Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica impulsowa 12V->90V -Uszkadzanie tranzystorów, duży prąd spoczynk

alikatek 06 Lis 2017 20:34 5904 104
  • #61 06 Lis 2017 20:34
    inot
    Poziom 20  

Piszczenie można zredukować przez impregnację.

• Sklep HeluKabel
  • #62 06 Lis 2017 21:21
    alikatek
    Poziom 29  

Po pół godziny przetwornica nie padła więc raczej działać będzie.
    Gdyby nie Wasza cenna pomoc nigdy bym tego nie uruchomił. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

Transformator zanurzę w lakierze, powinno dobrze skleić wszystkie uzwojenia.

Jeszcze mam takie kilka pytań:
    1. czy ta przetwornica może działać dobrze jako przetwornica separacyjna 12V->12V dla prądów na uzwojeniu wtórnym dochodzących nawet do 30A? (po odpowiednich modyfikacjach oczywiście)
    2. Czy ta przetwornica może się sprawdzić do zasilania odbiorników o dużym udarze prądowym (mowa o zasilaniu z 12V silników 36V/200W)
    3. Czy ta przetwornica może się nadawać do stworzenia przetwornicy podnoszącej napięcie do kilku kV na wyjściu o znacznym prądzie? (min 2kV o prądzie 20mA)

• #63 07 Lis 2017 00:10
    ukixx
    Poziom 19  

alikatek napisał:

...Dałem zasilanie z ATX (wydajność linii 12V=10A) ale ten zasilacz jakiś lipny bo pod obciążeniem 4A napięcie siada do 9V

Niekoniecznie, niektóre zasilacze do poprawnej pracy wymagają obciążenia wszystkich linii zasilających.

alikatek napisał:
    Spieszę odpowiadać na pytania:
    Schemat z którego teraz korzystam i działa:

A gdzie reszta schematu :?: Uzwojenie wtórne wisi sobie w powietrzu :?:
    Poza tym brakuje kondensatora w zasilaniu TL494 i zasilanie części sterującej powinno być odseparowane od zasilania transformatora co najmniej rezystorem o wartości ok 22Ω.

alikatek napisał:

Jeszcze mam takie kilka pytań:
    1. czy ta przetwornica może działać dobrze jako przetwornica separacyjna 12V->12V dla prądów na uzwojeniu wtórnym dochodzących nawet do 30A? (po odpowiednich modyfikacjach oczywiście)
    2. Czy ta przetwornica może się sprawdzić do zasilania odbiorników o dużym udarze prądowym (mowa o zasilaniu z 12V silników 36V/200W)
    3. Czy ta przetwornica może się nadawać do stworzenia przetwornicy podnoszącej napięcie do kilku kV na wyjściu o znacznym prądzie? (min 2kV o prądzie 20mA)

1. Tak
    2. Nie, ta przetwornica nie posiada ograniczenia prądowego i przekroczenie maksymalnego prądu powoduje jej wyłączenie.
    3. Napięcie 2kV można uzyskać ale każde przeciążenie wyłączy tą przetwornicę.

• Sklep HeluKabel
  • #65 08 Lis 2017 16:56
    ukixx
    Poziom 19  

Kondensator C1 po złej stronie rezystora 22Ω, reszta wygląda ok. Skoro średnica zewnętrzna dławików to ok 3cm to powinno być na nich ok 200zw drutem 0.4mm lub 4x0.2mm, jeżeli tych zwojów jest tylko 11 to przetwornica może nie pracować stabilnie, grzać się przy obciążeniu, pobierać zbyt duży prąd, itp.

Dla dwóch dławików po 11zw przebiegi będą takie:

a dla dwóch dławików po 200zw przebiegi będą takie:

• #66 12 Lis 2017 20:47
    alikatek
    Poziom 29  

Dziś wróciłem do projektu po przerwie.
    Przetwornica niestety nie działa.
    Ostatni działający w pełni układ to przypięte do wyjścia szeregowo- Dioda shottky, dławik z ATX i żarówka 120V/150W. Pod tym obciążeniem przetwornica działała 2h bezproblemowo więc uznałem że jest OK i można ją zaaplikować do układu w którym ma działać.

