając częstotliwość podziału tak wysoką na jaką tylko GDN pozwala. Dla 6kHz i 8Ω wychodzi 3,3uF (możesz dla pierwszych prób pozyskać go z posiadanych ZGP :D ). Dobrze byłoby jeszcze tylko sprawdzić czy cewkę w szereg z GDN istotnie można pominąć ponieważ w nowych konstrukcjach stosuje się specjalne środki zmierzające ku zmniejszeniu induikcyjności pasożytniczej. Pomiaru impedancji zespołu zatem nie unikniesz, i będziesz miał oczekiwane walory edukacyjne ;)

0
  • #6 31 Paź 2017 16:10
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Chcesz się edukować? Poszukaj więc metody wyznaczania paramertów TS głośnika niskotonowego i na ich podstawie oznacz pojemność i ewentualnie strojenie obudowy.
    Żeby dobrać PRAWIDŁOWO ( mówiłeś coś o edukacji...) częstotliwości i rodzaj cięcia należy znać parametry głośników - chociażby przebieg (realny) częstotliwościowy głośników. Dobieranie zwrotnicy ze sklepu nie pozwoli Ci na to, abyś dobrał prawidłowe częstotliwości i nachylenie cięcia.

0
  • #7 31 Paź 2017 16:59
    kortyleski
    Poziom 41  

Po pierwsze dibeisi. Najgorsze ścierwo dostępne na rynku. Do tego przypadkowa obudowa i Przypadkowa zwrotnica. To nie ma prawa zagrać. Jak chcesz się uczyć to Skopiuj dowolny tonsilowski zestaw i poprawiaj do woli. Bo coś co proponujesz to prędzej w totolotka wygrasz niż to zagra

0
  • #8 31 Paź 2017 17:29
    marcelinio6666
    Poziom 4  

Kurcze, nie ma prawa zagrać w sensie, że po prostu dźwięk będzie zły? Ja nie chcę tym napędzać imprezy, ja chcę tylko dla satysfakcji spróbować, jak nie będzie działało to wtedy będę bawił się w inżyniera.

0
  • #9 31 Paź 2017 18:20
    kortyleski
    Poziom 41  

To baw się od razu. Na dibeisi kasy szkoda. Tym bardziej że fajne kolumny można zrobić na lepszych głośnikach w podobnej cenie.
    Inżynier jak dostaje do zaprojektowania dowolne urządzenie to najpierw odpowiada sobie na pytanie do czego ma ono służyć.

0
  • #10 31 Paź 2017 18:23
    marcelinio6666
    Poziom 4  

No to jaka firma jest godna polecenia w podobnym przedziale cenowym czyli:
    27zł głośnik niskotonowy
    15- głośnik wysokotonowy
    ?

0
  • #11 31 Paź 2017 19:14
    kortyleski
    Poziom 41  

Stx na przykład. Też Chińczyk ale ktoś to branduje. Tylko ceny adekwatne do jakości. Ale najpierw zainteresuje się co i dlaczego gra.
    Pomyśl o zestawie GDN 20/80 plus GDWK 9/80.

0
  • #12 01 Lis 2017 00:56
    marcelinio6666
    Poziom 4  

To będzie grało ze wsmacniaczem 2x 45w?

0
  • #13 01 Lis 2017 08:56
    kortyleski
    Poziom 41  

W dobrej obudowie zagra .

0
  • #14 02 Lis 2017 21:07
    marcelinio6666
    Poziom 4  

Ale nic mojemu wzmacniaczowi nie grozi? Diora ws442
    Ja mimo wszystko zostaje przy Dibeisi (jestem też ciekawy jak naprawdę grają)

0