Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jaki ozonator do mieszkania?

04 Nov 2017 10:42 52551 69
  • Level 26  
    Jaki ozonator polecanie do mieszkania?, chodzi mi o ozonowanie poszczególnych pomieszczeń po kolei nie całości (55m.kw). Temat zainteresował mnie w związku z pojawieniem się grzyba w łazience u sąsiadki - poczytałem trochę w necie i chciałbym sobie kupić.
    1/. Czy są ozonatory uniwersalne tj. do ozonowania powietrza w pomieszczeniu,
    samochodzie i produktów spożywczych głównie wody?,
    2/. Czym się kierować przy wyborze, parametry trwałość, moc itd... ?
    3/. Czy ozonator powinien być wyposażony w wentylator?, osuszacz powietrza dolotowego?,
    4/. Może polecicie jakieś sprawdzone egzemplarze?,
    5/. Czy są jakieś minusy stosowania ozonatorów, głównie zdrowotne?
    Czytałem kilka podobnych tematów na tut. forum ale z lat 2011-2012, może na dzisiaj coś się zmieniło w ofertach?
    Z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie.
  • TespolTespol
  • Level 26  
    Foxtrott wrote:
    Proponuję lekturę postu :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3177215.html]
    Dzięki bardzo, lekturę abc mam za sobą ;) , jeśli dobrze rozumiem, to ozonatory jak we wskazanym wyżej temacie nie nadają się do wody.
    Zaintrygowała mnie trochę kwestia ochrony zdrowia, ile należy przewietrzać pomieszczenie po takim zabiegu?, z drugiej strony skoro ozonujemy to, czy przewietrzanie nie niweczy jego skutków.

Nie bardzo rozumiem, co jeden z uczestników tematu miał na myśli mówiąc, że brudne ubranie w koszu na bieliznę w łazience "nie wymagają prania"?

A czy nw. ozonator (#2) jest gorszy/lepszy od opisanych we wskazanym temacie?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16261388#16261388

Czy ozonator w wyładowaniem koronowy jest lepszy od innych?
    Znalazłem model VOZ-GL-3188, polecany na kilku forach, czy wydajność 400mg jest wystarczająca do mieszkania?

A może taki?, wydajność 7g/h
    Jaki ozonator do mieszkania?
  • TespolTespol
  • Level 26  
    Dalej nie wybrałem, bo nie wiem czy 400mg/h, timer 30 min. wystarczy do pomieszczenia 4x4 m (największy pokój w mieszkaniu) :( .
    Czytałem z necie, że te o większej wydajności (niestety nie podają jakiej) mogą odbarwiać tapicerkę w samochodzie, a chciałbym uniwersalny do samochodu i do mieszkania. Model VOZ-GL-3188 ma te zaletę, ze można jeszcze ozonować akcesoria kuchenne zanurzone w wodzie, wtedy wkładamy rurkę do wody... ale 400mg/h to chyba za mało?
  • Level 14  
    Mam ozonator valken GL-2186 400mg. Do małego pokoju 10m kwadratowych nie polecam ( chodził przez 60min do tego ustawiłem mały wentylator w pokoju ). Do auta nie polecam. Wg mnie za małe stężenie. Za to świetnie dziala w szafie. A ozonować możesz wszystko nawet wode do kąpieli, buty itp. Szkoda kasy na 400mg, Co z tego że czuć w aucie zaraz po otwarciu drzwi a na drugi dzień wszystko wraca do normy( nie palę w aucie). Owszem wietrzyć trzeba po ozonowaniu bo czuć takim jakby szpitalem, lecz ja bym teraz kupił wydajniejszy
  • Level 26  
    cakp wrote:
    Mam ozonator valken GL-2186 400mg. Do małego pokoju 10m kwadratowych nie polecam. Do auta nie polecam. Wg mnie za małe stężenie.

