Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak lepiej zamontować nadmuch do kotła węglowego?

focus2001 31 Paź 2017 14:32 537 15
  • #1 31 Paź 2017 14:32
    focus2001
    Poziom 3  

Witam jak będzie lepiej zamontować nadmuch do kotła węglowego 17 kw. Zrobić zetke przy ścianie czy tak jak ja to zrobiłem patrz zdjęcia.? A jeśli jest dobrze tak jak umnie to czy lepiej jak na zdjęcie 1 czy tak jak na 2. Chodzi mi o bezpieczeństwo jaki względy ekonomiczne bo zetka wychladza cała kotłownie a tak jak u mnie to znowu zimne powietrze idzie bezpośrednio do kotła zdj. nr. 1?

0 15
  • #2 31 Paź 2017 19:56
    marek216

Poziom 43  

A po kiego czorta chcesz chłodzić kotłownię? Masz regulator ciągu i do funkcjonowania paleniska to wystarczy. Nawet przy pierwszej wersji jak regulator zamknie klapę to zimne powietrze nadal leci w pomieszczenie. Jeśli masz natomiast kotłownię bez wentylacji to zmień myślenie.

Chcesz szybciej uzyskać temperaturę?

To proste.
    - 1/2 pieca zasypana węglem
    - 1/4 suche drewno (czyli połowa z tego co zostało wolne).
    - podpałka: może być chemiczna, mogą być kartony - podpalić.
    - jak się rozpali dopełnić drobnym suchym drewnem.

Czyli rozpalasz od góry i zaczynasz drewnem. Zanim skrytykujesz sprawdź. 40 st. na piecu w 10 - 15 minut. Boisz się co dalej? Dalej fizyka. :) Chcesz zasypać na noc i myślisz że przy rozpaleniu od góry musi się wygasić? Bzdura. Przesuń ile się da żaru na tylną ścianę i dosyp węgiel. Syp tyle żeby nie zasypać żaru. Co dalej? Fizyka :P

0
  • #3 31 Paź 2017 22:01
    focus2001
    Poziom 3  

Wydawało mi się że prosto zadałem pytanie ale widocznie nie :) Ja nie chcę chłodzić kotłowni, chodzilo mi o to że tak jak z reguły zalecają to nawiew ma być do metra od posadzki i zaraz przy ścianie. A od ściany u mnie do kotła jest 150cm i siła rzeczy zassane zimne powietrze miesza się w całej kotłowni z ciepłym zanim doleci do kotła. Dlatego ja dałem tą rurę spiro pod klapkę od kotła. I teraz jest bardzo duża różnica temperatury w kotłowni . Co do wentylacji to oczywiście że jest to chyba podstawa. Mi chodzi tylko i wyłącznie oto czy większe straty ciepła są gdy powietrze zimne leci przez kotłownie i częściowo ogrzane trafia do kotła ale wychladza kotłownie czy jak rura jak u mnie idzie pod wlotem do kotła i wtedy kocioł dostaje bezpośrednio zimne powietrze a co za tym idzie kocioł się wychladza szybciej i musi pobrać więcej energii? Chyba w miarę jasno opisałem :)

0
  • #4 31 Paź 2017 22:29
    Xantix
    Poziom 39  

focus2001 napisał:
    chodzilo mi o to że tak jak z reguły zalecają to nawiew

To kocioł na miał? Jeśli nie to ten nawiew "zalecają" tylko ci, którzy się nie znają, ewentualnie chcą komuś wciśnąć wentylator i sterownik.

focus2001 napisał:
    . Mi chodzi tylko i wyłącznie oto czy większe straty ciepła są gdy powietrze zimne leci przez kotłownie i częściowo ogrzane trafia do kotła ale wychladza kotłownie czy jak rura jak u mnie idzie pod wlotem do kotła i wtedy kocioł dostaje bezpośrednio zimne powietrze a co za tym idzie kocioł się wychladza szybciej i musi pobrać więcej energii?

Największe straty ciepła to są jak się w kotle zasypowym na węgiel stosuje nadmuch, na dodatek sterowany ćwierćinteligentnym sterownikiem. I to wcale ni żarty. Tak jest naprawdę. Co do temperatury powietrza. Kocioł stałopalny, to nie Turbodiesel intercoolera nie potrzebuje. ;) Oczywiście, że lepiej podawać do kotła powietrze wstępnie podgrzane, dzięki czemu nie wychładza się palenisko i spalanie przebiega w lepszych warunkach z wyższą sprawnością. Ale i tak najlepiej prowadzić kocioł na naturalnym ciągu z miarkownikiem.

0
  • #5 31 Paź 2017 22:55
    focus2001
    Poziom 3  

Koledzy w tym przypadku chodzi o nawiew grawitacyjny nie mechaniczny. Chyba się nie zrozumiemy :(

Dodano po 5 [minuty]:

W załączniku macie schemat i ja zamiast tam opisanej zetki dałem tą rurę pod kocioł i moje pytanie dotyczy tego co jest bardziej ekonomiczne taka zetka czy takie rozwiązanie jak u mnie.?

0
  • #6 31 Paź 2017 22:57
    focus2001
    Poziom 3  

Prościej chyba się nie da.

