Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ARM tworzy nową grupę poświęconą rozwojowi AI

ghost666 02 Nov 2017 22:23 1008 0
Altium Designer Computer Controls
 • ARM tworzy nową grupę poświęconą rozwojowi AI
  W ramach firmy ARM powstała nowa grupa zadaniowa, dedykowana do prac nad uczeniem maszynowym. Opracowywać ma ona rdzenie do akceleratorów oraz bloki obliczeniowe dla CPU i GPU, a także oprogramowanie, które ma pozwolić na połączenie tego wszystkiego w całość. Nadal tajemnicą pozostaje, co dokładnie dostarczać ma grupa, jednakże widać w tym starania ARM, aby dogonić konkurencję.

  Jak wskazują analitycy, jeśli chodzi o systemy sztucznej inteligencji, ARM jest około trzech lat za konkurencją, firmami takimi jak Cadence, Ceva czy Synopsys. Władze ARM liczą, że rozwijając ten sektor układów będą w stanie uzyskać istotną część rozwijającego się rynku tego rodzaju systemów. Oprogramowanie do uczenia maszynowego cały czas szybko ewoluuje, istnieje już szereg systemów, w tym odpowiednie procesory, do tych zadań, ale z uwagi na przewidziany wzrost tej gałęzi przemysłu półprzewodnikowego, wiele pieniędzy jest jeszcze tutaj do zdobycia.

  Póki co ARM nie podał, ile osób pracuje w ramach tej grupy zadaniowej, ani jaki jest jej budżet. Zespołem kieruje Jem Davies, który dotychczasowo zajmował się blokami dla multimediów, jakie implementowane są w układach ARM. Zespół ten opisał Rene Haas, szef działu własności intelektualnej w ARM; jego opis jest bardzo zwięzły: "To duży zespół, doskonale znający się na sprzęcie i oprogramowaniu".

  "Już teraz wiadomo, że będziemy zajmować się uczeniem maszynowym na CPU, GPU i dedykowanych rdzeniach, ale póki co nie ogłaszamy nic konkretnego publicznie" - mówił Davies na tegorocznej konferencji ARM TechCon. Davies sam siebie opisuje jako "kolesia od obliczeń do zadań specjalnych" w ARM. Dotychczasowo, przed publiczną prezentacją powstania grupy, zajmował się on oficjalnie systemami rozpoznawania obrazów.

  Tak Davies jak i Haas przyznają, że póki co tematyka sztucznej inteligencji jest na początkowym etapie swojego rozwoju i wszelkie doniesienia mogą być przesadzone.

  "Obciążenie się zmienia. Sieci neuronowe to kolejny rodzaj obciążenia, do którego musimy dopasować nas sprzęt. Tak przynajmniej twierdzi wiele głosów w branży" mówi Davies, wskazując na szeroką historię rozmaitych dedykowanych układów scalonych. Wiele technologii przychodziło i odchodziło, jeśli chodzi o sprzęt. "Kiedyś operowano Javą na poziomie bitów, ale to odeszło już do historii. Dekodery MP3 pobierające poniżej 1 miliwata też były kiedyś popularne. Istniały dedykowane kodeki MPEG. Miały być one układami szerokiego przeznaczenia, ale także okazały się bardzo niszowym układem" opowiada Davies.

  Linley Gwennap, analityk z Linley Group, stwierdza, że ARM może być nawet trzy lata za konkurencją. "Firma nie ma do zaoferowania nic nawet zbliżonego do portfolio firm takich jak Cadence, Ceva i Synopsys. Każda z tych firm inaczej jednak podeszła do zagadnienia uczenia maszynowego" opowiada Mike Demler, kolejny analityk z Linley Group. Opublikowano cały raport poświęcony temu zagadnieniu.

  Nvidia niedawno dodała do swojego nowego GPU Xavier macierze do mnożenia z akumulacją, jak wskazuje Demler. Rok wcześniej Intel ogłaszał nowy plan rozwoju, oparty o technologie, jakie firma ta uzyskała po zakupu spółki Nervana i Movidius. Technologie te obejmują, odpowiednio, systemy trenowania sieci neuronowych, jak i wnioskowania (inferencji). W tym samym czasie powstaje wiele start-upów projektujących układy półprzewodnikowe, które w jakiś sposób chcą zabrać się za systemy sztucznej inteligencji. Obecnie istnieje około 20 frameworków do uczenia maszynowego, w tym także biblioteka dedykowana dla procesorów ARM. Firma zamierza wykorzystać stworzone dotychczas biblioteki jako zalążek szerszego oprogramowania do komunikacji z planowanymi akceleratorami i innymi układami.

  Nie tylko wymienione firmy zaczynają tworzyć systemy AI. Niedawno informowaliśmy, że firma dotychczas projektująca układy ASIC do kopania Bitcoinów przerzuca się na projektowanie i produkcję akceleratorów uczenia maszynowego. Chwilę wcześniej Google wypuściło drugą generację układów TPU. Wiele firm inwestuje ogromne pieniądze, aby zyskać dla siebie część tego rynku, który niebawem może być wiele wart.

  "To dopiero początek rozwoju tego sektora, nie wiadomo jeszcze jakie podejście wygra. Wkładamy wiele zasobów w rozwój tych systemów, ale otwarcie jesteśmy na wszelkie możliwości" - komentuje Haas podejście ARM. Stworzenie specjalnej grupy do rozwoju systemów uczenia maszynowego w ARM to jeden z ważniejszych kroków podjętych w ramach reorganizacji firmy ARM. Jak mówi Mike Muller, szef pionu technologicznego w ARM, reorganizacja ta dotknęła wszystkich i skupiała się na zmianie organizacji firmy, tak, że teraz skupia się wokół zespołów inżynierów poświęcających swój czas konkretnemu zagadnieniu.

  "Uczenie maszynowe jest właśnie jedną z tych rzeczy, które w ramach reorganizacji uzyskały samodzielność i własne grupy zadaniowe, skupiające się na rozwiązywaniu konkretnych kwestii. Jakkolwiek AI integruje się z wieloma sektorami przemysłu elektronicznego, to nie chcieliśmy, aby rozwój tych systemów rozproszony był po wielu grupach, rozwijających rdzenie z rodziny CPU -M i GPU -A. Osób zajmujących się tym zagadnieniem jest na tyle dużo, że możliwe było skupienie ich w jednej grupie, która poświęci się tylko i wyłącznie rozwijaniu systemów uczenia maszynowego" komentuje Muller.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1332504&

  Cool? Ranking DIY
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11043 posts with rating 9365, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls