Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk zewętrzny zamiana formatu z RAW na NTFS

04 Lis 2017 12:05 1560 9
  • Poziom 7  
    Witam,

zwracam się do was z prośba o pomoc. Podpiłem dysk zewnętrzny USB do TV Samsung w celu obejrzenia filmu z dysku na TV. Po jego odłączeniu i ponownym podłączeniu do komputera Windows chcę go sformatować. We właściwościach widzę że zmieniony jest format z NTFS na RAW.

Czy jest jakaś możliwość zmiany z powrotem na NTFS żeby odzyskać dane (ok 500GB) które tam posiadam?

• Pomocny post
    Poziom 42  
    shivygliwice napisał:
    Czy jest jakaś możliwość zmiany powrotem na NTSF żeby odzyskać dane które tam posiadam

Proszę zamieścić screen ze S.M.A.R.T. np z CDI lub Hard Disk Sentinel by wykluczyć uszkodzenie HDD. Ponadto proszę o screen z programu DMDE okno partycje, aktualne partycjonowanie.
  • Poziom 7  
    Dysk zewętrzny zamiana formatu z RAW na NTFSDysk zewętrzny zamiana formatu z RAW na NTFS

czy o to chodziło?

Dodano po 3 [minuty]:

• Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Wejdź na Toshiba Ext w DMDE i sprawdź zawartość. Jeśli są tam twoje dane to sprawdź czy nie ma błędów w $MFT, ewentualnie skorzystaj z linuxa live ( na CD lub pendrive) i podaj kod błędu pojawiający się przy próbie zamontowania partycji. Jakiś fragment ważnego pliku systemu plików jest uszkodzony zapewne.
  • Poziom 7  
    Nie wiem czy o to chodziło z DMDE

jak przejże pliki programami np :
    Active@ recovery File
    m3 data recovery

to oba programy pokazuja ze dane na dysku są

• Pomocny post
    Ale wszedłeś na $Noname 02 a nie Toshiba EXT w DMDE. Miałeś wejść na Toshiba EXT i sprawdzić zawartość $Root. Wygląda jeszcze na próbę utworzenia partycji w dniu wczorajszym o 16:51. Podaj też komunikaty z linux live jak pisałem. Może da się całość odzyskać, bo jeśli nie to pozostanie Ci odzysk programami.
  • Poziom 7  

ściągnąłem program Active@ File Recovery i tym programem udało mi się zgrać potrzebne pliki z dysku.

Pytanie tylko czy dysk nadaje się do użytkowania po sformatowaniu czy sytuacja jaka miała miejsce raczej dyskwalifikuje dysk jako uszkodzony ?

jeśli chodzi o linux live jeszcze nit zdążyłem wykonać tej operacji
  • Pomocny post
    Skoro dane ważne odzyskałeś (te co chciałeś) i chcesz nawet formatować, to teraz nawet możesz już z czystym sumieniem użyć chkdsk i zobaczyć, czy dane zostaną przywrócone po jego użyciu bezpośrednio na partycji utraconej. Jeśli jeszcze coś chcesz odzyskać, to najlepiej przed użyciem chkdsk, bo jego działania są nieodwracalne. Piszę tak, bo nie znam uszkodzeń logicznych na partycji aktualnej i nie sprawdziłem ich. SMART jest ok, pewnie za szybko odłączony od zasilania, lub inna sytuacja.
  • Poziom 7  
    po wpisaniu opcji chkdsk wyskakuje komunikat ze to jest dysk RAW i opcja chkdsk nie działa :/

chyba że robię coś źle
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    To mnie trochę zaskoczył muszę powiedzieć, bo w DMDE są wszystkie wskaźniki i $MFT klas.0 jest ok. Jeśli jest to niemożliwe do wykonania to podaj jeszcze kod błędu z linuxa live jak pisałem. Zobaczymy co uniemożliwia jeszcze wykonanie chkdsk, o czym nie wiem. Jest chyba jeszcze inny niestandardowy sposób, ale na pewno jest on sprzeczny z zasadami odzyskiwania danych, więc pewnie nawet nie będę o nim wspominał;).