Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz 12V z zasilacza Xbox360 203W

pierotez 04 Nov 2017 17:27 1470 10
    pierotez
    Level 13  
    Potrzebuję zasilić wzmacniacz diy który wykonuję na kości ta8233 która jest na co dzień montowana w ampach samochodowych (Chrysler, BMW).
    W tym celu kupiłem używany, sprawny stary zasilacz od konsoli XBOX360 w najwyższej wersji 203W z wentylatorkiem w środku. Dlatego ten zasilacz ponieważ w sieci się mówi że jest wyjątkowo wydajny i niezawodny.
    Zasilacz na kwadratowatą że tak powiem kostkę i w niej 8 pinów, jest tam na pewno 12V, 5V oraz załączanie (chyba wystarczy zewrzeć 2 górne kabelki . oczywiście mnie interesuje 12V i jak je uzyskać aby podać na pcb wzmacniacza bo na tyle jest zrobione.
    Linki z widokiem kostki i pinologii Xboxforum, 14 post.
    W sieci przeczytałem też, że zasilacz potrafi się sam wyłączać gdy odpalimy go bez obciążenia niczym bądź gdy obciążenie będzie duże np. pojemności kondensatorów. Ja w wzmacniaczu kond filtrujący zasilanie zastosuję 4700uF.
    Ktoś może już wykorzystywał w/w zasilacz mógłby coś poradzić początkującemu?
    gumisie
    Level 43  
    pierotez wrote:
    gdy obciążenie będzie duże np. pojenmosci kondensatorów.
    Kondensator nie jest "obciążeniem", rolę tą pełni rezystor z (14 post) wpięty po między +12V a Masę, np. pin 3 a 6.
    Pozdrawiam.
    pierotez
    Level 13  
    Słuchajcie,pomijając linki bo znalazłem taki też że ktoś przerobił tak że miał 3 wyjścia 12V i dwa 5V z gniazd usb co w sumie nie jest głupie :)
    1. czy mogę podpiąć ten xboxowy zasilacz pod napięcie w 'ścianie' i pomierzyć sobie wtyczkę multimetrem? Na pewno będę miał pytania o interpretacje wyników i jakie piny będą najodpowiedniejsze - sorki laik elektroniczny jestem.
    2. jak już namierzę tą pinologię 12V to czy będę mógł od razu podpinać to napięcie pod wzmacniacz nic nie przerabiając / modując?
  • Helpful post
    gumisie
    Level 43  
    pierotez wrote:
    1. czy mogę podpiąć ten xboxowy zasilacz pod napięcie w 'ścianie' i pomierzyć sobie wtyczkę multimetrem?
    "napięcie w ścianie" :?: , skoro masz na myśli "gniazdo zasilające 230V" to w celu wykonania pomiaru napięć wyjściowych tego zasilacza, raczej byłoby wskazane.
    Pozdrawiam.
    pierotez
    Level 13  
    [quote="gumisie"]
    pierotez wrote:
    , skoro masz na myśli "gniazdo zasilające 230V" to w celu wykonania pomiaru napięć wyjściowych tego zasilacza, raczej byłoby wskazane.
    Pozdrawiam.

Jeszcze raz sorki, początkujący jestem. Tak, pod napięcie, odpalić, wtyczka do gniazda zasilającego 230V ;)
    Tylko czy mogę bez obciążenia odpalać ale chyba mogę jak piszesz?
    Pierwsze 2 kabelki zwieram? - to STB. Później mam 3 żółte +12 i 3 czarne -12 czy tam GND. Tu nie rozumiem po co po 3 kabelki do 12V, czy mam połączyć 3 żółte i 3 czarne i tak próby robić?!