Zrobiłem więc mostek prostowniczy dokładnie jak na schemacie używając diod szybkich UF4007 (1000V/1A). Włączyłem zasilanie z ATX i myślałem że się raczej nic nie stanie.
    Z przetwornicy było słychać dziwny syk, gdzieś po 1sek zasilacz zgasł (zabezpieczenie ponad 20A).
    Sprawdziłem więc co się stało. Uszkodzeniu uległa jedna z 4 diod mostka prostowniczego, jeden z mosfetów kluczujących dostał zwarcia, dioda od bramki do układu komplementarnego, tranzystor PNP w układzie komplementarnym i rezystor w gasiku.
    Zastanawia mnie co się stało i jakim cudem na przetwornica nieobciążona mogła się tak paskudnie uszkodzić, tym bardziej że ukłąd prostowania jednopołówkowego działał prawidłowo i przetwornica była wcześniej włączana nieobciążona.

• #68 12 Lis 2017 20:57
    alikatek
    Poziom 29  

Właściwie jedyne co mogło być to wadliwa dioda, na pewno je dobrze wlutowałem. Poza tym nawet jeżeli jedna dioda byłaby wadliwa to nie powinno to chyba uszkodzić przetwornicy aż tak poważnie?

• #70 12 Lis 2017 21:13
    alikatek
    Poziom 29  

Przetwornica jest zabezpieczona przed zwarciami i przeciążeniami wyjścia więc nie powinno jej to ubić. Chociaż indukcyjność to indukcyjność i tu nigdy nie wiadomo czego się można spodziewać :P

Jutro wymienię te uszkodzone częsci a diody przed lutowaniem dla 100% pewności sprawdzę przed wlutowaniem. Odpalę też tą przetwornicę przez żarówkę żeby w razie czego nie upalić kolejnych tranzystorów.

• Pomocny post
    #71 12 Lis 2017 21:35
    ukixx
    Poziom 19  

Ta przetwornica nie jest zabezpieczona przed zwarciami w mostku prostowniczym. Zwarcie za dławikiem jeszcze może przeżyje ale nie przed. Poza tym coś nie widzę na schemacie rezystorów między bazami pnp a masą.
    Dławiki powinny mieć w tej przetwornicy po ok 200zw.

• #72 12 Lis 2017 21:42
    alikatek
    Poziom 29  

Faktycznie, tych rezystorów tam nie ma. W następnej wersji je oczywiście dodam.
    Dławiki powinny być osobne po 200zw czy może być na jednym rdzeniu 2x200zw jeżeli się zmieści?

• #73 12 Lis 2017 22:18
    ukixx
    Poziom 19  

Gdzieś coś mi się przy tych dławikach źle policzyło, jeśli rdzeń ma 27mm/14mm/11mm to przy 200zw będzie ok 3.7mH (dwa to 7.4mH) a nie 37uH (dwa to 74uH). Wystarczy nawinąć po 50zw, wtedy na jednym rdzeniu powinno się zmieścić 2x50zw (2x230uH), tylko przy tym napięciu uzwojenia nie mogą się stykać.

• #74 12 Lis 2017 22:46
    alikatek
    Poziom 29  

Właśnie coś mi się wydawało że 200zw to troszkę duźo i byłby nie mały problem żeby to nawinąć. 2x50zw powinno już się zmieścić, jeżeli rozdzielę uzwojenia warstwą taśmy kaptonowej to będzie ok?

• #76 13 Lis 2017 22:46
    RitterX
    Poziom 36  

Dla takich parametrów obciążenia powinieneś równolegle z diodami strony wtórnej dodać układy RC, poprawiające ich komutacje. A przynajmnie jeden RC równolegle z uzwojeniem wtórnym 10R+1nF/1kV.

• #77 14 Lis 2017 12:25
    alikatek
    Poziom 29  

Zakończyło się ta tym, że przetwornica w ogóle nie wstaje. Wróciłem do punktu wyjścia czyli brakiem sterowania mosfetów. Przebieg na wyjściu 494 prawidłowy, przebieg na wyjściu wtórników prawidłowy, podpięcie mosfeta-przebieg koślawy i o marnej amplitudzie. Mosfety mam nowe, sprawne (sprawdzone poza układem). Skończył mi sie zapas CEP83A3 więc założyłem IRFZ44n.
    W sumie mam tego serdecznie dość, chińczyk robi przetwornice o lepszych parametrach za 7zł (10 z dostawą) więc nie widzę sensu ciągnięcia tematu. Zainwestowałem w to masę czasu i nerwów a za zmarnowane pieniądze mógłbym kupić 4szt gotowych układów.

Powyższy projekt uznaję za uśmiercony. dziękuję wszystkim którzy wzięli udział w dyskusji lub starali się pomóc.

• #78 14 Lis 2017 15:14
    ukixx
    Poziom 19  

Skoro po podpięciu mosfeta przebieg robi się koślawy i o marnej amplitudzie to wygląda to na zwarcie między bramką a drenem lub uszkodzonych tranzystorach npn. Chyba że są jakieś problemy z zasilaniem.

• #79 14 Lis 2017 22:08
    alikatek
    Poziom 29  

Miałem sobie darować ale jednak sprawdziłem.
    Tranzystory w układach komplementarnych są OK badane zarówno miernikiem jak i testerem HFE.
    Zwarcia między bramką a Drenem nie ma. Mosfety były sprawdzane poza układem jako zwykłe przełączniki. Otwierały się i zamykały prawidłowo.
    Napięcie zasilające nie spada w momencie podłączenia przetwornicy, przetwornica bez transformatora pobiera ok 50mA, nieobciążona z transformatorem ok 150mA, jakiekolwiek obciążenie powoduje wzrost proądu pobieranego do 300mA.
    Po wpięciu trafa grzeje się rezystor w gasiku.

• #80 14 Lis 2017 22:40
    ukixx
    Poziom 19  

Czasami podczas lutowania przypadkiem uda się zewrzeć dren i bramkę. Trzeba sprawdzić czy kondensator w gasiku nie dostał zwarcia.

RitterX napisał:
    Dla takich parametrów obciążenia powinieneś równolegle z diodami strony wtórnej dodać układy RC, poprawiające ich komutacje. A przynajmnie jeden RC równolegle z uzwojeniem wtórnym 10R+1nF/1kV.

Z tym rezystorem na wtórnym to trochę za bogato, gasiki dla takiej ilości zwojów w zasilaczach ATX i tym rdzeniu mają ok 47Ω + kondensator 1nF, 2.2nF lub 3.3nF

• #81 15 Lis 2017 21:23
    RitterX
    Poziom 36  

@Ukixx trudno określić czy bogato? 10R ...47R jest rzędem wielkości, który typowo się stosuje. Diody mają charakterystykę miekkiego czy twardego wyłączania?

@Alikatek niczego nie zmarnowałeś za to czegoś się nauczyłeś. Myślałeś, że to tak od razu z marszu da się zrobić? Tak można ale przerabiając gotowy, seryjny zasilacz. Kiedy już wszystkie potrzeby będzie zapewniał przysłowiowy Chińczyk to do czego Ty sam będziesz potrzebny światu?

• #82 16 Lis 2017 16:51
    ukixx
    Poziom 19  

Pokaż mi, który zasilacz ATX ma na pierwotnym gasik z 10R. Albo podaj w jaki sposób obliczyłeś, że ma to być akurat 10R i 1nF :?: Ewentualnie od czego zależy ile ma być omów a ile nanofaradów.

• #85 16 Lis 2017 20:17
    RitterX
    Poziom 36  

Napisałem poprzednio o RC na uzwojeniu wtórnym ATX-a :
    Schemat 1. C22+R25 a równolegle z diodą R23+C18 to na diodzie przewija się przez sporo schematów.
    Schemat 2. Nie ma oznaczeń elementów, prostownk +12V 15R+10nF, +5V 10R+10nF
    Schemat 3. C2B+R41
    Schemat 4. C25+R49
    Schemat 5. C13+R23

• #86 16 Lis 2017 20:21
    ukixx
    Poziom 19  

Zastanowiłeś się o czym piszesz :?: Najpierw zorientuj się ile zwojów ma uzwojenie wtórne w ATX a potem zobacz ile w tym projekcie. Ja jeszcze nie spotkałem nigdy zasilacza ATX co ma uzwojenie wtórne 40zw.