No własnie, chodzi mi o taką praktyczną opinię, a orientujesz się może jaka wydajność powinna być, aby używać do pomieszczeń ok. 15 m.kw. Przymierzałem się już do kupna tego z #3
    ale nie wiem, czy nie za dużo, na jakimś forum zdrowia twierdzą, że jak za dużo (nie wiem, 5,7,10 g/h?), czy jakieś szemrane chińskie to mogą tworzyć podtlenek azotu, który jest szkodliwy.
    A ten VOZ-GL-3188 ma timer tylko do 30 minut, zatem jeszcze mniej da w jednej sesji, anizeli ten Twój.
  • Helpful post
    Level 34  
    MM2X wrote:
    Przymierzałem się już do kupna tego z #3

Śmiało bierz. Do tego jakaś rura, wentylator i do dzieła. Sam sobie taki sprawiłem i jestem megazadowolony. Jak się boisz, że za dużo ozonu wyprodukuje, to możesz przecież skrócić czas ozonowania. Ale przy tej wydajności 30 minut to się auto ozonuje.
  • Helpful post
    User removed account  
  • Level 34  
    Art.B wrote:
    Widzę, że wielu ludzi nie docenia toksyczności ozonu.

Dokładnie, o tym trzeba pamiętać.
  • Level 26  
    mariuszp19 wrote:
    Jak się boisz, że za dużo ozonu wyprodukuje, to możesz przecież skrócić czas ozonowania.

Tak, tylko jak to mierzyć?, skąd wiadomo, ze 20-30 minut wystarczy a do pokoju np. 2h, szafa 15 minut itd...
    Art.B wrote:
    A nie bezpieczniejszy byłby zamgławiacz z perhydrolem?

Tego tematu nie znam ... trzeba się podszkolić ;) .
    Art.B wrote:
    Widzę, że wielu ludzi nie docenia toksyczności ozonu.

No właśnie nie chcę pochopnie, dlatego czytam, szukam itd...
  • Helpful post
    Level 34  
    MM2X wrote:
    skąd wiadomo, ze 20-30 minut wystarczy a do pokoju np. 2h, szafa 15 minut itd..

I tak zawsze po ozonowaniu trzeba dokładnie przewietrzyć pomieszczenie, więc co za różnica 15, czy 30 minut? Pamiętać należy, aby wynieść wszystkie rośliny, zwierzęta (rybki, chomiki itp.) Ja ozonuję dopóty, dopóki nie pojawi się charakterystyczna mgiełka w pokoju.
  • Helpful post
    Level 14  
    Ja przy 400mg nie zauważyłem mgiełki w pokoju:). Ozonowałem pokój godzinę, bo to max czas ozonatora, co z tego że po wejściu trochę w nozdrza dusiło. Skoro po paru godzinach wszystko wróciło do normy. W instrukcji chyba jest napisane by nie używać dłużej niż przez godzine. Więc sprawdż w droższych modelach ciągły czas pracy gdybyś np chciał ozonowac kilka rzeczy. Nie potrafię powiedzieć jaki byłby odpowiedni, nie odpowiedni do pokoju jest 400mg:). Szafki szuflady, buty w reklamówce to tak. Kiedyś byłem ozonować tam gdzie naprawiają klimatyzacje to na drugi dzień czułem jeszcze szpital w aucie. Nie wiem jaki mieli model. Cieżko jest określic czas co ile trzeba ozonować, ja dawałem co 10min i tak sprawdzałem po kolei., w szafie w moim ustawiłbym na godzinę, gdyż jest mało wydajny, ale być moze jak kupisz mocniejszy to będzie krótszy czas?Ozon opada na dno więc dobrze by jakas cyrkulacja była w pomieszczeniu które ozonujesz by to wszystko się mieszało. Owszem ozon jest toksyczny to jest napisane w instrukcji, dlatego zawsze wszystko wietrzysz . Ozon po 20min zamienia się w tlen.
  • Level 26  
    mariuszp19 wrote:
    Pamiętać należy, aby wynieść wszystkie rośliny, zwierzęta (rybki, chomiki itp.)

No to wiadomo.
    mariuszp19 wrote:
    Ja ozonuję dopóty, dopóki nie pojawi się charakterystyczna mgiełka w pokoju.

Dużo już czytałem na ten temat ale tego nikt jeszcze nie podnosił.
    cakp wrote:
    Skoro po paru godzinach wszystko wróciło do normy.

Ale tak chyba powinno być , bo 3 atmowy tlen przechodzi w zwykły 2 atomowy.
    cakp wrote:
    Ozon opada na dno więc dobrze by jakas cyrkulacja była w pomieszczeniu które ozonujesz by to wszystko się mieszało.

