Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Celma PRCb 13 - Przywrócenie do życia. Wiertarka po zalaniu

02 Lis 2017 00:27 2142 5
  • Poziom 11  
    Szanowni Panowie,

Mam taką wiertarkę od ojca, kilka razy się popsuła w tym padł wirnik, więc gdy znalazłem taką na złomie a jej koszt wynosił 2 butelki chmielowego napoju, kupiłem by była na części.

Podczas rozbioru pozytywnie się zdziwiłem. Długie szczotki, komutator w władnym stanie, wirnik owinięty sznurkiem (stara dobra robota?). Przekładnia chodzi, lecz przy odkręcaniu wypłynął ok. 1 l wody. Od początku podejrzewałem łożyska bo nie dało się pokręcić wirnikiem, i faktycznie złapała je rdza

Obecnie silnik jest rozłożony na części. W toku prac rozbiórkowych użyłem WD40 by odblokować łożyska i by poluzować wirnik od stojana, a także gdy wystukiwałem stojan

Teraz pytania:

1) Czy WD40 powinno zostać zmyte ze stojana i wirnika? Jeśli tak, to czym? I czy to mycie nie uszkodzi izolacji wirnika/stojana?

2) Na stojanie i wirniku jest trochę rdzy - jak ją bezpiecznie usunąć i czym?

3) Na komutatorze i el. mosiężnych jest jakiś (osad jak by kamień) czy to usunąć np. mosiężną szczotką drucianą

4) Czy mogę sobie silnik przed włożeniem do obudowy można złożyć i podłączyć by sprawdzić czy wszystko ok. Wkładanie i wyciąganie stojana jest dość pracochłonne

Liczą na Państwa wiedzę a zarazem popularność modelu myślę że z pomocą uda albo się przywrócić do życia wiertarkę albo zdecydować co jest nie tak i zostawić ją na części

Z góry dziękuję
  • Poziom 42  
    Wirnik możesz przetrzeć benzyną np.ekstrakcyjną, lub lakową. Rdzę z części żelaznych usuń płótnem ściernym, tak by nie dotykać uzwojeń.
    Komutator przetrzyj drobniutkim papierem ściernym i przedmuchaj. Warto by wirnik wysuszyć np niech poleży na grzejniku co kilka godzin. Wirnik pomimo ładnego wyglądu może mieć niewidoczne uszkodzenie, które wyjdzie na jaw dopiero po uruchomieniu. Jest możliwość sprawdzić wirnik, ale tylko w wyspecjalizowanym warsztacie. W domowych warunkach jedynie po złożeniu i uruchomieniu całości dowiesz się, czy wszystko jest dobre.
  • Poziom 15  
    Witam, cewki stojana można sprawdzić pewną prymitywną lecz skuteczną metodą. Napięcie przemienne +/- 50V podajemy przez amperomierz na jedną z cewek stojana, spoglądamy na prąd przepływający przez nią, po czym porównujemy wyniki z drugą cewką. Jeżeli prądy są mniej więcej takie same, stojan powinien być sprawny. Pisząc powinien mam na myśli fakt że nie zawsze na niskim napięciu wychodzi na jaw zwarcie któregoś z uzwojeń do masy. W tym celu najlepiej było by zbadać go megaomomierzem induktorowym, jednak kolega tak owego nie posiada.

Ze wstępnych badań wirnika, to jedynie co można sprawdzić go na zwarcie, jednak mogą to koledze zrobić Panowie w serwisie elektronarzędzi.

Popieram zdanie że lepiej sprawdzić elementy przez montażem, niżeli później to demontować, zwłaszcza że w PRCb trzeba trochę pomęczyć się ze stojanem :)

Łożyska proponowałbym zmienić. Dobrze by było sprawdzić łącznik, lubią często być uszkodzone, w takiego typu "leżakach".

Pozdrawiam Kamil
  • Poziom 11  
    Dziękuję za podpowiedzi

Wykonałem czyszczenie komutatora papierem 320 i wirnika z rdzy. Łożyska i tak pójdą do wymiany ale na razie udało rozruszać się stare. Mam pytanie co do mycia w benzynie - jak to technicznie wygląda? Włożyć wirnik do miseczki i pędzelkiem dokładnie umyć czy trzeba się do tego inaczej zabrać? I czy można umyć również stojan?

Z zapasów przygotowałem nowy łącznik (włącznik) - sprawdziłem, działa.

Na elektrodzie znalazłem w jaki sposób można z pompki od pralki zrobić urządzenie do sprawdzania wirników i postaram się go zrobić. Mam nadzieję że wirnik nie będzie za duży.

Stojan spróbuję sprawdzić wg. metody z tym napięciem. Obecnie nie mam potrzebnego sprzętu.

W między czasie doszedłem do wniosku że muszę zakupić nowe szczotki bo stare mimo iż niezbyt zużyte to są zbyt miękkie. Bo na sprawnej wiertarce bardzo iskrzą i brudzą komutator. Nigdy nie docierałem szczotek pumeksem jaki to musi być pumeks - naturalny czy sztuczny i przy jakim napięciu?

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    A więc umyć tak ale nie moczyć. Benzyny mają skłądnik rozpuszczający emalię izolacyjną. Bez przesady z tym pumeksem i podobnymi wynalzkazmi. Komutator ma być czysty i tyle. A szczotki wcale nie mają być twrde więc po co wymiana? Urychom i oceń efekty.
  • Poziom 15  
    Witam ponownie,

Nie musi być to pumeks, może być to zwyczajny kawałek papieru ściernego odpowiednio usztywniony ( ja stosuję ten sposób z powodzeniem ) gramatura bodajże 100 czy 120. Najlepiej "docierać" powierzchnię komutatora przy pełnym napięciu, dlatego że jak się wyrówna na niższym, później po przełączeniu na znamionowe nadal będzie iskrzyć.

Łożyska polecam wymienić już, nie odwlekać z tym.

Czy mógłby kolega wysłać mi link na priv jak zrobić urządzenie do sprawdzania wirników z pompki do pralki? Bardzo dziękuję

Przypomniało mi się jeszcze jedno. Odnośnie sprawdzania uzwojeń stojana na zwarcie względem masy. Wytłumaczę to na priv, ponieważ sposób ten jest trochę niebezpieczny, jednak działa :)

Pozdrawiam