Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam opisu budowy prostego wzmacniacza lampowego (w oparciu o TS-30/9/676 )

Sztama 04 Lis 2017 22:54 630 5
  • #1 04 Lis 2017 22:54
    Sztama
    Poziom 10  

Witam szanownych Kolegów. Przyznaję, że w dziedzinie lampowej jestem zupełnym laikiem, lecz naszła mnie ochota na zbudowanie prostego wzmacniacza lampowego. Najpopularniejszym sposobem na pozyskanie "taniego lampowca" w Polsce jest po prostu wyjęcie gotowego układu z gramofonu Bambino. W moim przypadku rzecz ma się inaczej - posiadam transformator sieciowy TS-30/9/676 (znaleziony w szpargałach elektronicznych po dziadku, internet mówi, że właśnie z Bambino) oraz transformator głośnikowy TG5-53 ale z jakiego urządzenia - nie mam pojęcia. Z elementów "lampowych" może uda mi się znaleźć drugi transformator głośnikowy. Poza tym nie mam nic. Tu rodzi się moje pytanie - czy w oparciu o te elementy da się zbudować prosty wzmacniacz stereo. Założenia są takie - ma być prosty, tani i najlepiej, gdyby mógł współpracować z głośnikami 8Ω (ale jesli z tymi transformatorami nie da rady, to może być przystosowany do obciążenia 4Ω). Wszystkie elementy prócz transformatorów będę musiał kupować, więc z lampami jest dowolność - byle by były dostępne i w miarę tanie :) Wzmacniacz nie musi mieć także dodatków w postaci regulacji barwy dźwięku czy balansu. Jeśli któryś z forumowiczów będzie chciał wskazać jakiś schemat i "łopatologicznie" opisac montaż i uruchomienie, będę bradzo wdzięczny.

Dodano po 48 [minuty]:

Podam jeszcze parametry TS-a:
    6.3V/1.1A
    215V/110mA
    Postadam również takie "cudo" które można ewentualnie wykorzystać - >Zaslacz Anodowy< z wyjściami opisanymi tak:
    6.3V/600mA (prąd zmienny)
    250V/60mA (prąd stały, wartość po wyprostowaniu przez mostek + kondensator)

0 5
  • #2 05 Lis 2017 09:19
    gdkj
    Poziom 26  

Na początek skopiuj wzmacniacz od Bambino ( http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/ksiazki/skany/gramofon_bambino3.gif ), transformator sieciowy 30W więc i tak nie poszalejesz a nabierzesz doświadczenia.
    Inspiracji możesz tez poszukać w archiwaliach Młodego Technika w dziale Na Warsztacie , np tu: https://mlodytechnik.pl/files/fqo/66-mt-04-wzmacniacz_lampowy.pdf ale jest tego więcej, poszperaj.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 05 Lis 2017 16:54
    Sztama
    Poziom 10  

Poprubuję z tym Bambino, mam jednak pewne wątpliwości:
    1. Czy można użyć mostka diodowego zamiast prostownika selenowego, ew czy trzeba wtedy zmienić wartości rezystorów/kondensatorów?
    2. Czy można wykorzystać TG5-53 (w oryginale było TG2,5), które odczepy wykorzystać, jaka bedzie mogła być impedancja głośnika (wolałbym 8ohm) i czy masę międzyuzwojeniowa TG podłączać do masy wzmacniacza.
    3. Jakiej mocy muszą być potencjometry, i jaki zastosowac jako potencjometr głośności (w oryginale był typu C, nigdy się z takim nie spotkałem, może być po prostu B-logarytmiczny)?

0
  • #4 06 Lis 2017 17:16
    gdkj
    Poziom 26  

Sztama napisał:
    Poprubuję z tym Bambino, mam jednak pewne wątpliwości:
    1. Czy można użyć mostka diodowego zamiast prostownika selenowego, ew czy trzeba wtedy zmienić wartości rezystorów/kondensatorów?
    2. Czy można wykorzystać TG5-53 (w oryginale było TG2,5), które odczepy wykorzystać, jaka bedzie mogła być impedancja głośnika (wolałbym 8ohm) i czy masę międzyuzwojeniowa TG podłączać do masy wzmacniacza.
    3. Jakiej mocy muszą być potencjometry, i jaki zastosowac jako potencjometr głośności (w oryginale był typu C, nigdy się z takim nie spotkałem, może być po prostu B-logarytmiczny)?

1. mogą być diody, żadnych zmian nie trzeba
    2. masę można połączyć z masą międzyuzwojeniową. można głośnik podpinać kolejno do trzech uzwojeń wtórnych i słuchać jak gra, ja bym preferował uzwojenie o najgrubszym drucie. Lampę popsuć przez chwilowe zwarcie na głośniku jest niezmiernie trudno a wręcz niemożliwe, przy długim przeciążeniu pentoda rozżarzy się na czerwono a po ostygnięciu i tak zagra.
    3. potencjometry mogą być małej mocy. nie trzeba się sugerować potencjometrami z Bambino, były wielkie bo takie produkowali, za to miały dobrą trwałość i wytrzymałość.
    Pozdrawiam.

Tu masz taki transformator podpięty do głośnika.
    https://static.elektroda.pl/attach/pcl86uni.gif

0
  • #5 06 Lis 2017 19:33
    Sztama
    Poziom 10  

Udało mi się znaleźć jeszcze taki, dosc solidnie wyglądający transformator: TS40/28/676 o nawojach:
    1-2 (nie mozna odczytać fi) 1010 zwojów
    2-3 fi 0,3 - 40 zwojów
    4-5 fi 0,22 - 950 zwojów
    6-7 fi 0,8 - 31 zwojów
    Niestety nigdzie nie mogę znaleźć jego danych. Tak sobie myślę ze może 4-5 to pierwotne, 1-2 albo 1-3 (wyższe od 1-2) to anodowe, a 6-7 to żarzenie... Ale to tylko domysły, nie stety nie można odczytać fi nawoju 1-2 :/
    Może dałoby radę zastosować go (ew. ten i TS-30 opisany powyżej) do zasilenia dwóch lamp? Marzy mi się stereo, prymitywne, ale jednak :) Do lampowego słuchania w mono wykorzystuję radio =D Jutro poszukam jeszcze traf głośnikowych.

0
  • #6 07 Lis 2017 08:54
    gdkj
    Poziom 26  

Jak się boisz podłącz wybrane uzwojenie do prądu szeregowo przez żarówkę 230V 40W. Przy pracy jałowej spadek mocy na żarówce będzie znikomy więc można zmierzyć napięcia.
    30W trafo da się zasilić stereo na poziomie bambino. Nawet wzmacniacz na EL84 zagra.
    Pozdrawiam.

0