Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Za krótki kabel zasilający rozdzielnie domowa z klatki schodowej.

Arkute 31 Oct 2017 13:31 4077 6
 • #1
  Arkute
  Level 6  
  Witam,

  Pisze kolejny raz na forum, gdyż dostałem ostatnio satysfakcjonujące odpowiedzi . Co świadczy o rzetelności oraz obfitej wiedzy użytkowników forum.

  Chciałbym zmodernizować stara siec energetyczna w bloku z wielkiej płyty i podciągnąć kable do nowej rozdzielni w mieszkaniu.


  Mam problem....kabel zasilający klatka mieszkanie oraz kabel z gniazdek w mieszkaniu do rozdzielni ... jest za krótki aby przemieścić rozdzielnie w nowe miejsc jak jest powieszona.Wiec chciałbym przedłużyć stare kable nowymi o tej samej średnicy(lub większa w przypadku rozdzielni).Do tego myślę użyć listwy zaciskowej 4x4 mm2 lub 4x6 mm2 dla rozdzielni po uprzednim osadzeniu jej w puszce .Co do kabli w mieszkaniu chciałbym użyć złączki WAGO i jest to tylko czasowe rozwiązanie ( miesiąc lub dwa).

  PONIŻEJ WYWÓD DLA TYCH CO CHCĄ MIEĆ SZERSZE SPOJRZENIE NA SPRAWĘ.


  ROZUMIEM! tez ze lepiej zapłacić komusz uprawnieniami by zrobił rzetelnie ( choć i z tym rożnie bywa).Jednakże chce tez złapać troszkę wiedzy i praktyki w tym procesie, aby w przyszłości robić sobie uprawnienia SEP...Mowie się ze "liczy się tylko cel"czyli końcowy efekt, jednakże dla mnie najważniejsza jest droga.Docelowo cala instalacja będzie sprawdzona przez elektryka z uprawnieniami( ważnymi) i potwierdzona protokołem. Wiec nawet jeśli gdzieś coś się zepsuje to się wyłapie i poprawi i jak mówi przysłowie " kto nie ma w głowie ten na w nogach " w tym przypadku kieszeni.


  Rozdzielnia(jak na zdjęciu ) podłączał mój ojciec który ma wiedzę i uprawnienia jednakże są one tak stare jak blok w którym mieszkamy. Czyli przestarzałe i wymagające odkurzenia/wymiany..Z racji iż ojcu się nie odmawia ( aby go nie urazić )^_^... pozwoliłem mu dokończyć jednakże jego myślenie jest podobne do "jak działa to nie ma co zmieniać/ulepszać" albo 1.5mm2 kabel to jak(paracetamol) rozwiązanie wszystkich problemow recepta na wszystkie problemy czyli ogólnego zastosowania.Nie wspomnę tu bezpieczników,bo czy trzeba C czy B/D jak z kablem powyżej typ B jest odpowiedzią ^_^ i najlepiej jak najwyższy aby tylko był mniejszy od zabezpieczenia na klatce.No i estetyka... V_V  Z racji ze mieszkamy w remontowanym mieszkaniu nie mogę zrobić równolegle wymiany instalacji oświetlenia i gniazdek w tym samym czasie.Wiec na razie zaczynam od oświetlenia które układam listwach plastikowych przy suficie które później przykryje sufitem obniżanym a do gniazdek doprowadzę w listwach przy podłogowych bo bruzdy w betonie są w złych miejscach a robienie nowych to coś na co nie mogę sobie pozwolić.

  Mieszkanie jest 2 pokojowe, kuchnia, łazienka,przedpokój i toaleta. Połączenia Zabezpieczenia na klatce( licznik) 20A. Grubość przewodów całym mieszkaniu to coś kolo 0.75 mm2(miedz), mierzyłem suwmiarką i nawet tego nie miały. Co do połączenia klatka mieszkanie to coś kolo 1.5mm2 moze! 2.5mm2 ( tego kabla nie mogę tykać poza mieszkaniem gdyż należny do spółdzielni)


  Chce zmienić instalacje na bez puszkowa przewody :1.5mm2 na oświetlenie, 2.5mm2 na gniazdka,4mm2 na pralke

  1. Duży pokój-4 gniazdka i 1 oświetlenie
  ( max3500W na gniazdka i max 200W oświetlenie LED)
  2. Mały pokój -2 gniazdka i 1 oświetlenie
  ( max 2500W na gniazda i max 200W na oświetlenie LED)
  3. Łazienka-1 gniazdko i 2x oświetlenie ( w tym jedno na lustro)
  (max 2000W na gniazdku i max 200W na oświetlenie)
  4. Przedpokój-1 oświetlenie
  (max300W oświetlenie LED)
  5. Toaleta-1 oświetlenie
  (max 50W oświetlenie LED)
  6. Kuchnia -5 gniazdek 1 oświetlenie( 2x gniazdka to do okapu i oświetlenie w piekarniku w kuchence gazowej)
  (2x gniazdka max 3500W 2x gniazdka max 1000W 1x gniazdo max2400W i max 300W na oświetlenie LED)

