Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maszyna Łucznik Olga 418, ustawienia iglica/chwytacz

agata.emilia 31 Paź 2017 14:43 1686 35
  • #1 31 Paź 2017 14:43
    agata.emilia
    Poziom 6  

Witam wszystkich Państwa,
    Problem pojawił się po smarowaniu. nie łapała nitki od spodu, ustawienia jak przed smarowaniem, a wtedy wszystko chodziło. Po poradzie, by dokrecic imbus 8 na spodzie, od chwytacza, wszystko mi się poprzedstawiało i teraz próbuje ustawić chwytacz względem igielnicy, z marnym skutkiem. Próbuje już trzeci dzień wiec zwracam się o poradę. na wszystkich zdjeciach te same ustawienia.

Reguluję jak maszyna leży, dokrecam, kręcę kolem ręcznie i nagle chwytacz jest jakby odrobinę gdzie indziej. Koło ręczne powoduje taki jakby martwu ruch wzgledem chwytacza, tak było odkąd pamiętam i szyła ślicznie. Ustawiam jak na zdjęciach, tak doczytałam na forum, ale po skreceniu razem i postawieniu jest jakby inaczej, tu zdjęcie od góry i widać, że chwytacz nie wita się z gąska w ogródku...? Czy można prosić o wytyczne wzajemnego położenia tych elementów bo chyba czegoś nie wiem? Z góry dziękuję.

0 29
  • #2 31 Paź 2017 14:59
    grzeskk
    Poziom 29  

Chwytacz ma przejść obok igły gdy ta poruszy się ku górze około 1mm. Wtedy robi się pętelka z nici i jest możliwość jej złapania. Odległość chwytacza od igły to około 0,1 mm.

0
  • #3 31 Paź 2017 16:53
    agata.emilia
    Poziom 6  

dziękuję, popróbuje. a jak nisko ma być igła, tzn. jak ustawić iglicę do chwytacza? czy na zdj jest ok? Pan pisze, ze jak się podniesie, czyli mam zejść kołem do najniższego położenia igły?

0
  • #5 31 Paź 2017 22:03
    agata.emilia
    Poziom 6  

wlasnie ten rysunek na stronie dot. łuczników sprawia mi zagwostkę, te 2 mm ponizej chwytacza sa narysowane tak, ze zachodza jakby ponizej tego dolnego ząbka. czy mam to tak ustawic, czy to błąd na rysunku poglądowym? ps. jak tak oczywiscie próbowałam ustawiać, ale wtedy igła trzepie o bebenek. jeśli ustawiam na 1mm poniżej ząbka chwytacza, wtedy pętelka robi się za wysoko. innymi słowy wciąż walczę. najchętniej oddalabym do serwisu ale tutaj, gdzie mieszkam nie sprzedają nawet Łuczników i nie ma biedronek, ani nawet Auchan.

0
  • Pomocny post
    #6 31 Paź 2017 22:26
    antek124
    Poziom 31  

To jest proste ustawienie, tylko może ci ucieka przy dokręceniu imbusem. Zrób tak:
    ustaw tak igłę aby, oczko igły było 1mm poniżej zęba chwytaka. Jeśli tak ustawisz to teraz rusz chwytakiem tak żeby ząb wystawał za igłę (obróć chwytak zgodnie z kierunkiem zegara) około 1mm. Zabezpiecz chwytak imbusem i zrób obrót nie podłączając do prądu.
    Na pierwszym zdjęciu, jakbyś podciągną troszkę igielnicę do góry i ruszył byś chwytaczem w prawo, tak aby delikatnie wystawał ząb za igłę, to powinno być dobrze.

0
  • #7 01 Lis 2017 16:03
    agata.emilia
    Poziom 6  

A czy w Łuczniku ustawia się wychylenie igły? Doczytałam, że tak się robi w Singerach. Wszystko do tej pory ustawiam w jednej płaszczyźnie. Po ręcznym kręceniu kołem pętelka jest łapana, tak że już tyle sukcesu, jednak igła ociera się o ząbek chwytacza i pętelka robi się z boku, dołączam zdjęcie (najniższe położenie igły). wygląda na to, jakby te dwa elementy, ząbek chwytacza i igła, ocierały się o siebie, a może po prostu wciąż walczyć z ustawieniami?

