Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CB Radio z emisją SSB - co wybrać?

01 Nov 2017 13:44 3708 12
 • Level 12  
  Witam, chciałbym kupić jakieś radio ze wstęgami. Jednak mam parę do wyboru i nie wiem na co się zdecydować.
  SUPER CHEETAH z mikrofonem MASS KM-506 260zł
  President Jackson I prawdopodobnie z oryginalnym mikrofonem nie grzebany nie modernizowany za 300zł
  Super Star 3900 Taiwan z nowym mikrofonem Densei EC-2002 po przeglądzie i strojeniu w Sinad (plomby) 280zł
  lub jeszcze Alan 87 widziałem z mikrofonem dynamicznym chyba oryginalny za 300zł

  CW myślałem o tym, chciałbym to ogarnąć :) Jeszcze jedno ta "dodatkowa" banda F której Jackson nie ma przyda się?
 • Level 19  
  President jackson to całkiem udane radyjko - nie mam mu nic do zarzucenia. Jedynie polecam głośnik zewnętrzny dołożyć i skrót mocy (sic!) ;)

  Alan 87 - działa nieźle, ale jest szeroki jak stodoła i jest upierdliwy w SSB - kwestia dostrajania się. Przy tym jackson (przynajmniej mój egzemplarz) ma lepszy RX (lepszy stosunek S/N).
  Miałem obydwa.
  SS3900 jest zbudowany na bazie Alana 87.

  Co do mikrofonów - te ze wzmocnieniem mogą się wzbudzać od w.cz. Zwłaszcza na mobilu. Zależy jak Kolega ma/będzie miał zmajstrowaną i zestrojoną instalację antenową.
  Praktyczne rozwiązanie sprzężenia polega na zestrojeniu WFS i dołożeniu ekranowania hand made do obudowy. Problem (o ile wgl. zaistnieje) wówczas powinien zniknąć.
  Jednakże mają taką zaletę, że z pewnością modulacja nie będzie przytłumiona, co przy dynamicznych mikrofonach jest loterią i nie ma co polegać na raportach innych stacji, bo zazwyczaj powiedzą, że jest spoko jeśli tylko rozumieją co się do nich mówi, tylko zorganizować sobie odsłuch i dopiero eksperymentować.


  Co do "band", to najważniejsze są bandy A, C i D (26,425MHz, Podstawa [27.180MHz, 27.280MHz+inne lokalnie używane kanały], 27,555MHz)
  Co do CW i bandy F to się nie wypowiem. CW nie używam ;) W każdym razie telegrafia w okolicach 28MHz leci aż miło.
 • Level 26  
  Pod względem jakości odbiornika według mnie wygląda to tak:
  1 Jackson I
  2 Alan 87
  3 SUPER CHEETAH ,Super Star 3900.

