Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerzutnik RS dla sterownika Fatek sterowanie dwoma stycznikami

MIO24 04 Lis 2017 12:35 1374 17
  • #1 04 Lis 2017 12:35
    MIO24
    Poziom 8  

Witam wszystkich
    Jestem początkującym w programowaniu PLC, postanowiłem napisać program do sterowania bramą, sterowanie ma się odbywać otwórz-stop-zamknij, zastosowałem dwa styczniki jeden do otwierania drugi zamykania, sterowanie jednym przyciskiem 0n/Off udało mi się zrealizować funkcję otwórz(załącza k1) oraz stop teraz potrzebuję załączyć k2 później stop i znów k1. i tak w koło:) wszystko na jednym przycisku XO. Proszę o pomoc w dalszym programie. W załączniku screen z części programu.
    Pozdrawiam Przerzutnik RS dla sterownika Fatek sterowanie dwoma stycznikami

0 17
  • Pomocny post
    #2 04 Lis 2017 13:04
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Zabrałeś się do tego trochę na hurrrra...
    Jeśli masz zdarzenia pojawiające się "krokowo" (jedno po drugim) to lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie licznika kroków i przypisanie im kolejnych zdarzeń...np: Przerzutnik RS dla sterownika Fatek sterowanie dwoma stycznikami

0
  • #3 04 Lis 2017 13:29
    MIO24
    Poziom 8  

Dziękuję kolego, wiem że można zrobić to na counterach ale chodzi mi o to by nie używać żadnych funkcji tylko styki i cewki.
    Pozdrawiam

Dodano po 16 [minuty]:

pafciowaw napisał:
    Zabrałeś się do tego trochę na hurrrra...
    Jeśli masz zdarzenia pojawiające się "krokowo" (jedno po drugim) to lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie licznika kroków i przypisanie im kolejnych zdarzeń...np: Przerzutnik RS dla sterownika Fatek sterowanie dwoma stycznikami

Ciężko będzie tutaj zastosować wyłącznik awaryjny, oraz krańcówki otwierania/zamykania.

0
  • #4 04 Lis 2017 19:40
    Wojciech.
    Poziom 31  

MIO24 napisał:
    Dziękuję kolego, wiem że można zrobić to na counterach ale chodzi mi o to by nie używać żadnych funkcji tylko styki i cewki.

A co u Cb robi zbocze narastające? :)

Rozrysuj sobie algorytm Grafcet czy SFC, potem to tylko przepisanie gotowego programu :)

0
  • #5 04 Lis 2017 21:18
    MIO24
    Poziom 8  

Może kolego pokażesz jak by to miało wyglądać? Jestem świeżak dopiero się uczę :)

0
  • #6 05 Lis 2017 15:36
    Wojciech.
    Poziom 31  

@MIO24

Ale jak to ma wyglądać w ogóle?

Brama ma się otworzyć jeśli naciśniesz, dojeżdża do końca na krańcówkę drugą potem układ się zatrzymuje. Ponowne naciśniecie powoduje zamykanie aż do położenia początkowego(krańcówka pierwsza)?

0
  • #7 05 Lis 2017 17:47
    MIO24
    Poziom 8  

Mam taki układ tylko bez możliwości sterowania przyciskami, a chce też móc sterować jednym przyciskiem. Mam jeszcze taki program. Tak jak kolega pisze mogło by być.

0
  • #9 05 Lis 2017 18:35
    MIO24
    Poziom 8  

Kolego pokaż jakiś swój program jak to planujesz?

0
  • #10 05 Lis 2017 20:09
    Wojciech.
    Poziom 31  

Najbardziej prymitywna wersja wygląda tak, bez żadnych specjalnych funkcji. Nie jest to do końca poprawnie zrobione ponieważ gdyby doszło do awarii i brama zatrzyma się na środku to nic z tym nie da się zrobić. Ale zakładamy kwestie idealne :)

Pytanie co ze stopem? Zatrzymanie układu co powoduje? Zatrzymanie pracy? Powrót do poprzedniego położenia?

0
  • #11 06 Lis 2017 14:06
    MIO24
    Poziom 8  

Wojciech. napisał:

Najbardziej prymitywna wersja wygląda tak, bez żadnych specjalnych funkcji. Nie jest to do końca poprawnie zrobione ponieważ gdyby doszło do awarii i brama zatrzyma się na środku to nic z tym nie da się zrobić. Ale zakładamy kwestie idealne :)

Pytanie co ze stopem? Zatrzymanie układu co powoduje? Zatrzymanie pracy? Powrót do poprzedniego położenia?

