Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastosowanie obciążeń elektronicznych - artykuł od NDN

NDN Warszawa 02 Lis 2017 16:17 3894 11
 • #1 02 Lis 2017 16:17
  NDN Warszawa
  Poziom 11  

  W przypadku projektowania zasilania układów elektronicznych niezbędne jest symulowanie badanego urządzenia. Do tego celu służą obciążenia elektroniczne.

  Najprostsze obciążenia elektroniczne kupić można już w cenie <1500zł.

  Zastosowanie obciążeń elektronicznych - artykuł od NDN

  https://ndn.com.pl/pl/obciazenia-elektroniczne/3694-it8211-itech.html

  Bardziej zaawansowane mają więcej możliwości symulacji, w tym symulacje dynamiczne, pomiar pojemności baterii itp.

  Zastosowanie obciążeń elektronicznych - artykuł od NDN

  https://ndn.com.pl/pl/obciazenia-elektroniczne/3698-it8500-itech.html

  Jakie możliwości mają obciążenia?
  Przede wszystkim różne tryby pracy:

  Praca ze stałym prądem (CC)
  W trybie CC obciążenie elektroniczne pobiera ze źródła prąd o stałej wartości, niezależnej od zmian napięcia wejściowego.

  Praca ze stałym napięciem(CV)
  W trybie CV obciążenie elektroniczne stara się pobierać ze źródła taką wartość prądu, która pozwala na utrzymywanie na wejściu zaprogramowanej wartości napięcia.

  Praca ze stałą rezystancją (CR)
  W trybie CR urządzenie pobiera ze źródła prąd o wartości liniowo proporcjonalnej do napięcia wejściowego odpowiednio do zaprogramowanej rezystancji.

  Praca ze stałą mocą (CP)
  W trybie CP obciążenie rozprasza zaprogramowaną wartość mocy. Jeżeli napięcie wejściowe wzrasta, to wartość prądu pobieranego ze źródła maleje.

  Praca w trybie nieustalonym
  Nieustalony tryb pracy pozwala urządzeniu na okresowe przełączanie między dwoma poziomami obciążenia, które mogą być wymagane do testowania zasilaczy. Tryb nieustalony może być włączany i wyłączany z panelu czołowego (przycisk „Shift” + klawisz „2”). Przed włączeniem trybu należy ustawić parametry z nim powiązane. Do tych parametrów należą: poziom A obciążenia, poziom B obciążenia, częstotliwość, współczynnik wypełnienia i rodzaj trybu nieustalonego. Istnieją trzy różne rodzaje trybu nieustalonego pracy: tryb ciągły (ang. continuous), tryb impulsowy (ang. pulse) i tryb przerzutnikowy (ang. toggle).

  -Tryb ciągły
  W trybie ciągłym obciążenie elektroniczne generuje ciąg powtarzalnych impulsów, które przełączają między dwoma poziomami obciążenia. Obciążenie przełącza swój stan między ustawionymi poziomami A i B.

  Zastosowanie obciążeń elektronicznych - artykuł od NDN

  -Tryb impulsowy
  W trybie impulsowym obciążenie elektroniczne generuje chwilowy impuls o zaprogramowanej szerokości. Po detekcji impulsu obciążenie przełącza się na poziom A na czas równy szerokości impulsu wyzwalającego, a następnie wraca do poziomu B. Ponowne przełączenie do poziomu A obciążenia ma miejsce dopiero po detekcji kolejnego impulsu wyzwalającego.

  Zastosowanie obciążeń elektronicznych - artykuł od NDN

  -Tryb przerzutnikowy
  W trybie przerzutnikowym obciążenie elektroniczne przełącza się między poziomami A i B po włączeniu trybu nieustalonego pracy i odebraniu impulsu wyzwalającego. Poniższy rysunek przedstawia krzywą prądu obciążenia elektronicznego przy pracy przerzutnikowej.

  Zastosowanie obciążeń elektronicznych - artykuł od NDN

  Funkcja testów automatycznych
  Funkcja testów automatycznych obciążeń elektronicznych serii IT8500+ służy do symulacji różnych testów i pozwala użytkownikowi na edycję do 10 grup plików ustawień urządzenia. Każdy plik może zawierać 10 kroków testowych, a w pamięci EEPROM obciążenia elektronicznego można zapisać do 100 wyedytowanych plików.

  Użytkownik może również ustawić test automatyczny, jako domyślny po włączeniu urządzenia. Taka funkcja zwiększa wydajność i pozwala automatycznie oceniać jakość wyrobu na linii produkcyjnej.

  Zastosowanie obciążeń elektronicznych - artykuł od NDN

  Tryb List
  Tryb List pracy obciążenia umożliwia generację złożonych sekwencji wartości prądu. Dodatkowo, zmiana trybu może być zsynchronizowana z sygnałem zewnętrznym lub wewnętrznym, co pozwala użytkownikowi na wykonywanie precyzyjnych i dynamicznych testów oraz na obniżenie kosztów testów.

  Użytkownik może edytować wartość skoku, szerokość impulsów i sekwencję zboczy, aby spełnić wymagania złożonych testów. Plik List zawiera następujące parametry: nazwę pliku, liczbę powtórzeń sekwencji (w zakresie od 2 do 84), czas trwania pojedynczej sekwencji (w zakresie od 0,00002s do 3600s), wartość skoku i zbocze. Wyedytowany plik może być łatwo przywołany i załadowany do pamięci operacyjnej urządzenia. Obciążenie oferuje 7 nieulotnych rejestrów do zapisu plików List. W trybie List obciążenie DC uruchamia żądany plik testu po odebraniu impulsu wyzwalającego i kontynuuje jego wykonywanie do końca zapisanej sekwencji lub do otrzymania kolejnego impulsu wyzwalającego.

  Zdalny pomiar napięcia
  Podczas pracy w trybach CC, CV, CP i CR, gdy obciążenie pobiera bardzo duży prąd, to na przewodach połączeniowych między obciążeniem a testowanym urządzeniem pojawia się spadek napięcia. Aby zapewnić dokładność testów, obciążenie wyposażono w parę zacisków do zdalnego pomiaru napięcia (Sense) na zaciskach wyjściowych testowanego urządzenia (DUT). Zaciski pomiarowe zlokalizowane są na tylnej ściance obciążenia. Przed korzystaniem z funkcji pomiaru zdalnego należy ustawić w obciążeniu tryb REMOTE SENSE. Od tego momentu urządzenie będzie kompensowało spadek napięcia na przewodach połączeniowych, dzięki czemu regulacja obciążenia będzie się odbywała odpowiednio do napięcia istniejącego bezpośrednio na zaciskach wyjściowych testowanego obwodu, zapewniając tym samym większą dokładność testów.

  Zastosowanie obciążeń elektronicznych - artykuł od NDN

  Tryb bateryjny
  Test bateryjny jest przeznaczony do pomiarów charakterystyki rozładowania akumulatorów (Ah). W teście mierzony jest czas, po którym napięcie akumulatora spada do określonej wartości przy rozładowaniu prądem o określonej stałej wartości. W modelach serii IT8500+ są trzy warunki zatrzymania testu: czas, pojemność akumulatora i napięcie. Dodatkowo użytkownik może ustawiać dowolną kombinację tych warunków za pomocą operatorów „AND” lub „OR”. Jeżeli spełniony zostanie jeden lub więcej warunków zakończenia testu, to test jest przerywany, a czas rozładowania i pojemność baterii (w Ah) są obliczane i wyświetlane na panelu czołowym obciążenia.

  Zastosowanie obciążeń elektronicznych - artykuł od NDN

  Zgoda na publikację //gulson

  0 11
 • #2 02 Lis 2017 19:07
  kulmar
  Poziom 25  

  Prawie trzydzieści lat temu w pewnym małym zespole opracowaliśmy sposób testowania transformatorów telewizyjnych - napięcia pracy transformatora kineskopowego dochodziło do 40-50kV. Obciążenie było skonstruowane z tranzystorów i można było na nie podać napięcie do 50kV (takie wystarczyło zamawiającemu), prąd obciążenia można było regulować w zakresie od ok. 50µA do 4mA. Całość pracowała pod kontrolą komputera klasy PC co pozwalało swobodnie sterować przebiegiem testu.

  0
 • #3 02 Lis 2017 21:42
  Szaflik
  Poziom 20  

  Czy któreś z oferowanych urządzeń w trybie pomiaru "pojemności ogniwa" ma funkcje pomiaru rezystancji wewnętrznej ?

  0
 • #4 03 Lis 2017 09:42
  NDN Warszawa
  Poziom 11  

  Szaflik napisał:
  Czy któreś z oferowanych urządzeń w trybie pomiaru "pojemności ogniwa" ma funkcje pomiaru rezystancji wewnętrznej ?

