Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch SMV59T00EU - błąd E15 cieknie z lewego boku pod blokiem grzewczym

03 Nov 2017 15:18 1053 7
 • Level 15  
  Witam,
  Pojawił się błąd E15. Byłęm zdziwiony bo w tamtym roku wymieniałem uszczelkę pod blokiem z pompkami. Po rozebraniu zmywarki i włączeniu zmywarki oraz po napełnieniu wodą zauważyłem, że cieknie z lewego tylnego rogu. Wyciek jest z góry i strużka cieknie tuż koło podwójnego przyłącza wody w bloku grzewczym/wymienniku tak jak na zdjęciu. Podejrzewam tą uszczelke spod wymiennika gdzie on wchodzi do środka komory zmywarki taki okrągły wlew.
  Edit:
  Czy da się wyciągnąć blok wodny/grzewczy bez demontażu dołu? Jak odkręcić ten wlew/od środka zmywarki na zdjęciu? Czy to jest na gwint, na klej na zatrzask? Bo ewidentnie chyba cieknie z tego okna wewnątz zmywarki.
 • Level 21  
  Sprawdź czy nie masz dziurki w dnie komory myjącej w okolicach korka zasobnika soli.
 • Level 15  
  Odkręciłem ten korek od wewnątrz - jest na prawym gwincie choć po tylu latach był zapieczony i żabka dopiero pomogła. Odchyliłem blok wodny bez wyciągania go, wyciągnąłem uszczelkę umyłem połączenie z tłuszczu złożyłem z powrotem na czerwonym silikonie. Program testowy pokazał sucho.
 • Level 15  
  A jednak leje przez drzwi a przed naprawą nie lało.
  W trakcie naprawy wyciągnąłęm uszczelkę drzwiczek i ją wymyłem. Nie wiem czy dobrze włożyłem - warga ma być od wewnątrz czy od zewnątrz?
  Wg mnie leje się przez zamek/ zatrzask w obudowie bo widać jak pryska z niego woda potem leje się na bok i koło drzwiczek kapie w prawym przednim rogu.
  Z tego co wyczytałem to śmigło mogło się rozszczelnić. Czy oprócz śmigła i źle włozonej uszczelki co jeszcze może być przyczyną?
 • Level 15  
  Nie będę zakładał nowego tematu bo dotyczy tego samego... Zmywak od czasu do czasu cieknie i to prawdopodobnie przez drzwi. Nie mogę tego zaobserwować bo w cyklach testowych nie ciekło, a cieknie raz na 8-10 cykli (około pół litra wody). Przedtem nie było takiego problemu.

  Ja nie nastawiam zmywarki tylko żona/dzieci więc podejrzewam niedokładne zamknięcie drzwi, a na tyle dobre żeby zamek zadziałał. Ewentualnie złe ułożenie naczyń w zmywarce. Macie jakieś inne pomysły? Nie rozumiem też co się stało, że prze 7 lat nie ciekła, a po wyjęciu uszczelki i jej umyciu cieknie. Jeśli uszczelka by była źle ułożona, a (nie jest bo sprawdzałem) to by ciekło za każdym razem lub częściej.
 • Level 2  
  Wymieniłem kilka dni temu uszczelkę pod drzwiami i również zaczęło cieknąć. Wydaje mi się, że jest to spowodowane kilkoma czynnikami:
  - wcześniej była uszczelniona brudem,
  - nie wymieniłem uszczelki dookoła drzwi,
  - rant, na którym opiera się uszczelka wykonany jest z plastiku i pod wpływem wysokiej temperatury uległ odkształceniu.

  W momencie, gdy w zmywarce jest dużo piany, przesącza się nad uszczelką i leje na nią. Gdyby rant był nie wygięty, wróciłaby z powrotem do zmywarki, jednak obecnie gromadzi się w nim i z niego ścieka. Na razie jakoś daję radę, bo to tylko około 100ml na zmywanie. Czy wymiana uszczelki dookoła pomoże, czy też może trzeba za sylikonować.
  Pozdrawiam
 • Level 22  
  toolpusher wrote:
  A jednak leje przez drzwi, a przed naprawą nie lało.
  Sprawdź, czy dolne ramię spryskiwacza nie jest rozwarstwione.
 • Level 2  
  Położyłem 2mm warstwę silikonu na drzwiach od dołu przy zawiasach, około 5cm długości. Pomogło, nie cieknie. Położony silikon dociska zużytą uszczelkę i nie cieknie.