Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kemppi MLS 3500 jak podłączyć zewnętrzną regulację - pilot

alt11 31 Paź 2017 15:08 786 17
  • #1 31 Paź 2017 15:08
    alt11
    Poziom 7  

Witam

Właśnie niedawno nabyłem używaną spawarkę Kemppi mls3500 (MEL) i pomyślałem sobie, że dobrze by było dodać do tego sprzętu pilota regulacji prądu spawania, ale sam pilot kosztuje połowę ceny jaką wydałem na samą spawarkę.
    Znalazłem na necie do kupienia wtyk AMPHENOL 7 pin, ale nie jestem pewien kolejności połączenia przewodów i potencjometru.
    Czy jest to tak jak podają tu: http://www.mig-welding.co.uk/forum/threads/mls2300-torch-wiring-should-be-easy.62714/
    I jeszcze jedno, czy w tej spawarce można zmieniać amperaż podczas spawania?

0 17
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 23 Lis 2017 21:40
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Witam szanownego pana!
    Zdalne to nie problem. Nalezy znaleźć pudełeczko na potencjometr 10 k/1W, założyć dławicę przewodu wyjściowego (3x0,75 w gumie, oponowy przemysłowy). Do zdalnego wykorzystujemy końcówki wtyku:
    A - Vcc
    E - adj.
    G - GND.
    Pozdrawiam
    SQ5AZP

0
  • #3 23 Lis 2017 21:58
    alt11
    Poziom 7  

A czy w tym modelu da rady uruchomić wyłączenie spawania (dla tiga)?

0
  • #4 24 Lis 2017 12:37
    SQ5AZP
    Poziom 26  

alt11 napisał:
    A czy w tym modelu da rady uruchomić wyłączenie spawania (dla tiga)?
    To jaką spawarkę Pan nabył?
    Master MLS3500?
    MasterTig MLS3500?
    Ta pierwsza (mimo podobnej nazwy) pracuje wyłącznie w trybie MMA.
    W przypadku tej drugiej - muszę spojrzeć w wolnej chwili do dokumentacji oprogramowania spawarki.

0
  • #5 24 Lis 2017 12:42
    alt11
    Poziom 7  

Master MLS3500 - ma jakiś mały przełącznik na panelu sterowania do spawania metodą TIG.
    Inne pytanie - czy w niej da radę zjechać jeszcze bardziej poziomem arc-force, żeby nie ciągnęło tak łuku przy spawaniu punktowym w MMA?

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #6 24 Lis 2017 14:50
    SQ5AZP
    Poziom 26  

alt11 napisał:
    Master MLS3500 - ma jakiś mały przełącznik na panelu sterowania do spawania metodą TIG.
    Inne pytanie - czy w niej da radę zjechać jeszcze bardziej poziomem arc-force, żeby nie ciągnęło tak łuku przy spawaniu punktowym w MMA?

A jaki w tym interes firmy?
    Master MLS350 nie ma nawet gniazda palnika TIG, elektrozaworu i układu sterowania źródłem, jak i układu zapłonu HF. Panel sterujący nie obsługuje trybu TIG. Na membranie mogą być co prawda jakieś przyciski, które można by skojarzyć ze spawaniem elektrodą nietopliwą - jednak to tylko miejsca, gdzie przyciski ustawiania znajdują się w panelu TIG. Arc force jest ustawiany w 18 krokach od -9 do +9Nie przypominam sobie aby była możliwość przeprogramowania na jeszcze niższy poziom.

0
  • #7 25 Lis 2017 09:10
    alt11
    Poziom 7  

... dziwne, a tu piszą tak jak wszędzie
    Kemppi MLS 3500 jak podłączyć zewnętrzną regulację - pilot

0
  • #8 25 Lis 2017 10:59
    SQ5AZP
    Poziom 26  

A co masz napisane na boku źródła? (Panele są wyposażeniem opcjonalnym/zamiennym)

0
  • #9 02 Gru 2017 18:21
    pit30
    Poziom 10  

Hej troszke sie wypowiem odnosnie tego tematu.
    Kempi mastertig ma wymienne panele ten na przesatawionym powyzej obrazku to panel MEL przeznaczony głównie do spawaia mma.
    Jest tam mozliwosz spawania tigiem tak zwana lift tig. Gdzie nie ma regulacji przeplywu argonu, no chyba ze sie zakreci zaworkek na butli.

Jesli popatrzysz na przedni panel i jest tam miejsce do podłaczenia przewodu gazowego i dwa gniazda po prawej stronie twoja spawarka bedzie mogła pracowac z innymi panelami. Spawanie tigiem tak naprawde zaczyna sie z panelem MLS.

