Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentny ogród - jakie okablowanie? gdzie umieścić arduino?

prezeswer 01 Lis 2017 17:23 669 25
  • #1 01 Lis 2017 17:23
    prezeswer
    Poziom 3  

Witajcie,

Mam trzy miejsca w ogrodzie, które chciałbym mieć pod kontrolą. Są one oddalone od domu ok. 40m (A), 50m (B), 70m (C). Sterowanie ma dotyczyć głównie prądu (on/off) na zasadzie przekaźników. Chodzi o oświetlenie i studnię(pompa). Oświetlenie dodatkowo na zmierzch.

- Punkt A ma być centralny, od niego będzie odchodzić zasilanie do B i C.
    - Od domu do punktu A chcę pociągnąć światłowód.
    - W punkcie A postawić Arduino do sterowania tym co się ma dziać w punkcie A,B i C (w pierwszej fazie ma to być sterowanie przekaźnikami - kiedyś może coś więcej)
    - W przyszłości może jakiś monitoring w tamtym miejscu.

1. Czy i do jakich temperatur można stosować Arduino na zewnątrz?
    2. Jak polecacie sterować tymi punktami z domu. Webowo czy jakimś RPi, innym Arduino?
    3. Szukam niedrogiego rozwiązania, może są porównywalnie cenowo gotowce?

Pytania dodatkowe pewnie nie z tego działu, ale może ktoś będzie wiedział.

3. Jaki światłowód kłaść? Ile włókien?
    4. Czy od punktu A ciągnąć skrętkę do pompy (punkt B), czy też światłowód? Pompa będzie w studni, więc można by tam umieścić jakieś czujniki temperatury, a może macie inne ciekawsze pomysły?
    5. Czy światłowód "wrzucać do ziemi" czy w jakąś rurę typu RHDPE? Chodzi mi o sens zabezpieczenia przewodu, a nie o możliwość dołożenia innych.
    6. Czy światłowód może leżeć razem z kablem z prądem?

Dzięki za pomoc!

0 25
  • Relpol
  • #2 01 Lis 2017 17:38
    Erbit
    Poziom 30  

Skoro chcesz mieć tanio to dlaczego światłowód? Ilość danych nie będzie aż tak duża, czasy dostępu też chyba nie są aż tak istotne.

prezeswer napisał:
    ...
    6. Czy światłowód może leżeć razem z kablem z prądem?

Tak

prezeswer napisał:

5. Czy światłowód "wrzucać do ziemi" czy w jakąś rurę typu RHDPE? Chodzi mi o sens zabezpieczenia przewodu, a nie o możliwość dołożenia innych.

Zdecydowanie bym położył "w czymś".

prezeswer napisał:

4. Czy od punktu A ciągnąć skrętkę do pompy (punkt B), czy też światłowód?

To zależy od potrzeb (od projektu) - a Ty chyba jeszcze ich nie znasz.

0
  • #3 01 Lis 2017 19:16
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

@prezeswer Kup sobie prosty modulik na ESP8266 i do tego jest pełno gotowców, łącznie z aplikacjami na smartfony do sterowania on/off po wifi. Kable musisz pociągnąć tylko do pomp i oświetlenia. To muszą być kable do ziemi, najlepiej żelowane. Pamiętaj o oznaczeniach i umieszczeniu nad nimi taśmy - jak kiedyś będziesz kopał w okolicy to się przyda. Światłowody to jakiś kosmiczny pomysł :)

0
  • #4 01 Lis 2017 19:33
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

Ewentualnie wraz z kablami " elektrycznymi" możesz ułożyć po jednej- dwie skrętki ( również żelowane ziemne) pod ewentualną rozbudowę systemu o czujniki kamery itp.
    pozdrawiam

0
  • Relpol
  • #5 01 Lis 2017 19:53
    prezeswer
    Poziom 3  

Pomysł ze światłowodem to wynik kilku rzeczy.
    1. A nóż się przyda za 100 lat, a różnica w cenie nie jest jakaś kosmiczna. 1m żelowanego kabla "skrętki" to ok 2 zł, a światłowód - 8 włókien jednomodowych G.652D 9/125 μm - 3zł
    2. Kiedyś możliwe, że pojawią się kamery, które mogą być oddalone od domu >100m ( ok 60m w lini prostej od punktu A, dom -> punkt A = 50m), a z tego co się orientuję skrętka to tak do 100m.
    3. Może też jakiś nadajnik wifi w tamtym miejscu dorzucić, bo z domu już nie łapie w tamtych okolicach.

