Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekspader INT-IORS zasilacz "nie SATEL"

wiking121 01 Lis 2017 22:42 759 5
  • #1 01 Lis 2017 22:42
    wiking121
    Poziom 6  

Witam,
    Czy mógłby poprosić kolegów z forum o podanie konfiguracji styków wejścia zasilacza APS na ekspanderze IN-IORS?
    Ekspander mam zabudowany w rozdzielce elektrycznej, w której nie przewidziałem wystarczająco miejsca na zasilacz do ekspandera.
    Obecnie pracuje on na zasilaniu z centrali , jednak z uwagi na dość duży pobór prądu chciałbym go przepiąć na zewnętrzny zasilacz (szerokości 1 modułu DIN). Zasilacz całkiem porządny - Meanwell. Jak napisałem wcześniej zasilacz SATEL po prostu mi się nie zmieści w rozdzielce. Na tym forum doczytałem że nie ma problemu z podłączeniem innego zasilacza tylko trzeba pamiętać o podłączeniu masy z centralą.

Ekspader steruje obwodami mało wrażliwymi, wiec nie ma problemu, że przestanie działać w momencie braku zasilania. No chyba że centrala "zgłupieje" jeśli nagle zniknie jej z konfiguracji jeden ekspander...

No i utknąłem na prozaicznym elemencie gdzie dać "+" a gdzie "-" na bolce wejścia zasilania w ekspanderze. Żadna instrukcja tego niestety tego precyzuje...

0 5
  • #2 01 Lis 2017 23:16
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

wiking121 napisał:
    Ekspander mam zabudowany w rozdzielce elektrycznej, w której nie przewidziałem wystarczająco miejsca na zasilacz do ekspandera

To da kolega ten zasilacz ( znaczy inny prawdziwy buforowy) gdzieś indziej i poda zasilanie wolnymi żyłami. Ewentualnie zasili inne elementy systemu z zasilacza buforowego ( w tym APS) a expander pozostawi na zasilaniu centrali. ( Kłania się bilans prądowy)
    wiking121 napisał:
    No i utknąłem na prozaicznym elemencie gdzie dać "+" a gdzie "-" na bolce wejścia zasilania w ekspanderze. Żadna instrukcja tego niestety tego precyzuje..

A jak w tej chwili zasilany jest expander? Myśli kolega że pozna się na tym że nie jest już zasilany z centrali ?
    wiking121 napisał:
    No chyba że centrala "zgłupieje" jeśli nagle zniknie jej z konfiguracji jeden ekspander...
    Odepnie sobie kolega plusa i zobaczy jaka będzie reakcja centrali. Moim zdaniem prawidłowa.
    Powiem tak. Można próbować poprawić jakieś błędy projektowe a można rzeźbić w miękkim materiale. Ja zachęcam do tego pierwszego,w drugim udziału brać nie zamierzam.

0
  • #4 02 Lis 2017 18:26
    wiking121
    Poziom 6  

Dziękuję bardzo za treściwe podpowiedzi.
    Co do bilansu mocy to nie jest mi obcy... Na bieżąco monitoruję pobór mocy przez urządzenia. Wiem że jeżeli dodam jeszcze ze dwa ekspadery wejść to mogę mieć problemy z bilansem mocy.
    Stąd koncepcja zasilenia INT-IORS z osobnego zasilacza bez akumulatora. I tak zasila urządzenia sieciowe, które nie zadziałają w przypadku braku napięcia.
    Doczytałem, że centrala w przypadku utraty ekspandera zasygnalizuje sabotaż, który w razie czego mogę wyłączyć spod alarmu.

Instalację alarmową traktuję jako hobby. Znam się na elektryce, programowanie to moje małe hobby. W takiej sytuacji nie wyobrażam sobie abym do każdego pomysłu wołał instalatora ;)
    Centrala zajmuje się u mnie sterowaniem wodą, bramami, furtkami, oświetleniem domu itp. Jestem otwarty na głosy krytki. Jeśli mówicie, ze podłączenie zasilacza NIE SATEL jest złym pomysłem skorzystam z tej rady. Nie za specjalnie widzę tutaj jednak sens zasilacza 3A za 250zł jeśli potrzebuję zasilacza 400mA za 40zł i będzie on mógł poprawnie pracować.