  Mikrofon ze wzmocnieniem nie jest konieczny (źle ustawiony powoduje emitowanie przez nadajnik zakłóceń) .
 • Level 28  
  W tych cenach to te radia chyba już zmęczone są....
  Zresztą to są już sprzęty praktycznie zabytkowe - (ja mam SS3900 co ma 30lat!!! - z sentymentu załączam je od czasu do czasu). I jest duża szansa, że ktoś je "ulepszał". Dodatkowo starsze modele będą pływać w częstotliwości więc zacznie się zabawa z wymianą kilku elementów. Dodatkowo jak chcesz szaleć w SSB to wymienione przez Ciebie radia nie mają wskaźnika częstotliwości - a to bardzo ułatwia zabawę.
  Jeśli wyskrobiesz jeszcze parę pln to polecam chińskie Anytone 6666 - jego konstrukcja jest o wiki młodsza, bardzo dobrze zbudowana płyta główna (kluczowe elementy ekranowane wielokrotnie), moc 60W i wiele funkcji, o których nie myślano w latach 80tych/90tych gdy projektowano wymienione wyżej radia . Można wyrwać w stanie sklepowym poniżej 600PLN.
 • Level 43  
  Miałem Alan87 i SuperCheetah (protoplasta Alana), pracowałem też na Jacksonie. Mnie osobiście najbardziej pasowała superciotka, miała genialną czułość i selektywność, Alan87 niby bardzo podobny układowo, ale jednak nie jej parametrów. Jackson to też bardzo dobre radio, tylko trudno o egzemplarz bez przeszłości serwisowej.
 • Level 34  
  Jap wrote:
  Dodatkowo jak chcesz szaleć w SSB to wymienione przez Ciebie radia nie mają wskaźnika częstotliwości - a to bardzo ułatwia zabawę.
  I to radzę sobie wziąć do serca. Potem tego bardzo brakuje. Z mojego doświadczenia najlepsze jest RCI2950 lub jego odmiany jak LAFAYETTE APACHE itp. Mam do dziś i nie chcę innego. Jedyny problem to wymiana w nim co kilka lat bateryjki do podtrzymania pamięci ale pasuje każda 3V jak CR3032.
  Jap wrote:
  polecam chińskie Anytone 6666 - jego konstrukcja jest o wiki młodsza, bardzo dobrze zbudowana płyta główna (kluczowe elementy ekranowane wielokrotnie), moc 60W i wiele funkcji, o których nie myślano w latach 80tych/90tych gdy projektowano wymienione wyżej radia .
  Tak bo wtedy myślano o porządnych radiach a nie taniej szmirze co padnie po roku.
  Zdecydowanie nie polecam żadnego radia produkowanego w Chinach , choćby było ze złota to i tak to złoto będzie oszukane.
  Za 600zł to można spokojnie kupić RCI2950 z anteną 1/2 i to A99 jak ktoś dobrze trafi i jest to zestaw nie do zajechania. Połowa DX-menów kiedyś pracowała na Antronach 99.
 • Level 28  
  Więc dziś nie polecisz nic bo wszystko jest produkowane w chinach. A radio z lat 90tych to wielka loteria - elektrolity do wymiany, rezonatory rozjechane, wyschnięte pasty pod tranzystorami/scalakami.

  Ja ci podam kilka SZMIR jak to nazywasz, które osobiście posiadam lub posiadałem i jestem MEGAZADOWOLONY - podobnie jak rzesza użytkowników.

  Zastone ZT2R, Wouxun KGUV6D, Baofeng GT3 TP, mega rewelacyny Degen DE1103, Tecsun 660, Anytone 6666, Anytone Road Blues (wygrywające testy z Presidentem Williamem za ponad 1000PLN), Minitranscever X1M (cały KF).

  A doświadczenia czerpię z porównań do moich Japońskich zabawek czyli: Yaesu FT7900, Yaesu FT857, Yaesu FTM350, Yaesu VX2, Yaesu VX8, Yaesu FT8900 - sprzedany gdy porównałem czułość odbiornika z Baofengiem GT3 - 13 razy tańszym, ICOM R20. Lub coś ze świata CB - President Lincoln (mam go kilkadziesiąt lat od NOWOŚCI, wspomniany SS3900, Alan 28 (ponoć kultowe radio - blednie przy chińskim Anytone 6666 i Anytone Road Blues), Alan 18, Dragon SY101, czy choćby moje 1sze radio CB - ONWA MKII