Nie mam większych pomysłów na ten moment, ale pojawiły się wykopy do pociągnięcia zasilania w tamte rejony i chciałem wykorzystać je i wrzucić do nich przewód komunikacyjny , żeby mieć spokój i nie grzebać już w ziemi.
    Nie upieram się, że to musi być światłowód, ale skoro różnica niewielka, to może warto dopłacić i mieć spokój?

0
  • #6 01 Lis 2017 20:04
    tmf

Nie ma wielkiego sensu myśleć o tym co będzie za 100 lat. Ale mogę się założyć, że nie będzie to światłowód. Pomyślałeś jak zarobisz wtyczki na światłowodzie? No i z arduino go połączyć to dosyć karkołomne zadanie :) Przy odległościach jakie masz to WiFi + mała antenka wystarczy. A jak koniecznie będziesz chciał iść z bieżącymi modami, to zakop peszla i potem sobie przeciągniesz co tam będzie potrzebne.

0
  • #7 01 Lis 2017 20:09
    zster

Poziom 28  

Podałeś cenę światłowodu. Teraz zobacz na osprzęt i otoczkę niezbędną do transmisji światłowodowej. Masz narzędzia do obróbki światłowodu? Moim zdaniem to przerost formy nad treścią. Do automatyki spokojnie wystarczy skrętka - korzystając z np. z RS485 dobijesz do kilometra długości magistrali. Albo rozwiązania bezprzewodowe - zawsze można dodać kolejne moduły, czujniki, aktory itp itd bez potrzeby ciągnięcia okablowania.

0
  • #8 01 Lis 2017 20:21
    prezeswer
    Poziom 3  

No a kwestia kamer? Nie lepiej dla tych odległości puścić światłowód?

Tak czy siak pewnie w punkcie A będę musiał wrzucić jakiś switch. Do niego chciałem wpiąć się ze światłowodem za pomocą modułu SFP. Może to faktycznie przerost formy nad treścią. Nie znam się, dlatego pytam :) Pomyślę nad tym jeszcze i może faktycznie ten peszel zakopię. Choć jak wrzucę tam dwie skrętki to mam już koszt światłowodu z 8 włóknami...

Wracając jeszcze do Arduino. Czy w metalowej/plastikowej szafce na zewnątrz, w zimie, w duży mróz albo w lecie w pełnym słońcu będzie śmigać? Chodzi o temperatury, bo zakładam, że szafka będzie szczelna i nic do niej się nie dostanie (woda).

EDIT:
    Acha, no i jak ze skrętką obok kabla "elektrycznego"? Mogą leżeć obok siebie w jednym wykopie?

0
  • #9 01 Lis 2017 20:32
    zster

Poziom 28  

To zapytam ponownie - czy masz narzędzia do obróbki światłowodów? Czy umiesz to robić? Widziałeś ceny osprzętu do połączenia tego, co chcesz podłączyć do kamer? Cena światłowodu to dopiero początek ..
    Kamery spokojnie po skrętce pójdą. Nawet i ponad kilometr. Da się i to w znośnej cenie, wciąż taniej niż światłowód.

Arduino w szczelnej puszcze da radę na zewnątrz.

Skrętka może leżeć w tym samym wykopie. Musisz pamiętać, że skrętka nie oznacza, że musisz użyć Ethernet do komunikacji z czujnikami czy czymkolwiek innym. Jeśli martwisz się odległościami i zakłóceniami - użyj łatwego do ogarnięcia z poziomu arduino standardu RS485 z dowolnie wybranym protokołem i tyle. Będzie znacznie prościej i taniej niż światłowód.