0
  • #7 31 Paź 2017 23:05
    Xantix
    Poziom 39  

focus2001 napisał:
    Koledzy w tym przypadku chodzi o nawiew grawitacyjny nie mechaniczny. Chyba się nie zrozumiemy :(

No wiesz, ciężko się zrozumieć jak ktoś pisze co innego a ma na myśli co innego. W tytule masz napisane "nadmuch" teraz piszesz "nawiew" - "nadmuch" to raczej związany jest z wentylatorem. Natomiast nawiew to zazwyczaj grawitacyjny. Nie dziw się więc, że dostajesz nie takie porady jak byś chciał... ;) Oczywiście bez urazy, najważniejsze, że teraz się rozumiemy. :D

focus2001 napisał:
    i moje pytanie dotyczy tego co jest bardziej ekonomiczne taka zetka czy takie rozwiązanie jak u mnie.?

Wątpie w jakieś istotne różnice. I tu i tu powietrze może swobodnie "rozlewać się" po kotłowni. A przecież wydajność "nawiewu" nie jest korelowana z zapotrzebowaniem kotła, więc kocioł bieżąco tego nie zassie i tak nadmiar powietrza z tej rury wypłynie do kotłowni i ucieknie potem wentylacją. Tak czy siak "ciągnięcia po nogach" nie ominiesz...

0
  • #8 01 Lis 2017 07:04
    marek216

Poziom 43  

Xantix napisał:
    Wątpie w jakieś istotne różnice. I tu i tu powietrze może swobodnie "rozlewać się" po kotłowni. A przecież wydajność "nawiewu" nie jest korelowana z zapotrzebowaniem kotła, więc kocioł bieżąco tego nie zassie i tak nadmiar powietrza z tej rury wypłynie do kotłowni i ucieknie potem wentylacją. Tak czy siak "ciągnięcia po nogach" nie ominiesz...

No i jest nas dwóch.
    A nie prościej założyć w drzwiach kratkę wentylacyjną i już masz grawitacyjny ciąg powietrza w pomieszczeniu, zamiast wpuszczać tam wychłodzone powietrze z zewnątrz?

0
  • #9 01 Lis 2017 08:47
    focus2001
    Poziom 3  

Temat do zamknięcia, widzę że tylko gdybacie, szkoda to dalej ciągnąć.

0
  • Pomocny post
    #10 01 Lis 2017 09:12
    Xantix
    Poziom 39  

focus2001 napisał:
    widzę że tylko gdybacie

Dostałęś precyzyjne odpowiedzi. Czego się spodziewałeś? Już dawno napisałem, że im cieplejsze powietrze zasila kocioł tym wyższa sprawność. Ale chłopie nie łudź się, że jak będzie podgrzane o te 20 góra 30 stopni (bo tyle wynosi zazwyczaj różnica temperatury dwór-mieszkanie) to uzyskasz jakieś oszczędności które zauważysz. Sprawność kotła wzrośnie może o 0,5% - więc nawet tego nie dostrzeżesz. Jakby jeszcze nie dotarło:
    Nie ma żadnych istotnych (wartych rozważenia) różnic między twoim sposobem a zetką.
    Teraz jest zrozumiałe?

Dodano po 2 [minuty]:

focus2001 napisał:
    a tak jak u mnie to znowu zimne powietrze idzie bezpośrednio do kotła zdj. nr. 1?

Przecież kocioł nie zassie dokładnie tyle powietrza ile wpadnie tą twoją rurą. I tak mniejsza lub większa część tego powietrza rozleje się po kotłowni. Musiałbyś wsadzić tą rurę w palenisko pieca, żeby była różnica między "twoim" sposobem a zetką.

0
  • #11 07 Lis 2017 15:23
    focus2001
    Poziom 3  

Dało się :) Trzeba trochę było ciśnienie podnieść ;) Krótko i na temat i poo co było pisać tyle postów ,a wystarczył jeden i konkretny :)
    Pozdrowionka

0
  • #12 13 Sty 2018 14:53
    focus2001
    Poziom 3  

Dalej nurtuje mnie ten temat i zrobiłem jeszcze taką przeróbkę póściłem rurę spiro z zetki tak z 15 cm nad wylotem spalin ( rurą) z kotła tak że po rozpaleniu w kotle zimne powietrze z zetki pięknie ogrzewa się na gorącej rurze od komina. Różnice w temperaturze czuć bardzo dobrze przysłowiową gołą ręką. Zaraz wrzucę fotki jak to u mnie jest zrobione.

0
  • #14 13 Sty 2018 15:08
    focus2001
    Poziom 3  

Pewnie że prymitywny ale ważne że działa.

0
  • #15 13 Sty 2018 16:38
    Sstalone
    Poziom 23  

Xantix napisał:
    No, można powiedzieć, że stworzyłeś prymitywny mechanizm rekuperacji.

Właśnie zastanawiam się jak polepszyła się sprawność? No bo teraz zamiast mieszania się powietrza wewnątrz pomieszczenia, ogrzewa się ono od czopucha. Gdyby to był nadmuch powietrza zimnego na czopuch, pewnie coś by zyskał. Zbyt krótki to odcinek, jak by to zrobić na całym kanale kominowym, tak jak w kotle kondensacyjnym, no to wtedy sprawność by wzrosła.

0
  • #16 13 Sty 2018 17:43
    focus2001
    Poziom 3  

Przy dobrze rozgrzanym kotle nawet na tak krótkim odcinku różnica jest bardzo dobrze wyczówalna, pewnie że jakby to zrobić na całej długości komina było by idealnie i napewno dużo więcej ciepła dałoby się odzyskać.

Dodano po 6 [minuty]:

Jeszcze lepiej było by obudowac czopuch blachą, zrobić taką jakby nagrzewnice wlot zimnego powietrza od góry i wylot na dole.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo