Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus - korekta temp. pomieszczenia

Scottie33 02 Lis 2017 21:46 1032 3
  • #1 02 Lis 2017 21:46
    Scottie33
    Poziom 10  

Witam,

Posiadam kocioł Buderus i do tego sterownik RC300. Mam takie pytanie bardziej teoretyczne...

W ustawieniach krzywej grzewczej jest taki parametr "Korekta temperatury pomieszczenia" w zakresie -10 ... 0 .. 10 K. Ten parametr stosujemy kiedy temperatura zmierzona termometrem odbiega od ustawionej wartości zadanej. Proszę o podpowiedź, czy kiedy na sterowniku temp. ustawiona jest na 21 °C, a na termometrze mam 22 °C, to parametr "Korekta..." ustawiam na +1 czy na -1??

Staram się osiągnąć równowagę w ogrzaniu parteru i piętra. Niestety moduł obsługowy RC300 jest tylko na parterze i z powodu braku dodatkowych czujników trudno ustawić temp. na górze. Zawory termostatyczne są póki co otwarte maksymalnie celem testów. To co staram się wyregulować to zbyt wysoka temp. na piętrze, gdzie są grzejniki. Na parterze (podłogówka) jest 21 °C, natomiast na górze grzejniki zbyt ciepłe i temp. 2-3 stopnie więcej. Czy w tym przypadku przykręcać zawory termostatyczne, czy regulować parametry krzywej grzania lub inne?

Z góry dziękuję za pomoc.

0 3
  • #2 02 Lis 2017 22:44
    Magister_123
    Poziom 33  

Korektę dajesz na +1 wtedy sterownik będzie pokazywał 22°C
    Równowagi nie osiągniesz między piętrami. Właśnie po to montuje się głowice termostatyczne żeby zastąpić elektronikę.

1
  • #3 03 Lis 2017 08:12
    Scottie33
    Poziom 10  

Chyba jednak trzeba dawać na minus w tym przypadku co opisałem wyżej. Zrobiłem test:
    1) Ustawienie +5 spowodowało jeszcze większe grzanie grzejników
    2) Ustawienie -5 spowodowało obniżenie temp. zasilania i mniejszą temp. grzejników

Czyli podsumowanie dla potomnych: Korekta temperatury pomieszczenia odnosi się do wskazań modułu/zasilania, a nie do temp. pomieszczenia.

0
  • #4 11 Gru 2017 07:38
    kazikal
    Poziom 8  

Scottie33 napisał:
    Chyba jednak trzeba dawać na minus w tym przypadku co opisałem wyżej. Zrobiłem test:
    1) Ustawienie +5 spowodowało jeszcze większe grzanie grzejników
    2) Ustawienie -5 spowodowało obniżenie temp. zasilania i mniejszą temp. grzejników

Czyli podsumowanie dla potomnych: Korekta temperatury pomieszczenia odnosi się do wskazań modułu/zasilania, a nie do temp. pomieszczenia.

Dzięki, nareszcie ktoś normalnie napisze o co chodzi, zamiast się wymądrzać.

0