Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Osuszacz powietrza. Zagadka

04 Lis 2017 00:44 1482 8
 • Poziom 5  
  Posiadam mały Osuszacz powietrza. Bardzo prosty z tym że nie działa. Mianowicie po uruchomieniu dioda miga na czerwono co oznacza błąd. Wszystko jest na miejscu tzn krańcówki działają od pojemnika i pływaka. Do sedna. Urządzenie zasilane 12v DC . Doszedłem do momentu gdzie ostatni tranzystor pnp który powinien załączyć przekaźnik nie robi tego. Jak "zewrę" bazę z emiterem rezystorem to urządzenie zaczyna działać lecz wtedy nie działa krańcówka pełnego zbiornika jak i również wyjętego. Mógłbym to spokojnie przerobić z tym że chciałem usprawnić do oryginału ze względu na automatyczne rozmrażanie jak i wyłączenie przy spadku temp.. poniżej foto. W czerwonym kółku tranzystor o którym pisałem wyżej. S8050 to jego dokładne oznaczenie.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 40  
  Szymonxx86 napisał:
  Doszedłem do momentu gdzie ostatni tranzystor pnp

  Szymonxx86 napisał:
  S8050

  Jesteś pewien, że to pnp? Bo w niektórych datasheet'ach ten tranzystor występuje jako NPN.
  Dwa, jaki jest zatem dokładnie twój problem? Skoro podejrzewasz tranzystor, to wylutuj go, sprawdź miernikiem, czy jest sprawny. Jeśli nie - to wymień na nowy, sprawny egzemplarz - to groszowy koszt.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 5  
  No niestety nie jestem na 100% pewny co do pnp. Postaram się dzisiaj kupić nowy zamiennik zanim sprawdzę stary bo niestety nigdzie nie mogę znaleźć podobnego w swoim zapleczu. Zakładając że tranzystor będzie sprawny gdzie mogę szukać przyczyny?

  Jak tylko sprawdzę/kupię zamiennik dam znać.
 • Poziom 5  
  Czujnik temperatury sprawdzony. Czujnika Wilgotności nie ma . Rezystory sprawdzone, diody tez.

 • Poziom 37  
  Szymonxx86 napisał:
  Mianowicie po uruchomieniu dioda miga na czerwono co oznacza błąd. .

  To oznacza że problem jest w czymś co urządzenie nadzoruje (inaczej nie wiedziałoby o błędzie tylko działało wadliwie) - możliwości masz kilka, bo nadzorowi w takich urządzeniach podlega kilka czynników - albo czujniki, albo napięcie albo jakiś prąd.
  PS: osuszacz powietrza raczej powinien mieć czujnik wilgotności inaczej nie mógłby działać autonomicznie (jako higrostat).

  Xantix napisał:
  Szymonxx86 napisał:
  Doszedłem do momentu gdzie ostatni tranzystor pnp

  Szymonxx86 napisał:
  S8050

  Jesteś pewien, że to pnp?.

  Raczej pnp - skoro zwierał bazę i emiter, a załączał się przekaźnik.
 • Poziom 5  
  RT1 na płytce to jedyny czujnik temperatury. Jego wartość jest uwarunkowana od temperatury. I nie ma czujnika Wilgotności. Osuszacz działa cały czas tylko powinien się odrażać samoczynnie po bodajże 15 min. Jutro kupie zamiennik tranzystor tzn dzisiaj po pracy :-) może to coś zmieni. Mam obawy ze sterowanie padło bo oprócz tranzystor wszystko wygląda idealnie.
 • Poziom 5  
  Tranzystor zmieniony i ... Działa. Faktycznie był NPN. Dziękuję za zainteresowanie i podpowiedzi. Temat do zamknięcia :-)