0
  • #9 01 Lis 2017 18:07
    agata.emilia
    Poziom 6  

ta nitka z petelki cofa sie przed gorny ząb chwytacza. jak chwytacz sie cofa, ciagnie za soba niteczke i petelka sie robi z boku. jak na zdj. ktos juz o tym pisal, ale wtedy okazalo sie, ze igla musi byc innego, starszego rodzaju. tu uzywane sa igly uniwersalne tzn. 130/705 70-100,

0
  • #10 01 Lis 2017 21:08
    antek124
    Poziom 31  

To tak jakby chwytacz nie robił pełnego obrotu w stosunku do igielnicy. Kręć kołem tak, aby igła przesuwała się w dół i stanęła w martwym punkcie. Powoli kręcisz dalej i igła zaczyna się unosić ku górze. Ustaw tak aby oczko igły było 1mm poniżej zęba chwytacza. Jeśli tak ustawisz, to wtedy przesuń chwytacz tak, aby ząb wystawał minimalnie poza igłę. Następnie imbusem zakręć śrubę na wałku chwytacza. Ręcznie przekręć kołem i sprawdż, czy igła nie stuka w chwytacz oraz czy robi chwytacz pełny cykl. Ewentualnie wstaw filmik, jak to w twoim wykonaniu się zachowuje.

0
  • #11 01 Lis 2017 21:43
    agata.emilia
    Poziom 6  

czasem chwytacz sie zatrzymuje i igla sie porusza juz sama (wokol dolnego, martwego punktu), a czasem nie.
    albo mam tak: imbusem dokrecam jal maszyna lezy, bo wtedy jest dostep i jak sprawdzam recznie, powoli, kolem, na lezaco to chwytacz chwyta i puszcza :) ale po ustawieniu do pionu juz nie.
    Pojde za Panstwa rada i tak chyba wlasnie zrobie, wstawie jutro filmik.

0
  • #13 02 Lis 2017 18:52
    wiesław67
    Poziom 21  

Witam.
    Proszę zrobić tak.
    Obracając kołem pasowym w kierunku w którym szyje maszyna doprowadzić igielnicę do dolnego martwego punktu.
    Następnie kręcąc dalej w tym samym kierunku unieść igielnicę 2 mm w górę .
    W tej pozycji czubek chwytacza powinien być w osi igły,znajdować się na przeciw igły.
    Dokręcić śrubki imbusowe na kole zębatym zachowując minimalny luz pomiędzy półzębatką na dolnym wałku a zębatką na wałku chwytacza w której dokręca sie śrubki imbusowe.
    Sprawdzić ustawienie chwytacza względem igły ,czy po uniesieniu się igły z dolnego martwego punktu 2mm czubek chwytacza jest w osi igły.Czy czubek chwytacza w tym momencie znajduje się 1.2mm na oczkiem igły.

0
  • #14 03 Lis 2017 20:50
    agata.emilia
    Poziom 6  

Wobec dalszych niepowodzen, zamieszczam filmik.
    W ostatecznosci za pare miesiecy sprobuje przywiezc do Polski do naprawy.
    Panie Wieslawie, jestem zaszczycona, czytalam naprawde dobre Pana wpisy dot. tych ustawien w maszynie. szczegolnie zazdroszcze poznaczonych rowkow na igielnicy :)
    tu link do google drive z filmikiem:
    https://drive.google.com/file/d/0B3-nBJKk1DDIS2c3NXNFbDRJa00/view?usp=drivesdk

1
  • #15 03 Lis 2017 21:03
    antek124
    Poziom 31  

Chwytacz jest nie dokręcony do wałka i dlatego jest luz. Nie było potrzeby ruszać tej śruby. I utrudniliście robotę. Trzeba było zdjąć osłony (obudowę) i przy chwytaczu należało ustawiać a nie na wałku gdzie jest łączony z wałem. Zrywa nitkę z bębenka. Teraz robota od początku.

0
  • #16 03 Lis 2017 21:26
    agata.emilia
    Poziom 6  

No coz, taka dostalimy rade z serwisu, zeby te osemke odkrecac. nie wiem, gdzie jest to miejsce po prostu chyba, z tylu na zebatkach? przeszukiwalam neta, nie rozpoznalam chyba czesci ze zdjec z innych maszyn.