Dlatego wskazany jest wentylatorek, co podają w instrukcji dla wersji do samodzielnego wykonania.
  • Level 14  
    Wszystko wróciło do normy w sensie zapach sprzed jonizatora pozostał. Co do wentylatora to wsadziłem w powerbank taki wentylator na USB komputerowy i wszystko do szafy.
  • Level 26  
    Dzisiaj otrzymałem info od producenta, że 400mg/h przy timerze 30 min (max) wystarczy do pomieszczenia 5m3- zatem słabiutko, nie każdą łazienkę będzie w stanie ogarnąć :( . Trzeba zatem szukać większego, tylko teraz, aby nie przecholowac w 2-gą stronę. Ile max mg/h powinien wynosić dla użytku domowego+auto?
  • Helpful post
    Level 14  
    W sumie jak go pytałeś o 400mg trzeba było zapytać jaki będzie dobry do większego metrażu użytku domowego. Wyslij kilka zapytań do producentów. Sprawdz filmiki na YT przeważnie są reklamy firm zajmujących się dezynfekcją pomieszczeń wraz info o sprzęcie jakim to wykonują.
    http://www.koronaozon.pl/ozonatory-do-pomieszczen/
    ja znalazłem coś takiego na szybko, tu masz info odnośnie metrazu pomieszczeń
    widzę jeszcze zakładkę generator ozonu o niskiej wydajności- niestety lepsze jak mój, więc kupiłem kiedyś zabawke
  • Level 26  
    Akurat wczoraj byłem na tej stronie :) , wychodzi na to, że poniżej 8g/h nie ma co myśleć o ozonowaniu pomieszczeń mieszkalnych, zatem te wszystkie "podręczne" z wydajnością ok. 400 mg/h to tylko "miejscowe" działanie. Ten z #3 jest zatem pod względem technicznym właściwy. Na portalu aukcyjnym Ali... można kupić tanio i potem rozbudować tj. obudowa,wentylator, itd. i klika stówek się zaoszczędzi ;)

A co ze szkodliwością, uwaga kolegi Art.B (#8)?

Nie kupowałem nigdy na Ali.. czy jest ktoś "mocny w te klocki"?, oferowane są 3 sztuki w tej cenie?, czy też jedna do wyboru:
    https://pl.aliexpress.com/item/Intergrated-Oz...108.1000016.1.1851e204t3vmRg&isOrigTitle=true

i jeszcze jak zaznaczyć, że chce 220V?
  • Level 26  
    wnoto wrote:
    Po ozonowaniu szczególnie tak mocnym nie wolno wchodzić do pomieszczenia ... bez maski

Mocnym?, to co masz na myśli jaka dawka?. Rozmawiałem z producentem i uważa, ze można bez problemu wchodzić na bezdechu po 1h użycia ozonatora, aby otworzyć np. okna. Ozon szybko przechodzi w czysty tlen, można ustawić np. 1 h pracy i wejść do pokoju po 2h.
    Kupiłem na Ali 7g/h tj. 2x3.5g/h (czekam na doręczenie) podobny do tego z #3, wychodzę z założenia, że jak 7g/h będzie za dużo to mogę jedną płytkę odłączyć i wtedy będzie 3.5g/h. Wszystko się okaże w praktyce ...
  • Helpful post
    Level 32  
    Poproś producenta o to żeby dał Ci to na piśmie ... a potem podeślij do Sanepidu ...
    Niektórzy zrobią wszystko aby sprzedać ... nadzieja pozostaje w tym że chińczyk tylko tak napisał.
    Poczytaj co to jest czas połowicznego rozpadu ....
  • Level 26  
    Nie chiński, nasz producent i to nie taki mały ;)
    wnoto wrote:
    Poczytaj co to jest czas połowicznego rozpadu ....

No ale przechodzenie w czysty tlen odbywa się szybko ..., gdzie jest problem dot. zdrowia, bo to masz chyba na myśli?
  • Level 32  
    W polsce tylko składają raczej obudowę ... sam mechanizm do tworzenia ozonu jest sprowadzany w wiekszości. tzw płytki 7g.
    Są tabelki które wskazują jaka zawartość ozonu jest szkodliwa. Są tam niskie wartości.
  • Helpful post
    Level 33  
    Praktycznie - każda ilość tego gazu jest szkodliwa dla żywych organizmów. To jest tlen, który zwiąże się chemicznie z każdym pierwiastkiem który spotka na swojej drodze.
  • Helpful post
    Level 32  
    Jak większość rzeczy należy używać bardzo rozsądnie. Ale ozon jest dosyć "potężny" a efekty działania nie zawsze widoczne od razu.
    Te lodówki to pewnie produkują niewiele tego ozonu - dla podtrzymania świeżości produktów. Tak więc to bardziej reklama.
  • Level 26  
    wnoto wrote:
    Ale ozon jest dosyć "potężny" a efekty działania nie zawsze widoczne od razu.