  Moc zabezpieczenia obliczam według formuły MAX obciążenie sieci( Watt) dzieląc przez 230V=wymagane zabezpieczenie, np : pralka 2400 watt/230V=10.44 Amper( z racji ze pobór przekroczył 10 Amper instaluje zabezpieczenie 16 Amper)

  Na rozdzielni będzie 8 zabezpieczeń:
  1x B16 -pralka
  2x B16 kuchnia gniazdka
  1x B16 -gniazda Duży pokój
  1x B16 -gniazda Mały pokój
  1x B16 -gniazdo łazienka
  1x B10-Oświetlenie Kuchnia,toaleta,przedpokój,łazienka
  1x B10-Oświetlenie Duży,maly pokój
  1x Różnicowka RCD ---to jest opcjonalne bo nie wiem czy w instalacji 2-żyłowej na klatce to ma sens ale to kwestia do obgadania z elektrykiem


  Z góry dziekuje za konstruktywne posty, rozwiązania lub odniesienia do testów do wymienionego problemu.

  P.S
  Przepraszam za gramatykę lub/i stylistykę pisowni teks jest tłumaczony z Angielskiego przez Google translator z racji mojej słabej pisowni Polskiego.

  Za krótki kabel zasilający rozdzielnie domowa z klatki schodowej.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  kokapetyl
  Level 43  
  Arkute wrote:
  Wiec chciałbym przedłużyć stare kable nowymi o tej samej średnicy(lub większa w przypadku rozdzielni).Do tego myślę użyć listwy zaciskowej 4x4 mm2 lub 4x6 mm2 dla rozdzielni po uprzednim osadzeniu jej w puszce

  Jeśli już zachodzi taka konieczność (nie ma możliwości wymiany całego odcinka kabla, to tylko zastosować połączenie typu "mufa", a nie listwy zaciskowe.
  Arkute wrote:
  .Co do kabli w mieszkaniu chciałbym użyć złączki WAGO i jest to tylko czasowe rozwiązanie

  Też tak nie powinno być, jeśli jest już taka konieczność to również połączenie typu "mufa"
  Arkute wrote:
  Grubość przewodów całym mieszkaniu to coś kolo 0.75 mm2(miedz), mierzyłem suwmiarką

  Suwmiarką pomierzyłeś przekrój, czy średnicę ?
  Arkute wrote:

  Chce zmienić instalacje na bez puszkowa przewody :1.5mm2 na oświetlenie, 2.5mm2 na gniazdka,4mm2 na pralke

  Pierwsze dwa, to OK, na pralkę też wystarczy 2.5mm²
 • #3
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Jak żyły miedziane to:
  Możesz w miejscu połączenia zastosować puszkę i w niej zrobić połączenie i zagipsować na wieki. Wtedy żyły skręcić polutować i wsadzić do " kostki " jako osłona izolacyjna połączenia. Po prostu tego kiepa wsadzasz w listwę i dokręcasz śrubką. Listwa stanowi osłonę połączenia. Albo taśma.

  Jak nie możesz tak zrobić to też skręcić polutować zaizolować taśmą a całość zaizolować na koniec wulkanizującą i zapomnieć o połączeniu na resztę życia.

  Nie ma to jak solidne skręcenie i polutowanie. Zaleta? Wieczne. Wada prawie nie rozłączalne połączenie przy remoncie.


  A jeśli jest aluminium miedź to już problem. Połączenie takie jest kłopotliwe.
  Miejsce połączenia powinno być dostępne z lekkim zapasem żył zwłaszcza aluminium.
  Wtedy zastosować ZUG . Wyeliminuje problem konfliktu miedź -aluminium. Kiedyś miałem kostki tak że były oddzielne dziurki i nie było konfliktu CU-AL ale nie doszukałem się ich obecnie. Fajne do takich napraw były.
 • #4
  opornik7
  Electrician specialist
  zdzisiek1979 wrote:
  A jeśli jest aluminium miedź to już problem. Połączenie takie jest kłopotliwe.

  Żaden problem. "Elektryk" tu był i posztukował brakujące odcinki instalacji aluminiowej. Na rozdzielnicy niby Cu a 30 cm dalej takie dzieło. Wszystkie połączenia dodatkowo zamaskowane płytą pilśniową i gipsem.

  Za krótki kabel zasilający rozdzielnie domowa z klatki schodowej.
 • #5
  Arkute
  Level 6  
  WItam , Wszystkich ...
  Bardzo dziękuje za wszelaką pomoc i udzielenie wskazówek.

  Z racji wcześniejszego połączenia na specjalistę... jak na obrazku opornik7.... zdecydowalem sie podlaczyc nowy kabel z klatki .. i zlecić to jednak komuś z uprawnieniami ^_^ .
 • #6
  elpapiotr
  Electrician specialist
  opornik7 wrote:

  Żaden problem. "Elektryk" tu był i posztukował brakujące odcinki instalacji aluminiowej. Na rozdzielnicy niby Cu a 30 cm dalej takie dzieło. Wszystkie połączenia dodatkowo zamaskowane płytą pilśniową i gipsem.

  To powinno być karalne !
 • #7
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zamykam więc.