Podajesz gasiki dla 2x3 i 2x7 zwojów, gdy jest ich tu 2x17. Nie widzisz tej różnicy :?:

• #87 16 Lis 2017 20:32
    RitterX
    Poziom 36  

Moment, chciałeś, tak napisałeś gasiki w ATX na wtórnym. Tak się składa, że pierwotne w ATX gdzie występuje 1/2 napięcia dla konfiguracji HB z dzieloną pojemnością ma pierwotne uzwojenie rzędu 40zw. dokładniej 2x20zw i jest ono blokowane gasikiem z rezystancją 42R...100R. To ile powinno być dla 2x17zw?
    Trafo to jest odwracalne urządzenie czyli jeżeli byś odwrócił kierunek przepływu energii i zasilił z mostka H o takiej samej częstotliwości uzwojenie +12V to na wyjściu otrzymałbyś pod obciążeniem napięcie rzędu 130V...150V. Oczywiście, mógłbyś obniżyć je za pomocą PWM-u do 90V.
    Póki co układ nie jest uruchomiony a przy starcie zagrożeniem są szpilki napięciowe na diodach prostowniczych strony wtórnej. Nawet jak układ spowalniający RC jest niedoskonale dobrany to i tak jest lepszy jak jego brak.
    W obecnym kształcie, Kolega konstruujący przetwornicę korzystał z tranzystorów CEP83A3 czyli Uds.max=30V. Przetwornica w podanej topologii push-pull powoduje, że klucze powinny mieć minimum 2xVcc bo tym się płaci za prostotę konstrukcji. Od 2x12V=24V do 30V jest dosyć blisko i dodatkowe szpilki napięciowe nie są nikomu potrzebne. Bez obaw, nadmiernym obciążeniem na rezystorze RC równolegle z uzwojeniem wtórnym niczego nie zniszczysz. Prądowo klucze to wszystko spokojnie wytrzymają.

• #88 16 Lis 2017 20:45
    ukixx
    Poziom 19  

RitterX napisał:
    Moment, chciałeś, tak napisałeś gasiki w ATX na wtórnym.

Nigdzie tak nie napisałem, czytaj uważnie. W tym projekcie dla uzwojenia 34zw proponujesz 10R, ja napisałem że dla tej ilości zwojów chińczyk daje 47R.

2x17=34, w ATX jest 2x20=40, różnica jakby mniejsza niż w przypadku 2x7=14 czy 2x3=6

RitterX napisał:
    Trafo to jest odwracalne urządzenie..

Właśnie, policz sobie jakie jest napięcie na jednym zwoju w ATX, wyjdzie 4V/zw więc dla 40zw jest 160V (wyprostowane sieciowe to ok 320V). W tym zasilaczu masz 3V/zw więc dla 34zw będzie 102V.

Tylko że gasiki dobiera się w trochę inny sposób i służą one głównie do tłumienia oscylacji powstałych przy przełączaniu.

• #89 16 Lis 2017 20:53
    RitterX
    Poziom 36  

Układ spowalniający to układ spowalniający. Dlatego zapytałem już dawno temu czy diody mają charakterystykę twardego czy miękkiego wyłączania? Bo to akurat ma znaczenie.
    Gdy pisałeś odpowiedź, w międzyczasie i ja edytowałem, rozszerzałem poprzednią swoją.

Co do odwracania trafo z ATX-a to akurat mam nieco pojęcia gdyż to zrobiłem. W swoich obliczeniach nie uwzględniłeś np. spadku napięcia na uzwojeniu pod pełnym obciążeniem.

• #90 16 Lis 2017 21:12
    ukixx
    Poziom 19  

No tak, diody mają trr-75ns, 10R+1nF ma stałą czasową 10ns, 47R+1nF ma 47ns, który będzie lepszy :?:

Spadki napięcia na uzwojeniu pierwotnym pod pełnym obciążeniem są poniżej 1V, na wtórnym nie chce mi się liczyć ale pewnie poniżej 0.5V.