0
  • Pomocny post
    #17 03 Lis 2017 21:31
    wiesław67
    Poziom 21  

Witam. Generalnie kolega antek124 ma rację nie trzeba było ruszać śruby na wałku głównym.
    Trzeba zdjąć obudowę żeby mieć dostęp do zębatki znajdującej się na wałku chwytacza a którą ta zębatke napędza półzębatka znajdująca się na dolnym wałku głównym .To na tym wałku poluzowaliście śrubę. .Powstaje pytanie gdzie tak naprawdę przestawił się chwytacz ,czy na tej śrubie którą odkręcaliście ? Czy na zębatce ,która jest napędzana przez półzębatkę. Zdemontowanie plastikowej obudowy jest trochę trudne,trzeba znaleźć ukryte śruby które trzymają tylną część obudowy oraz tzw. zatrzaski .trzeba uważać żeby ich nie uszkodzić podczas demontażu.Na filmie widać że chwytacz jest przyśpieszony,tzn za szybko zbiera nitkę z igły. Jak pisałem z dolnego martwego punktu igła unosi się 2 mm w górę .W tym momencie czubek chwytacza w osi igły.I proszę nie pisać nic o zaszczytach ,jestem samoukiem jeśli chodzi o domowe maszyny.Pozdrawiam.

0
  • #18 03 Lis 2017 21:39
    agata.emilia
    Poziom 6  

Obudowe juz zdejmowalismy i zakladalismy, faktycznie sruby sa pochowane, ale z magnesikiem udalo sie ich nie pogubic we wnetrzu maszyny.
    problem na chwytaczu pojawil sie na samym poczatku, zanim jeszcze krecilam imbusem, tzn bral nitke, ale cofal ja z powrotem. wtedy zwrocilam sie o porade do serwisu lucznika, kazali ustawic igle i dokrecic srube 8 imbusem, od spodu. i tak wlasnie zrobilismy, rozregulowujac ją widocznie, jak widac na filmiku.
    czy mamy zatem krecic, rozkrecac inne sruby? jak prawidlowo maja chodzic zebatki? ps. zębatki od chwytacza są metalowe, mosiężne byc może, nie ma uszkodzeń na ich zębach.

0
  • Pomocny post
    #19 03 Lis 2017 22:01
    wiesław67
    Poziom 21  

Na filmiku widać że jest trochę za duży luz na zębatkach. Widać to po tym ze z dolnego martwego punktu igła idzie do góry a chwytacz stoi w miejscu. Luz pomiędzy okrągłą zębatką chwytacza a półzębatką na dolnym wałku musi być minimalny, żeby nie ściskał zębatek ale też nie był zbyt duży. Ścianki półzębatki podczas pełnego obrotu maszyny muszą w swoim najdalszym wychyleniu muszą się jednakowo wychylać. To znaczy nie dolna i górna część półzębatki nie może w swoim skrajnym wychyleniu wystawać więcej niż jedna z nich. To po poluzowaniu właśnie tej śruby która została poluzowana ustawia się tz zębatkę. Wiem że trudno to zrozumieć. Jeżeli to będzie prawidłowo ustawione to wtedy regulacji chwytacza dokonać na okrągłej zębatce chwytacza. Resztę wiadomości proszę na moją skrzynkę.

0
  • #21 04 Lis 2017 19:04
    wiesław67
    Poziom 21  

Luz jest za duży, musi być minimalny, taki żeby nie ściskał zębatek ale też nie za duży. Proszę wyjąć chwytacz i nakręcić filmik tak, żeby była widoczna wyraźnie półzębatka. Nagrywając kręcić "baaaaaaardzo'' powoli chciałbym zobaczyć jak pracuje ta zębatka.

0
  • #23 04 Lis 2017 19:19
    wiesław67
    Poziom 21  

Film godny Oscara :). Teraz proszę zlikwidować za duży luz przy pomocy mosiężnej zębatki.
    Zachowując oczywiście ustawienia chwytacza wzlędem igły jak pisałem.

0
  • #25 04 Lis 2017 20:11
    wiesław67
    Poziom 21  

Bardzo dobrze. Tylko proszę uważać żeby podczas likwidacji luzu nie przestawić chwytacza względem igły. Można poluzować ale nie całkiem luźno, tylko żeby lekko trzymały zębatkę i wtedy przyłożyć śrubokręt do zębatki i lekko w niego stuknąć tak żeby zębatka minimalnie ruszyła do góry. Wtedy sprawdzić luz, jak za mały to lekko w dół itd. aż będzie dobrze. Po ustawieniu luzu sprawdzić ustawienia. Igielnica dolny martwy punkt, dalej 2 mm do góry, ostrze chwytacza w osi igły. Jak tak będzie to dokręcić imbusowe śruby na mosiężnej zębatce. Następnie sprawdzić czy czubek ostrza chwytacza mija się z igłą na powyżej oczka igły 1.2 mm - 1.5 mm. Proszę też sprawdzić czy półzębatka która współpracuje z mosiężną zębatką nie jest poluzowana.