0
  • #10 01 Lis 2017 20:34
    tmf

@prezeswer A w czym ci przeszkadzają kamery na WiFi? Kombinujesz ze switchami, swiatłowodami, to będzie majątek i sens tego niewielki. Przecież to nie będą kamery 8K z obrazem bez kompresji :) Co do arduino to głównie obawiałbym się mrozów - niesądzę aby płytki ze spoinami bezołowiowymi wytrzymały długo bardzo niskie temperatury. Raczej załatwi je zaraza cynowa.

0
  • #11 01 Lis 2017 20:45
    zster

Poziom 28  

tmf napisał:
    Co do arduino to głównie obawiałbym się mrozów - niesądzę aby płytki ze spoinami bezołowiowymi wytrzymały długo bardzo niskie temperatury. Raczej załatwi je zaraza cynowa.

Trzeba się z tym liczyć ale z doświadczenia moge powiedzieć, że kilka sezonów ( "testowałem" w kilku edukacyjnych projektach przez 4 i 6 sezonów, zasilone 24/7 ) spokojnie wytrzymają. Byle miały sucho w środku. Koszt niewielki więc w razie czego można wymieniać. Jednak zawsze sceptycznie podchodzę do pędu ludzi do stosowania płytek Arduino do rozwiązań permanentnych, zwłaszcza w automatyce... ani to pewne, ani wygodne.. Zwłaszcza dziwni mnie tutaj, gdzie kolega Autor chce kłaść światłowody i nie myśli nad dedykowanym rozwiązaniem z jakąś ATmegą którą bedzie mógł sobie zaprogramować w Arduino IDE...

0
  • #12 01 Lis 2017 20:46
    suworow

tmf napisał:
    Przecież to nie będą kamery 8K z obrazem bez kompresji :)

I wystarczy do tego skrętka jako medium do transmisji cyfrowej jak i analogowej ( kamery analogowe wysokiej rozdzielczości typu AHD już są dostępne w wersji 4K) z tym WI-FI w przypadku kamer tak bym nie szalał ;)
    Teraz wystarczy zaplanować ten monitoring i położyć odpowiednią ilość kabli.
    Co do światłowodu to już koledzy chyba jasno "naświetlili" sytuację.

0
  • #13 01 Lis 2017 20:50
    prezeswer
    Poziom 3  

Owszem, nie mam pojęcia o spawaniu światłowodu, a tym bardziej nie mam do tego sprzętu. Kwestię zakończenia kabli komuś bym zlecił. Prawdą jest, że nie mam też pojęcia ile taka usług może kosztować.

Co do kamer po WiFi. W połowie odległości od domu do ew. miejsca gdzie miałyby być kamery, w telefonie gubię sygnał WiFi(ok 50m). Po drugie, o ile mogę pokusić się o sterowanie światłem, odczytem wilgoci, temp itp. przez WiFi, o tyle nie chciałbym słać sygnału z kamer w powietrzu. Chodzi o bezpieczeństwo. Jasne, że niewiele osób umie takie rzeczy przechwytywać i szansa pewnie jest niewielka, ale "włamanie" się do kabla jest jeszcze cięższe. Więc o ile możecie mnie przekonać do zrezygnowania ze światłowodu, to z kamerą na wifi oddaloną od domu o ponad 100m to już ciężej (ale nie niemożliwe ;) )

0
  • #14 01 Lis 2017 20:58
    zster

Poziom 28  

Cena obróbki światłowodu oraz osprzętu do rzeczy które chcesz podłączyć wielokrotnie przekroczy cenę skrętki. A korzyść ze światłowodu w tym wypadku żadna. Oczywiście nikt kategorycznie Ci tego nie zabroni w myśl zasady "kto bogatemu zabroni" ;) ( piszę to żartobliwie - nie chcę nikogo urazić ) . Ale staramy się naświetlić problemy, które czekają. Przy światłowodach może być ich sporo i ciezko Ci je teraz przewidzieć. "Skrętka" wybaczy więcej i łatwiej cokolwiek zmodyfikować, dołożyć czy poprawić.
    Kwestia braku zasięgu WiFi nie jest problemem.
    Do kamer puść skrętkę. Tak dla spokoju. Spokojnie da radę.

0
  • #15 01 Lis 2017 21:08
    suworow

prezeswer napisał:
    Więc o ile możecie mnie przekonać do zrezygnowania ze światłowodu, to z kamerą na wifi oddaloną od domu o ponad 100m to już ciężej (ale nie niemożliwe

dlatego napisałem:
    suworow napisał:
    I wystarczy do tego skrętka jako medium do transmisji cyfrowej jak i analogowej ( kamery analogowe wysokiej rozdzielczości typu AHD już są dostępne w wersji 4K) z tym WI-FI w przypadku kamer tak bym nie szalał ;)

I niech sobie obok tego kolega dla świętego spokoju puści kolega te światłowody ;)
    pozdrawiam

0
  • #16 01 Lis 2017 23:17
    prezeswer
    Poziom 3  

Dzięki Wam wszystkim za dyskusję!

Przekonaliście mnie co do skrętki. Wrzucę peszel na wszelki wielki.

zster napisał:
    Zwłaszcza dziwni mnie tutaj, gdzie kolega Autor chce kłaść światłowody i nie myśli nad dedykowanym rozwiązaniem z jakąś ATmegą którą bedzie mógł sobie zaprogramować w Arduino IDE...

Wiesz, jestem laikiem. Łatwiej mi pojąć kwestię okablowania, niż programowania Atmegi. Docelowo jest taki plan, bo po pierwsze większa radość z "dzieła", a po drugie tak jak piszesz - poręczniejsza powinna być Atmega. Poza tym, przez to, że rowy są wykopane muszę podjąć szybko decyzję, dlatego skupiłem się na temacie okablowania. Jak się z tym uporam, to zacznę poszerzać wiedzę z zakresu programowania i możecie liczyć, że jeszcze mnie tu zobaczycie z jakimś problemem ;)

Pozdrawiam!

0
  • #17 01 Lis 2017 23:35
    suworow

prezeswer napisał:
    i możecie liczyć, że jeszcze mnie tu zobaczycie z jakimś problemem ;)

Przy takim podejściu to na pewno ;)
    Przemyślał sobie kolega przy okazji ile tych skrętek dać i gdzie. Zrobił ( nawet w głowie) plan monitoringu, przewidział gdzie najlepiej te "skrętki" wyprowadzić w budynku, tak aby łatwo połączyć je z instalacją budynkową lub poprowadzić dalej w docelowe miejsca?
    pozdrawiam

0
  • #18 01 Lis 2017 23:46
    zster

Poziom 28  

prezeswer napisał:
    . Docelowo jest taki plan, bo po pierwsze większa radość z "dzieła", a po drugie tak jak piszesz - poręczniejsza powinna być Atmega.

Chodziło mi o to, że płytki Arduino ( Uno, Nano, Mega itp ) sa dobre do prototypowania. Do rozwiązań "na stałe" nadają się średnio z różnych przyczyn. Owszem, multum użytkowników własnie tak robi ale.. to się potrafi zemścić. Tłumaczą to tym, że Arduino łatwo się programuje... a nie wiedzą o tym, że mogą stworzyć sobie swoją płytkę np. z ATmega328P, z porządnym zasilaniem, filtrowaniem, zabezpieczeniami ESD, odpowiednimi złączami i peryferiami i programować ją tak samo jak Arduino UNO bez łączenia wszystkiego "na pająka".

0
  • #20 02 Lis 2017 09:18
    Erbit
    Poziom 30  

prezeswer napisał:
    ...
    Wiesz, jestem laikiem. Łatwiej mi pojąć kwestię okablowania, niż programowania Atmegi. ...

