Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejna konwersja wkrętarki Ni-Cd na Li-Ion

SylwekK 17 Lis 2019 12:10 24144 65
    weryfany
    Poziom 25  
    Nie wiem co tu szukaś i wybierać jedno jest pewne i każdy potwierdzi SONY VTC 4/5 a nawet i typu 6 we wkrętakach
    są to ogniwa wysoko-prądowe dedykowane do elektronarzędzi dodając BMS z balanserem można usprawnić swój sprzęt.
    Pozyskane z laptopa nie nadają się do narzędzi ale wiem wiem i się domyślam "kreator"(z youtube) robił tak i to mu działało zachwalał takie działania i nawet pokazywał jak to zrobić od podstaw. Nie polecam takich rozwiązań.
    Ale brawo On za pokazywanie takich rzeczy na youtube.
    No ale myśleć też trzeba i mieć o tym pojęcie.

Ogniwa najlepiej kupić nowe lub taniej czyli pozyskać z uszkodzonych narzędzi (warto sprawdzić ich pojemność wówczas).
    Jak by kogoś interesowały takie zabawy proszę wpisać moją nazwę użytkownika i sprawdzić co i jak może kogoś zainspiruję.
  • PCBway
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników
    Masz oczywiście rację pisząc o ogniwach wysokoprądowych i laptopowych.
    Ze swojej strony dodam tylko, że kiedyś pilnie potrzebowałem sprawnego akumulatora do mojej wkrętarki Einhell 18V. Pod ręką miałem tylko laptopowe ogniwa. Na szybko polutowałem pakiet z 5 sztuk, nawet bez BMSa, bo nie przewidywałem dużego prądu przy wkręcaniu. I tak ten akumulator działa do dzisiaj... Przetrwał niejedno wkręcanie i wiercenie. Ale nowe, wysokoprądowe ogniwa leżą już w szufladzie, i BMS też. Zaznaczę, że wkrętarka wyposażona jest w silnik RS550S o prądzie nominalnym 8A. Na jałowym biegu pobiera około 1A, a przy blokadzie wrzeciona 60-80A (zależnie od źródła).
  • PCBway
    Grzegorz_madera
    Poziom 33  
    Przepraszam, że trochę nie na temat, ale przymierzam się do przeróbki akumulatora od wkrętarki Makita 6918 i mam dylemat. Otóż oryginalnie jest tam akumulator 12V. Czy można wstawić 4 ogniwa Li-Ion bez ryzyka uszkodzenia silnika? Przy 4S maszyna zyskałaby trochę momentu obrotowego, ale czy silnik to wytrzyma? Przy maksymalnie naładowanych ogniwach będzie 16,8V, podczas gdy na oryginalnych Ni-Cd tylko 14V.
    weryfany
    Poziom 25  
    Po modelu wnioskuję że nie jest to wkrętarka lecz zakrętarka, mam już tak przerobione akumulatory na 16.8V mimo że powinno być 12V (czyli praktycznie te 14V) działa ale czuć że jest bardziej ostra ;D
    Większe napięcie spowoduje przepływ większej mocy, trzeba uważać przy obciążeniach,
    jak będziesz składał pakiet stosuj BMS na 40A u majfrendów w fajnych cenach,
    ogniwa polecam VTC-5, ja zmieściłem 4 ogniwa z BMS-em.
    Oryginalna ładowarka pozostaje ;D, nie wyrzucaj termika ze środka baterii bo nie będziesz mógł ładować oryginalną ładowarką.
    weryfany
    Poziom 25  
    Ogniwa VTC-5 ładują się prądem maksymalnie 2.5A (ja dla bezpieczeństwa zmniejszyłem na 2A),
    wewnątrz ładowarki jest potencjometr i można regulować w dość szerokim zakresie ten prąd.
    Kiedyś używałem ogniw Samsunga 25R ale jednak do SONY mam już przekonanie.
    Ja kupuję na alle... zazwyczaj jest pakiet (a częściej niedogrzany itp. historie)
    Zawsze mierzę ich pojemność na LiitoKali 500.
    Selekcja o zbliżonych parametrach i zgrzewam w pakiet.

Często kupuję pakiety w cenach około 240zł-490zł kwestia ile masz pakietów do ogarnięcia.
    Trudno w to uwierzyć ale robię je na swój użytek i dla najbliższych przyjaciół.