Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik różnicowo-prądowy 3-fazowy i odbiornik L1,L2,L3,PE

04 Lis 2017 15:53 1833 13
  • Poziom 9  
    Witam, mam do podłączenia wyłącznik różnicowy do urządzenia (elektryczny przepływowy podgrzewacz wody) zasilany 4-ro przewodowo (L1, L2, L3, PE). W domu mam sieć L1,L2,L3,PEN. Czy na różnicówke podłączam tylko przewody fazowe? Gdy puściłem przewód PEN przez 4ty biegun różnicówki to wywala mi ją. Przy samych przewodach fazowych i PEN bezpośrednio na podgrzewacz nie wywala, test działa prawidłowo. Jakie jest właściwe i poprawne połączenie?
  • Poziom 39  
    Podgrzewacz nie potrzebuje N tylko PE więc PEN bezpośrednio do zacisku PE a fazy przez zabezpieczenie.
  • Moderator - Elektryka
    d0m1n.87 napisał:
    mam do podłączenia wyłącznik różnicowy do urządzenia

A jakie masz do tego kwalifikacje?
  • Poziom 30  
    d0m1n.87 napisał:
    W domu mam sieć L1,L2,L3,PEN.

W takim przypadku Nie może być mowy o montażu RCD.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    d0m1n.87 napisał:
    Gdy puściłem przewód PEN przez 4ty biegun różnicówki to wywala mi ją. Przy samych przewodach fazowych i PEN bezpośrednio na podgrzewacz nie wywala, test działa prawidłowo. Jakie jest właściwe i poprawne połączenie?

Czy Ty kolego wiesz w jakim celu stosuje się wyłącznik różnicowoprądowy? Zapoznałeś się ze schematami dostępnymi na forum oraz w sieci? Czytając Twój post, wszyscy mają ubaw. A wiesz dlaczego? Bo przeceniasz swoje możliwości. Jeśli nie masz pojęcia, to nie zabierasz się za to, bo to grozi porażeniem! Każdy, kto ma iluzoryczne pojęcie chcąc zostać bohaterem w swoim domu -tak jak Ty, zakłada temat w elektryka początkujący. W tym dziale wymagana jest stosowna wiedza. Nawet nie narysowałeś schematu, a kawa smakuje równie dobrze w domu jak u sąsiadki. Z mentalnością trudno się dyskutuje... :shii:
    masonry napisał:
    W takim przypadku Nie może być mowy o montażu RCD.

To nie jest do końca prawda. Kwestia obwodu, "zapotrzebowania" na przewody czynne oraz ochronne (w tym przypadku chodzi o przewody fazowe i ochronny) i jego rozległości na odbiorniki. Przewód PEN odbiornika indywidualnego można wykorzystać jako PE. W omawianym przypadku prawdopodobnie obwód jest rozbudowany na inne odbiorniki.
  • Poziom 39  
    d0m1n.87 napisał:
    W domu mam sieć L1,L2,L3,PEN. Czy na różnicówke podłączam tylko przewody fazowe ?
    W takim ukladzie sieci RCD nie będzie chronił.
    Nie zadziała - zapewniam na 100%..
    Chyba nie zależy koledze na "ozdobie" która nie będzie działać.
    RCD może działać w sieci TN-C-S.
    Taką sieć może podłączyć koledze fachowiec-elektryk.

d0m1n.87 napisał:
    Gdy puściłem przewód PEN przez 4ty biegun różnicówki to wywala mi ją. Przy samych przewodach fazowych i PEN bezpośrednio na podgrzewacz nie wywala, test działa prawidłowo. Jakie jest właściwe i poprawne połączenie?
    Przynajmniej widać, że RCD kontroluje sytuację.
    I nie dopuszcza błędów laika.
    Nawet jakby RCD nie wyłączał natychmiast, to też nie zdziała w momencie zagrożenia porażeniem.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    CYRUS2 napisał:
    Nie zadziała - zapewniam na 100%

Idealny fachowiec wie absolutnie wszystko o niczym.
    Czytałeś co napisałem wcześniej? Zakładając, że od tablicy rozdzielczej wykonany jest obwód "TN-C"* (przewód 4x) dla jednego odbiornika- np. zasilanie gniazda 4P. Likwidując gniazdo i podłączając odbiornik na stałe, który "potrzebuje" 3 fazy i PE wymagającego wyłącznika róznicowoprądowego jako środek ochrony uzupełniającej (nie piszę co i jak dalej, bo pisałem wielokrotnie), a w rozdzielnicy montując RCD i przewód PEN podłączając w myśl- najpierw chronić później zasilać, znając funkcję każdego z przewodów szczególnie wyprowadzonych z rozdzielnicy, zapewniasz o 100% nieomylności? Nie wiesz o czym piszesz.

* lub TN-C- mało prawdopodobne.
  • Poziom 39  
    Akrzy74 napisał:
    Czytałeś co napisałem wcześniej?
    Czytałem.
    Mój tekst odnosi się do cytatu który jest przed tekstem.
    Nie do wypowiedzi kolegi.
    To tekst do autora. Dlatego był cytat z autora.
    d0m1n.87 napisał:
    Witam, mam do podłączenia wyłącznik różnicowy do urządzenia (elektryczny przepływowy podgrzewacz wody) zasilany 4-ro przewodowo (L1, L2, L3, PE). Gdy puściłem przewód PEN przez 4ty biegun różnicówki to wywala mi ją.
    Autor przepuścił wszystkie przewody poprzez RCD i dlatego RCD nie zadziała – nawet przy zagrożeniu.
    Klasyczny układ RCD w TN-C. jest 100% pewności (dotyk pośredni)
    Brak możliwości załączenia jest z innego powodu – przypadek, mogłoby tego nie być.
    W identycznej sytuacji RCD może dać się załączyć, ale mimo to nie zdziała przy zagrożeniu porażeniem.
    d0m1n.87 napisał:
    W domu mam sieć L1,L2,L3,PEN.
    cyrus2 napisał:
    Nie zadziała - zapewniam na 100%..
    Chyba nie zależy koledze na "ozdobie" która nie będzie działać.
    RCD może działać w sieci TN-C-S.
    Taką sieć może podłączyć koledze fachowiec-elektryk.

