Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"puk" w głośniku Alana 28 po przejściu z nadawania

08 Sie 2005 00:12 2012 17
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie
    Czy ktoś może mi powiedzieć jak pozbyć się dokuczliwego pukania w głośniku po przechodzeniu ze stanu nadawania w stan nasłuchu w radyjku CB ALAN 28
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 19  
    Poszukaj jakis elektrolit wyschniety. 28 maja juz swoje lata
  • Spec od GSM
    Cytat:
    Poszukaj jakis elektrolit wyschniety. 28 maja juz swoje lata

co ty opowiadasz... zadne wyschnięte elektrolity, te Alany po prostu tak mają już, a dlaczego to nigdy mi się nie chciało sprawdzać...:D
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Moim lekarstwem kiedys było założenie przekaźnika miniatureowgo odpinającego głośnik.
    Szybko i skutecznie.
    Michał
  • Poziom 40  
    Może ufundować nagrodę dla wynalazcy przyczyny puknięcia?????
    Mi też nigdy nie udało sie wystarczająco długo przy tym posiedzieć.
    Taka klasa sprzętu - knot.
  • Poziom 11  
    takie pierdniecie jest nie tylko w 28, wystepuje w wielu cb. tak musi byc:)
  • Poziom 22  
    Zgadzam się z przedmówcą(motokoles) w 100% po prostu ten typ tak ma można to zlikwidować tylko pytanie brzmi po co???
  • Spec od GSM
    Cytat:
    można to zlikwidować tylko pytanie brzmi po co???

hmmm... pomyślmy... może żeby tego nie było ? ;-)
  • Poziom 11  
    Jesli ci tak zalezy na pozbyciu sie piredniecia, podepnij głosnik zewnetrzny, przetwornik o innych parametrach w mniejszym stopniu przeniesie niechciane czestotliwosci.
    motokoles napisał:
    Jesli ci tak zalezy na pozbyciu się piredniecia, podepnij głosnik zewnetrzny, przetwornik o innych parametrach w mniejszym stopniu przeniesie niechciane czestotliwosci.

Albo za 3zl zrób tak, jak ja napisałem.
    Michał
  • Spec od GSM
    Z tym przekaźnikiem trochę nie bardzo, bo jest opóźnienie gdzieś tak z sekundę plus jakiś margines to daje ok. 1,5 s braku odbioru po puszczeniu PTT... trochę nie teges...
  • Poziom 11  
    koledzy ostatnio sledziłem ceny 28 i 87 na allegro, cholera za 28 wiara płaci tyle samo co za 87. dla mnie to jest odrobine nie logiczne :):)
    to troszeczke nie na temat, wiem, sory.
  • Poziom 20  
    motokoles napisał:
    takie pierdniecie jest nie tylko w 28, wystepuje w wielu cb. tak musi byc:)
    miałem kiedyś 28'ke pukało zawsze kumpel ma to radyjko teraz i tez puka , standart poprostu ten typ tak ma :)
    \
    andrew220 napisał:
    Z tym przekaźnikiem trochę nie bardzo, bo jest opóźnienie gdzieś tak z sekundę plus jakiś margines to daje ok. 1,5 s braku odbioru po puszczeniu PTT... trochę nie teges...

Hmm, zawsze działało w mgnieniu oka.
    Michał
  • Spec od GSM
    Michał, nie wiem, czy o tym samym puku mówimy. Mnie i chyba większości na forum chodzi o ten puk, który wystepuje przy przejściu rzeczonego radia z nadawania na odbiór. Występuje on ok. 1-1,5 sek. po puszczeniu przycisku PTT w mikrofonie. Jeżeli chciałbyś wyeliminować go odłączając głośnik w radiu przekaźnikiem na ten czas (ja to tak zrozumiałem) to nie masz odbioru przez te 1-1,5 sek. Dlatego to trochę nie teges dla mnie.
    aa, to ja miałem na myśli inny puk :)
    M.
  • Poziom 19  
    ja mialem alana 28 i zlikwidowalem ten puk, nie tylko w nim lecz w kilku innych radyjkach, czesto rozmawialem po nocach i lezac w lozku radio mialem pod poduszka, wiec pierwsze co robilem to przerabialem radyjko od takich uciazliwych wad, dorabialem jeszcze wzmocnienia w gruchach aby mozna bylo rozmawiac szeptem. alana juz sprzedalem wiec nie napisze co tam robilem, ale mialem jeszcze problemy gdy radio pracowalo na squelchu tez podobne trzaski..
  • Poziom 27  
    Najprostszą metodą eliminacji tego wkurzającego PUK w głośniku jest wymontowanie kondensatora elektrolitycznego C532 10uF wlutowanego przy 8 nóżkowym układzie podwójnego wzmacniacza IC5 LA6458D (HA17558). Na wskazanym elektrolicie C532 w czasie nadawania występuje napięcie około 4,5V. Po przejściu na odbiór napięcie to jest odcinane. Po odcięciu wskazany kondensator zbyt wolno się rozładowuje, powstają stany nieustalone, płynie napięcie na wyjściu tego wzmacniacza i objawia się to właśnie tym wkurzającym stuk-PUK.
    Po wyrzuceniu tego kondensatora wkurzający PUK jest już praktycznie wyeliminowany w głośniku, bo stuka sobie znacznie krócej i odbywa się to znacznie szybciej po przejściu z nadawania na odbiór - brak opóźnienia rozładowującego się kondensatora. Od teraz PUK ze skróconym czasem opóźnienia i skróconym czasem trwania pojawia się w czasie, gdy przełącznik w gruszce jeszcze nie zdążył załączyć linii głośnika - przez co go praktycznie nie usłyszymy. Tylko duże ucho usłyszy, że po przeróbce jakieś liche strzępki tego PUK w ogóle występują.