Co masz na myśli?, bo firmy ozonujące twierdzą, że efekt jest natychmiastowy w przypadku likwidacji grzybów, pleśni itd.
    W lodówkach używanie tego trybu pracy zapewne stosuje się tylko przy odmrażaniu, bo ozon w lodówce z żywnością zrobiłby chyba sajgon ;) , z drugiej strony ozonuje się mięso czy warzywa zanurzone w wodzie, więc jak to jest z żywnością do końca nie wiem.

Przy ozonowaniu pomieszczeń trzeba usunąć kwiaty, czy coś jeszcze nie wiem, na forum samochodowym piszą, że były przypadki odbarwienia tapicerki ...
  • Helpful post
    User removed account  
  • Helpful post
    Level 32  
    MM2X wrote:
    bo firmy ozonujące twierdzą, że efekt jest natychmiastowy w przypadku likwidacji grzybów, pleśni itd.

Tak, likwiduje to skutek czyli grzyby (skutecznie) ... ale nie przyczynę. Grzyb znowu się pojawi ... podobnie jak w aucie.
    Wskazuję generalnie że z ozonem trzeba ostrożnie. I nie wierzyć we wszystko firmo, które z tego żyją. Ozon potrafi być szkodliwy ... stąd m.in. te kwiatki. A rozbawiają/przerażają mnie teksty w stylu "po ozonowaniu wywietrzyć pokój". Czyli wejść do skażonego pomieszczenia .....
  • Helpful post
    Level 34  
    Kilka ciekawostek na temat ozonu , które może wyjaśnią kilka pytań:

1. Ozon jest silnym utleniaczem i przyspiesza starzenie przedmiotów, zwłaszcza przedmiotów gumowych i kabli elektrycznych.
    2. Zapach „ozonu” utrzymujący się po zabiegu nie świadczy o jego obecności.
    3. Jest nietrwały, rozpada się stopniowo do tlenu już w temperaturze pokojowej.
    Półokres trwania w wodzie to około 20-30 minut, (zdecydowanie dłużej w tłuszczach)W rzeczywistości półokres trwania w wodzie jest krótszy, ponieważ mają na niego wpływać różne czynniki, takie jak temperatura, pH, stężenie
    ozonu oraz stężenie i rodzaj innych substancji rozpuszczonych.
    4.W produkcji ozonu z powietrza atmosferycznego można uzyskać jego stężenie w granicach 1 do 3% , 1% = 10.000 ppm ,1 ppm = 2,14 mg O3/m3
    5. Najwyższe dopuszczalne stężenie ozonu w miejscu pracy wg PN–Z–04007–2:1994 wynosi 0,15 mg/m3
    6. Działanie bakteriobójcze wykazuje w stężeniu ok. 13 μg/dm3 .
    Dla porównania, działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze
    niż chloru.
    7. Ozon jest gazem drażniącym, powoduje uszkodzenie błon biologicznych przez
    reakcje rodnikowe z ich składnikami (szczególnie tłuszczowymi). Po dostaniu się do komórek może hamować działanie enzymów komórkowych, wstrzymując
    oddychanie wewnątrzkomórkowe. Pierwszymi objawami podrażnienia ozonem (obserwowanym w stężeniach 0,2 ppm) są kaszel, drapanie w gardle, senność i bóle głowy. W większych stężeniach może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna i obrzęku płuc prowadzącego do zgonu (w stężeniach 9-20 μg/dm3).
  • Level 26  
    @Foxtrott dzięki bardzo za elaborat :)
    Jeden z producentów podaje, ze starzeniu ulegają też plastiki ale nie wskazuje konkretnie jakie. Podsumowując, ozonator 5-7g/h w pomieszczeniu mieszkalnym ok. 20 m.kw. - godzina pracy, wchodzę po upływie kolejnej godziny od wyłączenia i chyba nie powinno być jakiegoś ujemnego wpływu na organizm ludzki?