  Obciążenia nie posiadają funkcji pomiaru rezystancji wewnętrznej. Oczywiście można to zgrubnie oszacować mierząc spadek napięcia przy określonym prądzie.
  Do precyzyjnego określania impedancji wewnętrznej służą analizatory, które działają na nieco innej zasadzie.
  Przykładowo IT5100
  https://ndn.com.pl/pl/obciazenia-elektroniczne/3712-it5100-itech.html

  Zastosowanie obciążeń elektronicznych - artykuł od NDN

  0
 • #5 05 Lis 2017 20:33
  TechEkspert
  Redaktor

  Z obciążeniem elektronicznym często bywa tak, że jest przygotowane prowizorycznie w oparciu o posiadane tranzystory, radiator, wzmacniacz operacyjny i rezystor pomiarowy np. 0.1om. Czasami powstają nieco bardziej zaawansowane rozwiązania np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3394234.html
  a czasem wystarczające są żarówki lub rezystory.
  Jednak gdy pojawia się potrzeba bardziej profesjonalnych testów i wyznaczania charakterystyk lub urządzeń o szerokim zakresie napięć i mocy najczęściej kończy się na zakupie gotowego urządzenia, często z interfejsami do PC.

  Czy pracę ze stałą mocą (CP) da się zrealizować w amatorskim projekcie "analogowo" i równie prosto jak (CC) ?
  Jedyne co przychodzi mi na szybko na myśl to przetwornica buck (lub bost w zależności od napięcia wejściowego) a na wyjściu przetwornicy CC,
  w efekcie taka konstrukcja w przybliżeniu pobierałaby stałą moc przy zmianach napięcia wejściowego. Oczywiście rozwiązanie słabe, ale czy da się zrobić CP np. na wzmacniaczach operacyjnych i o parametrach równie dobrych jak proste CC? Czy też niezbędny jest mikrokontroler który uprości konstrukcję i pozwoli na łatwą realizację pozostałych trybów pracy obciążenia?

  0
 • #6 06 Lis 2017 19:34
  kulmar
  Poziom 25  

  TechEkspert napisał:

  Czy pracę ze stałą mocą (CP) da się zrealizować w amatorskim projekcie "analogowo" i równie prosto jak (CC) ?


  Stała moc to nic innego jak stała wartość iloczynu napięcia i prądu obciążenia. Ponieważ w tej chwili dostępne są tanie układy mnożące o niezłych parametrach, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki układ generował sygnał sterowania (sprzężenia). I będzie to rozwiązanie analogowe.

  0
 • #7 06 Lis 2017 21:46
  TechEkspert
  Redaktor

  Ciekawa sprawa, to mogłoby mieć lepszą odpowiedź impulsową niż konstrukcja oparta o powolny mikrokontroler,
  jakie układy mnożące są teraz "na topie" ?

  0
 • #9 12 Lis 2017 19:24
  Janusz_kk
  Poziom 15  

  kulmar napisał:
  Prawie trzydzieści lat temu w pewnym małym zespole opracowaliśmy sposób testowania transformatorów telewizyjnych - napięcia pracy transformatora kineskopowego dochodziło do 40-50kV. Obciążenie było skonstruowane z tranzystorów i można było na nie podać napięcie do 50kV (takie wystarczyło zamawiającemu), prąd obciążenia można było regulować w zakresie od ok. 50µA do 4mA. Całość pracowała pod kontrolą komputera klasy PC co pozwalało swobodnie sterować przebiegiem testu.


  To napisz coś więcej bo temat interesujący a mozna się coś ciekawego dowiedzieć, schemat też dodaj :)

  0
 • #10 13 Lis 2017 18:06
  kulmar
  Poziom 25  

  Janusz_kk napisał:
  kulmar napisał:
  Prawie trzydzieści lat temu w pewnym małym zespole opracowaliśmy sposób testowania transformatorów telewizyjnych - napięcia pracy transformatora kineskopowego dochodziło do 40-50kV. Obciążenie było skonstruowane z tranzystorów i można było na nie podać napięcie do 50kV (takie wystarczyło zamawiającemu), prąd obciążenia można było regulować w zakresie od ok. 50µA do 4mA. Całość pracowała pod kontrolą komputera klasy PC co pozwalało swobodnie sterować przebiegiem testu.


  To napisz coś więcej bo temat interesujący a mozna się coś ciekawego dowiedzieć, schemat też dodaj :)


  Kolega wybaczy, ale w pewnych sprawach lubię być monopolistą.

  0
 • #11 27 Lis 2017 12:25
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  A ja jestem ciekaw jak koledzy rozwiązali problem wysokiego napięcia przy tranzystorach niskiego napięcia w czasach 30 lat temu ? Chyba że tranzystory przełączały drabinki rezystorowe do układu pomiarowego.

  0
 • #12 28 Lis 2017 08:33
  adam white
  Poziom 22  

  A ja się zastanawiam, w jakich telewizorach w końcu lat 80 pracowały transformatory VN 40-50kV? Raczej 4-5kV a reszta powielaczem.
  Duży kineskop kolorowego TV pracował na ok 25kV

  0