Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar transformatora głośników Logitech Z3

03 Nov 2017 19:37 561 10
  • Level 9  
    Witam,
    transformator wewnątrz subwoofera głośników Logitech Z3.
    Jest na nim napisane - output 14 VDC.

Miernik na przewodach brązowym i niebieskim wskazuje 230V.
    Na żółtych powinien chyba pokazać 14 V prądu stałego, a pokazuje 0,01 VDC. Natomiast gdy miernik przełączę na prąd zmienny to pokazuje 24 V.

Skąd ta rozbieżność na output?

Pozdr
    Robert
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 43  
    robitak wrote:
    Na żółtych powinien chyba pokazać 14 V prądu stałego

Transformator, to nie prostownik, na jego wyjściu jest napięcie "AC", a nie "DC"
    Bez obciążenia napięcie na wyjściu transformatora jest zazwyczaj wyższe, dopiero po obciążeniu powinno wskazać poprawne parametry.
    robitak wrote:
    Jest na nim napisane - output 14 VDC.

Napewno nie na nim :D . Taki napis może być dopiero po wyprostowaniu, tz. po mostku prostowniczym.
  • Level 41  
    Pokazuje tylko na AC a nie na DC z tego względu że to tylko transformator, bez mostka prostowniczego. A z niego zawsze będzie wychodzić tylko napięcie zmienne.
    A 24V z tego pewnie względu że jest nieobciążony.
    Po wyprostowaniu i filtracji nieobciążony może dawać i 28-30V.
    Dopiero po obciążeniu transformatora jakimś odbiornikiem powinien utrzymać 14V.

Ale faktycznie parametry na transformatorze mogą wprowadzić w błąd.
  • Level 43  
    Karaczan wrote:
    Ale faktycznie parametry na transformatorze mogą wprowadzić w błąd.

A to faktycznie ciekawostka. Przed Twoim postem nie zwróciłem na to uwagi :cry: .
  • Level 9  
    Szkoda, bo chciałem na wyjściu transformatora dać 14,4VDC z samochodu i subwoofer dać bagażnika. Jeśli zrobię zdjęcie elektroniki to jesteście w stanie pokazać mi gdzie trzeba przylutować przewody z 14,4 VDC (mostek prostowniczy)?
  • Level 43  
    robitak wrote:
    (mostek prostowniczy)?

Jesteś zdziwiony ?
  • Helpful post
    Level 41  
    Odetnij 2 żółte kable od transformatora.
    Zamiast transformatora podepnij tam + i - z instalacji samochodu.
    Polaryzacja obojętna.
  • Level 9  
    Karaczan wrote:
    Odetnij 2 żółte kable od transformatora.
    Zamiast transformatora podepnij tam + i - z instalacji samochodu.
    Polaryzacja obojętna.

Spróbuje i zobaczę jak będzie grało.

Wcześniej podpiąłem w samochodzie poprzez przetwornicę 220V i Z3 zagrały bardzo ładnie. Tylko wtedy odpada słuchanie muzyki na wyłączonym silniku, bo chyba akumulator długo nie pociągnie?
  • Level 41  
    Generalnie to najlepiej było by otworzyć "puszkę" w której siedzi wzmacniacz i tam się podłączyć bezpośrednio już za mostkiem prostowniczym.
    Bo widać że żółte kable wędrują przez ściankę subwoofera gdzieś dalej...
  • Level 9  
    Karaczan wrote:
    Generalnie to najlepiej było by otworzyć "puszkę" w której siedzi wzmacniacz i tam się podłączyć bezpośrednio już za mostkiem prostowniczym.
    Bo widać że żółte kable wędrują przez ściankę subwoofera gdzieś dalej...

Właśnie o to pytałem, czy jeśli zrobię zdjęcie elektroniki to czy jesteś w stanie napisać gdzie się wlutować z zasilaniem z samochodu.
  • Level 42  
    robitak wrote:
    Właśnie o to pytałem, czy jeśli zrobię zdjęcie elektroniki to czy jesteś w stanie napisać gdzie się wlutować z zasilaniem z samochodu
    Witam.
    Tak jak piszesz, zrób zdjęcia.
    Pozdrawiam.