Mam tutaj kilka pytań:
    - Zasilacze APS są sprzedawane z jednym kabelkiem do ekspanderów - jak w takiej sytuacji zasilić kilka eskpanderów z jednego zasilacza? Jak przypuszczam nie będzie można użyć do tego dedykowanego kabelka. A co z INT-IORS zabudowanym w osobnej rozdzielnicy? I tak muszę doprowadzić do niego zasilanie, a więc nie użyję dedykowanego kabelka czyli mam użyć zacisku +12V obok innych zacisków CLK i DATA (oczywiście po odpięciu zasilania z centrali)?

- Czy dopuszcza się montaż dwóch zasilaczy na jednym akumulatorze? Według mnie chyba nie bardzo ale jak rozmawiałem z kilkoma kolegami wcale nie jest to takie oczywiste.

0
  • #5 02 Lis 2017 19:37
    marek216

Poziom 43  

wiking121 napisał:
    - Czy dopuszcza się montaż dwóch zasilaczy na jednym akumulatorze? Według mnie chyba nie bardzo ale jak rozmawiałem z kilkoma kolegami wcale nie jest to takie oczywiste.

Nie nie i jeszcze raz NIE :!:
    wiking121 napisał:
    Zasilacze APS są sprzedawane z jednym kabelkiem do ekspanderów - jak w takiej sytuacji zasilić kilka eskpanderów z jednego zasilacza?

Jeśli nie przeczy to bilansowi prądowemu to nie ma przeciwwskazań.

Możesz podłączyć dowolny zasilacz buforowy + aku. Istotne aby ekspandery miały zasilanie awaryjne, po co Ci alarmy przy każdym braku zasilania, a nawet chwilowym wyłączeniu.

0
  • #6 02 Lis 2017 21:16
    wiking121
    Poziom 6  

Cytat:
    Istotne aby ekspandery miały zasilanie awaryjne, po co Ci alarmy przy każdym braku zasilania, a nawet chwilowym wyłączeniu

Z tego co doczytałem to to akurat da się obejść poprzez dodanie sabotażu ekspandera do strefy technicznej bez alarmu.
    Link

Chodzi mi o miejsce zajmowane przez dodatkowy akumulator, który i tak nic nie da z punktu widzenia funkcjonowania systemu. Tak jak pisałem INT-IORS zasila obwody które i tak nie będą działać przy wyłączonym zasilaniu.
    Ma on maksymalny pobór 400mA co jest dość dużą wartością. Bez niego nie mam problemów ze zbilansowaniem mocy.
    Niestety kupując integrę cieszyłem się że dostałem do niego obudowę - teraz żałuję bo nie wiem gdzie upchnąć w niej wszystkie komponenty. Mam tam teraz 2 ekspandery wejść, planuję dokupić trzeci i moduł LAN, który i tak planuję przenieść do szafy internetowej z braku miejsca w szafie alarmu. Zasilacz buforowy może bym tam jeszcze upchnął ale robi się naprawdę ciasno.

Co mnie najbardziej nurtuje to dziwne podłączanie zasilaczy buforowych do ekspanderów. Mamy do nich jeden kabelek o solidnym przekroju do podłączania JEDNEGO ekspanera. I koniec. Dalsze połączenia trzeba już robić na zaciskach śrubowych. Prąd 3 A Dlaczego nie ma czegoś takiego jak szelka od zasilacza w komputerze PC gdzie mamy szereg końcówek do zasilania urządzeń...?

Cały czas się zastanawiam czym będzie się różniło zasilenie INT-IORS np za pomocą Link od zasilacza SATEL-owego oczywiście poza sygnalizacją:
    - zabezpieczenia przeciwzwarciowe i przeciwprzeciążeniowe - JEST
    - możliwość dołączenia akumulatora żelowego ołowiowego - REZYGNUJĘ Z AKUMULATORA
    - możliwość wyboru wartości prądu ładowania akumulatora - J.W.
    - układ ładowania akumulatora z regulacją prądu - J.W.
    - zabezpieczenie przed pełnym rozładowaniem akumulatora J.W.
    - 3 wyjścia OC sygnalizujące awarię - NIE WYMAGANE
    - optyczna sygnalizacja stanu zasilania sieciowego, akumulatora i przeciążenia - NIE WYMAGANE
    - akustyczna sygnalizacja awarii - NIE WYMAGANE
    - dedykowane złącze do współpracy z nowymi modułami SATEL - I TAK NIE DO WYKORZYSTANIA
    Różnica w cenie: x5

0