  Także wydaje mi się, że wiem co piszę....
 • Level 34  
  Jap wrote:
  Także wydaje mi się, że wiem co piszę....
  Może tak, a może nie. Piszesz cały czas o cechach radia nowego i jego funkcjach. Ale całkowicie nie bierzesz pod uwagę jego eksploatacji. Zobacz co owe cuda techniki mają w środku. To jak wiertarka z Biedronki. Wielu ją zachwala, bo ją ma i tylko ma, nic poza tym. Jak by nią przyszło je....ć po 10 godzin dziennie, to by pół dnia nie wytrzymała a najpierw by się przepalił kabel zasilający, potem po jego wymianie poleciałaby przekładnia z plastiku i futerko z ołowiu. Co porównujesz 30 letniego Alana 28 do nowego radia z Chin? Chcę zobaczyć jak Twoje radio będzie pracować za 30 lat.
  Owszem, jak ktoś szuka sprzętu na "przeskok", czyli 2-3 miesiące i na bazar z tym, to owszem, ale jak ktoś chce sobie kupić za ciężko wyskrobane pieniądze sprzęt na lata, to jest błędem zakup radia z Chin. Co z tego, że ci pięknie radio odbiera jak mu się zaraz złamie przełącznik, czy urwie potencjometr. Zrozum to jest TANDETA!
  Zobacz jakie radia są na rynku wtórnym i tych nigdy nie kupuj. Nikt nie sprzedaje dobrego sprzętu z którego jest zadowolony. Jak dany model króluje na rynku wtórnym oraz na elektrodzie w dziale napraw, to nigdy go nie kupuj.
  I nie pisz, że nie ma radyjek produkowanych poza Chnami, bo są na 100%.
  Nie siedzę w rynku tak jak Ty i nie wiem dokładnie, dlatego nie podaję które. Jednak bierz pod uwagę, że ja swoje ostatnie radio kupiłem w roku 2001 i do dziś na nim pracuję. Włączam i ono zapie... a nie zdycha. Już był buummm na radia typu INTEK HR-5500,KP-O 5000 i jego klony. Gdy serwisy zostały zawalone tymi gratami skończyło się Eldorado! Jak za nowego trzeba było dać 800zł, to potem używki za 300zł nikt nie chciał kupić. I nie pomagały chwyty marketingowe wersjami. To samo będzie z Anytonami, Canvami, Baofengami i podobnym badziewiem co warte jest tyle, ile waży a zawiedzie w najmniej odpowiednim momencie.
  Możesz mieć własne zdanie, to wolny kraj ale ja też mam własne zdanie.Ty zachwalasz a ja odradzam i co mi zrobisz?Nic nie zrobisz.Na tym polega wolny wybór.
 • Level 26  
  Sprzęt od ryżowców może być dobrej jakości ale w większości niestety nie jest.
  Choćby z współczesnej produkcji nagminne ( 2-3 lata ekspolatacji ) usterki fitrów p.cz co w produkcji z końca ubiegłego wieku zdarzało się sporadycznie.
  Lutowanie bezołowiowe też nie sprzyja długowieczności urządzeń.
 • Level 28  
  AdamC wrote:
  Sprzęt od ryżowców może być dobrej jakości ale w większości niestety nie jest.
  .


  Zgadza się... I tak jak podałem przykład Anytone At6666 to właśnie ta 1sza liga wśród sprzętu CB... to tylko moja opinia bo przecież nie miałem szansy porównać go z wszystkim CB na świecie - warto jednak zainteresować się tym sprzętem. W Internecie jest dużo opisów i opinii - po co słuchać 1 osoby.

  A tu w 50sek można zobaczyć jak wygląda środek urządzenia:


  Link


  Jak widać Chińczyk ma już niezłe Know How.

  Urządzenia które opisywałem jako moja baza do porównań są w większości w moim posiadaniu i dość często użytkowane (nie są tylko przelotną przygodą - bo te już u mnie nie goszczą - np japońskie szumofony ALINCO).

  Co prawda chińczyk w większości przypadków ma gorsze plastiki niż japończyk - ale do tej pory żaden z nich nie uległ uszkodzeniu. Najbardziej narażony na wstrząsy i uderzenia jest wcześniej nie wspomniany TYT THUV3R - bo mam go zawsze w kurtce. Żyje od kilku lat :) A skubaniec za 130PLN odbiera to co nie daje rady Yaesu VX8 za 1500PLN


  Link


  Parę fotek moich zbiorów w środku strony:
  https://www.qrz.com/db/SO6AFP/?mlab=  [/youtube]
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Ponadajesz te 75W trochę i placki można smażyć. Szkoda, że nie pomyśleli nad chłodzeniem.
 • Level 28  
  zgadza się... Mój FT857 na 2 wentylatorach nieźle się grzeje przy 100W mocy wyjściowej (której prawie nigdy nie osiąga ) ... a Anytone na dłuższe pogawędki to już niezły grzejniczek przy standardowych 60W. W żaden sposób go to nie dyskwalifikuje z kręgu potencjalnych zainteresowań - można przecież obniżyć moc do poziomu Jacksona, Alana 87 - czyli te 20Waciszów. U mnie właśnie chodził z taką mocą w mobilu - coby nie odparowała antena.
  Z tego co rozumiem autor chce nadawać w paśmie obywatelskim (bez zezwoleń) więc tam dozwolona moc to 12W w SSB.

  p.s. takie tuningi z 60 na 75W (jak z filmiku powyżej) nie mają żadnego sensu. To kompletnie nic nie daje. Zwiększenie siły sygnału u odbiorcy o 1 "es" wymaga dodania do pieca 4 razy więcej mocy!!!
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  To saxofon tjuninguje, nie z nasz się ;)