Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAM3X8E + ENC28J60 - SPI nie działa powyżej 2,5MHz

03 Lis 2017 11:57 651 4
  • Poziom 9  
    Mam problem z komunikacją pomiędzy SAM3X8E a płytką ENC28J60.
    Efekt jest taki, że układy komunikują mi się, ale tylko do częstotliwości zegara 2,5MHz, a powyżej głucha cisza w eterze. Na tym samym interfejsie SPI mam podłączone równocześnie jeszcze 2 układy, BME280 oraz W5500, które działają mi bez zarzutu nawet przy 20MHz, więc jestem pewien na 100%, że mikrokontroler nie ma z tym problemu. Całość mam połączoną w wersji "pająk", ale o ile BME280 i W5500 komunikują się bez problemu nawet na 20cm kablach, to maksymalne ich skrócenie do 10cm, dla ENC nic nie pomogło. Podobnie nie pomaga usunięcie z magistrali wszystkich układów poza ENC. Nie pomaga też zmiana egzemplarza, skompletowałem w sumie 3 wersje płytki z ENC, każda z nich zachowuje się tak samo.

I tu moje właściwe pytanie, jakie są Wasze doświadczenia i czy to jest normalne zachowanie tego układu ? Gdzie szukać rozwiązania problemu ?
    Może on nie potrafi poprawnie pracować na kablach, ale trochę trudno mi w to uwierzyć w sytuacji gdy gotowe płytki z tym scalakiem i gniazdem RJ45 są jednymi z najpopularniejszych płytek na Aliexpress.

Pozdrawiam
    MS
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • BotlandBotland
  • Użytkownik usunął konto  
  • BotlandBotland
  • Poziom 9  
    Konwersji poziomów nie mam. Podłączałem oscyloskop, ale niewiele da się zobaczyć. Wszystkie sygnały wydają się być OK, poza MISO, na którym cały czas jest Low. Jak pisałem mam na magistrali 3 urządzenia, więc próbowałem też podmieniać sygnały CS, niestety efektu brak.

W najbliższych dniach podłączę ENC do płytki z STM32F103 i zobaczę jak tam będzie się zachowywał, może na tej mojej płytce (chiński klon Arduino Due z AliExpress) jest jakiś feler, który bruździ. Choć to trochę dziwne skoro pozostałe układy działają mi bez zarzutu.

Pozdrawiam
    MS
  • Poziom 9  
    Zmieniłem procesor na STM32F103 i efekt był ten sam, dopóki nie wygooglałem gdzieś, że ENC28J60 potrzebuje sporo prądu, prawie 200mA i bezwzględnie musi go dostać. Odkąd porządnie go zasiliłem z zewnętrznego stabilizatora 3v3 zamiast z płytki zasilanej z USB zaczął działać bez pudła do 18Mb/s :-) Cóż, nie pierwszy raz okazało się, że porządne zasilanie to najbardziej podstawowa podstawa :-D a zmyliło mnie to, że pozostałym trzem układom, z którymi się bawiłem, marne zasilanie w ogóle nie przeszkadzało więc nawet nie przypuszczałem, że coś z nim jest nie halo.

Pozdrawiam
    MS
  • Użytkownik usunął konto