Ale czy w Twoim programie otwórz/stop/zamknij sterowane jest jednym przyciskiem? Spójrz na mój program powyżej i powiedz czy w takim układzie jak tam jest czyli jeden przycisk on/off zalacza k1 i czy da radę jeszcze załączyć k2. Czyli chodzi mi o logikę otwórz.stop.zamknij docelowo brama ma dojeżdżać do krancowek i tam się zatrzymać ale również ma byc możliwość zatrzymania i wznowienia z pilota.

0
  • #12 06 Lis 2017 15:24
    Wojciech.
    Poziom 31  

MIO24 napisał:
    Ale czy w Twoim programie otwórz/stop/zamknij sterowane jest jednym przyciskiem?

W moim programie jest zrealizowane otwieranie i zamykanie. Nie ma żadnych stopów.

Dodano po 37 [minuty]:

Zrobione jest tak. Po uruchomieniu układu, brama zamyka się. Jeśli chcemy otworzyć naciskamy START. Brama otwiera się do momentu najechania na krańcówkę S2 lub ponowne naciśniecie START. Kiedy brama zatrzyma się w połowie ponowne uruchomienie jest możliwe przez naciśnięcie ponownie START lub sygnał z PILOTA. Analogicznie jest z zamykaniem.

Dodano po 26 [minuty]:

Przerzutnik RS dla sterownika Fatek sterowanie dwoma stycznikamiPrzerzutnik RS dla sterownika Fatek sterowanie dwoma stycznikamiPrzerzutnik RS dla sterownika Fatek sterowanie dwoma stycznikami

0
  • #13 07 Lis 2017 21:09
    MIO24
    Poziom 8  

Wojciech. napisał:
    MIO24 napisał:
    Ale czy w Twoim programie otwórz/stop/zamknij sterowane jest jednym przyciskiem?

W moim programie jest zrealizowane otwieranie i zamykanie. Nie ma żadnych stopów.
    Dodano po 37 [minuty]:

Zrobione jest tak. Po uruchomieniu układu, brama zamyka się. Jeśli chcemy otworzyć naciskamy START. Brama otwiera się do momentu najechania na krańcówkę S2 lub ponowne naciśniecie START. Kiedy brama zatrzyma się w połowie ponowne uruchomienie jest możliwe przez naciśnięcie ponownie START lub sygnał z PILOTA. Analogicznie jest z zamykaniem.
    Dodano po 26 [minuty]:
    Przerzutnik RS dla sterownika Fatek sterowanie dwoma stycznikamiPrzerzutnik RS dla sterownika Fatek sterowanie dwoma stycznikamiPrzerzutnik RS dla sterownika Fatek sterowanie dwoma stycznikami

Twój program nie działa prawidłowo. Masz jeszcze inny pomysł na to? brama nie będzie posiadać sterowania przyciskami tylko i wyłącznie pilot.
    Pozdrawiam

0
  • #15 07 Lis 2017 22:05
    *paweł*

Specjalista Automatyk

A ja dodam trochę z innej beczki. Jeśli fizycznie będziesz spinał styczniki P-L to koniecznie przepuść sygnały do cewek naprzemiennie przez styki normalnie zamknięte. Żaden układ sterowania nie zabezpieczy ci tego jak nie zabezpieczysz elektrycznie.

0
  • #17 09 Lis 2017 23:30
    MIO24
    Poziom 8  

Multiprojekt.pl napisał:
    @MIO24 Fatek ma możliwość programowania krokowego, które pozwala na łatwe zaprogramowanie układów sekwencyjnych:
    https://www.youtube.com/watch?list=PLHMk2whmug0ZteU0_RbCw4SW1WLz8G_nJ&v=QrdcmBwodGM

Może tak będzie prościej?

Witam
    Zrobiłem taki programik krokowo.
    Otw/Zamy sterowanie z pilota jednym przyciskiem, mogę zatrzymywać i startować bramę w każdej chwili ale np brama gdy się otworzy najeżdża dopiero na krańcówkę to można ją zamknąć.
    Proszę o opinię.

0
  • #18 11 Lis 2017 11:40
    MIO24
    Poziom 8  

Dodałem jeszcze fotokomórkę zamykania, gdy wykryje przeszkodę to zacznie otwierać bramę.

0
  Szukaj w 5mln produktów