Kolegom chodzi o to, że na pokładzie Arduino jest Atmega ale nie ma sensy montować całego Arduino, lepiej zaprogramować Arduino a następnie wypiąć Atmegę z Arduino i użyć "samej Atmegi".

Tak więc niczego nowego nie musisz się uczyć.

ditomek napisał:
    ... pomysł ze światłowodem świetna sprawa....

Oczywiście. Tylko, że Autor nie wykorzysta możliwości jakie daje światłowód i zupełnie niepotrzebnie wyda większe pieniądze.

To trochę tak jakbyś zbudował autostrady o bardzo dużej przepustowości pojazdów (powiedzmy 5 pasów w jedną stronę) ale jeździłyby po niej tylko dwa ciągniki rolnicze. Można? No jasne, że można - pytanie tylko po co.

0
  • #21 02 Lis 2017 13:56
    zster

Poziom 28  

Erbit napisał:
    Oczywiście. Tylko, że Autor nie wykorzysta możliwości jakie daje światłowód i zupełnie niepotrzebnie wyda większe pieniądze.

Otóż to. W dodatku wyobraźmy sobie sytuacje gdy po roku autor stwierdza, że chce dodać gdzieś jakieś czujniki czy aktory. Przy takim RS485 dopina się po prostu nowym okablowaniem czy modułem do już istniejącego ( w istejącym już urządzeniu czy po przecięciu okablowania ). Zrobi to sam w ciągu paru minut. A jak to wygląda ze światłowodem? Jeszcze bym zrozumiał, gdyby ktoś miał narzędzia i umiejętności obróbki światłowodu - i chciał zrobić sobie "pokazówkę", że można.

0
  • #22 03 Lis 2017 11:07
    prezeswer
    Poziom 3  

Dobrze, już dobrze. Dam skrętkę albo i dwie :)

Planu żadnego nie mam, bo cała akcja jest nagła, a w zasadzie pomysł na wykorzystanie "rozkopów", tak by oszczędzić roboty na póżniej. Jakbym miał konkretny plan, to byłoby łatwiej. Stąd moje pytania i wątpliwości co do rodzaju okablowania "na przyszłość".

To jeszcze inne pytanie. Czy macie doświadczenie, albo wiecie czy się da czy nie, wykorzystując rury RHDPE wdmuchać przewód lub jakiś sznurek zwykłym kompresorem? Jak nie, to czy jest jakiś "domowy" sposób, godny polecenia, na wpuszczanie okablowania w tego typu rury. A może polecacie inne lepsze rury?

0
  • #23 03 Lis 2017 11:19
    zster

Poziom 28  

Tym bardziej, jesli planu nie ma, stosuj skrętkę ;)

A do wpuszczania przewodów - zakup "stalkę" ( czasem nazywane pilotem lub włóknem szklanym do kabli ) do wpuszczania przewodów. Są dostępne w różnych długościach i cenach ( 30 m to koszt ok 50- 70 zł ) a jest to wygodne rozwiązanie i przydaje się nie raz.

0
  • #24 03 Lis 2017 15:31
    Erbit
    Poziom 30  

Ja używam drutu powlekanego (gdzieś w ogrodniczym kupiony). Nie jest to tak wygodne jak wspomniana "stalka" ale na niezbyt kręte odcinki się nadaje. Wykorzystałem co miałem pod ręką ale wciągając przewód najczęściej wciągam dodatkowo sznurek bo jak już coś jest w rurze to trudno jest potem wcisnąć "stalkę".

0
  • #25 03 Lis 2017 15:58
    zster

Poziom 28  

Erbit napisał:
    bo jak już coś jest w rurze to trudno jest potem wcisnąć "stalkę".

To fakt - stalka lubi się owinąć wokół tego, co już jest w rurze. Wtedy tylko sztywne, segmentowe włókna ratują sytuację jesli tylko jest miejsce. Pomysł z wciągnięciem także dodatkowego sznurka jest bardzo dobry.

1
  • #26 05 Lis 2017 23:05
    prezeswer
    Poziom 3  

Dzięki za porady! Na ten moment temat uznaję za wyczerpany.

0