MLS 6116000
    MTM 6116010
    MTX 6116005
    MTZ 6116015

Ceny sa troche zawrotne -ale są uzywki zwracac uwage na tasme łącząca

Dodano po 41 [minuty]:

W tej spawarce można zmieniac prąd spawania podczas spawania. Sa orginalne kemppi torch z regulacą prądu w rekojesci ale nie sa to tanie zabawki. Sprawdz serja TTC.

0
  • #10 02 Gru 2017 21:23
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Nie tylko potencjometrem (albo przyciskami UP-DOWN).
    Do gniazda ZS można podłączyć pedał i mieć możliwość zmiany prądu podczas spawania. To pokręcanie enkoderem czy potencjometrem na palniku działa z opóźnieniem od 3 do 5 sekund. Do przestawiania prądu spawania służy właśnie pedał.

0
  • #11 02 Gru 2017 22:50
    alt11
    Poziom 7  

No tak. kupiłem używkę dokładnie taką jak tu http://www.weldtrade.pl/kemppi-master-mls-3500-mel-p-373.html i zastanawiałem się nad możliwością pospawania sobie czegoś w metodzie tig (nie często - "od święta" :) ).
    A jeszcze inne pytanie z podobnej beczki - czy w miejsce pedału można zamontować generator przebiegu prostokątnego z regulacją wypełnienia i amplitudy i jak jest realizowane bezstykowe zajarzenie. czy też jest zabezpieczenie kondensatorem i warystorem?

0
  • #12 03 Gru 2017 12:47
    SQ5AZP
    Poziom 26  

W miejsce pedału - trudno będzie, bowiem musiałbyś złożyć potencjał nap stałego z przebiegiem prostokątnym. (odtworzyć to co podajesz z pedału)
    Zajarzenia łuku realizowane jest podobnie jak kiedyś zapłon tyrystorowy. Napięcie z uzw. pomocniczego transformatora inwertera jest powielane do poziomu ok 400-800VDC, ładuje kondensator ok 100nF, który jest rozładowywany przez transformator zapłonowy elementem IGBT.

0
  • #13 04 Gru 2017 15:03
    alt11
    Poziom 7  

Nad tym jeszcze pomyślę. i tak na dniach złożę mały pilocik do spawania MMA z potencjometrem i wyświetlaczem natężenia zadanego(przekalibruję mały woltomierz z 5V na 3,5V 350A)

0
  • #14 05 Gru 2017 10:30
    SQ5AZP
    Poziom 26  

A po diabła? Regulacja na zdalnym przebiega od 0 do 5VDC. ,,0''V to 10A, a 5 V to 350A. Wystarczy 4 cm gałka i skala z podziałem na 20 sektorów. Z odpowiednich dzielników rezystywnych zasila się wejście pomiarowe wskaźnika.

0
  • #15 05 Gru 2017 15:10
    alt11
    Poziom 7  

Czy wszyscy czytający ten temat muszą wiedzieć kto na nim jaką reprezentuje orientację religijną? :) Wyszło przy stawaniu cienkich elementów - delikatne muśnięcie pokrętłem zmienia wartość i ... dziura :)

0
  • Pomocny post
    #16 05 Gru 2017 19:42
    SQ5AZP
    Poziom 26  

To potencjometr 10-cio obrotowy ze wskaźnikiem mechanicznym i blokadą zastosuj.
    Na wskaźniku spawarki będzie widać jaki prąd przy jakich nastawach uzyskujesz.
    Wystarczy z grubsza zapamiętać. :D

0
  • #17 09 Gru 2017 09:40
    alt11
    Poziom 7  

Potencjometr 10 miałem zastosować od początku, wskaźnika mechanicznego nie mam, małe woltomierze panelowe 3c mam dwa. Sam wskaźnik mechaniczny wychodzi drożej z przesyłką niż pot i woltomierz - tak że rachunek jest prosty. Poza tym w Przemyślu mało co można kupić na miejscu... Pytanie z nieco innej beczki - dlaczego do ustawiania częstotliwości falowników np: LG/LS - 7,5 KW 3F, SV075IG5A-4 zalecają potencjometry 10k o mocy 2W - czy chodzi tu o trwałość?

0
  • #18 14 Gru 2017 14:52
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Miedzy innymi. Głównie pewność kontaktu suwaka ze ścieżką. Powinno się wybierać potencjometry cermetowe lub ze ścieżką z przewodzącego plastiku.

0
  Szukaj w 5mln produktów