d0m1n.87 napisał:
    Czy podłączyć tylko przewody fazowe ?
    Odpowiedzi nie udzieliłem.
    Dlatego, że powinien to robić elektryk i dodatkowo pomierzyć IPZ.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Jestem tylko technologiem drewna ale ciekawią mnie dyskusje w dziale dla specjalistów. Pewnie jest więcej takich ciekawskich amatorów "dla dobra których", wypowiedzi specjalistów w dyskusji, powinny pełniej objaśniać podstawowe wymogi bezpieczeństwa, łącznie z podawaniem opisowych uzasadnień określonych zasad oraz jakim procesom lub błędom wykonawców i pomysłom użytkowników mają zapobiegać.

Jeśli dobrze rozumiem obowiązujące przepisy to aby przewód mógł pełnić rolę przewodu PEN (instalacja TN-C) to pole powierzchni jego przekroju poprzecznego S powinno być nie mniejsze niż 10mm² w miedzi (Cu) lub 16mm² w aluminium (Al) zarówno w przyłączu od sieci energetycznej do zabezpieczenia przedlicznikowego jak i w całej instalacji za zabezpieczeniem przedlicznikowym i za licznikiem (tu "...w domu...")

Co prawda autor wątku napisał:"...W domu mam sieć L1,L2,L3,PEN..." ale warto było by się upewnić co miał na myśli dokładnie? No bo jeśli przyłącze jest nowe to najpewniej do zabezpieczenia przedlicznikowego jest TN-C według normy ale już "...w domu..." , wątpię? A jeśli stare...?

Oczywiście, mądrali, (mam na myśli dyletantów takich jak ja) należy "przechytrzyć" i podsunąć im najbezpieczniejsze rozwiązanie problemu, ale bez zniechęcania ich do akceptacji porady najsłuszniejszej, że najrozsądniejszym wyjściem jest wezwanie uprawnionego elektryka :D

cytat za H. Markiewicz. 1996r.:
    "...W przewodach PEN oraz PE nie mogą być stosowane żadne urządzenia ochronne przerywające ciągłość tych przewodów.

Dopuszcza się niekiedy możliwość przerywania ciągłości przewodów ochronnych, lecz czynność ta musi dotyczyć również przewodów fazowych, przy czym przerywanie przewodów ochronnych powinno następować później niż przewodów fazowych a połączenie przewodów ochronnych powinno następować wcześniej niż przewodów fazowych (zapewnia to odpowiednia konstrukcja w tyczki i gniazdka wtyczkowego)..."

W sieciach TN-C przewód PEN pełni funkcję przewodu neutralnego i ochronnego. W przypadku przerwy ciągłości tego przewodu może powstać znaczne niebezpieczeństwo porażeniowe. Z tego względu sieci TN-C mogą być stosowane tylko przy ułożeniu przewodów na stałe a przekrój przewodów PEN nie powinien być mniejszy niż 10mm² Cu i 16mm² Al. Sieci typu TN-C nie mogą być stosowane wówczas, gdy przekrój przewodów jest mniejszy od podanych oraz w instalacjach odbiorników ruchomych. W tym przypadku dopuszcza się stosowanie jedynie sieci typu TN-S.

Urządzenia ochronne nie powinny być stosowane w sieciach w układzie TN-C..."

Znajomy elektryk doradzał: "przy podłączaniu kabli wielożyłowych, długość końcówek przewodów PE przyłączanych do zacisków wewnątrz wewnątrz wtyczki i gniazda powinna być dłuższa od końcówek L1,L2,L3 i N? aby w wyniku przypadkowego wyrwania przewodu wielożyłowego, ostatni został odłączony przewód PE. :idea:

Jak rozumien, w tym przypadku, 3-fazowy przepływowy podgrzewacz wody, zapewne o sporej mocy, wymaga rezygnacji z zastosowanie gniazda i wtyczki na rzecz dobranego do obciążenia przyłącza (L1,L2,L3,PE) stałego (mocowanego na stałe do podłoża i zacisków podgrzewacza) zaczynającego się (po przez oddzielne zabezpieczenia), w skrzynce tuż przy liczniku. Należy też upewnić się czy do licznika od strony sieci energetycznej rzeczywiście dochodzi przewód PEN spełniający wymagania norm, a jeśli nie to wykonać odpowiednią modernizację.
  • Moderator - Elektryka
    Jerzy Cieślański napisał:
    Jestem tylko technologiem drewna

A ja jestem tylko elektrykiem i sprawy związane z obróbką drewna zlecam fachowcom, którzy się na tym znają.
  • Poziom 39  
    Wykonanie instalacji nie polega tylko na operowaniu wkrętakiem.
    Należy także pomierzyć, sprawdzić robotę, czego laik nie potrafi.
    Wymaga dodatkowo umiejętności praktycznej - wykonania.
  • Poziom 35  
    Podniosę poziom dyskusji. A gdzie projekt wykonany przez uprawnionego projektanta?
    Elektroda powoli staje się pośmiewiskiem internetu. Trochę szkoda. Czy któryś z kolegów zadał sobie pytanie czy lepiej żeby RCD nie było, albo było podłączone w nieprawidłowy sposób, czy może lepiej jednak podpowiedzieć koledze?
  • Użytkownik usunął konto