Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrolux EKI54550ox - podłączenie kuchni indukcyjnej

04 Lis 2017 11:17 2052 22
  • Poziom 9  
    Witam forumowiczów!
    Dziś odebrałem nowiutką kuchnię indukcyjną z piekarnikiem, ale po powrocie do domu i rozpakowaniu spotkała mnie niespodzianka. W zestawie brak kabla podłączeniowego :)
    Kupiłem więc przewód 3 x 2,5 i porządną wtyczkę, zmontowałem i zabrałem się za podłączenie do kuchenki, a tu druga niespodzianka :) Na odwrocie zamiast jednego podłączenia płytka i schemat z możliwością wyboru napięcia, a miała być na 230V :)
    Przy czym w zestawie były 3 zworki do z mostkowania, sugerując się tym, że mam instalacje (mieszkanie w bloku) na trzy przewody: niebieski, brązowy i żółto kolorowy (uziemienie), wybrałem opcje pierwszą - 230 V~ i tu narodziły się pytania...
    1. Co oznacza 230 V~ i 230 V 3 ~ ?
    2. Czy prawidłowo podłączyłem swoją kuchenkę (foto poniżej)?
    Z góry dziękuje za pomoc, przed podłączeniem do sieci wole zapytać czy nic nie namieszałem, a szkoda by było spalić nową płytę ;)
  • Poziom 43  
    aos napisał:
    Czy prawidłowo podłączyłem swoją kuchenke (foto poniżej)?
    Tak, to jest prawidłowe podłączenie dla zasilania jedno-fazowego. Kolega czytał warunki gwarancji? Nie ma tam nic o podłączeniu przez fachowca i potwierdzeniu tego w dokumencie gwarancyjnym?
    aos napisał:
    1. co oznacza 230 V~ i 230 V 3 ~ ?
    Pierwsze to tak jak podłączyłeś 230V jedna faza, kolejne to też 230V, ale już trzy fazy.
  • Poziom 34  
    Jaki widać na zdjęciu, to moc kuchni 7,4 kW. Coś nie bardzo pod jedną fazę.
  • Poziom 9  
    Tak, jest taki punkt w gwarancji, ale mamy sobotę, stara kuchnia wyjechała na śmietnik, a trzeba gotować obiad dla rodzinki :) Dzwoniłem do elektryka nie ma szans dziś podjechać, ale jak sam podłącze to podbije mi gwarancje za przysłowiową "flachę". Czy 230V na 3 fazy ma 4 przewody tak?
  • Poziom 43  
    Ryszard49 napisał:
    Jaki widać na zdjęciu, to moc kuchni 7,4 kW. Coś nie bardzo pod jedną fazę.
    Faktycznie masz rację (popatrzałem tylko na układ połączeń, a nie na tabliczkę znamionową). I to może stanowić problem z podłączeniem. Proponuję aby jednak autor wstrzymał się z podłączeniem do wizyty elektryka.
  • Poziom 34  
    Fragment instrukcji tej kuchni:

• Poziom 33  
    aos napisał:
    Kupiłem więc przewód 3 x 2,5 i porządną wtyczkę, zmontowałem i zabrałem się za podłączenie do kuchenki
    Zatem czemu nie zastanowiło Cię dlaczego producent zaleca dla 230V przewód o przekroju 3x10mm2 i bezpiecznik w instalacji 50A? Dałeś się nabrać sprzedawcy, że wystarczy zwykłe gniazdko. Skoro elektryk dziś nie może przyjść to lepie jej nie uruchamiaj, bo będziesz przy świecach siedział. :)
  • Poziom 34  
    Całkowita moc kuchenki to:

• Poziom 9  
    Po konsultacji z elektrykiem zapewnił mnie ze linka 3 x 2,5 będzie wystarczająca do tej kuchenki ,a co do mocy to osiąga max 5 kW. Dziś po 17 przyjedzie i podłączy z podbiciem karty gwarancyjnej . Koszt 50 zł plus dojazd 20. Dam znać jakie efekty
  • Poziom 34  
    aos, to są fakty:

Powodzenia.
  • Poziom 9  
    Czyli co zmienić elektryka? kłamie? nie ma wiedzy ?

I jeszcze jedno o jaki bezpiecznik chodzi? W kuchence czy w instalacji? Bo w kuchence nie ma żadnego wymiennego bezpiecznika
  • Poziom 34  
    aos, może to producent napisał nieprawdę?
    Poczekamy do 17. Bezpiecznik w instalacji.
  • Poziom 9  
    To tak Panowie, kuchenka była podłączona prawidłowo - 230V ~ opcja pierwsza na schemacie bo taką mam własnie instalacje(mieszkanie w bloku- oświetlenie 3 x 1,5, gniazda 3 x 2,5 a wiec jedna faza). Przewód linka 3 x 2,5 też jak najbardziej w porządku ponieważ instalacja jest na takim samym przekroju a nie zwiększamy go prawda ? to co producent napisał w instrukcji jest totalną bzdurą przewód 3 x 10 i bezpiecznik 50 A przy jednej fazie doprowadził by do przegrzania - przepalenia instalacji. Producent i sprzedawcy trochę ściemniają i nie informują kupującego że przy takim podłączeniu jak moje nie wykorzystam całej mocy kuchni i przy obciążeniu wszystkich palników + piekarnik będzie po prostu wywalało zabezpieczenie - w moim wypadku 16 A. Zaleca się podłączenie takiego sprzętu przy 400 V 3~ na szczęście instalacja w bloku jest po kapitalnej wymianie i bez problemu mogę takie gniazdo podłączyć przy okazji kolejnego remontu kuchni .

Także Panowie kuchnia działa, małżonka zadowolona, dzieci najedzone :)

Dzięki użytkowniku kokapetyl, jako jedyny odpowiedziałeś na zadane przeze mnie pytania.
  • Poziom 34  
    aos, osobiście nie wierzę, ale cuda się zdarzają.
  • Poziom 9  
    Ryszard49 , ale w co tu nie wierzyć ??

Kuchenka śmiga jak złoto . Raczej nie o wiarę tu chodzi a o wiedzę :)

Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Ładne zdjęcie, ale w tym momencie to tylko załączone jest oświetlenie w piekarniku.
  • Poziom 32  
    aos napisał:
    to co producent napisał w instrukcji jest totalną bzdurą przewód 3 x 10 i bezpiecznik 50 A przy jednej fazie doprowadził by do przegrzania - przepalenia instalacji.

Nie jest żadną bzdurą. Jak masz instalację, która to wytrzyma to możesz na jednej fazie korzystać z pełnej mocy. To wynika z instrukcji. U Ciebie albo zadziała bezpiecznik albo za bezpiecznik będą robić przewody :)
    Ta kuchenka może pobierać przy pełnym wykorzystaniu prawie 11kW mocy.
    Jak dla mnie to zakup nieprzemyślany. A skoro napisałeś o możliwości instalacji 3f to przemyśl to. Albo sam o tym zdecydujesz podczas dalszej eksploatacji.
  • Poziom 34  
    aos napisał:
    Kuchenka śmiga jak złoto .
    Jak będziecie przygotowywać święta (gotowanie, pralka, piekarnik, odkurzacz) to polecam zaopatrzyć się w latarki i świece. :-D
  • Poziom 43  
    żałujesz punktów, i podłączyłeś się pod czyjś temat, nie ładnie tak :cry:
    Z załączonej instrukcji, masz na 400V tylko dwie możliwości, jedna jest na pięcio-żyłyłową instalacje, kolejna na cztero-żyłową.
    genek1989 napisał:
    którym ze schematów należy się sugerować 2 czy 3 od góry

Żadnym z nich.
    Dodatkowo podpowiem, że instalację powinna wykonać osoba z uprawnieniami, bo stracisz gwarancję.
  • Poziom 10  
    Wracając do tematu tej kuchenki czy jest możliwość bezpośredniego podłączenia jej pod 4 przewodową instalacją trójfazową (TNC) z przewodem ochronno-neutralnym PEN gdyż elektryk z którym się konsultowałem twierdzi że instalację trzeba przerobić na 5 przewodową TNC-S z wykorzystaniem wyłącznika różnicowo - prądowego i że to co jest pokazane w instrukcji czyli schemat dla instalacji 4 przewodowej ściema.
  • Poziom 33  
    Przejrzałem instrukcję, nie zauważyłem schematu dla sieci 4 przewodowej w której uziemienie byłoby zwarte z przewodem neutralnym.
    Nawet gdyby był taki schemat to i tak na pierwszym miejscu są lokalne uwarunkowania prawne a cala odpowiedzialność za podłaczenie spoczywa na elektryku.
    Więc albo posłuchasz elektryka, albo poszukasz innego.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Witam
    Nie znalazłeś takiego podłączenia bo już takiego nikt nie stosuję, 20 lat temu to i owszem. Naprawiałem ostatnio płytę gdzie właśnie było takie podłączenie. Do płyty dochodziły 2 fazy i przewód zerowy(niebieski). W płycie neutralny-zerowy był zmostkowany z ochronnym.
    Wszystkie stare instalacje są dwużyłowe i bolec ochronny podłącza się pod 0.