0
  • #27 05 Lis 2017 13:33
    agata.emilia
    Poziom 6  

Pan Antek pisze do mnie, jak do studenta mechaniki, nic nie rozumiem. Ja tylko probuje maszyne chalupniczo naprawić, zamiast jej wyrzucać i kupować nową. przecież jest dobra, nieuszkodzona. Nie ma co sie na mnie denerwowac, przeciez to pan pisze ogolnikami.
    A jesli jest ten opisywany przez pana luz to gdzie sie go reguluje i jak mialby wygladac?
    W kazdym razie problemem wydaje sie ten martwy ruch igły, widoczny na filmie, gdy chwytacz sie nie ustawia tak jakbym chciala, tak, jak Panstwo opisuja, w stosunku do igły. Ten martwy ruch wynika z małej przestrzeni w dużym bialym, plastikowym sworzniu, połączonym z wałkiem idącym do iglicy. pokazuję go w dalszej części filmiku. to ta przerwa pozwala igle na tak duzy ruch, czy to błąd, czy to zamierzone? czy po prostu ustawienia skoku wciąż nie poprawne? :(

0
  • #28 05 Lis 2017 15:39
    antek124
    Poziom 31  

Ja się w cale nie denerwuję. :) Nie mam żadnych powodów ku temu. To, że tłumaczę jak dla studenta świadczy o tym, że ja nie posiadam tej maszyny tylko wy ją macie. Zasada działania maszyny jest taka sama, lecz inna budowa. Na tym białym ślizgu nie powinno być takiego luzu. Nie widzę na filmiku co przenosi napęd na chwytacz. Od momentu gdzie kręciliście śrubą na początku naprawy, aż po górny wał. Czy jest to zrobione na wałku pionowym czy na korbowodzie. Czy nie jest pęknięta tuleja plastikowa na wale i czy ona jest przykręcana imbusem do wału, czy tylko osadzona na klinie? Bo widać drobiny wyrobionego plastiku (teflonu). Zdejmijcie druga stronę obudowy aby dostrzec uszkodzenie.

0
  • Pomocny post
    #29 05 Lis 2017 16:16
    wiesław67
    Poziom 21  

Może trzeba sprawdzić w jaki sposób jest zamocowany ten plastikowy mimośród na górnym wałku. Może jest przykręcony śrubą lub w inny sposób i właśnie w miejscu mocowania mógł powstać luz.
    Proszę się nie denerwować na nasze opisy które dla nas są oczywiste a dla np pani trudne do zrozumienia. Czasami zapominamy że o pomoc proszą nas ludzie którzy nie mają dużej wiedzy o takich sprawach. Ja na co dzień też naprawiam maszyny tylko przemysłowe a domowe dużo rzadziej. Ale czasem udaje się komuś pomóc, może wspólnymi siłami jakoś damy radę. Antek miał rację że luzu trzeba szukać gdzie indziej, no i być może pani go znalazła. Chciałem pochwalić za wyraźne i dobre filmiki.

0
  • #30 05 Lis 2017 21:22
    agata.emilia
    Poziom 6  

Udalo sie! Jest dokladnie tak, jak Panowie napisali. przy walku do iglicy, pod bialym mimosrodem zrobil sie luz, widac go na ostatnim filmiku. ale dokrecenie luzu nie wystarczylo. maksymalne topowe wychylenie tego plastikowego mimosrodu nie bylo zgodne z maksymalnym dolnym polozeniem igly. opisuje to teraz troszke dla innych z podobnym problemem, bo Panstwo oczywiscie juz wiedza co sie stalo.
    pomimo dokrecenia luzu, igla zatrzymywala sie na dole i szla ten 1 mm do gory sama, a chwytacz stal w miejscu. trzeba bylo ustawic bialy mimosrod, bo on na tym luzie sie po prostu odrobinę przesunal (ja sie tu juz poddalam, zrobil to moj chlopak, ten od tych dobrych filmików).
    gdy sie to udalo, ustawienia igla-chwytacz to byl faktycznie moment. wczesniej nie mielismy szans ich zsynchronizowac.
    Caly tydzien meczarni, nawet Panowie nie wiedza, jak ja sie teraz ciesze!
    Pozostaje tylko podziekowac Panom za pomoc i cierpliwosc. moja maszynka nie ląduje w piwnicy i posluzy mi na pewno jeszcze wiele, wiele lat! <kwiatek> :)

0