gumisie
    Level 43  
    pierotez wrote:
    Tylko czy mogę bez obciążenia odpalać
    Wszystko zależy od TYPU zasilacza (niektóre zasilacze posiadały wewnątrz tzw. "sztuczne obciążenie. Dawne czasy, moje dzieciaki były nastolatkami gdy im te zasilacze naprawiałem). Mimo to podpiąłbym ten rezystor.
    pierotez wrote:
    Pierwsze 2 kabelki zwieram? - to STB.
    Tak, lecz zanim to zrobisz sprawdź napięcie pomiędzy masą (GNG) a pin.2 (+5VSB). Oczywiście po podłączeniu do sieci 230V dioda powinna bodajże świecić na pomarańczowo. Po połączeniu pin.1 z 2 na zielono a na pin. 3 - 5 powinno być napięcie +12V.
    Pozdrawiam.
    pierotez
    Level 13  
    Podłączam zasilacz do sieci i zapala się pomarańczowa dioda - stb rozumiem. Mierzę napięcie pomiędzy 1 i 2 pin i wychodzi coś 4,1V. A, teraz mierzę pomiędzy 2 a gnd czyli 9 i 0,97V!? ale pomiędzy 1 a 9gnd jest 5,09V :)
    Łączę 1 z 2 - dioda na zielono :) Teraz wszystkie 3-5 i GND, i za każdym razem 12,11V :) to samo po kolei 3-5 z czarnymi 6-8.
    W sieci te projekty z dodatkowymi rezystorami to projekty z podnoszonym napięciem do wartości 13,5-13,8 (CB, modelarstwo). Są jeszcze wzmianki że z trzech +12 i z trzech GND pierwsze 2 przewody (w środku po zdemontowaniu wtyczki) są grube a 3-cie cienkie to jakieś pomiarowe.
    Jedni każą spiąć wszystkie 3 zółte i 3 czarne i tak zasilać. Inni proponują tylko grube a więc 2 żółte i 2 czarne.
    I bądź tu mądry!?
    gumisie
    Level 43  
    pierotez wrote:
    Jedni każą spiąć wszystkie 3 zółte i 3 czarne i tak zasilać. Inni proponują tylko grube a więc 2 żółte i 2 czarne.
    No właśnie, co post to inna porada.
    pierotez wrote:
    I bądź tu mądry!?
    Jak?, skoro jeden drugiemu próbuje udowodnić że nie ma racji.
    Co ja pamiętam to te trzy "grube" oraz "cienki" (żółte) przylutowane są do +12V wewnątrz zasilacza tak samo jak i czarne (ile ich tam by było) do masy (GNG) w tym zasilaczu. Poza tym jest to przetwornica (zasilacz) impulsowa i nie mam zielonego pojęcia jak ona się sprawdzi w przypadku zasilania sprzętu audio.
    Pozdrawiam.

"Łączę 1 z 2 - dioda na zielono :) Teraz wszystkie 3-5 i GND, i za każdym razem 12,11V :) to samo po kolei 3-5 z czarnymi 6-8. "

Wskazywało by że jest "OK".
    pierotez
    Level 13  
    gumisie wrote:
    Poza tym jest to przetwornica (zasilacz) impulsowa i nie mam zielonego pojęcia jak ona się sprawdzi w przypadku zasilania sprzętu audio.
    Pozdrawiam.

Tak wiem impulsowy. Kość ampa typowa samochodowa i rozkminione już na forach że będzie OK. Pierwotny projekt zakładał akumulator ale nie każdy w salonie chce mieć takie ustrojstwo ;)
    A raz przy zwieraniu 1 i 2 zapaliła się czerwona dioda i nie chciała zgasnąć. Dopiero po wyjęciu wtyczki zasilania wróciło do normy.

Edit, taa zasilacz ma ewidentnie po 4 kabelki żółte i 4 czarne z tym że te 4-te są cieńsze. No bez demontażu tego nie widać!
    Muszę znaleźć sposób na pewne uzyskanie tych 12V.

• Helpful post
    kassans
    Level 32  
    Żółty i czarny gruby to wyjście 12v zwarcie czerwonego z niebieskim powoduje włączenie zasilacza. Cienkie przewody są to przewody pomiarowe jeśli chcemy mieć 12v to powinny być złączone z grubymi jeśli chcemy zwiększyć do 13.5v to należy wpiąć miedzy cienkie przewody rezystor 100ohm 2w z równolegle włączonym kondensatorem mkt 0.5uf.